Kredit, leasing? Dolga ali kratka doba?

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.067
1.471
113
39
Vzel bom kredit, pride ceneje kot leasing.

Razmišljam pa glede dobe...kaj je boljše...da vzamem recimo za 3 leta, odplačam zadevo in zadeva končana. Po treh letih tudi nameravam zamenjati avto...
Ali pa vzamem za 5 ali 6 let, obrok je manjši in po treh letih ga prekinem, odplačam razliko in menjam avto...

Stroški predčasnega odplačila... so nizki? Obresti se ti menda poračunajo "nazaj" iz 5 letnih na 3 letne..?
 

urosvrunc

Pripravnik
20. jun 2012
271
15
18
Stroški predčasnega plačila na Unicredit bank v mojem primeru 80,00 eur, obresti pa ti sigurno ne poračunajo na manjšo dobo odplačevanja, ampak se ti zmanjšajo za predčasno izplačan kredit kolikor ti ga je pač ostalo.....
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Ko sem sam predčasno poplačal kredit mi niso nič poračunali obresti. Poravnal sem toliko glavnice kot jo je ostalo. Se pa predčasno poplačilo kredita izplača v začetnem obdobju, saj takrat obrok zajema večji del obresti in manjši glavnice. Proti koncu dobe odplačevanja pa se razmerje spremeni. Prvi obrok npr. 100€ ti pomeni obresti 80 € in zmanjšanje glavnice 20 €. Zadnji obrok 100 € pa ti pomeni obresti 5€ in glavnico 95 €.
Če ti dohodki in finančna situacija omogoča je vsekakor boljše vzeti kredit na minimalni rok, saj boš na ta način plačal najmanj obresti.
 

uncle_sam

broker
25. sep 2007
3.067
1.471
113
39
Torej, če primerjam 3 ali 6 letni kredit...če izberem 6 letnega sem "na boljšem" ker imam nižji obrok, in ko ga po treh letih izplačam sem dal suma sumarum nekoliko več zaradi slabših obresti te tri leta...
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Nekako tako. Drugače pa pojdi npr. na stran NKBM kjer ti ob izračunu kredita izpiše tabelo. V njej boš videl koliko si v treh letih dal za obresti in koliko še moraš poplačati glavnice.
Splošno načelo pa je: krajša kot je doba kredita nižje je preplačilo zaradi obresti. Pa še obrestna mera je pri krajših dobah odplačevanja običajno nižja.