Slovenski jezik in slovnica na TV

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik bizi pravi:
Rodilnik je pri teh kekcih tako že izumrl.
grin1.gif
da o dvojini ne začnemo "pred dvemi leti"
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik motofrik pravi:
Že kar nekaj časa opažam to posiljevanje z ljubljanščino... Ko se je to dogajalo v Studio City, je nekako sovpadalo v kontekst oddaje. Ampak, da pa se tako govori pri dnevniku, poročilih... je pa že višek.

V studio city se je dogajalo zarad bebčka Štefančiča.
 

EmptyHead

Pripravnik
15. apr 2013
889
1
18
Ali pa, ko sem pred leti naletel na en članek, ki je govoril o ljubezni med moškim in žensko ... in kako je bil napisan? za vejicami, pikami, vprašanji in dvopičjem bi mogel biti presledek, ampak nekdo je besedilo napisal brez presledka.

To sem opazal tudi pri eni moji sošolki v srednji šoli ... Smo pisali neki spis, je bila težka piflarka, ki nikoli v štirih letih niti 4. ni imela, a vse, kar je pisala, je pisala brez presledkov za pikami, vejicami itd ... Pa je vedno pisala pet, nič rdečega popravljenega od kulice, jaz pa par napakic, pa tri ali pa štiri. Ker sem bil od glave do pet zaljubljen v njo, se nisem razkuril pa profesorco vprašal zakaj ni dobila enko? Ampak ona bi se očitno razjokala od žalosti, če bi štiri dobila ... zame pa je petka bila isto kot dvojka ali pa obratno ... Sem pet dobil, pa se niti nisem veselil, samo da je bilo pozitivno.
tongue-1.gif
 

Blankman

Pripravnik
2. sep 2007
290
0
16
To niso podnapisi kar tako, gre za podporo zvoku, ki je bil očitno, glede na sliko iz naravi, slabši . V takih primerih ponavadi podpišejo tako kot je govoril. Tako kot so magnetogrami dobesedni prepisi govora.
 

EmptyHead

Pripravnik
15. apr 2013
889
1
18
Ah, daj no ... Ko pa imajo katerega v delu iz drugega konca slovenije, pa če se ga ne bo razumelo preveč, bodo podnaslovili tako kot treba. Še nikjer nisem nikoli videl, da bi tako podnaslovili zvok, ki se slabo sliši, nikjer ... zato me je pa tudi to tako presenetilo. Kako pa bi potem izgledal podnapis zvočnega zapisa kitajca, po tvoje? Čing čang čong long bong ... ali kaj vem.
 

Blankman

Pripravnik
2. sep 2007
290
0
16
Nekaj je nerazumljivo in nekaj je neslišno. V prvem primeru se prevaja, da postane razumljivo, v drugem primeru pa se prenaša zvok v tekst (kot pri magnetogramu).
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.439
92
48
Zakaj za koji
jezen.gif
ne moremo za razne like pri športih uporabiti slovenske izraze. Gledam deskanje na OI pa komentator poimenuje v angleščini vse like, ki kih izvajajo . Mar naš jezik res tako malo velja. A se samo preseravajo s to angleščino, ker je IN
 

Abraham

Fizikalc
16. feb 2011
5.436
2
36
63
Citat:
Uporabnik EmptyHead pravi:
Ali pa, ko sem pred leti naletel na en članek, ki je govoril o ljubezni med moškim in žensko ... in kako je bil napisan? za vejicami, pikami, vprašanji in dvopičjem bi mogel biti presledek, ampak nekdo je besedilo napisal brez presledka.

To sem opazal tudi pri eni moji sošolki v srednji šoli ... Smo pisali neki spis, je bila težka piflarka, ki nikoli v štirih letih niti 4. ni imela, a vse, kar je pisala, je pisala brez presledkov za pikami, vejicami itd ... Pa je vedno pisala pet, nič rdečega popravljenega od kulice, jaz pa par napakic, pa tri ali pa štiri. Ker sem bil od glave do pet zaljubljen v njo, se nisem razkuril pa profesorco vprašal zakaj ni dobila enko? Ampak ona bi se očitno razjokala od žalosti, če bi štiri dobila ... zame pa je petka bila isto kot dvojka ali pa obratno ... Sem pet dobil, pa se niti nisem veselil, samo da je bilo pozitivno.
tongue-1.gif
Mogel bi biti, pa pač ni.
V bistvu bi pa MORAL biti. Razlika med moral in mogel ti je poznana?
mogel
poskrolaj do morati
Ni za kaj!
smile-1.gif


V ostale faile se niti ne bom vtikal, je brezveze.
smile-1.gif
 

Anamarija

Pripravnik
23. jul 2007
799
0
16
37
Prav mučno je poslušati športne novinarje, ki še vedno ne vejo, kakšnega spola je finale
uf-1.gif
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Najbolj so bedni pri nogometu s tistimi "pasi"
hysterical-1.gif
Pasi ja; enkrat sem med komentarji na rtvslo prebral "pasovi".

Sicer pa na alterju ni nič kaj dosti bolje - pišejo o mapah namesto o zemljevidih

Na RTV imaš konstantno igro kratih pasov... in to še z poudarkom na o. Katastrofa.
 

EmptyHead

Pripravnik
15. apr 2013
889
1
18
Citat:
Uporabnik Abraham pravi:
Citat:
Uporabnik EmptyHead pravi:
Ali pa, ko sem pred leti naletel na en članek, ki je govoril o ljubezni med moškim in žensko ... in kako je bil napisan? za vejicami, pikami, vprašanji in dvopičjem bi mogel biti presledek, ampak nekdo je besedilo napisal brez presledka.

To sem opazal tudi pri eni moji sošolki v srednji šoli ... Smo pisali neki spis, je bila težka piflarka, ki nikoli v štirih letih niti 4. ni imela, a vse, kar je pisala, je pisala brez presledkov za pikami, vejicami itd ... Pa je vedno pisala pet, nič rdečega popravljenega od kulice, jaz pa par napakic, pa tri ali pa štiri. Ker sem bil od glave do pet zaljubljen v njo, se nisem razkuril pa profesorco vprašal zakaj ni dobila enko? Ampak ona bi se očitno razjokala od žalosti, če bi štiri dobila ... zame pa je petka bila isto kot dvojka ali pa obratno ... Sem pet dobil, pa se niti nisem veselil, samo da je bilo pozitivno.
tongue-1.gif
Mogel bi biti, pa pač ni.
V bistvu bi pa MORAL biti. Razlika med moral in mogel ti je poznana?
mogel
poskrolaj do morati
Ni za kaj!
smile-1.gif


V ostale faile se niti ne bom vtikal, je brezveze.
smile-1.gif

No, saj ne rabiš mene popravljati ... Govorimo namreč o tv novinarjih.
wink-1.gif


Aja, naj še povem ... ona Ptujska TV ali je dornavska, ne vem točno, lokalna tv, pa tam boljše govorijo knjižni jezik kot novinarji na RTV in Poptv... Pa itak se na lokalni tv vsi razumejo med sabo, če tudi po domače govorijo, ampak ne, se trudijo, da govorijo lepo slovensko in jih je veliko boljše poslušati tako, kot pa, da bi po domače cel čas tolkli ..


Glede na to, da kako govorijo zadnja leta po tvju, je dobro da en predmet v šoli novinarstva ukinejo:
http://www.studij.si/studijski-programi/Fakulteta-za-druzbene-vede/Novinarske-studije/360

Ali povzetek predmetov, ki se jih učijo:
2. kdor je končal študijski program 1. stopnje iz drugih področij ter je zbral 240 KT, če opravi študijske obveznosti, ki so bistvene za nadaljevanje študija v obsegu do 40 KT (8 predmetov), in sicer Temelji komunikologije, Jezikovna kultura l , Uvod v novinarstvo I, Novinarsko sporočanje I, Osnove prava za novinarje, Novinarska etika, Stilistika poročevalstva in Izbirni predmet (Novinarsko sporočanje II ALI Radio ALI Televizija – glede na izbrano medijsko usmeritev na magistrskem študiju). Za vse navedene predmete lahko kandidat uveljavlja znanja, pridobljena v predhodnem izobraževanju;