Sistem TMC Novice

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.392
113
49
Na sončni strani ALP
Zanimivo.
rolleyes-1.gif

Sicer ne slišim povsod Radio 1, sta pa Val202 in SLO1 normalno slišna na celotnem področju...
17758-icon_confused.gif
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
@Zgaga

Javi na radio SI kje točno je na Koroškem brez signala oziroma, če po celi ni signala.

Vsi tisti, ki boste javljali na Radio SI napišite še tukaj kje ni signala tako, da lako naslednji ki gre čez to območje preveri, če je prišlo do izboljšanja ali ne.

@sylver
Bomo probali ugotovit, kako se da preverit, če je licenca za TMC not ali ne.
Za iGO sistem vemo kako se preveri za ostale bo pa potrebno ugotovit.
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Zadnjič sem opazil, da ni signala RDS-TMC med Vranskim in Blagovico in ta podatek poslal na Radio SI, kjer so dejali, da bodo fantje na oddajnikih zadevo preverili.
Danes dobil tole informacijo iz Radio SI:

Citat:
Spoštovani,
fantje z oddajnikov in zvez so na podlagi vaše informacije res odkrili eno težavo na RDS sistemu na Trojanah.
Se bodo potrudili, da bodo napako v doglednem času odpravili, saj morajo menda naročiti nekaj opreme za zamenjavo.
Hvala vam torej za info – le tako lahko skupaj rešujemo zadeve.
lp

Torej najlepša hvala fantom iz oddajnikov in zvez, da se bodo potrudili zadevo čimprej usposobit in hvala G. Darku za vse posredovane informacije
nahrung002.gif
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
Kaj je že kaj novega na tem projektu, ki ga je prevezel RTV?? TMC je zastonj po skoraj vseh evropskih državah edino Slovenija ima nek svoj sistem, tisti ki smo kupili drage avtomobilske navigacije (da je ni potrebno stalno skrivati, da je display velik, da se ti utiša glasba ob navigiranju, da iaš imenik...itd) in imamo podporo TMC-ja še kar ne dela in to samo v SLO :S
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Saj pa smo že omenili v čem je problem, če tvoj proizvajalec avtomobila ali vgradne navigacijske naprave ni podpisal pogodbe z traff_nav potem nimaš licence potrebne za sprejem RDS -TMC podatkov.
Nekatere države imajo zastonj sprejem TMC informacij + plačljive nekatere džave pa samo plačljive ( potrebno vpisat kodo ) in med temi je Slo.
Tako, da sta na voljo samo dve rešitvi in sicer, ali dajo v Slo na voljo tudi brezplačen TMC ali pa proizvajalec avtomobilov/navigacije poskrbi za licenco.
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
Ja saj pa to govorim, pred 2 leti semizdi so to zadevo predali RTV-ju in so takrat rekli da bodo osnovne zadeve na voljo brezplačno, "pro" varianta pa tako kot si napisal (plačljivo), kar recimo novi garmini imajo vključeno notri, ker so očitno podpisali pogodbe;

Ampak od takrat ni ne duha ne sluha, denar so pa pokradli za kaj ?
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
Citat:
Uporabnik popotnik pravi:
Saj ta pro varianta pri nas je še vedno brezplačna.
Prvo je pisalo samo do 30.4. letnico sem pozabil, če pa greš sedaj preko my garmin prenest TMC pro je pa še vedno 0.00€ Klik

Samo sem vsekakor prepričan da se je takrat govorilo, da bodo "oddajali" tudi za te ostale avtomobilske navigacije (BMW,audi...)
confused-1.gif
 

janezpesec

Pripravnik
6. jan 2008
487
0
16
Mislim da bo sele v prihodnosti odprt TMC sistem na voljo pri nas, lani so se pojavili zapisi v medijih o tem.
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
Ta stavek "čez nekaj" let se vleče že kar nekaj let (to z rtv slo iz 2009), tako da jaz res NE VEM kaj počnejo na RTV SLO -ju s tem, ali je sedaj spet kdo drug prevzel ??
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Piši na RTV SLO in jih vprašaj.

Jaz sem se s temi zadevami ubadal nekaj let nazaj in obupal. Nihče pri nas ni odgovoren za nič, nihče pri nas ne ve ničesar...
frown-1.gif


Pisaril sem tudi na Navteq, TomTom, raznim proizvajalcem navigacij za avtomobile....vendar nihče sploh "povohal" ni mojih e-mailov, saj do danes nisem prejel nobenega odgovora
grims-1.gif


Žalostno je to, da smo v EU že skoraj 10 let in še vedno nimamo:
- Google street view (pred parimi tedni so komaj odobrili zadevo)
- Podrobne pokritosti vseh naslovov (ulice, hišne številke, ceste....), saj Navteq-u in TomTom-u "dol visi" za prečudovito deželo Slovenijo
- TMC (kar je v ostalih državah skoraj da ne nujno zlo, ko si na poti)

Se pa seveda prodajajo avtomobili z ne vem kakšno tehnologijo od navigacije in oh in sploh....seveda pa lahko na njej uporabljaš zgolj vodenje in ŠE TO NE V SLOVENSKEM JEZIKU! Katastrofa res....

Vse te vgrajene avtomobilske navigacije, za katere človek odšteje tudi po 1 ali 2 tisočaka več, nimajo Slovenskega menija in vodenja, ampak moraš poslušati "Turn left....Turn right....Please...." bla bla...pa kje smo? A zato plačam tako drago?

A je tako težko recimo Citroenu, Peugeot-u, Bmw-ju oziroma proizvajalcem navigacij, da bi 1x v življenju posneli Slovenski glas (ukazov je morda vsega skupaj 30?) in ga imajo za vedno shranjenega. Meni v Slovenski jezik jim lahko JAZ BREZPLAČNO prevedem in s tem nimajo nobenega stroška.

Ampak spet smo tam...nihče ne ve, kdo je za kaj odgovoren in kam se lahko človek (recimo jaz) obrnem, da bi vse to svetoval, pokazal in morda celo pomagal pri teh zadevah
smile-1.gif
 

Jordan

Fizikalc
5. jun 2009
2.839
-9
38
Ljubljana
Heh, se popolnoma strinjam. Sem ze pred casom posiljal maile razlicnim ljudem pa ni blo nikol odgovora-pac javna uprava dokler ne tece olje po grlu->zakaj bi...

Navigacije niso zgolj 2k€ vem da so npr pri BMWjih po 3k€ ali se kaj vec ce vzames vecji display; seveda ce se odpeljes v kaksno vas ti "turn by turn" ne dela vec, hoce iti preko gozdnih poti... res sramotno
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Vaju popolnoma razumem, zato pa še vedno vztrajam in pošiljam maile v upanju, da se bo kaj izboljšalo.
So me pa presenetili pri noven Renault Clio, sem jim pisal, da ni Slovenskega govora in jim zraven poslal zvoke in v slabem mesecu je bil na voljo nov update za Medianav s Slo govorom, kapo dol za tako hiter odziv.

Drugače pa, ko se kupuje avto z vgrajeno navigacijo se je potrebno pozanimat katere države podpira in v koliko %.
2din naprave dobiš že od 400€ naprej, kar je še vedno manj kot pa 1000€ ali več za serijsko vgrajeno.

V tujini so popularni Kenwood na katerih teče Garmin.
 

sylver

Fizikalc
21. okt 2008
3.338
27
48
Izola, Ljubljana
Ni to to, če kupiš naknadni 2din radio
smile-1.gif


Najlepše je seveda imeti original navigacijo, katera ti prikazuje še park senzorje, stopinje celzija zunaj, uro in datum na zaslonu, nadmorske višine itd.....


Pa tudi lepše zgleda original vgrajena navigacija v armaturki, kot pa brez navigacije (lepša notranjost vozila)
smile-1.gif


Pošlji to slo vodenje še na citroen, bmw, peugeot itd...morda bodo dodali hehe

Drugače pa večina teh original navigacij uporablja Navteq zemljevide in Slovenija ni povsem dobro pokrita. Ampak to je druga tema, ki ne spada sem.

Popotnik - kaj, če bi napisal na rtv slo obvestilo, da v original navigacijah TMC v Sloveniji ne deluje kaj misliš, da bi ti odpisali?