Spletni nakupi e-BAY (1)

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

logistik

MODERALTER 2007
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
7.521
5
38


ebay.de



ebay.co.uk

----------------------------------------------------------------------------------------------
Evo vodič za nakup preko ebaya:
Najprej se moreš prijaviti oz.registrirati(brez skrbi za kupce je stvar brezplačna in nimaš nobenih stroškov,tako da se lahko brez skrbi prijaviš)

Obstajata 2 možnosti prijave:
1.Izpolniš vse podatke ter klikneš na prijava po pošti-v tem primeru v 2-3 dneh dobiš na dom(naslov ki si ga vpisal ob prijavi) aktivacijsko kodo ki jo poleg gesla prvič vneseš da aktiviraš svoj račun.
2.Izpolniš vse podatke ter klikneš registracija z masterkardom(mislim da je tako je že precej časa minilo odkar sem to delal) za to moraš imeti ali VISO ali MasterCard ter v nadaljnih postopkih vpišeš podatke z kartice in svoj račun aktiviraš takoj(brez skrbi stvar je varna in nič ne obremeni kartice)

Ko si se tako registriral lahko začneš nakupovati oz. licitirati
Imaš dve oz po novem tri možnosti nakupa:
1.Sofortkauf -artikel kupiš takoj po ceni ki je vpisana
2.preis vorschlagen - prodajalcu predlagaš ceno ki si jo pripravljen plačat in on jo sprejme,zavrže ali pa vam ponudi njegovo ceno ki jo lahko sprejmete vi.
3.Meni najljubša najbolj zanimiva in najbolj pogosta vrsta je pa licitacija.tukaj se izdelek licitira in ga kupi tisti ki je ob izteku licitacije dal najvišjo ponudbo.
Tukaj je pomembno da daš ponudbo čimbližje koncu licitacije,tako da ti drugi več ne morejo nabijat cene(najbolje 5-10 sekund pred koncem)

Primer če bi hotel kupit telefon ki ima licitacijo ven čez 2 dni in trenutno ceno 50 evrov.Ti si pa pripravljen dati za njega 200 evrov,ga daš v opazovanje in daš ceno 200 evrov malo pred iztekom licitacije.V tem primeru imaš možnost da boš dobil tel. fejst ugodno.Če doben drug ne bi zdigoval cene bi ga ti dobil za pol evra več kot je za artikel ponudil drugi najvišji licitator(recimo če je ponudil denis 100 evrov bi na koncu telefon dobil ti za 100,5 evra)če pa daš 200 evrov takoj pa ima denis ali kdo drug pol še dva dni čas da zdigne tvojo ponudbo.torej bo on dal ponudbo 120 evrov.takoj mu napiše da ga je en prehitel( ti) in avtomatsko postavi novo ceno pol evra več kot jo je postavil on.torej nova cena bi bila 120,5 evra.ker hoče imeti telefon postavi ceno 150 evrov-spet si še kupec ti za 150,5 evra.on postavi ceno 180 evrov in si kupec ti za 180,5 evra.Če mu ne bi bilo predrago bi dal ceno 250 in denis bi telefon dobil za 200,5 evra razen če ne bi ti pol spet ponudil več in tako se brezveze nabija cena.Če pa postaviš ceno čist na koncu,pa denis več nima možnosti zdigovat cene(seveda obstaja možnost da je že prej ponudil več kot ti in v tem primeru je kupec on za 200,5 evra.)
Upam da sem razumljivo opisal licitiranje.

Potem pride na vrsto plačilo.Kupec vedno plača izdelek plus poštnino.Možnosti plačila je več:
1.uberweisung- to je bančno nakazilo-podatke ti posreduje prodajalec-rabiš IBAN in BIC za evropsko nakazilo
2.uberweisung plus-isto bančno nakazilo vsi podatki so shranjeni na ebayu in jih dobiš takoj ko zaključiš licitacijo
3.paypal-plačilo kjer prodajalec dobi preko paypala denar takoj,tebi pa s kartice denar potegnejo 18 v mesecu(visa ali mastercard) prednost tega je da prodajalec lahko že isti ali pa drug dan pošlje artikel in ga dobiš najhitreje
4.Nachname-plačilo po povzetju v sloveniji to skoraj ni mogoče
5.Selbstabholung- to je za artikle ki jih greš sam iskat in prodajalcu plačaš ob prevzemu na roko

Pri nakupovanju moraš paziti na določene stvari:
Poglej kakšne ocene ima prodajalec ter kaj je prodajal do sedaj(s čim je prišel do ocen)
Kakšna je poštnina v slovenijo in ali sploh pošlje v slovenijo
Pri večji vrednosti zahtevajte zavarovano plačilo(sicer je poštnina 2 evra dražja ampak je paket zavarovan do 500 evrov prav tako dobite sendungsnummer tako da lahko online opazujete kje se paket nahaja.
Vsa vprašanja morate postaviti pred iztekom aukcije.
Če artikla slučajno ne dobiš lahko od ebaya zahtevaš vračilo denarja do vrednosti 200 evrov.Pri tem si ebay vedno vzame 25 evrov za stroške,tako da je največja vrednost ki jo lahko dobiš vrnjeno 175 evrov.Upošteva se samo cena licitacije stroški pošnine se ne vračajo.
Če si plačal prek paypala je vrednost ki ti jo vrnejo 500 evrov in ni odbitka 25 evrov.(imajo pa določene pogoje prodajalec mora imeti več kot 10 ocen mora imeti najmanj 95 procentov ocen pozitivnih itd.)

Ocenjevanje in ocene
Ko je vse skupaj končano,se kupec in prodajalec medsebojno ocenita in dodata komentar.Vsak ima na voljo 3 ocene
pozitivno
nevtralno
negativno
ter komentar ki je lahko splošen, lahko pa konkreten kot npr: slaba komunikacija slab izdelek ipd.
kupec še pa posebej oceni 4 stvari:
ali je artikel ustrezal opisu
ali je bila poštnina fer
ali je bila komunikacija z prodajalcem o.k.
ali je izdelek hitro poslal.
Ker nihče noče imeti negativnih ocen(če jih imaš preveč te isključijo z ebaya) se skoraj vsi trudijo da bi aukcije potekale kar se da brezhibno.

Spisal: gonilnik
 

Swich

El Presidente
23. jul 2007
4.833
0
36
40
Mam kar nekaj izkušenj z e-bayom saj že sam kupujem preko njega že več kot 4 leta, tako da če ma gdo kakršnokoli vprašanje v zvezi z kupovanjem, naj vpraša, bom rade volje odgovoril ali podal svoje mnenje, ki temelji na mojem znanju in inzkušnjami z e-bayam, tako da je tudi vsakršna pozitivna kritika dobrodošla.

Sem že sam študiral o neki vrsti vodiču, sam je "stvar" tako velika in obširna da bi res zavzelo ogromo časa, če bi se želel spuščati v podrobnosti. Mogoče pa bom
wink-1.gif
 

logistik

MODERALTER 2007
Osebje foruma
Administrator
7. maj 2007
7.521
5
38
Recimo, da bi spisal samo čiste osnove bi šlo?
 

Swich

El Presidente
23. jul 2007
4.833
0
36
40
Bom, če me ne bo gdo prehitel, ker hmal pakiram za Kreplakistan da mi zamenjajo ledvice in jetre. Ko pridem nazaj, se vržem na delo in spišem.
 

gonilnik

gps navigator
23. jul 2007
650
8
18
49
Besedilo sem skopiral v prvi post.



Nobody
 
Nazadnje uredil moderator:

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
gonilnik super si povzel glavne fore!
smile-1.gif
Kolikor mi je sodelavec razložil on vsakič pol ure pred iztekom licitacije pride gor in dviguje po pol evra, na koncu da pa ene 20 sekund pred iztekom zadnjo ponudbo. moraš pa vzeti vsaj 10 sekund prej, ker menda ne prime takoj, tako da kakšno bidanje v zadnji sekundi odpade.
kateri se vam drugače zdi boljši - uk ali de?

LP
 

gonilnik

gps navigator
23. jul 2007
650
8
18
49
Bitch inside sam največ kupujem v avstriji.Ker sem doma zelo blizu meje si pošiljam pošto v avstriji na postlagernd( na pošti sam zdignem pakete) je dosti ceneje kot pa da si bi jih pošiljal v slovenijo.Imam tudi bančni račun pri P.S.K. ki sem si ga odprl samo zaradi ebaya.Tako lahko nakažem prodajalcu denar online preko spleta,in je nakazilo brezplačno(tudi v tujino nakazilo ne stane nič).Sicer pa bom še dopolnil tole navodilo,ker pa je zelo obsežno bom ga podolnjeval postoma(ocene,na kaj paziti pri plačilu itd..)
 

MViper

Fizikalc
19. jul 2007
12.139
0
36
45
1 vprasanje..

Nekje marca sem nabavil en etui. In ga se danes nisem dobil, prodajalka je bila vmes prijazna in je dokaj hitro odgovorila [1 dan], samo etui-a se danes nimam, minilo je tudi ze 45 dni od dneva nakupa. Se pravi ne morem vec sporociti, da zadeve nisem dobil. Prodajalka se pa ne javi vec.

Lahko kaj storim sploh?
 

Swich

El Presidente
23. jul 2007
4.833
0
36
40
Step 1: Buyer opens a dispute.

Buyers can open an Item Not Received or Significantly Not as Described dispute by using eBay’s Dispute Console (see Reporting and Tracking Disputes).



Time limitation: The dispute needs to be filed between 10 and 60 days after the transaction date (the date when the listing closes and the buyer commits to buying the item and the seller commits to selling it). When opening a dispute, the buyer indicates whether the item was not received or whether it was received but significantly not as described.



Open an Item Not Received or Significantly Not as Described dispute



Mislim da imaš 60 dni časa da se pritožiš in ne 45....po tem času ne moreš več narediti nič, niti poklanjati feedbackov.

Zgoraj imaš link za prijavljanje nedobljenih izdelkov.
 
Nazadnje urejeno:

MViper

Fizikalc
19. jul 2007
12.139
0
36
45
Ja, 60 dni je pa že mimo. Vmes mi je vešča pridno odpisovala, da bo še enkrat poslala in pa "enkrat ta teden bo prišlo". Pa ni nikoli nič prišlo. Se pravi bye bye 23 funtov.

Čudno mi pa je, da sončna očala mi pa je poslala b.p.

Ni pa več registriran seller na ebayu.. I smell scam seller
frown-1.gif
 

Swich

El Presidente
23. jul 2007
4.833
0
36
40
jp, prej bi se mogu zbinut, sam če ni registrirana več to pomen da je že skos finte spilala, in da tistga dnarja ne bi več vidu. ker če ga nima an paypal-ovem računu, ti ga ne morejo vrnat. Zmerom glej, kolk feedbackov ima seller, več kot jih ima boljši je.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Swich pravi:
Zmerom glej, kolk feedbackov ima seller, več kot jih ima boljši je.
Ja to vse drži, ampak včasih je pa treba tudi tvegat.
grims-1.gif


Jaz to naredim občasno, s tem da se prej od tistega denarja skoraj poslovim. Pač vzamem v zakup, da ga ne bom videl več. Do sedaj se je še vedno obneslo
aplauz.gif
.
 

MViper

Fizikalc
19. jul 2007
12.139
0
36
45
Saj je imela 99,3% pa okoli 2000 feedbacka..

Kot kaze je najbolj ziher kupiti od power sellerja
smile-1.gif
 

gonilnik

gps navigator
23. jul 2007
650
8
18
49
100% ni nič.Vedno nosiš sam določen riziko.Dostikrat je pa celo tako da prodajalec ni bil izključen iz ebaya zaradi problemov s kupci ,ampak zaradi tega ker ni plačal provizije ebayu.Ebay v prvi vrsti ščiti sebe in svoje interese (beri denar)

Sam imam skoraj 500 ocen in sem imel probleme samo 3x,kar menim da je zanemarljivo malo.Tako da ne zaradi ene slabe izkušnje obupat
 

OldSkul

gps navigator
20. jul 2007
1.866
12
38
Jst tud dost nabavljam, predvsem preko nemškega ebayja, ker so tam poštnine nižje kot na uk ebayju.
 

MViper

Fizikalc
19. jul 2007
12.139
0
36
45
Absolutno.

Do sedaj sem se pa 2x nategnil.. Vse skupaj imam sicer samo 8 ocen, a vseeno..

1. Sem nasedel nekemu USB ključku 8 GB za cca takratnih 19.000 SIT. Pri nas so bili takrat 4 GB cca 25k SIT. In seveda, paket dobim iz Koreje, prvič, ko sem ključek vtaknil je celo delal, potem drugič, ko je bil uporabljen je bilo pa tudi zadnjič. Ni več delal. Pa je bil testiran na 5 mašinah. Nimaš kaj, naivnež
smile-1.gif


2. Sem se pa ravno z to baburo nategnil. Etui sem naročil v začetku aprila. Vmes pa še sončna očala, očala sem dobil v 2 tednih, etuia pa nikoli..
smile-1.gif
 

Swich

El Presidente
23. jul 2007
4.833
0
36
40
jah v vsaki stvari je neki rizika, jst sm se edinkrat natekgnu pred parimi mesecimi ko sem kupoval za enega gospoda kolekcijo starih kovancev. Sicer je pršlo samo 8€ ,sam me je nategnala baba z 25.000 feedbacki, in z 99.8% pozitivnosti.

Še zdej mi odgovarja na vsak mail, je bla pa fora da sm zamudil 60 dnevni rok ker sem pač pozabil sem še reševal eno drugo stvar, pa mi je blo bolj pomembno dobit 160€ nazaj kot pa 8€.



Sam men se vseeno zdi da kr tkole prek naše carine furat stare kovance ni dovoljeno.
A ma gdo kakšne izkušnje z kupovanjem starih zbirateljskih kovancev na ebayu ali kjerkoli v tujini?

men se zdi da carina neki umes stop in da zarad njih nisem dobil pošiljke. Isto se je zgodilo kolegu ki je kupil na nemškem ebayu direkt iz nemčije, pa tut ni dobil paketka domov.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Men tud vleče da bi kej nabavu prek eBaya, vendar zaenkrat nism še nč, drgač pa a če plačaš prek Paypala, pa da vsaj mal pogledaš da ni kej sumljivga, a lohk še kej zgubiš če te naserje in greš vse po postopku, razn stroškov poštnine, če ti že kej pošle (čudnga).
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.