Splošna debata, kaj je uspelo in kaj ne...

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Evo danes sem po dolgem času (2 meseca) spet malo zalavfal kuhinjo :p Kuhal sem stauta ter prvič uporabljal tudi ph meter. Presenečenje je sledilo ko sem pomeril ph drozge in ugotovil da je ph 5.2 in tako ni bilo potrebno nič popravljati ;-) Potem sem razmišljal dalje. Recept sem nekoliko popravil ker mi prejšnji stout nikakor ni bil všeč (nek čuden malo trpek okus). Grem primerjat recepte in ugotovim da sem v prejšnjih rundah imel kar 150g več praženega ječmena in posledično je bil verjetno ph precej pod spodno mejo. No upam da bo sedaj ok s tem receptom.

Potem sem popravil še ph vode za izpiranje na 6.0 ph

Ph po boilu je bil 5.1 (kar naj bi bilo idealno).

Ko pivo povre pomerim še ph piva (naj bi bil idealen okrog 4.2.-4.4)

Prvič sem uporabil tudi kvas mangrove jack's (new world strong ale).

Komaj čakam da vidimo kaj bo ratalo, kakšen produkt naredi kvas ter kakj na okusu pusti pravilen ph. Prvi znaki pravilnega ph so vidni v fermentorju, ker je piva približno 5 litrov več :p

Ima kdo kakšno mnenje glede mojega "poizkusa"?

DRY STOUT:
OG 1.046 (12,8 BRIX) orr. fact. 1.12
FB: (pričakovan 1.011).
TEMPERATURA FERM: 18,4 STOPINJ (HLADILNIK)
 
Nazadnje urejeno:

kumino

Pripravnik
4. feb 2014
141
0
16
OBALA
www.facebook.com
Sicer ne vidim kako je ph vplival na to, da si dobil v fermentor 5 litrov več... Najboljše boš pa itak sam vedel, kako je kaj vplivalo, ko bo pivo narejeno in ga boš probal
smile-1.gif
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Jaz sem stouta delal samo enkrat, tako da ne morem nič pokometirat. Sicer pa je verjetno tudi ostalim težko pokomentirat glede na napisano, saj kar se tiče recepture (grain bill, hmelj, temperature itd.) nisi nič napisal. MJ so dobri kvasi, vsaj kar se mene tiče. Kar se tiče pH-ja, si očitno že naštudiral. To je pa to, kar se glede na tvoj post da pokomentirati
smile-1.gif


Kar se tiče povezave pH-ja in količine v fermentorju, pa se strinjam s Kumino. Edino, če si imel zaradi tega tako visok izkoristek, da si moral redčit, da si zadel OG, in posledično dobil več v fermentor.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik stricek18 pravi:
Evo danes sem po dolgem času (2 meseca) spet malo zalavfal kuhinjo :p Kuhal sem stauta ter prvič uporabljal tudi ph meter. Presenečenje je sledilo ko sem pomeril ph drozge in ugotovil da je ph 5.2 in tako ni bilo potrebno nič popravljati ;-) Potem sem razmišljal dalje. Recept sem nekoliko popravil ker mi prejšnji stout nikakor ni bil všeč (nek čuden malo trpek okus). Grem primerjat recepte in ugotovim da sem v prejšnjih rundah imel kar 150g več praženega ječmena in posledično je bil verjetno ph precej pod spodno mejo. No upam da bo sedaj ok s tem receptom.

Potem sem popravil še ph vode za izpiranje na 6.0 ph

Ph po boilu je bil 5.1 (kar naj bi bilo idealno).

Ko pivo povre pomerim še ph piva (naj bi bil idealen okrog 4.2.-4.4)

Prvič sem uporabil tudi kvas mangrove jack's (new world strong ale).

Komaj čakam da vidimo kaj bo ratalo, kakšen produkt naredi kvas ter kakj na okusu pusti pravilen ph. Prvi znaki pravilnega ph so vidni v fermentorju, ker je piva približno 5 litrov več :p

Ima kdo kakšno mnenje glede mojega "poizkusa"?

DRY STOUT:
OG 1.046 (12,8 BRIX) orr. fact. 1.12
FB: (pričakovan 1.011).
TEMPERATURA FERM: 18,4 STOPINJ (HLADILNIK)

Kaj te pa zanima?

Za stouta si naštudural, da ne rabiš popravljat... SI preveril Ph vode, si si ga zapisal? Ker Ph vode se ti spreminja in nalsednjič ni nujno da bo isto... Tistih 150g pa kakšne velike razlike ni naredilo.
Zdaj imaš rešitev za stout, za pale ale boš moral vse na novo študirat...

Kje si pa na podlagi pravega Ph-ja dobil 5litrov več, boš pa še povedal - so me sama ušesa...
sprasujem se.gif
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Jaz sem stouta delal samo enkrat, tako da ne morem nič pokometirat. Sicer pa je verjetno tudi ostalim težko pokomentirat glede na napisano, saj kar se tiče recepture (grain bill, hmelj, temperature itd.) nisi nič napisal. MJ so dobri kvasi, vsaj kar se mene tiče. Kar se tiče pH-ja, si očitno že naštudiral. To je pa to, kar se glede na tvoj post da pokomentirati
smile-1.gif


Kar se tiče povezave pH-ja in količine v fermentorju, pa se strinjam s Kumino. Edino, če si imel zaradi tega tako visok izkoristek, da si moral redčit, da si zadel OG, in posledično dobil več v fermentor.

Mogoce res nekoliko nenatancno napisano glede količine. V prejšnjih rundah sem neglede na recept in stil dobiv v fermentor nekje 19-22 litrov piva (recept za 25). Seveda vedno redčim z vodo nekje 2-4 litre, tako da dobim target OG. Sedaj ko sem ujel pri stautu pravi ph sem v fermentor dobil 26 litrov. Oz v njega sem nalil 22 ter dolil se stiri litre vode da sem dobil target OG. Verjetno je to posledica efektivnosti. Svetlih piv sem vedno dobil v fermentor okrog 2-3 litre manj kot temnih. S korekturo ph bi verjetno po moji logigi moral povsod dobiti priblizno enako, glede na to da sem se v staru ze poglobil v izracune da slad vedno izpiram 2l na kg, koliko vode igubim z absorbcijo v slad 1,25l na kg. In po teh podatkih sem tudi izracunal koliko vode potrebujem za drozganje da na koncu (po vretju) dobim vesno enako kolicino. Razlikuje se esino kolicina vode za drozganje glede na kolico slada.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.874
113
Redčenje piva na tak način je že v osnovi "nižja efektivnost". Je res da na začetku ko ne veš kako se odziva sistem je lažje korigirat volumen na samem koncu procesa. Ko pa enkrat osvojiš količine, predvsem izgube pa to vodo ki jo sedaj daš v fermentor uporabiš za izpiranje in dobiš še par % višjo efektivnost.
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Redčenje piva na tak način je že v osnovi "nižja efektivnost". Je res da na začetku ko ne veš kako se odziva sistem je lažje korigirat volumen na samem koncu procesa. Ko pa enkrat osvojiš količine, predvsem izgube pa to vodo ki jo sedaj daš v fermentor uporabiš za izpiranje in dobiš še par % višjo efektivnost.


Že sedaj pridem z izpiranjem nekje na mejo (1.010) tako da vec kot 2 litra na kg ne smem izpirati. Mash bi lahko delal v nekaj vec vode vendar tukaj pa me zaustavi velikost posode 35l, tako da mash delam nekje od 20 do 24 litrov + 5-8kg slada in je pisker kar poln. Če imam več slada delam mash v malo manj vode in vec izpiram, ce je slada manj delam v vec vode mash in manj izpiram
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Hja, če je to posledica pravegapH, potem pač prilagodi recept, da boš dobil (manj) ravno prav piva na koncu. Jaz delam v brewersfriend, naštimano imam 75% učinkovitos in točo tako tudi imam, ker že vsaj zadnjih 10 batchov OG zadanem v piko. Jaz delam BIAB, drozgam v razmerju 1kg/3l vode, potem pa preračunam, koliko vode bom še rabil do pre boil volume, in v to količino vode, ki jo segrejem na 77C, porestavim vrečo z drozgo, tam pustim 10-15min, malo ovijem, da izteče, in to je to
smile-1.gif
Zelo malo kompliciram. Je pa res, da to delam batche tam do 15L. Imam tudi 50L lonce, bom pa delal na podoben način. Vreča je custom made, sladico od drozganja bom spustil v posodo za vrenje skozi pipico in čez slad zlil ustrezno količino vode, pustil namakat kot sedaj in potem spet odpru pipco. Torej vreče sploh ne bom dvigal, dokler ne bo za na kompost.

Zadnje 3 batche sem tudi sam popravljaj ph, pa mi je kar dobro uspelo, ampak se mi učinkovitost drizganaj zaradi tega ni spremenila.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Vprašanje. Danes sem kuhal schwarzbier, 19L, grain/water=1/3, pH drozge 5.7, boil 60min, hmelj 32g Perle (30min).

Drozga je imela lep okus, gladek občutek, ko pa sem meril OG po vretju, ki je bil spet v piko, sem seveda probal tudi tisto, in na moje začudenje je bilo pivo zelo trpko. Do sedaj sem 3x delal temno pivo, ki je imelo več temnih in praženih sladov, pa te trpkosti nisem občuti. Je to lahko od hmelja? Ai bo trpkost izzvenela? Kot rečeno, drozga ni bila trpka, trpko je bilo pivo po končanem vretju.

Hvala, Lp.
 

Pivopivec1

Pripravnik
23. feb 2014
318
9
18
Citat:
Uporabnik HafnerMa pravi:
Vprašanje. Danes sem kuhal schwarzbier, 19L, grain/water=1/3, pH drozge 5.7, boil 60min, hmelj 32g Perle (30min).

Drozga je imela lep okus, gladek občutek, ko pa sem meril OG po vretju, ki je bil spet v piko, sem seveda probal tudi tisto, in na moje začudenje je bilo pivo zelo trpko. Do sedaj sem 3x delal temno pivo, ki je imelo več temnih in praženih sladov, pa te trpkosti nisem občuti. Je to lahko od hmelja? Ai bo trpkost izzvenela? Kot rečeno, drozga ni bila trpka, trpko je bilo pivo po končanem vretju.

Hvala, Lp.

Trpkost lahko pride tudi od vretja vecjih kolicin zita oz luscin. Mogoce nisi imel najbolj ciste pivine. Ali pa od prevelikega ph-ja drozge nad 5.6. Za slednje nisem preprican ce se ze cuti v pivini takoj po vretju.
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Huh, verjetno ni od tega, ker je bila pivina kar čista. Delam BIAB in imam kar dobro mrežico. Je pivina vedno precej čista, poleg tega redno pobiram nečistoče z vrha. No ja, počakajmo, pa bomo videli
smile-1.gif
Hvala za mnenje.
 

pinguthebrewer

Zelenc'
24. mar 2015
3
0
1
Tudi jaz sem že občutil trpkost, a moram rečt, da se je po končani fermentaciji in cca 3 tednih ležanja izgubila. Zakaj se je pojavile ne vem, mogoče res zaradi večje količine luščin
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Hvala! Danes sem meril SG, moram rečt, da je okus na dori poti, da postane odličen
smile-1.gif
In ja, trpkost je že komaj čutna. Se že veselim, da povre do konca in odleži. Lp,
 

stricek18

Pripravnik
3. nov 2015
317
4
18
Kaj naj naredim s sladom ki ima rok do marca 2017 jaz ga pa imam se 3kg. Roasted barley je ta slad. Kako je kaj z rokom uporabe, koliko casa po napisanem roku je se slad dober,...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Hehe, meni se isto to dogaja z roastedom
smile-1.gif


Sicer pa tudi mene zanima kako je sicer z uporabnostjo (na sploh s sladi). Menim, da če je pravilno skladiščen, da sama uporabnost ni vprašljiva, mogoče pa je učinek drugačen/slabši. Bom vesel odgovora.
 

pinguthebrewer

Zelenc'
24. mar 2015
3
0
1
Če je slad pravilno skladiščen (vakuumsko zaprt v prostoru z nizko temperaturo, vlažnostjo je še dober sigurno dve leti. Sicer lahko zgublja tako encimsko aktivnost, lahko se celo pojavijo plesni, se zleplja. Kvaru bolj podvržen pa je osnovni slad, oziroma tisti ki ni termično bolj obdelan
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.287
-8.466
113
Btw, koliko kaj laktoza vpliva na občutek sladkosti?
Od ene druge zadeve se mi valja še 80g laktoze... Je to sploh zaznavno v 20L rundi? Da vem, če je smiselno kje uporabiti, ali fliknem stran.