Različna kvaliteta sprejema

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Ob na kupu novega TV sprejemnika (Sharp LC-32LE320E), se mi je pojavila težava:
Pri nekaterih programih je slika 'snežena', pri večini pa brez motenj. Signal je kabelski, Telemach in na prejšnjem sprejemniku LG Flatron tega problema ni bilo.
Ko sem poskušal ugotavljati, kje je problem, sem slučajno premaknil vhodni kabel in slika na 'sneženem' programu se je popravila do kristalne, na večini ostalih pa pokvarila.
Ker sem sumil na kabel, sem podaljšek iz razcepnika zamenjal z drugim, pa to težave ni odpravilo.
V neki zelo natančni točki, ko vtikač ni sestavljen z vtičnico, je slika sprejemljivo dobra povsod, vendar mislim, da to ni rešitev.
Naj zapišem še to, da je Sharp tretji TV, kabli pa so priklopljeni na ojačevalnik, iz katerega gre ena veja h glavnemu (ki nima problemov s sliko), druga pa se razcepi na vhod v TV kartico računala (kjer je sprejem prav tako BP) in k Sharpu. Odklapljanje katerega koli porabnika ne pomaga.

Prošnja strokovnjakom in ostalim, ki so se morda že srečali s tem problemom: kaj je zdravilo, če sploh je?
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.866
59
63
Poskusi direktno zvezat , brez vtikača in vtičnice. Če je ta razdelilnik z ojačanjem, preveri če dobi napajanje. Kaj se zgodi, če zamenjaš med seboj izhode na razdelilniku? Ali so potem težave na drugem TV? Ali ima ojačevalnik napajanje? Če bi malo narisal, kako je vse skupaj zvezano , bi ti bilo veliko laže svetovati.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Najlepša hvala za pripravljenost pomagati, bpfc!

Napako sem odkril, vsaj tako je videti.
Ojačevalec je bil nastavljen na previsoko stopnjo ojačanja, kar mi sicer ni logično, vendar deluje.

LP
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Seveda preveč ojačevanja škodi, če imaš močan ojačevalnik (jaz imam do +30dB) lahko pošlješ v sprejemnik močnejši signal kot je po standardih in sprejemnik to interpretira kot motnje.

Sam imam recimo problem s ojačevalnikom ker je najbližji TV 5m stran, najbolj oddaljen pa 20m stran. Je bilo kar nekaj nastavljanja, da sem našel pravo stopnjo, da na obeh dela ok. Če je bilo preveč, je na prvem TV pisalo na vseh programih signal 100% (DVB-C), a slika je preskakovala, zmrzovala...
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.866
59
63
30dB pojačanje je potrebno za padec signala na cca 150 m kabla. Če je jakost signala večja od cca 100dB, se pojavijo motnje, ki TV zablokirajo.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Torej potrditev, da sem našel pravilno rešitev !
Sicer je ojačevalec 'le' 20db, pa vendar sem ga moral omejiti na približno petino jakosti (oziroma da sem odvil trimer do petine) , da sem dosegel solidno sliko na vseh programih.
Glede na to, da so bile motnje le na kanalih, ki so nad 600MHz, me zanima, če je tudi to povezano z močjo ojačevalca, ali me kje čaka še kakšen problem?

Hvala!
 
Nazadnje urejeno:

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Morda ni dovolj linearen skozi celotno podrocje delovanja (nic posebnega pri RF ojacevalnikih). Problem previsokega ojacanja je v tem, da lahko signal ojaca toliko, da pride do clippinga, kar pomeni, da se izgubi informacijo o (relativni) amplitudi signala, torej polovica informacije, ki jo QAM signal nosi. To je enako slabo kot motnje.

Zavedati se je tudi potrebno, da ojacevalnik - ce bi bil idealen, kar v praksi nobeden ni - ojaca enako tudi vse motnje na vhodu, torej ostane SNR enak, le amplituda je visja. Ce k temu pristejes se motnje, ki jih dopda ojacevalnik, pa napacno (previsoko) nastavitev, si lahko precej na slabsem, kot ce bi bil brez.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Bi rekel, da je problem v ponudniku, njihovih nastavitvah ojačevalnikov in/ali kablih. Pri meni je identičen problem (analogna TV nad 600MHz je bolj kot ne boga, spodnji frekvenčni del tam nekje do 325 MHz je majka). Je pa tudi vprašanje, ali gre vse čez eno škatlo v centrali ali je več ločenih (po frekvenčnih območjih) ojačevalnikov.
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Če ti nekdo kriči na uho, ga tudi ne razumeš tako dobro, kot če govori z normalno glasnostjo. Tu je isti princip.

Rešitev teh težav je nakup distribucijskega ojačevalnika.

Nekaj takšnega:


Izvorni signal lahko tudi prej razcepiš, potem pa jačaš vsako frekvenčno območje posebej (V, IV, III, I+FM).

Kontakt v SLO: http://www.golar.tv/
 

1980

Pripravnik
25. jun 2009
242
0
16
Citat:
Uporabnik SouthPark pravi:
Mi imamo že pri dovodu v hišo slab signal, zdaj imam ojačano na nekje 15 dB in deluje na vseh TV OK.

Ponavadi, naj bi tudi veljalo, da tehniki od Telemacha nastavijo to moč do največ 15 dB
wink-1.gif
.

Lp.
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.866
59
63
Nevem, zakaj bi nabavljal razne ojačevalce, če ti je pa ponudnik dolžan zagotoviti kvaliteten signal na vseh kanalih. Kolikor je meni poznano je minimalni signal cca 50dB. Izpod te meje se pri analognem signalu začne pojavljati sneg.
 

TUPLI

Fizikalc
12. jul 2010
4.703
0
36
All World
Za crt je optimalen signal 50 - 60 db .Za lcd ki rabi malo več pa 60 - 70 db . Potem pa samo še odvisno koliko tv -jev imaš gor priklopljeno na kabel
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.866
59
63
Ni pomembno, ali je CRT, LCD ali plazma. Važno je kako kvaliteten kanalnik ima vgrajen.
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.866
59
63
Kdo pa je rekel, da ni važno. Normalno, če imaš TV ki ima slabši kanalnik, potem rabiš boljši signal. Samo, hvala lepa za tak LCD, ki rabi za dobro sliko 60-70dB.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik bpfc pravi:
Ni pomembno, ali je CRT, LCD ali plazma. Važno je kako kvaliteten kanalnik ima vgrajen.

Ni čisto tako.
Ponudnik ti je dolžan zagotoviti dovolj kvaliteten (močan če hočeš) signal, pred leti so zagotavljali oz. je bilo uradno možno na njihov kabel obesit dva TV-ja (samo preko delilnika, brez ojačevalcev). Marsikje je še direkt za en TV prešvoh signal, kaj šele kaj več. Žal.
 

TUPLI

Fizikalc
12. jul 2010
4.703
0
36
All World
Sej ti pravim da crt rabi manj signala kot pa lcd .Naj ti kabelski operater poveča signal pa bo boljše ,razen če ni kje kakšen slab spoj na kablih .Kakšni so kabli novi , stari . 50 ohm - 75 ohm ? Pritisni na njih naj popravijo in zrihtajo kakor vejo in znajo , sej plačuješ naročnino .