Stanovanjski kredit kaj in kako??

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Daj si predstavljaj nekoga, ki je bil pred desetimi letimi kajjazvem npr. delovodja v vegradu, dobra služba z dobro plačo in ne tako slabo perspektivo, zato se je za 20 let zapufal ker je rabil iz garsonjere v dvosobno ker je imel tri otroke,,....in danes prideš ti in mu rečeš da si je sam kriv, ker je po grško živel preko svojih zmožnosti. čeprav je bil v tistem trenutku več kot kreditno sposoben.
bonk.gif

Ja kdo pa je potem po tvojem kriv,če je nekdo živel preko svojih možnosti? No,da slišim to razlago
cheer.gif

(in oprosti,poznam ogromno primerov,ko so ljudje dolga leta zelo uživali lajf,kupovali dobre avtomobile,hodili po svetu,itd...zdaj pa isti jamrajo,kako težko je v lajfu,pa da ne morejo kreditov odplačevat,pa da so vsi drugi krivi za njihovo stanje...)
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.709
3.590
113
Kako preko svojih zmožnosti Presneto, če pa sem danes kreditno sposoben, čez pet let pa ne bom več, oziroma pred petimi leti sem bil, danes pa nisem več. Saj mislim da nima smisla, ampak, bom vseeno probal....

Imam službo, solidno plačo, recimo 3k mesečnega proračuna na gospodinjstvo, se pravi mi ni nek problem 500 na mesec dat za obrok. Imam 50k v žepu, 50k vredno garsonjero in s tem grem po 100k pufa v banko, na 20 let, da se preselim v 200k vredno dvosobno stanovanje, v katerem ne bomo plezali vsako jutro iz postelje čez mizo da bomo prišli do kopalnice. No in v petih letih se mi zalomi, ali zdravje ali služba ali Hilda, ali kombinacija vsega trojega, skratka iz 3k mesečnega proračuna čez noč pridem na 1,5k. Nekaj mesecev dobim odloga, potem pridejo izvršbe, stanovanje gre na dražbo,.....skratka sem bolj kot ne [cenzura] up.

Sedaj prideš ti in takemu človeku rečeš prav ti je požrešna svinja, sam si si kriv ker si živel preko svojih zmožnosti, počakal bi še 20 let in si kupil novo stanovanje pri šestdesetih ko bi si ga lahko (ampak si ga v resnici nebi ker ga ne rabiš več).

Kdo mi je kriv, sam sem si kriv, oziroma život me natjerao. Eni tega ne razumete, oziroma ne upoštevate da nekdo pred desetimi leti ni imel informacij, ki jih ima danes in da se je odločal pred desetimi leti, ne danes.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Citat:
Uporabnik jello pravi:Kdo mi je kriv, sam sem si kriv, oziroma život me natjerao. Eni tega ne razumete, oziroma ne upoštevate da nekdo pred desetimi leti ni imel informacij, ki jih ima danes in da se je odločal pred desetimi leti, ne danes.

Se potem lahko strinjava, da je spremenljiva obrestna mera za jemalca kredita hudič v podobi številk?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Citat:
Uporabnik Matej pravi:
Ksz

Ce bi.bil vedez nebi.bil revez

Še eden, ki je končno le pogruntal, da so finančni trgi narejeni za velike igralce, ki imajo milijarde, vsi ostali pa bodo zaradi njih samo še bolj v zosu? Bravo
cheer.gif
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Če hočeš kupiti stanovanje za x EUR, moraš imeti privarčevano vsaj x/2 EUR. Privarčevano in ne dobljeno.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Ne tega jst nisem reku. Ker ze cca 12 let mecem visek v sklade, delnice, banko in pr men je na semaforju zelena. Cas in obrestnoobrestni racun delata v mojo korist.
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.709
3.590
113
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Citat:
Uporabnik jello pravi:Kdo mi je kriv, sam sem si kriv, oziroma život me natjerao. Eni tega ne razumete, oziroma ne upoštevate da nekdo pred desetimi leti ni imel informacij, ki jih ima danes in da se je odločal pred desetimi leti, ne danes.

Se potem lahko strinjava, da je spremenljiva obrestna mera za jemalca kredita hudič v podobi številk?
A tebi se o financah malo sanja. Tako, v prostem casu ce je prava luna?
Nikakor to ne drzi kar absolutno. Pred dvema letoma recimo kredita s fiksno om v vecini bank sploh nisi dobil. Uradno je sicer ponudba ponekod obstajala ampak ce si izrazil zeljo po kreditu s fiksno om so te gledali kot bi z lune padel.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Preberi, kar si napisal sam. Sem citiral.
smile-1.gif


Čez dve leti pa: ja, saj nismo vedeli.
redface-1.gif


Napovedovanje prihodnih pojavov na podlagi preteklosti je... hudič.
rolleyes-1.gif
)
 

THEDuke

Fizikalc
4. maj 2014
1.215
12
38
Dark Chest of Wonders
Citat:
Uporabnik geronimo pravi:
A če rabiš kredit, pomeni da si ga ne moreš privoščiti? sej kredit je tudi potrebno odplačati? V čem je ideja, da je kredit kao nekaj slabega? On bo živel 10 let na lepem, ti se boš pa stiskal, ker kao banke te ne bodo nategnile?

Ocitno mate vsi mesecne place po 70jurjev.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.400
1.356
113
Citat:
Uporabnik jello pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Citat:
Uporabnik jello pravi:Kdo mi je kriv, sam sem si kriv, oziroma život me natjerao. Eni tega ne razumete, oziroma ne upoštevate da nekdo pred desetimi leti ni imel informacij, ki jih ima danes in da se je odločal pred desetimi leti, ne danes.

Se potem lahko strinjava, da je spremenljiva obrestna mera za jemalca kredita hudič v podobi številk?
A tebi se o financah malo sanja. Tako, v prostem casu ce je prava luna?
Nikakor to ne drzi kar absolutno. Pred dvema letoma recimo kredita s fiksno om v vecini bank sploh nisi dobil. Uradno je sicer ponudba ponekod obstajala ampak ce si izrazil zeljo po kreditu s fiksno om so te gledali kot bi z lune padel.

Baš me boli, kdo me gleda kot bi z lune padel, če pa živi od odiranja. Mene.
smirk-1.gif
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik THEDuke pravi:
Citat:
Uporabnik geronimo pravi:
A če rabiš kredit, pomeni da si ga ne moreš privoščiti? sej kredit je tudi potrebno odplačati? V čem je ideja, da je kredit kao nekaj slabega? On bo živel 10 let na lepem, ti se boš pa stiskal, ker kao banke te ne bodo nategnile?

Ocitno mate vsi mesecne place po 70jurjev.

Ne potrebuješ 70 jurjev mesečne plače. Samo po svojih možnostih moraš živeti. Kdor jemlje za samoumevno pravljico z naslovom Hiša, baba, otroci, pes in passat pri 35, lahko zaide v težave. Nevarno je tudi preveč brati pravljico Enkrat se živi.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.509
6.589
113
Citat:
Uporabnik tony pravi:

Se potem lahko strinjava, da je spremenljiva obrestna mera za jemalca kredita hudič v podobi številk?

Kaj pa vem...Euribor se spreminja glede na "standard" oz ekonomsko stanje v uniji. Zdaj, ko je revščina, je celo negativen, kar pomeni da ljudje lažje odplačujejo kredite, ker imajo tudi manjše dohodke. Ko pa bo bogatija, pa bo šel euribor v višave, ampak s tem tudi plače, oz prihodki ljudi, tako da po neki logiki, bo v procentih vedno nekje enako, koliko bo šlo za obroke.

Medtem ko tisti, ki imajo fixno mero, zdaj težje odplačujejo, ker se obrok ni spremenil, glede na dohodek, ki pa je padel. Trenutno se nizka osnovna fixna+euribor bolj splača, kot nespremenljiva fixna.

Problem edino nastane, če gre euribor gor, plače, oz dohodki pa ne. Ampak za tiste, ki so v JS, se to ni za bat, privat sektor pa žal velikokrat najebe.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.465
5.472
113
kaj pa vem, na viški "blaginje" si bil navaden cepec, če si šel v JS delat. Posledično so še zdaj tam isti cepci, ker jih je težko na cesto vržt. Kar gred dol gre tudi gor in ta zgodba se bo ponovila. Ne vem od kje ideja, da smo leta 2015 pa ta cikel ustavili.

meni je spet fascinantna ta črno-bela mentaliteta. Samo dva ekstrema revežev - tistih do grla zapufanih da za kruh ni, in tistih, ki imajo bel kruh pa pri mamici živi do rosnega 50 leta, ko si lahko brez pufa privošči 2 sobno stanovanje, pa še ostane, ker za večjega ni več potrebe, ker so se otroci že odselili. Vmes pa nič ni...
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Zakaj ne greš ti že enkrat v JS? Počasi boš še mene prepričal, da je treba tja.
smile-1.gif
 

Resolver

Fizikalc
18. jun 2008
1.836
0
36
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
kaj pa vem, na viški "blaginje" si bil navaden cepec, če si šel v JS delat. Posledično so še zdaj tam isti cepci, ker jih je težko na cesto vržt. Kar gred dol gre tudi gor in ta zgodba se bo ponovila. Ne vem od kje ideja, da smo leta 2015 pa ta cikel ustavili.

meni je spet fascinantna ta črno-bela mentaliteta. Samo dva ekstrema revežev - tistih do grla zapufanih da za kruh ni, in tistih, ki imajo bel kruh pa pri mamici živi do rosnega 50 leta, ko si lahko brez pufa privošči 2 sobno stanovanje, pa še ostane, ker za večjega ni več potrebe, ker so se otroci že odselili. Vmes pa nič ni...

Če so ti tvoji "reveži" imeli otroke, niso nikakršni reveži. Prioritete, prioritete.