Sistem ne buta s SSD-ja

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Meni z Macrium ni naredilo. Mi pa je z Easeus Partition Master:

https://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html

Dal sem lepo Migrate to SSD/HDD, nakar sistem pripravi zadevo, reboota, skopira in nazaj zažene winse. Odklopiš stari disk (ali izbereš pravi boot order) in dela. Mi je tudi ustrezno resizalo particijo ter naredilo nek "align".

Macrium je nekaj spraševal katere particije skopira in podobno, kar je že sumljivo. Program mora vzeti disk in narediti 1:1 kopijo, s tem da pač resiza na račun prostega prostora.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.895
113
EU
S tem ne dela ?
https://www.macrium.com/reflectfree

Koliko je dejansko zasedenega prostora na manjšem ssdju ?
Na SSD -ju je še preveč prostora. Winzi zasedejo 60 giga, ostalo do 240 je prosto. Problem je resizanje particije (diska) katero vsaki program ne zna.
EaseUs Todo resiza ko označim kljukico na "optimize for SSD", žal ne zažene novega diska po kloniranju.
Tudi je težava v označevanju kapacitete SSD-ja od posameznih proizvajalcev. Kingstonov 240 ima nekaj manj od deklarirane (okrog 228 giga) in prav to onemogoča kloniranje..
 

emirATes

Pripravnik
9. apr 2012
159
7
18
Na SSD -ju je še preveč prostora. Winzi zasedejo 60 giga, ostalo do 240 je prosto. Problem je resizanje particije (diska) katero vsaki program ne zna.
EaseUs Todo resiza ko označim kljukico na "optimize for SSD", žal ne zažene novega diska po kloniranju.
Tudi je težava v označevanju kapacitete SSD-ja od posameznih proizvajalcev. Kingstonov 240 ima nekaj manj od deklarirane (okrog 228 giga) in prav to onemogoča kloniranje..

čudno, meni je dvakrat uspelo klonirati WD250 giga na Kingston 240 giga. Če se prav spomnim sem resizov kar iz winsov. Pa seveda uporabil opcijo "optimize for SSD". Brez problemov boota.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.895
113
EU
Emirates,.
Stari disk je WD 500 giga, razdeljen na dve partciji približno na pol.
Particijo z winzi bi resizal da bi bila malo manjša kot Kingston SSD, vendar se bojim, da ne bo kaj narobe s sistemom. Kateri program to počne zanesljivo.?
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Minitool Partition Wizard. Pogleda particije in jih sorazmerno porazdeli na novi, manjši disk. Na particijah mora biti seveda dovolj prostora.

 

OldSkul

gps navigator
20. jul 2007
1.866
12
38
Minitool je odličen brezplačen program (obstaja tudi pro). Uporabljam ga za spreminjanje particij, sicer pa podpira npr. tudi migracijo na drug disk. Sicer ne vem če gre tudi s free verzijo.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.895
113
EU
Naložil sem na ključ, pa nesem preizkusit. Je potrebna kakšna registracija prek emailov, ali samo instaliraš in dela.?
Procesor je pentium in vsaki zagon po restartu traja celo večnost. Če moram večkrat restartat, je za znoret.:jok:
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Ne rabiš na ključ, program zna narediti prehod če je nameščen na sistem, ki naj bi se ga preneslo.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.895
113
EU
Uporabil Minitool Partition Wizard in je prenos winzov na Kingstona uspel. Na starem disku (500 giga) sem izbrisal particijo z winsi in jo razširil. Tako je sedaj v uporabi celi stari disk kot "D". Od prejšnjega kloniranja s EaseUs Todojem, mi je ostala vidna nekakšna rezervna particija na SSD-ju, majhne kapacitete. Nisem jo mogel sformatirati, pa se nisem takrat spomnil kako se je znebiti, ali narediti nevidno. Glej sliko:

img20190306163024422.jpg
 
Nazadnje urejeno:

emirATes

Pripravnik
9. apr 2012
159
7
18
Uporabil Minitool Partition Wizard in je prenos winzov na Kingstona uspel. Na starem disku (500 giga) sem izbrisal particijo z winsi in jo razširil. Tako je sedaj v uporabi celi stari disk kot "D". Od prejšnjega kloniranja s EaseUs Todojem, mi je ostala vidna nekakšna rezervna particija na SSD-ju, majhne kapacitete. Nisem jo mogel sformatirati, pa se nisem takrat spomnil kako se je znabiti, ali narediti nevidno. Glej sliko:

img20190306163024422.jpg
to ostane od kloniranja, sicer lahko malo upočasni računalnik, a se da popraviti s Partition Masterjem. Takole pravijo:

After cloning an HDD to SSD or cloning your OS to SSD, the partitions may not be properly aligned which will result in slower performance. But the fix is simple and immediate! Use EaseUS Partition Master to re-alignin your SSD partitions for optimal performance and achieve greater speed in just a few clicks.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
JA, samo a te ne vpraša že pred kloniranje če želiš da hkrati naredi že align? Mislim da to ni od tega.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.895
113
EU
Takrat sem na hitro pogledal vsebino te particije in je notri bila mapa od EaseusTodo backupa. Pa še neka manjša z imenom Snapchat..
Mogoče so to winzi imeli kot sistemsko rezervo, in je pri kloniranju izpadlo tako nerodno. Easeus backup mi je pokazal na začetku obe particiji in sem mislil, da je to sestavni del Winzov ki sodi zraven. Hotel sem označiti naj klonira obe, vendar program ni dovolil. Ko bi kliknil na eno, je rezervo "odkljukal" in obratno.
Bi se dalo to v Disk Managementu to izklopiti, ali pridružiti Winzom na "c" -ju. ?
 

B81

22. jul 2007
34.262
8.813
113
Ker je ze pravi naslov, uspesno sem kloniral hdd na samsung evo 860 1tb, ne vem kako mi je uspelo zagnat ampak rac je laufal zdaj 14 dni, samo v spanje sem dajal, ne ugasal. Danes pa zmanjkalo stroma doma in zdaj se ne bootne nikakor, bios ga prepozna, tudi na boot 1 je nastavljen, pa me gre. Kak predlog?

EDIT: čisto nič ni pomagalo, sem dal optimum bios in tudi ni pomagalo, potem sem dal pregledat in popravit, po nekaj % prekinil in se je zbootal, zdaj pa upam da bo do naslednjega električnega mrka :bonk:
 
Nazadnje urejeno:

B81

22. jul 2007
34.262
8.813
113
evo eno leto je mimo, spet ga je začel srat presneti evo.

Ustavi se pri windows logo, ko dam varni zagon, se ustavi pri enem fajlu. Repair disk itd...vse to ne pomaga nič. Na novo MBR, nič.

Zanimivo, ga dam v komp prek USB priklopa, kot ključek in ga seveda najde in nikome ništa, dela kot usb. Odklopim stari HDD in evo spet se ne zboota. Ne smem pa formatirat, ker je kar nekaj gor... (ne pr0n-a :))

Ima kdo izkušnje s Samsung EVOti?

kako bi ga prepričal, da je glavni? (V biosu sem v dveh dneh že vse pretaknil)

diski nonsense.jpg
 

marc

Fizikalc
26. apr 2008
1.181
18
38
Si bom sposodil temo, ko ste v temi zbrani poznavalci in ker sumim na okvaro diska. Pri zagonu mi računalnik izpiše samo sledeča opozorila in ni variante, da se postavi v celoti. Ima kdo idejo, kaj bi lahko bilo narobe?
1587929351973.png


1587929419445.png

hvala in lp