SSD disk-preselitev operacijskega sistema

picero

Pripravnik
25. jul 2007
66
2
8
Pozdravljeni, prosim za pomoc pri instalaciji SSD diska.

Imam sistem i7 z maticno Gigabyte EX58 UD4 in prikljucenimi tremi diski (en sistemski WD Raptor in 2 WD black). V koncni fazi, bi rad imel sistem z dual bootom - bootal bi po eni strani na novo instalirane win 7 homepremium in po drugi strani na stari win7 homepremium. Do sedaj sem sistem laufal brez AHCI modea, saj so bili vsi diski navadni in so mi taksen sistem postavili ze v trgovini.
Ali je mozno, da bi laufal dualboot in kako naj to cimbolj enostavno izpeljem? Rad bi, da mi treh diskov ne bi bilo potrebno formatirati.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Najenostavneje je da spraviš vse na AHCI. Microsoft je v ta namen pripravil posebno orodje: link: http://go.microsoft.com/?linkid=9741862

Zaženi sistem iz starega diska in klikni zgornji link. Odpri datoteko, počakaj da naredi, restartaj računalnik in v biosu prestavi na AHCI.
 

picero

Pripravnik
25. jul 2007
66
2
8
Hvala lepa, uspelo...
smile-1.gif
Srecno 2015!

Sedaj moram pa se malo sistem zoptimizirat, a ne? Izklopit defrag in index creating, se kaj drugega?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Z defragom ni nič narobe, saj imaš navadne HDDje. Defrag je problematičen na SSDjih.

Definiraj kaj je za tebe optimizirat. Če boš izklopil index, bo kvečjemu slabše (pri iskanju). Če bi pa rad pridobil na prostoru, potem pa zraven indeksiranja izklopi še naslednje stvari: hibernate, paging in system restore.

EDIT: sem površno prebral tvoj prejšnji post, dejansko greš na SSD. Jaz imam tudi SSD in imam vklopljeno vse kar sem zgoraj naštel (razen defrag, katerega mi je že OS samodejno izklopil). Če imaš veliko RAMa, lahko z izklopom hibernate veliko pridobiš (na prostoru). Če uporabljaš hibernate, potem ga seveda pusti vklopljenega. Skrb da bi "izrabil" SSD s preveč pisanja po njem je odveč, so v praksi SSDji _zelo_ vzdržljivi: https://slo-tech.com/novice/t629088
 
Nazadnje urejeno:

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Saj piše da seli na SSD. Glede na to da bo sistem na novo instaliran niti ne bo potrebno kaj dosti dela. Paging bi pa jaz pustil, saj zna v kašni situaciji biti problem. Hibernate stran, restore pa po želji. marsikomu pride prav (jaz ga imam sicer izklopljenega).

Zakaj sploh dual boot? Če je na starem sistemu kaj takega kar se ne da preselit, je boljša varianta da se mounta stari disk na virtualca.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Glede na to, da ima več diskov, lahko paging izklopi na SSDju in ga vključi na enem izmed HDDju (recimo najhitrejšem). Pri hibernate pa tega žal ne gre narediti, mora obvezno biti na primarnem sistemskem disku.

Pa z virtualcem se tudi strinjam, bom verjetno tudi jaz to storil, ko bom nabavil nov PC.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
Skoraj 4 leta star hoferjev laptop je postal počasen kot kak...
Disk je 750gb in 4 rama ter sedmica 64 gor. Disk ni niti polovico zadesen
Zato bi zadevo poskušal narediti hitrejšo z dodatnim SSD ki bi ga dal na mesto DVD enote.
Moram kupiti še kaj posebenega poleg že priloženega 9,5mm adapter
Kupil bi recimo tole:
https://www.mimovrste.com/ssd-diski/crucial-25-ssd-trdi-disk-256-gb-mx100-25-sata3-7-mm?v=665500
Predlagate kaj boljšega? Več kot 256 zaenkrat zagotovo ne rabim...
Najbrž bi tudi večino "arhiva" (ki bi ga uredil da bi pobrisal du/triplikate) lahko spravil na 256.

Kako potem prenesti licenčni W7 in programe na SSD. Sedaj so najbrž(vsaj OS oziroma večina) na D particiji.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
MX100 je zelo dobra izbira. Jaz sem nedolgo nazaj prenesel sistem iz Samunga 840 na točno tak disk kot ga navajaš in dela, po testih pa tudi opazno hitreje (v živo je razliko težko opaziti).

Glede prenosa imaš dve opciji:

-kloniranje diska: dobiš nekje program, ki omogoča kloniranje (recimo Acronis True Image), priklopiš oba diska, poskrbiš da na starem ni zasedno več kot 200GB (ker seliš na 256gb disk), poženeš kloniranje, ko konča odstraniš stari disk in preveriš če dela in če je vse ok. Stari disk nato formatiraj, saj se boš sicer lovil kateri je kateri.

-reinstalacija sistema. Če se ne motim imajo hoferjevi laptopi recovery datoteke na ločni particiji. Lahko narediš enako kot zgoraj, samo da potem še na novem disku zaženeš recovery, kar ti bo postavilo sistem v tako stanje, kot je bil ob nakupu. Starega seveda ne pobrišeš, saj boš rabil podatke, ki so gor.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.350
5.858
113
pri taščici
Ja, D particija je recover, velika je 16,4 Gb.
Potem bi rad samo še nekako poskrbel da certifikata uporabniška imena in gesla nekako brez večjih komplikacij pridejo na SSD.
Zaznamki pa bodo najbrž se že našli (glede na to da so se sami znašli na novem GSM)
Najbolj me moti, ko računalnik zbudim, da včasih traja minuto da chrome kaj zmelje. Tudi včasih med preklopi office chrome melje da lahko kavo skuham vmes.
Milisekunde katere merijo na testih me ne ganejo
 
Nazadnje urejeno:

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Jaz bi najprej probal klon obstoječega sistema na ssd. Če ne bo ok, lahko še vedno daš recover.
 

Torus

Fizikalc
17. mar 2008
579
34
28
Potrebuješ še SATA HD enclosure, da boš lahko disk ustavil noter. Priporočam še en navadni DVD USB external enclosure, kamor spraviš DVD enoto in jo priklopiš preko USB, ko jo potrebuješ (1-2x na leto).

Priporočal bi ti, glede na to da si že pri temu delu, da Windows 7 naložiš na novo. Ob enem moraš v BIOSu spremeniti metodo delovanja SATA bus-a v AHCI.

Pa še premisli o zamenjavi diska HDD v DVD enoto SSD pa kamor je bil sedaj HDD (saj ne da igra kak pomen, bolj zaradi estetike
smile-1.gif
)

LP
Torus
 

picero

Pripravnik
25. jul 2007
66
2
8
Hvala vsem za odgovore.

Evo, sem preselil, po mojem dokaj uspesno. Instalacija Winsow je sla na novo, priporocam vsem, ker se tako iznebite stare sare. Dual boot bom pa pustil iz razloga, ker sem se vedno kaj nasel, kar sem morda pobrisal. Stari disk torej ostane v masini tak kot je. Ni pa to klasicen dualboot, kjer winsi venomer tezijo kaj hoces bootat. Moja plata GB EX58 UD4 namrec podpira, da lahko, ce to zelim, izberem s katerega diska se racunalnik boota. Pa stari disk bo sluzil v skrajnih primerih za kaksen test nove programske opreme.
Sicer pa me zanima kaj pravite na izmerjene hitrosti diska (Crucial MX100 256 GB), je to OK, ali je potrebno se kaj zoptimizirat:
-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 3.0.3 x64 (C) 2007-2013 hiyohiyo
Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 byte/s [SATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 273.780 MB/s
Sequential Write : 267.767 MB/s
Random Read 512KB : 260.581 MB/s
Random Write 512KB : 265.353 MB/s
Random Read 4KB (QD=1) : 28.233 MB/s [ 6892.9 IOPS]
Random Write 4KB (QD=1) : 75.883 MB/s [ 18526.0 IOPS]
Random Read 4KB (QD=32) : 184.521 MB/s [ 45049.2 IOPS]
Random Write 4KB (QD=32) : 196.232 MB/s [ 47908.2 IOPS]

Test : 1000 MB [C: 15.6% (37.1/238.4 GB)] (x5)
Date : 2015/01/07 14:21:57
OS : Windows 7 Home Premium [6.1 Build 7600] (x64)
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Nimaš kaj optimizirat, pač SATA 2 je ozko grlo (300 MB/s). Če bi imel SATA 3 bi šlo malo hitreje. V vsakem primeru pa je precej hitreje kot prej
tongue-1.gif