Sistem TMC Novice

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
In valda - Slovenija pametna - zavrne licenco za TMC
bonk.gif
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Če sem dobro razumel mail, ki si ga dobil od traffic nav, pote problem ni v Sloveniji ampak pri Toyota, Medion... oziroma v firmi, ki vgrajuje avtonavigacijo/jo izdeluje za določene modele avtomobilov in ti nimajo sporazuma z traffic nav in posledično ni ključa za TMC za Slovenijo.

Torej potrebno bi bilo kontaktirat prodajalca kjer si kupil avto, oziroma izdelovalca navigacijskih naprav in pri enem od teh boš dobil pravi odgovor zakaj ni ključa za TMC za SLO.
 

jonny77

Guru
16. sep 2007
10.706
2.345
113
Pomurje
Misliš, da Toyota z veseljem meče denar čez ramo s takimi "ažurnimi" podatki, ki jih dobiš pri nas?

Dvomim, da je problem samo pri avtoproizvajalcih, ker očitno tega v originalu nihče ne ponuja pri nas. Vsaj kak premium proizvajalec, bi verjetno našel denar za to.
 

Jodlar

Pripravnik
20. jul 2007
742
0
16
"... TMC Premium ažurnejši in natančnejši
Prednost TMC Premiuma je ob uporabi tehnologije XML ažurnješe in natančnejše informiranje, denimo glede dolžine zastoja ali trenutnih prometnih trendov, saj se med drugim zanaša na povratne informacije navigacijskih naprav samih, ki tako sporočajo, ali vozilo v sicer zabeleženi gneči stoji, se premika ..."

Pomeni, da bo v GSM napravah tudi oddajnik?
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Naredimo en primer.

Toyota se je odličila, da bo vgradila navigacijo in je sklenila pogodbo z recimo Blaupunkt, ki je sklenil pogodbo z recimo iGO.
Torej eden od teh je tisti, ki bi moral priskrbeti ključ za TMC.
Glede na to da ob posodobitvi kart plačuješ v tem primeru Naviextra bi moral ta bit tisti, ki bi ti priskrbel ključ za TMC.

Torej kontaktiraš enega od teh in boš izvedel kdo je kriv da TMC ne deluje v SLO.
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Vsake toliko se pojavi isto vprašanje " zakaj so TMC informacije nepopolne, zakaj ni bolj ažurno... " Končno mi je uspelo dobiti informacije iz " prve roke "

Citat:

Težava, ki jo imate (ne samo vi) z umeščanjem dogodkov, o katerih poroča Prometno-informacijski center, na navigacijski napravi, je v tem, da naše informacije oz. naš sistem, s katerim razpolagamo, še nista prilagojena za neposredni prikaz v sistemu RDS-TMC, ki ga uporabljajo navigacijske naprave. Hkrati pa tudi na višjih ravneh v Sloveniji (ministrstvo pristojno za promet) še ni postorjenega vsega za javni dostop do prometnih informacij v sistemu RDS-TMC. To bi namreč pomenilo, da jih lahko prikazuje vsaka naprava, ki lahko sprejema informacije v takem sistemu. Trenutno pa ni tako, temveč te informacije zagotavlja le podjetje TrafficNav s podružnico na Madžarskem), in sicer kot komercialni ponudnik. To pomeni, da zbrane informacije prodaja naprej posameznim proizvajalcem navigacijskih naprav. Kot je nam znano trenutno le NavOn in Garmin. Njihov glavni vir so seveda informacije Prometno-informacijskega centra, saj so javno dostopne. Vendar, kot rečeno, sistem, ki nam je trenutno na voljo ne zagotavlja prikaza v sistemu RDS-TMC. To pomeni, da mora podjetje TrafficNav priskrbeti vmesnike (bodisi ročni vnos bodisi samodejni program) za prenos naših informacij v sistem RDS-TMC oz. v sistem lokacijskih tabel, ki jih ta sistem zahteva. Natančnost teh vmesnikov, pa žal ni v naši moči.

Je pa v naši moči izboljševanje informacij s terena oz. s ceste, predvsem v smislu čim bolj natančne lokacije. V tej smeri se seveda trudimo, prav tako pa v smeri, da bi Slovenija izdelala javno dostopne lokacijske tabele za sistem RDS-TMC in da bi pridobili nadgradnje svojega sistema, ki bi omogočile prikaz in neposredno uporabo naših informacij v tem sistemu. Je pa to seveda povezano z razpoložljivimi finančnimi viri.

Za ta odgovor najlepša hvala G. Branku in hvala vsem na Prometno-informacijskem centru , ki se trudijo po najboljših močeh in z opremo s katero trenutno razpolagajo.

Prometne zastoje oz. druge ovire v prometu lahko javljamo tudi vozniki na telefonsko št. 1970 in s tem pomagamo Prometno-informacijskemu centru ( da jih vnesejo na zemljevid) kakor tudi ostalim udeležencem v prometu ( da se lahko nato izognejo morebitnemu zastoju).

Torej sedaj je na vseh uporabnikih, ki uporabljamo Garmin, Primo, oziroma naprave, ki podpirajo sprejem TMC podatkov, da se obrnemo na Traffic Nav Madžarska in jih povprašamo zakaj pride do takih odstopanj na samih napravah oziroma zakaj niso podatki bolj ažurni.

Upam, da bomo tokrat vsi, ki uporabljamo navigacijske naprave z možnostjo sprejemaTMC informacij združili moči in v čimvečjem številu predstavili problem Traffic Nav Madžarska v upanju, da se čimprej izboljša na bolje.

Za vse, ki boste pisali na Traffic Nav Madžarska je tukaj naslov : Traffic Nav Madžarska
 

Leon2007

Fizikalc
12. mar 2011
1.654
29
48
58
Horjul
Al bi bilo bolj pametno odpreti eno temo v kateri bi nekdo sestavil vprašanje in potem spravil nekam kjer bi se zbirali podpisi, ne vem sicer če je to izvedljivo in če se splača. Ne znamo vsi dobro namreč angleščino. Ne vem, je mogoče da je preveč zakomplicirano.
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Če zbiramo podpise ne bo efekta, lahko pa se naredi mail v angleščini, ki ga potem kopiraš in prilepiš na zgornjem linku v okence, izploniš podatke in pošlješ.

Trenutno sem v gužvi, če ima kdo čas lahko v to temo prilepi mail v angleščini, drugače ga bom pa sam takoj, ko bom imel čas malo zadihat
smile-1.gif
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Po mojem mišljenju bomo več dosegli, če vsak pošlje mail na Traff nav Madžarska, kot pa da se pošlje 1 mail z vsemi podpisi saj če recimo meni pošlješ mail z 1000 podpisi pom preletel in to je to, če pa dobim 1000 mailov se bom pa na koncu že malo vprašal, če res ni nekaj pošteno narobe.
 

Leon2007

Fizikalc
12. mar 2011
1.654
29
48
58
Horjul
@popotnik
Saj jih tako tud ni ne vem kaj kandidatov. S tabo in Janch-em še nekaj, potem se pa neha. Vsega skupaj jih sigurno ni 10 kandidatov, pa še za tiste je vprašanje če jih vse prečekirajo, pa tud če jim ga pošlješ parkrat. Mislil sem, da bi zgledalo kot "peticija". Tako si vsaj jaz zamišljam, ker če pogledaš na druga področja se dogaja enako, več jih je na kupu 1x kot vsak posameznik.
Ne vem no, to je pač moje mišlenje. Jaz vem da ga ne bom poslal, ker nisem vešč v angleščini, sestavljanju ter opisu napak.
Skratka treba je zagnati paniko.
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Napiši ga v slovenščini in mi pošlji na ZS.
Ti ga bom prevedel in ti pošljem nazaj na ZS in jim ga lahko pošlješ
wink-1.gif


Glede kandidatov, sedaj imajo vsi možnost poslat in ne samo jamrat kot do sedaj. Torej ali se pošlje mail ali pa se naredi peticija in to je to, če kdo ni zadovoljen s trenutnim prikazom prometnih informacij.
V Garmin in iGO temah se jih najde kar nekaj, ki so bentili glede TMC.

p.s.
Glede peticije, pa naj jo nekdo naredi in da link v post in potem kdor bo hotel jo bo podpisal in se jim potem pošlje.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Če bomo vsi pošiljali isti e-mail z identično vsebino, bo zgledalo malo "čudno" in sumljivo
smile-1.gif


Lahko vsak, ki želi poslati e-mail, dobi nek osnutek v ANG jeziku. Lahko ga tudi tukaj prilepimo. In potem ga malo po svoje priredi (doda, odstrani..) in pošlje iz svojega e-maila.

Kaj menite?
smile-1.gif
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Se strinjam s teboj.
Naredi se dva osnutka, ki se malo razlikujeta in tega potem pošiljajo tisti, ki niso vešči Angleščine.
Ostalim pa, ki angleščina ne dela težav pa lahko napišejo čisto po svoje, pomembno je le, da se jim predstavi problem, da podatki niso ažurni in da je potrebno naredit nekaj v tej smeri.

Namreč velikokrat je tako, da na zemljevidu na strani Prometno-informacijskega centra in na aplikaciji prometne informacije ( za pametne telefone ) so najnovejše vozne razmere, medtem ko na navigacijsko napravo to dobiš z več urno zamudo ali pa sploh ne.

p.s.
@sylver
Če imaš čas bi te prosil, če lahko narediš osnutek
nahrung002.gif
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Sem še malo iskal informacije glede TMC in dobil te podatke:

No pa sem le dočakal odgovor od Radio SI:

Citat:
Spoštovani g. “popotnik”,

žal nam je, da se niste že kar v začetni fazi obrnili neposredno na nas z vašim vprašanjem.
Sicer odgovarjamo le na vsa mnenja, želje in dobronamerne pripombe poslušalcev, ki so podpisane s polnim imenom, da lažje komuniciramo.

Kljub vašemu anonimnemu pisanju, bomo tokrat odgovorili na vaše pisanje, da ne boste zavedeni z napačnimi informacijami.

V treh letih delovanja še nismo nikoli prejeli pripombe voznikov, da naš RDS-TMC servis ne bi deloval na kakšnem izmed delov Slovenije.
RDS-TMC signal se namreč posreduje ne samo preko frekvenc Radia Si, ampak tudi preko celotne oddajniške mreže Radia Slovenija (torej tudi Vala 202 in Prvega programa), tako, da je pokritost Slovenije praktično 99%. Torej, tudi, če kje ne bi deloval signal Radia Si, RDS-TMC servis zagotovo deluje. To varnostno zadevo smo vzpostavili prav zato, da TMC servis deluje prav povsod in ni odvisen samo od signala Radia Si.
Tudi sami večkrat kontroliramo signal in še nikoli nismo naleteli na težavo, ki jo opisujete sami.

Smo namreč prvi medij, ki ga za vsako prometno nesrečo, zastoj ali drug dogodek obvesti PIC. Tako, da smo skoraj vedno najhitrejši s
prometno informacijo v etru.

Upamo, da zdaj nekoliko drugače gledate na celotno zadevo in boste z veseljem uporabljali naše informacije, tako preko RDS-TMC kot tudi preko etra.

Torej glede na to, da sem očitno do sedaj edini, ki sem jim pisal da nimajo povsod signala bi vas prosil vse, ki opažate isto, da jim pišete na ta mail in jim podate svoje mnenje, saj se bo morda samo tako kaj premaknilo v boljše stanje kot je sedaj. ( pr@radiosi.eu )

Še en podatek, če slučajno koga interesira:

Citat:
Spoštovani,

zadevo smo že preposlali našim kolegom pri Oddajnikih in zvezah RTVSLO, ki upravljajo z distribucijo RDS signala. Verjamemo, da bodo zadevo preverili čim prej.

Razumeti morate, da Radio Si ureja vse informacije, ki gredo v navigacijske naprave (pomeni, da določene vpisujemo sami na Radiu Si, ko prejmemo informacije od voznikov in jih preverimo s PICem, kar nekaj informacij se generira avtomatsko z informacijami PICa – velja predvsem za avtocestni križ, dodatno vpisujemo tudi večino zapor zaradi del na cestah). Zagotovo se kdaj pojavi tudi kakšna napaka, a tu smo hvaležni za vsak klic na brezplačno številko prometnega telefona 080 80 15 in le z vašimi odzivi lahko popravimo kakšno napako. Dosegljivi smo 24 ur na dan.
Vsak trenutek je v sistemu vpisanih vsaj 50-80, včasih tudi 130 dogodkov po vsej Sloveniji.
Sodelavci Radia Si se neizmerno trudijo, da bi bili vsi dogodki res čim bolj natančni in hitri, tako v etru, kot tudi v TMC sistemu.

Za nemoteno distribucijo informacij do vaših navigacijskih naprav pa so nato pomembni še fantje z Oddajnikov in zvez, ki se tudi trudijo, da vse deluje brezhibno.

Hvala za razumevanje in lep dan.

Sedaj vemo kam se lahko obrnemo ob morebitnih težavah s TMC.
Če kdo opazi da kje ni signala ali kakšne druge napake lahko to javi na mail naslov iz prejšnjega citata ali javi na telefonsko, ki je v zadnjem citatu.

p.s.
To imamo v Garmin podforumu v temi TMC, vendar sem vseeno še dal tukaj, da ne bo kdo spregledal.
smile-1.gif

Srčno upam, da se bo z vsemi do sedaj zbranimi podatki o delovanju TMC v SLO dalo nekaj ukrenit v tej smeri, da se zadeve izboljšajo.