Splošna debata, kaj je uspelo in kaj ne...

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
S hmeljem bom takole naredil:

8 g - Magnum, Type: Pellet, AA: 13, Use: Boil for 60 min, IBU: 25.07
25 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Boil for 10 min, IBU: 16.17
25 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Aroma for 0 min
50 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Dry Hop for 10 days

Imam ga 100g, kaj mi bo tisti siceršnji ostanek, bom vse ponucal. Nikoli še nisem tako močno dryhopal, ne more bit slabo
smile-1.gif
Fermentor bom imel v prostoru, ki ima 14-15 C, tako da fermentacija ne bo narasla nad 16 C. Če bo potrebno, bom poskrbel, da bo kako temperaturo topleje, ampak ker bom dal celo vrečko za teh dobrih 10l, ne bi smel biti problem. Po kakem tednu ga bom itak dal na 20 C za en teden in nato v sekundarca dry hopat.

Poročam.
 

Metalyedge

Pripravnik
25. nov 2008
116
0
16
Zelo nizka temperatura za US-05. Da ne boš dobil lager piva ven, ravno sem odprl stekleničko Porterja, ki mi je fermentiral z S-04 na 16 stopinjah... Pa je tako čist da že meji na kakšen industrijski temni lager. Nikoli več pod 18 stopinj
smile-1.gif


Pa ne vem kaj imate proti Mandarini Bavarii. Meni je super, 250g dry hopa na 40L in aroma ter okus sta bila fenomenalna.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik Metalyedge pravi:
Zelo nizka temperatura za US-05. Da ne boš dobil lager piva ven, ravno sem odprl stekleničko Porterja, ki mi je fermentiral z S-04 na 16 stopinjah... Pa je tako čist da že meji na kakšen industrijski temni lager. Nikoli več pod 18 stopinj
smile-1.gif


Pa ne vem kaj imate proti Mandarini Bavarii. Meni je super, 250g dry hopa na 40L in aroma ter okus sta bila fenomenalna.

Torej sem ustrezno popravil svoj dry hop
wink-1.gif
Vmesne žal nimam.

Enako je torej za US-05, nimam druge izbire. Bom se potrudil, da bo šlo proti 18
smile-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik Zmikavt pravi:
OG so sladkorji, kakršnikoli pač že so. Če so bolj kompleksni, je pač posledično FG višji, ker ne sfermentirajo. Dalj časa drozgaš, več časa ima beta-amilaza, da dela visoko fermentabilne sladkorje. Na višji temp sicer ni zelo aktivna, je pa...

Saj ravno to pravim. Ne vidim, kako bi z nespremenjeno temperaturo in (samo) krajšim časom drozganja naredil pivo manj suho (bolj sladko). Če želim manj suho pivo, pač drozgam na višji temp. Če drozgam samo manj časa, bom dobil pač manj visoko fermentabilnih sladkorjev, kar pa ne bo vplivalo na FG.
 

itak37

Zelenc'
8. dec 2015
26
0
1
Braukaiser je eksperimentiral s casom drozganja, atenuacija je odvisna od temperature in od casa drozganja, kot je ze Zmikavt povedal, beta amilaza pocasi pretvarja kompleksne sladkorje v preproste, kar pomeni vecjo atenuacijo kvasa. Verjetno bos imel kak procent manjso ucinkovitost.
http://braukaiser.com/wiki/ind...nfusion_mashing
Time_and_attenuation_efficiency.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.873
113
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Citat:
Uporabnik Zmikavt pravi:
OG so sladkorji, kakršnikoli pač že so. Če so bolj kompleksni, je pač posledično FG višji, ker ne sfermentirajo. Dalj časa drozgaš, več časa ima beta-amilaza, da dela visoko fermentabilne sladkorje. Na višji temp sicer ni zelo aktivna, je pa...

Saj ravno to pravim. Ne vidim, kako bi z nespremenjeno temperaturo in (samo) krajšim časom drozganja naredil pivo manj suho (bolj sladko). Če želim manj suho pivo, pač drozgam na višji temp. Če drozgam samo manj časa, bom dobil pač manj visoko fermentabilnih sladkorjev, kar pa ne bo vplivalo na FG.

Tako je, drži se temperaturnega režima ker je dovolj za 99% primerov in je najmanj kompliciranja in najbolj konsistentno. Če bi rad višji FG, dvigni temperaturo za 1C pa boš videl kako se bo obneslo. Alternativa (in opcija za "fine tunning") je tudi uporaba večjega deleža karamelnega sladu. Vse to bi moralo zadosti tvojim zahtevam.

Časovno komponento se lahko uporabi v specialnih primerih. Recimo sam jo rabim za drozge za destilacijo kjer želim čimvišjo fermentabilnost in čimvečjo efektivnost (bistvo z eno besedo: čimveč alkohola). Ker recimo pri 62C kjer je dejavnost beta amilaze ni dovolj alfa amilaze da bi hitro predelala škrob za beto, je efektivnost zelo nizka. Zato drozgam na 64C ... kjer je efektivnost ustrezno visoka ampak s klasičnimi časi drozganja je fermentabilnost relativno gledano precej nizka. Če pa pustim na 64C par dodatnih uric, pa dobim win-win, torej visoko efektivnost in visoko fermentabilnost.

Pri klasičnih temperaturah drozganja (67-69C) sam ne opazim razlike ali drozgam 60min, 90min ali pa 8h. V vsakem primeru je FG ustrezen glede na temperaturni režim, ker se beta amilaza že po 60 min več ali manj uniči in tako ne vpliva na fermentabilnost drozge.

Glede kvasa in temperature. S-04 drži temperaturo PIVA pod 20C pa bo, ampak ker je ta kvas med fermentacijo "podivjan" računaj da bo temperatura hitro narasla tudi za 5C ... tako da če začneš na 20c boš hitro končal lahko na 25C ali pa celo na 30C (četudi imaš v prostoru 18C). 16C je dobra temperatura, v bistvu idealna za začetek. Po koncu fermentacije lahko daš pa pivo na toplejše (če ti je bistvo da dobiš nižji FG).
 

Wofk

Pripravnik
18. jan 2014
182
0
16
Varil bi navaden stout, pa imam za 50L batch en paket safale s-04 kvasa premalo. Zanima me če lahko dam poleg S-04 še en paket safale US-05?
 

trpo

Pripravnik
10. jan 2015
175
17
18
Na splošno se tega ne svetuje, ker je (lahko) rezultat nepredvidljiv. Mešanje različnih sevov kvasov je ena zahtevnejših metod domačega pivovarstva. Je pa na to temo bilo že nekaj napisanega na forumu. Na hitro, če malo poiščeš dobiš še kaj:

Citat:
S-04 je hitrejši kvas, čisto možno da je v fazi množitve dominiral in izpodrinil US-05. Če US-05 ni uspel opravit prilagoditve na okolje preden je v njem začel nastajat alkohol in je pričelo zmanjkovati enostavnih sladkorjev je čisto možno da je šel hibernirat in ne bo nič z njim.

Mešanje kvasovk je relativno zahtevna zadeva ker samo vreči noter dve vrečke ne bo avtomatično pomenilo da se bo dobilo ven mešan karakter obeh kvasov.
 

koloid

Pripravnik
24. sep 2015
226
0
16
Citat:
Uporabnik Wofk pravi:
Varil bi navaden stout, pa imam za 50L batch en paket safale s-04 kvasa premalo. Zanima me če lahko dam poleg S-04 še en paket safale US-05?

Kvasov ne mešat, razen če greš v raziskovalne vode.
Bolje ,da skuhaš mini al pa normalen (20l) batch nekega bitter piva (nizek % alk) in potem imaš kvasa kolkr rabiš. Tako jaz delam. Čeprav je kvas napram drugim zadevam pocen se bolj nagibma k tej praksi..
 

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Pa dej sam US-05
smile-1.gif

Meni smrdijo piva z tem S-04 pa ne vem zakaj...nek tak čuden okus oz aroma ali pa nikoli prav z njim pira ne naredim
smile-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik Wofk pravi:
Varil bi navaden stout, pa imam za 50L batch en paket safale s-04 kvasa premalo. Zanima me če lahko dam poleg S-04 še en paket safale US-05?

Kaj pa v dva fermentorja pa v vsakega svoj kvas?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.287
-8.466
113
Malo off...

No sedaj so pri pivovarium ok vreče za slad. Dosti boljše kot prej.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
Koelsch.

Ali je uporaben tudi kateri izmed suhih kvasov da se dobi podoben zvarek, ali pa bom moral tekočega iskati ....
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik guliver pravi:
Vem. Saj preverjava dobavljivost z dobaviteljem ....

No jaz čakam na ta kvas že dva tedna od njega, naj bi jutri prišel. Verjetno pa ni samo en kos naračal od whitelabsa, tako da bi moral met kaj na zalogi.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.287
-8.466
113
Je kaj info o tem, kakšni so produkti "Sladovòa Sessler", ki jih ima Moje pivo?
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Je kaj info o tem, kakšni so produkti "Sladovòa Sessler", ki jih ima Moje pivo?

njihovi sladi imajo prijeten vonj, vsaj meni se dopade. (pilsner in wheat)
za kaj več bo treba pa počakat, da pivo iz njih dozori.