WD NAS server in SSD disk

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
A tale NAS server podpira SSD disk? Ne potrebujem enormne kapacitete, dovolj bi mi blo že 500 GB.. je ssd sploh kakšna prednost pri nas serverjih? Ali je boljš kupit WD HDD RED?

 
Nazadnje urejeno:

SpEkTr

ex mroizo
19. jul 2007
1.545
36
48
44
Tale podpira 3.5 diske. Imam doma identičnega, samo prvo generacijo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ja piše da podpira 3.5...samo ce vgradim ssd verjetno lahko uporabim adapter?

Delovalo seveda bo, ampak pri SSD moraš paziti da imajo power loss protection, sicer lahko pride do inkosistence pri RAID polju v primeru nenadnega izklopa. Tega pa consumer (beri: poceni) SSDji načeloma nimajo.

Kakšen pa je sploh tvoj osnovni namen? Prišparati pri diskih ali kaj drugega? Ker 1TB HDDji tudi niso pretirano dragi.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.909
5.460
113
NAS ne rabi ravno SSD.....ker ga ne "zbootaš" ravno 5x na mesec....če je bil tvoj primarni cilj pohitritev sistema....?
 

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
O ssd ali hdd ne razmislam zaradi cene ampak zaradi hitrosti, zanesljivosti... ceprav se nekak zavedam da ssd v laptopu ali nas serverju ni isto, verjetno...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
O ssd ali hdd ne razmislam zaradi cene ampak zaradi hitrosti, zanesljivosti... ceprav se nekak zavedam da ssd v laptopu ali nas serverju ni isto, verjetno...

Ozko grlo ti je mreža. Tudi HDD bolj ali manj brez težav zapolni gigabitno mrežo, če pa si na 100Mbps pa sploh nima smisla dajati not SSD.

Sicer so še potem razlike tudi v dostopnih časih, ampak za domačo uporabo so HDD povsem ok.

Če si pa nameraval kupiti poceni SSD pa ti zadevo itak odsvetujem, saj tam ne boš dobil ne performans in ne zanesljivosti.
 

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
Ozko grlo ti je mreža. Tudi HDD bolj ali manj brez težav zapolni gigabitno mrežo, če pa si na 100Mbps pa sploh nima smisla dajati not SSD.

Sicer so še potem razlike tudi v dostopnih časih, ampak za domačo uporabo so HDD povsem ok.

Če si pa nameraval kupiti poceni SSD pa ti zadevo itak odsvetujem, saj tam ne boš dobil ne performans in ne zanesljivosti.

Ok thanks
 

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
Še nekaj...bo to delovalo ce imam NAS server v pisarni na katerem delam v real time preko enega racunalnika, NAS bi bil kot zunanji disk v bistvu, torej bi bil direktno povezam s tem kompom v pisarni (usb??), obcasno pa od doma dostopam do fajlov, zato tudi rabim NAS...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Še nekaj...bo to delovalo ce imam NAS server v pisarni na katerem delam v real time preko enega racunalnika, NAS bi bil kot zunanji disk v bistvu, torej bi bil direktno povezam s tem kompom v pisarni (usb??), obcasno pa od doma dostopam do fajlov, zato tudi rabim NAS...

Sej ga lahko uporabljaš preko lokalne mreže, ni potrebe po USB-ju.

NAS dostopas kot da je v oblaku...

www.mojservervpisarni.net in daš geslo in uporabnika in si gor kot da, si v zavihku od spletnega brskalnika...
Tudi to se (večinoma) da, je pa prej bolj običajno da mountaš SMB/NFS/AFP share na mašini in ga uporabljaš kot vsak drug disk. To je tudi njegova osnovna naloga ... NAS = Network Attached Storage. Razni web vmesniki, sync pogrami itd. so samo dodatne funkcije, ki jih lahko podpira ali pa tudi ne.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.909
5.460
113
Ja različne znamke majo lahko različno...

Do sedaj sem probal openmediavault....pa xpenology (fake Synology)....te 2 sta oba v oblaku...

Ubuntu server sem naložil.....sam po instalaciji pa ni več tolk samoumevno naprej :) rabš bit že mal experta ker je brez GUI-ja :D
 

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
Ok sedaj sem nekako razčistil glede HDD ali SSD...

Problem bo nastal ko bom želel do NAS dostopati od doma...problem je, ker si internet povezavo delim s sosednjo pisarno preko istega switcha, torej imava obe pisarni isti IP... je možno, da pri sebi vgradim svoj router, si zagotovim nekakšen firewal in hkrati 'svoj' IP preko katerega bom do NAS dostopal od doma?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Ok sedaj sem nekako razčistil glede HDD ali SSD...

Problem bo nastal ko bom želel do NAS dostopati od doma...problem je, ker si internet povezavo delim s sosednjo pisarno preko istega switcha, torej imava obe pisarni isti IP... je možno, da pri sebi vgradim svoj router, si zagotovim nekakšen firewal in hkrati 'svoj' IP preko katerega bom do NAS dostopal od doma?

Isti IP ni problem - saj forwardaš port do svojega NAS-a. Če pa bo še sosed potreboval svoj NAS pa pač uporabi drug port.

Mene bolj skrbi to, da si kar v istem omrežju kot sosed - to je dokaj velika varnostna "luknja". Veliko golazni se namreč (samodejno) širi samodejno preko lokalne mreže (spomnimo se Sasserja in WannaCry).
 

blackman

Pripravnik
2. sep 2007
227
10
18
Isti IP ni problem - saj forwardaš port do svojega NAS-a. Če pa bo še sosed potreboval svoj NAS pa pač uporabi drug port.

Mene bolj skrbi to, da si kar v istem omrežju kot sosed - to je dokaj velika varnostna "luknja". Veliko golazni se namreč (samodejno) širi samodejno preko lokalne mreže (spomnimo se Sasserja in WannaCry).

Glede varnosti se zavedam ja, da je taksna resitev zelo slaba, zacasno bo tako, samo da vem da lahko vseeno uporabim svoj NAS in dostopam do njega od drugje...sosed upam ne bo mogel kar rako do mojega NAS? Dobro ce bi bil nek heker verjetno z lahkoto, samo to zaenkrat odmislim...