Rune - izgradnja optičnega omrežja

Schime

Guru
22. nov 2008
1.812
629
113
Za Zasavje naj bi bil podizvajalec za Rune Eurocon, ki pa preferira T-2. Tako, da ne vem kako pa kaj ja. :)
Ma na koncu me niti ne zanima. Glavno, da bo eden priključil optiko in bo konec tega "mučenja" na kablu.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.704
365
83
No, včeraj smo tudi mi imeli sestanek, je bilo kar zanimivo... ;)

Malo me skrbijo naslednje stvari:
- Omrežje bo potem oskrbovalo njihovo podjetje (Rune) in me skrbi, kakšna bo kaj njihova podpora...
- Skrbi me tudi, da še nimajo niti dovoljenj za gradnjo omrežja in me skrbi, da lahko te administrativne reči kar zavlečejo gradnjo...
- Včeraj sem izvedel, da so lastniki teh podjetij ljudje, ki jim gre spravljanje podjetij v stečaj baje odlično od rok (beri: da jih zanima samo zaslužek in potem zaprejo podjetje)...

Drugače pa sem včeraj slišal, da bodo infrastrukturo vlekli tudi po zraku in naj bi uporabili tudi droge od Elektro Maribor (vsaj v planu imajo, čeprav še baje ni nič podpisano in dorečeno)... Po svoje se mi zdi to dobra ideja, saj lahko res hitro napredujejo z izgradnjo omrežja... Me pa tudi zanima, kaj to pomeni v praksi? So optični kabli nareti zato, da so potem napeti in se zibajo v vetru in podobne stvari?
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
No, včeraj smo tudi mi imeli sestanek, je bilo kar zanimivo... ;)

Malo me skrbijo naslednje stvari:
- Omrežje bo potem oskrbovalo njihovo podjetje (Rune) in me skrbi, kakšna bo kaj njihova podpora...
- Skrbi me tudi, da še nimajo niti dovoljenj za gradnjo omrežja in me skrbi, da lahko te administrativne reči kar zavlečejo gradnjo...
- Včeraj sem izvedel, da so lastniki teh podjetij ljudje, ki jim gre spravljanje podjetij v stečaj baje odlično od rok (beri: da jih zanima samo zaslužek in potem zaprejo podjetje)...

Drugače pa sem včeraj slišal, da bodo infrastrukturo vlekli tudi po zraku in naj bi uporabili tudi droge od Elektro Maribor (vsaj v planu imajo, čeprav še baje ni nič podpisano in dorečeno)... Po svoje se mi zdi to dobra ideja, saj lahko res hitro napredujejo z izgradnjo omrežja... Me pa tudi zanima, kaj to pomeni v praksi? So optični kabli nareti zato, da so potem napeti in se zibajo v vetru in podobne stvari?
Kabli, napeti po zraku, morajo imeti nosilno jekleno pletenico. Ne vem, če obstajajo tudi optični kabli za takšen namen. Skoraj zagotovo pa ni predvideno, da optična vlakna nosijo težo kabla v zraku.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
724
113
www.jernej.org
Tudi Telekom je na določenih področjih optiko napeljal po obstoječih drogovih (preprosto zamenjal parico). Ni nobenih problemov, če se uporabi pravilen material.
 

mmx

Fizikalc
16. nov 2007
2.275
14
38
Ampak ne sme preveč pihat veter, sicer se lahko zamaje tudi signal v optičnem vlaknu ;)
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.635
449
83
Tolmin
Kabli, napeti po zraku, morajo imeti nosilno jekleno pletenico. Ne vem, če obstajajo tudi optični kabli za takšen namen. Skoraj zagotovo pa ni predvideno, da optična vlakna nosijo težo kabla v zraku.
Izjava "jakega stručnjaka" :rolleyes:

Te moram močno razočarati, ker nosilni del ni jeklen ampak kevlar.
Ob žledu par let nazaj je baker trgalo - optika pa je prej zlomila "telegrafarco" kot se pretrgala.
In tudi precej hrbtenične telekomunikacijske infrastrukture gre po zraku - celo višje kot si predstavljaš ;)
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.812
629
113
Ja pri nas so tudi napeljali po obstoječih telegrafarcah. Niti si ne predstavljam, da bi drugače dobili optiko.
Zdaj so me klicali iz telekoma tako, da čakam kdaj se bo zadeva premaknila naprej. :)
 

plexix

Fizikalc
10. sep 2007
902
152
43
Če ni skrivnost, kje - kateri kraj?

Pri mojih starših (Sp. Kungota), bi naj tudi začeli oz. skupno v občini Kungota. PA je tud bil nek sestanek oz. predstavitev, samo nisem se mogel udeležiti.

Kaj to pomeni, da lahko vse ponudnik potem pride zraven preko te optike?

Hvala.
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.812
629
113
Okolica Zagorja ob Savi. Je pa kot sem že napisal pri nas vlekel telekom (GVO).
Rune se še niso nič kaj oglasili.
 

communismfan

Pripravnik
1. okt 2008
53
0
6
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.704
365
83
Ve kdo kaj novega v povezavi z izgradnjo optičnega omrežja rune? Kaj že dejansko kdo uporablja Rune optiko? Torej da je že priklopljen in mu internet že deluje? Ali pa če vsaj kdo pozna koga, ki mu že dela internet preko Rune optike?
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Js sem mislil, da bo v naši vukojebini rune kej nardil... no pa je telekom od nikoder povlekel optiko po telegraf štangah in bom naslednji mesec priključen.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Presnet telekom, ko se pojavi k od konkurence pa lahko začnejo migat.. zalega državna.. naj pridejo še k nam tile od rune mal pozirat, jim plačam malico.
 

BigPoppa

Majstr
19. jul 2007
1.286
350
83
Kaj naj rečem jaz, ki sem na vdsl. Lani so razkopavali celo naselje zaradi gradnje kanalizacije in niti en operater ni izrazil interesa, da bi zraven vgradili optiko (ali pa vsaj delno pripravili infrastrukturo). In sem v letu 2020 na 15/2. :bonk:
Sem polagal nekaj upov v 5g (ker imam odlično pokritost) ampak prvi telekomov paket ima tak data cap, da je en joke vse skupaj.
 

godfather

Fizikalc
8. nov 2007
490
63
28
širne planjave Dolenjske
Kaj naj rečem jaz, ki sem na vdsl. Lani so razkopavali celo naselje zaradi gradnje kanalizacije in niti en operater ni izrazil interesa, da bi zraven vgradili optiko (ali pa vsaj delno pripravili infrastrukturo). In sem v letu 2020 na 15/2. :bonk:
Sem polagal nekaj upov v 5g (ker imam odlično pokritost) ampak prvi telekomov paket ima tak data cap, da je en joke vse skupaj.

To bi pa moral vprašati "občinarje", zakaj noben operater ni pokazal interesa, ker najbrž ni nihče vprašal operaterje, če bi kaj naredili. Al pa imate nesposobne tam gor, da se ne znajo zmeniti. Saj zato so tam, da kaj naredijo za dobrobit občanov, ne pa samo plače vlečejo in verjemi, da če se obrnejo na operaterje, vsak pokaže interes.
Al si pa res v neki "vuko.ebini", ampak ne verjamem saj je zdaj v takih "hribih" pokritost z optiko, da mora biti res nekaj narobe z vašimi občinarji - se ni nbenga nič prijelo....pa potem ni bilo interesa iz njihove strani, ne pa operaterjev.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Kaj naj rečem jaz, ki sem na vdsl. Lani so razkopavali celo naselje zaradi gradnje kanalizacije in niti en operater ni izrazil interesa, da bi zraven vgradili optiko (ali pa vsaj delno pripravili infrastrukturo). In sem v letu 2020 na 15/2. :bonk:
Sem polagal nekaj upov v 5g (ker imam odlično pokritost) ampak prvi telekomov paket ima tak data cap, da je en joke vse skupaj.
15/2 važič... probaj 10/1
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Js sem mislil, da bo v naši vukojebini rune kej nardil... no pa je telekom od nikoder povlekel optiko po telegraf štangah in bom naslednji mesec priključen.

se mi zdi, da se pri nas enako dogaja.
V nabiralnik sem dobil pošto, da bodo začel z izgradnjo... jih kličem zaradi nekaj drugega in omenim, da že kopljejo... Aja ne to pa nismo mi, mi še nismo nič v tistem koncu...
Sedaj niti telefosnkega kabla nimam.
Bom pa imel 2x optiko, ter 5g že imamo :cool::cheer: