Splošna debata, kaj je uspelo in kaj ne...

paulaner

Pripravnik
6. nov 2016
33
0
6
jaz sem pa danes probal svoje prvo pšenično pivo....vse sem delal po navodilih, v fermentorju sem mel 20 dni, potem flaširal, danes po 3eh dneh sem proval prvo flašo (samo za probo ker sem zasledil da nekateri pravijo da je pšenično za piti že mlado, motno, najbolše že takoj po fermentaciji?)...skratka okus je kar kisel, kot da bi bilo skisano, arome po banani tudi nobene....kvas sem uporabil wb-06, bi bilo bolje če bi uporabil WLP300 ,kot sem nekje zasledil? Nekateri pravijte tu da je psenično bolj kislo, samo piva kot so paulaner, ayinger, erdinger, katerim okusom bi se rad približal so vsaj meni daleč od tega da bi bili vsaj malo kisli ...
Sem pa delal brez protein rest in infusion mashing kot so nekateri svetovali.
 
Nazadnje urejeno:

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.959
327
83
Pri pšeničnih sta ključna kvas in fermentacija.
To da so kiselkasta je normalno, je pa res da si ga prehitro probal, ker v treh dneh se ni razvila sekundarna fermentacija, ki bi balansirala kislobo.
To da se pije mlada piva, pomeni kak mesec posekundani fermentaciji.
Vsi suhi kvasi za pšenična piva so praktično neustrezni...pa če ti fermentacija pobegne je takoj sranje...
 

stanly

Zelenc'
23. feb 2016
26
0
1
Meni je s tem kvasom uspel super. Delal sem sicer freulic rest pri 44°, nato dvignil na 67°.
Banane tudi pri meni ni bilo, a so klinčki prišli super do izraza, ker sem fermentiral nizko 17°.
OG 1.050, FG 1.009. Po planu bi moral FG priti višje tako, da naslednjič druzgam kako stopinjo višje.
 

paulaner

Pripravnik
6. nov 2016
33
0
6
pa obstaja, kakšen način da se kiselkost pri pšeničnih nekako "porazgubi" ali da se jo zmanjša?
Tudi od Tektonika, ko sem pil Herculesa je bil kiselkast, kar pa mi ni všeč, čisto nasprotje od nemških pčeničnih piv
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.959
327
83
Seveda, saj je witbier...tale že mora biti kiselkast.

Sicer nimam toliko prakse na tem področju, vendar mislim da bi lahko kislost uravnal z kemijo vodo, vsaj pri stoutih je tako.
 

Zmikavt

Pripravnik
21. okt 2016
64
0
6
Če pogrešate banano, imate dve opciji:
- fermentacija na zgronjem robu temperature (22-24)
- underpitching

Kislina, če ni pretirana, se ponavadi umiri po parih tednih. Tektonik (tako kot mnogi slo kraft pivovarji) nima potrpljenja, da bi pir ustrezno dolgo staral, preden ga da na polico
wink-1.gif
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Pšenična piva so precej zapletena za varjenje, tako da je čisto normalno, da ne boš prvič dobil "paulainerja"
smirk-1.gif

Če bi bilo tako preprosto poten ne bi bilo zanimivo
grims-1.gif


Sam sem opazil, da pšenica precej niža Ph, tako, da bi se lahko tukaj malo pogiral in Ph višal po mash-u??? ne vem, ugibam...

Sicer pa kot so napisali, po stilu mora bit kisel. Ko je dobro nakarboniran in precej hladen, pa se ta kislost pokaže kot ravno prav.

Drugače pa imaš o pešničnih pivih napisanih ogromno literature, Nemci so naštudiral u nulo...
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.455
113
Pejzda, zgleda mi je uspelo "prehladiti" kvasovke.
V pondelk spacal eno 20l rundo z OG 1,052, notri fliknil bry-97 in postavil v kurilnico s 17 stopinjami. Čez noč se je toplotna črpalka za vodo odločila, da je fino narediti v vodi toplotni šok, laufala celo noč in mi shladila kurilnico in pivino na 13 stopinj
bonk.gif

Včerej ogrel pivino na 18 stopinj in še danes nimam nobene aktivnosti. (fermentor dobro tesni, tako da tu ni problem)
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.455
113
Vem da bo slej kot prej zacelo. Me pa matra da ne bo kakih hecnih dodatnih okusov.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Vem da bo slej kot prej zacelo. Me pa matra da ne bo kakih hecnih dodatnih okusov.

Najbrs ne, sem ze slisal da se je per sred glavne fermentacije zamrzil, k je sel termostat k vragu, pa so potem odtajal in je normalno naprej fermentiral in tudi pivo je bilo ok...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.324
-8.455
113
Ja samo mislim da je vseeno malo razlike, a to narediš med aktivno fermentacijo ali med fazo množenja kvasa.
No v glavnem prav počasi se je začela zadeva prebujati-mehurček na 15s
tongue-1.gif
Počasi bo.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Čez vikend bom skuhal tale Session IPA:

Batch Size: 12 liters (fermentor volume)

Original Gravity: 1.044
Final Gravity: 1.008
ABV (standard): 4.82%
IBU (tinseth): 40.69
SRM (morey): 4.67

FERMENTABLES:
1950 g - German - Pale Ale (88.6%)
130 g - Belgian - Cara 20L (5.9%)
120 g - German - Wheat Malt (5.5%)

HOPS:
4.4 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Boil for 60 min, IBU: 7.85
17.4 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Boil for 15 min, IBU: 15.4
17.4 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Boil for 10 min, IBU: 11.25
17.4 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Aroma for 5 min, IBU: 6.19
17.4 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Aroma for 0 min
15 g - Mandarina Bavaria, Type: Pellet, AA: 7.4, Use: Dry Hop for 33 days

MASH GUIDELINES:
Temp: 67 C, Time: 90 min

YEAST:
Fermentis / Safale - American Ale Yeast US-05

Cel recept sem prilimal, če bo imel kdo kaj za pokomentirat, prvič delam Session. Lahko bi nabil IBU, samo želim, da je tak zmeren perček, sploh ker sem glede hmelja bral, da je kar nežen in da mandarina ni tako izrazita, kot bi človek (sploh glede na ime hmelja) pričakoval, pa da ne bo grenkoba povozila vsega.

Zanima pa me tudi sicer, če je na začetku sploh smiselno dajat aromatične hmelje? Vem, da arome in okusa praktično ni, ampak a je res nič ni? Če bi kuhal dva enaka, ali bi prepoznal to razliko (torej, da na 60 namesto aromatičnega hmelja vržeš nekega nevtralnega za grenkobo)? Ker če je tako, potem je sploh vseeno kater hmelj dam, ne? (če zanemarim stroškovno komponento) Vem, da je najbolje, da pač sprobam, pa me vseeno zanima, kaj vi mislite. Od teh, ki bi jih dal namesto Mandarne na 60, imam na voljo Magnum, Perle, Columbus, Chinook, Nugget, Simcoe in mogoče Centennial.

Tenkju veri mač .)
 

bluefossil

Pripravnik
22. mar 2016
315
20
18
Jaz za grenkobo uporabljam magnuma. Kolikor vem, hmelj na 60 da le grenkobo. Pazi le na %aa. Magnum je kar mocen, da ga ne bo prevec.
 

Tenere

Zelenc'
24. okt 2015
27
0
1
Tak poskus bi tudi mene zanimal.
Če gre res le za trošenje denarja, ne vidim več razloga, da ne bi v prihodnje uporabljal za grenkobo le najcenejšo vrsto hmelja na trgu.
 

Zmikavt

Pripravnik
21. okt 2016
64
0
6
Za grenkobo ponavadi dam Auroro (8% AA). Slovenski je in posledično poceni. Če gledam tvoj recept, 100% ne boš opazil kateri hmelj si dal za grenčico na 60min, ker ga je celih 6%. Nemški hmelji oz. evropski na splošno so v primerjavi z ameriškimi vsi precej nežni kar se arome tiče. Je pa res, da si ga dal kar radodarno porcijo
smile-1.gif


Jaz bi ga vzel pol stran med vretjem (15-0 min) in to dal v dry-hop. Seveda je treba potem dodat ene 5g na 60min, da boš mel IBU 40.

Oz. veš kaj, nared po svoje. Če je vse dobr spucan in temperature ne podivjajo, je pir zmer super
wink-1.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.959
327
83
Od 60 minut ne boš dobil nič arome, tako da lahko daš noter kar koli.
Je pa varjanta da deaš first wort hopping, tale ti pa da tudi malo arome in okusa, vsaj jaz ga zaznam (nevem, mogoče je psihološko) :D
Drugač je pa mandarina bavaria kar švoh, ja
wink-1.gif
 

itak37

Zelenc'
8. dec 2015
26
0
1
Meni se zdi, da bo to pivo prevec suho, bi ti priporocal skrajsat drozganje na 40minut, mogoce tudi drugi kvas uporabit.
Sicer se pa strinjam z ostalimi glede hmeljenja.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Citat:
Uporabnik itak37 pravi:
Meni se zdi, da bo to pivo prevec suho, bi ti priporocal skrajsat drozganje na 40minut, mogoce tudi drugi kvas uporabit.
Sicer se pa strinjam z ostalimi glede hmeljenja.

Vsem hvala za odgovore.

itak37, je to tudi sicer rešitev, kadar želim nekoliko manj alkohola in manj suho pivo? Nikoli še namreč nisem tega korigiral s krajšanjem drozganja. Imaš v mislih, da bi pač dobil manj visoko fermentabilnih sladkorjev in posledično manj alkohola? Samo pivo bi še zmeraj bilo suho. Ali ne bi s tem samo znižal OG, in ne zvišal FG? Kaj pa če pač zvišam temperaturo drozganja?

V nadaljnje sem tudi sam razmišljal, da bi za taka piva uporabljal kak drug podoben kvas, ki ima nekoliko nižjo atenuacijo. Ampak trenutno imam US-5 še kar neka jan zalogi, pa ga bom najprej ponucal
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Zmikavt

Pripravnik
21. okt 2016
64
0
6
OG so sladkorji, kakršnikoli pač že so. Če so bolj kompleksni, je pač posledično FG višji, ker ne sfermentirajo. Dalj časa drozgaš, več časa ima beta-amilaza, da dela visoko fermentabilne sladkorje. Na višji temp sicer ni zelo aktivna, je pa...