SSD disk-preselitev operacijskega sistema

5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Prosim za pomoč. V kratkem dobim SSD disk 2,5" SSD Kingston V+200 7 mm 60 GB, na katerega bi rad preselil operacijski sistem Win7. Kako se naj lotim zadeve, ker ne morem delati celotne kopije diska. Vgrajen imam namreč 500 GB disk, razdeljen na tri particije in na particiji C: se nahaja operacijski sistem ter nekateri programi, kar skupaj zaseda cca 240 GB.
Hvala vnaprej!
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Najprej pobriši čimveč zadev iz C particije oziroma naredi tako da bo zasedenih največ 40-45 GB

Nato greš desni klik na my computer in izbereš manage in nato disk management.

Najdi disk "C" in nato izberi "shrink" volume. Kot novo velikost vpiši 60GB oziroma raje še malo manj.

Ko bo gotovo lahko z priloženim programom (dobiš zraven kingstona in dela dobro) narediš clone diska.

Zamenjaš diska in to je to.

Mislim da bi se dalo tudi enostavneje, saj naj bi ta program od kingstona znal tudi sam skrčiti nosilec. V vsakem primeru mora biti korak krčenje osnovne (c) particije (pa ne točno na 60GB, saj rabi obvezno nekaj praznega prostora).

Še bolj pa priporočam novo instalacijo in pravilno kofiguracijo windows za uporabo z SSD-jem.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Hvala za navodilo! Ko dobim disk in se lotim zadeve, bom poročal o rezultatu. Lahko pa da bom kaj "zaštrikal"-takrat se priporočam za nadaljnjo pomoč. Še tole: obstoječi disk ostane vgrajen in bo namenjen v glavnem multimediji in raznim programom ter podatkom.
Pa še nekaj me zanima: obstaja možnost, da iz sedanjega diska C:, kjer je razen operacijskega sistema še množica drugih stvari, preselim na novi SSD disk le operacijski sistem? S tem bi si namreč prihranil veliko dela. Ali pa naslednja varianta: Na novi SSD disk instaliram WIN 7 32, nato pa pobrišem dosedanji WIN 7 32 na starem disku. Je to izvedljivo?
 
Nazadnje urejeno:

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
Še najboljša verzija je, da na ssd namestiš na frišno sistem. In potem s starega sistema vlečeš podatke, ki jih potrebuješ, nato pa še stari disk formatiraš oz. pripraviš, da bo namenjen samo podatkom.
Še prej pa poskrbi, da bo ahci vklopljen v biosu, ker kasneje bo malce težje (ne pa nemogoče) nastaviti, ko je sistem že nameščen...
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Pri 7-ki gre to (AHCI) dokaj gladko.

Vseeno pa tudi jaz priporočam novo nastavitev in prenos samo potrebnih podatkov. 7-ka se namreč ob instalaciji na SSD že sama skonfigurira malo drugače.
 

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
Najboljše je frišna inštalacija, da se Winsi pravilno nastavijo za SSD... Recimo TRIM je zelo pomembna stvar. Če boš kloniral obvezno ročno preveri, da če je TRIM vklopljen.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Citat:
Uporabnik ngc2392 pravi:
Ja, gre...ampak, ročno pa sedmica ne nastavi biosa, ga moraš sam.

Itak da ne, govorim o tem da se sistem normalno zažene če prestaviš na ahci način. Pri XP-jih je namreč to malo težje.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Še nekaj vprašanj se mi poraja: v katerem trenutku prestavim BIOS na AHCI mode? V trenutku, ko priključim SSD disk ali šele ko nanj instaliram WIN 7? Kakšna je pravzaprav funkcija AHCI?
Hvala za odgovore.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
AHCI obvezno vključi pred inštalacijo Windowsev. Če ga vključiš kasneje je velika možnost da ob zagonu dobiš BSOD in da se sistem sploh ne bo naložil (razen če spet nazaj izklopiš). Je pa to potrebno za razne advanced funkcije, kot na primer TRIM (za SSD) in native command queueing (za HDD).
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Poskusil sem vklopiti AHCI opcijo v Biosu, vendar mi je računalnik javil nekakšno napako (nisem uspel videti), nakar je v SAFE modu predlagal popravilo (repair), ki pa ni prineslo nobene spremembe. Tik preden bi se naj štiri raznobarvne pikice združile v logo, sistem zablokira, nakar se resetira in zadeva se ponovi. Sem mogoče kaj spregledal, kar še bi moral nastaviti v Biosu? SSD diska sicer še nimam priključenega.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Saj sem lepo napisal, da če na obstoječem Windows sistemu naknadno vklopiš AHCI, da se ti najverjetneje sistem ne bo zagnal.
To nima nobene veze s tem, ali že imaš vgrajen SSD ali ne, saj ta nastavitev velja za vse SATA naprave - torej tudi za trenutni HDD disk.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Uspelo mi je brez večjih težav zmanjšati particijo C: na velikost 50GB, nato sem tudi brez težav spravil vsebino C:-ja na novi SSD. Pri tem sem uporabljal program Aomei Partition Assistant. Nakar sem pred ponovnim zagonom računalnika v Biosu nastavil AHCI mode, nisem pa ugotovil, kje se nastavi TRIM. Toda ko sem z F10 shranil nastavitve in spustil zagon naprej, se je tik pred pojavom logota računalnik za trenutek ustavil, nakar je za cca pol sekunde pokazal modri zaslon (ni se dalo prebrati, kaj je pisalo) in nato je sledilo obvestilo, da Bios podpira le HDD diske in CD pogone (oziroma nekaj podobnega). Ni mi jasno, kaj to pomeni, saj je vendar opcija AHCI na razpolago.
Moja konfiguracija je naslednja: grafična-ATI Radeon HD 4670, Matična je Gigabite GA-EP45 UD3LR s štirijedrnim Intel procesorjem. Windovsi 7 so legalni! Na plošči je 6 SATA2 priključkov.
Hvala vnaprej!
 

Alijen

Fizikalc
25. jan 2009
1.343
5
38
V goricah
Torej naredil si točno to kar so ti svetovali da ne naredi. Ti si najprej dal winse gor in vse ostalo šele potem si omogočil AHCI.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Uspelo mi je zagnati Winse tako, da sem vz ukazom regedit spremenil nastavitev v sachi na 0, nato pa restartal računalnik ter v Biosu nastavil AHCI. In zadeva je "zalaufala"! Muči me le še nastavitev TRIM. Mi lahko kdo pomaga???
 

titov

Fizikalc
12. jun 2008
7.544
1
38
How do I know if TRIM is working in Windows 7?

In the Elevated command Prompt windows, type the following:

fsutil behavior query disabledeletenotify


Results explained below:
DisableDeleteNotify = 1 (Windows TRIM commands are disabled)
DisableDeleteNotify = 0 (Windows TRIM commands are enabled)

Evo;
http://forum.corsair.com/forums/showthread.php?t=86403

Poglej tudi, če je avtomatski defrag izključen!
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Najlepša hvala! Zadeva je uspela! Test učinkovitosti delovanja diska je narasel iz 5,8 na 7,4. Pagefile sem izklopil, tako da mislim, da bo zaenkrat vse funkcioniralo. Pozdrav vsem, ki ste pomagali!