razbijamo mit: JLA tretja največja vojaška sila

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.968
5.395
113
Sem.......bil v bosni na neki poroki
wink-1.gif


Stari surplus (vojaska roba JNA) ma kuglo iz svinca oplascenega v mesing...ok plus nek dodatek jekla v sredici za prebojnost...

Moderni civilni metki (Bernaul...wolf) majo pa namest mesinga navaden pleh na katerega je naparjen baker...ker je ceneje
 

Afroman

Pripravnik
25. sep 2012
769
0
16
Citat:
Uporabnik Fonzl pravi:
kje si glih pando najdu?

http://en.wikipedia.org/wiki/European_Car_of_the_Year#Results:_1964.E2.80.932013

poglej si pod leto 81
smile-1.gif
))

panda je bila nišni avto in huge success... so jih prodal skor 5 milijonov prve verzije, ki so jo delal 23 let
in po celi evropi na prostem trgu

sprijazn se... več al manj vsa jugo industrija se je zlomila tist moment, ko se je sprostil uvoz

sicer pa, floride so še ne dolgo nazaj delal.... mislim da do 2008
kolk ste jih pokupl, če so ble tko dobre?

Da ti še enkrat napišem: panda in Yugo sta bila vzporedna projekta.

Tudi če je bila proglašena za prvega luzerja v izbiri avta leta še ne pomeni da je bila dobra. Osnovni motor je bil od fiata 126, oziroma predhodnika fiata500. Zici so bili beda, notranja oprema minimalna...

Uvoz je bil vedno prost. Vsaj zadnja desetletja. Jugo industrija se je razpadla z ''privatizacijo''. CZ je pa že v večinski lasti Fiata.

Florida je bil soliden avto za tiste čase. Sigurno ne najboljši, kar nobena Zastava ni bila, se je pa dalo vozit z njimi. Stroški vzdrževanja so bili tudi minimalni. Z razpadom Juge se je prekinil tudi uvoz v Slovenijo, torej nihče ni več mogel kupiti novih Zastav.
 

Afroman

Pripravnik
25. sep 2012
769
0
16
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Sem.......bil v bosni na neki poroki
wink-1.gif


Stari surplus (vojaska roba JNA) ma kuglo iz svinca oplascenega v mesing...ok plus nek dodatek jekla v sredici za prebojnost...

Moderni civilni metki (Bernaul...wolf) majo pa namest mesinga navaden pleh na katerega je naparjen baker...ker je ceneje

Če nisi odprl original škatlo z JNA naboji, ne veš če so res pravi. V Bosno se je prodalo ogromno orožja in municije z vseh koncev. Dvomim da je kdo prinesel domov cel zaboj. Zelo teško ga je bilo nosit, pa še delo je za dve osebe. Sem jih prenosil veliko, in veliko kilometrov. Če je pisalo na škatli v cirilici, še ne pomeni da so JNA!

Kar se pa tiče sestave, si pa kar dobro napisal. Je pa tudi res da eno je vojaška municija, drugo civilna. Modernost nima pri tem nobene povezave
 

Afroman

Pripravnik
25. sep 2012
769
0
16
Kameleon, nisem bil v vojni, nisem neki 100% strokovnjak, nekaj sam se pa le naučil. Razlike med proizvajalci v šrevilkah/kodah mi niso važne. Vem od kje sem dobil kar sem streljal, uradno, ali neuradno.

Po številkah ti ne veš kakšna mešanica smodnika je bila, kakšna je natančnost, iz česa so narejene. OK, nekdo sigurno ve, ampak tole tvoje ne pove nič.

Ti povem iz prakse, Jugo metek, par let v vodi še vedno strelja. metek iz nekih vzhodnoevropskih držav - parkrat vstreljen in recikliran - bo še vedno 100% ? Mnogi vzhodno evropski metki so imeli spodnji del (čahura na SH) iz neke čudne sive kovine, ki je rada rjavela. Ponovno možnost zastoja pri streljanju.

Se pa opravičujem če včasih uporabim SH terminologijo. Nisem bil v Slovenski vojski, Tudi v JLA sem bil samo na obveznem služenju.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.968
5.395
113
Sicer v vojnem JNA leksikonu pise čahura kot pravis ti...vendar sem ta izraz prvic slisal pri tebi...ker vsi temu recejo čaura...al pa clo hilzna
smile-1.gif


No evo pa sva s5 pri modernosti kjer se spara in so zato problemi..

YU je delala mesing (al so ble bakrene?) čaure in mesing kugle (Cu/Zn)

In to je blo to...

Za ostali vzhodni blok ne vem...ok deloma rusi in predvsem kitajci pa zaradi ekonomicnosti delajo čaure iz pleha ker je cenejsi od mesinga...

Plehnata čaura se pri eksploziji rahlo napihne ker je svohnejsa od mesinga (bakra?) in zato jo je tezje izvlect iz lezisca....zato prihaja do zastojev...plus vecje obraba "ejektorja" (ne znam izraza na pamet
smile-1.gif
)
...deloma zaradi vecje sile...deloma zaradi jekla na pleh...
Plus dodatno so plehnate čaure pobarvane z lakom proti koroziji...tudi ta se zaradi vrocine zapece v lezisce in dela zastoje...

Plus plehnat plasc kugle namesto mesinga...s5 vecja obraba cevi...(wolf taki kugli rece bimetal namesto Cu)

Vse to...samo da se spara
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
zakaj ni bil Yugo car of the year?

zakaj ni zastava prodala 5 milijonov yugotov worldwide?

zakaj nismo uvažali florid, če smo uvažali kie pa mazde pa folksvagne, da o ladah, za katere smo mel kar dva uvoznika ne govorim?

uvoz je bil prost???
bonk.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Saj je bil car of the year. V Jugoslaviji, tamle okoli 80. leta, ko je izšel na trg.
Takole nekako 76. leta smo ga občudovali na zagrebškem velesejmu, kot predstavitev izdelka, ki bo (nekoč) prišel na trg. Bil je zares lep. Obliko mu je narisal Pininfarini. Ko je dejansko prišel na trg, je pa bil že rahlo zastarel. Z zelo podobno obliko je bil že Audi 80, pa Golf itd, ...

Izdelovali so ga v Srbiji, kjer se jim je "fučkalo" za kvaliteto. Tista zgodba o steklu v vratih stoenke, ki se ni hotelo odpirati in je možakar zadevo odprl in našel znotraj vrat steklo podpolcano z leseno lato, zraven pa napis : "Kakva plata - takva vrata!" - torej tega možakarja poznam in prisegel je, da se je to njemu zgodilo. Osebno zraven pa takrat nisem bil ...
crazy1.gif

Sem pa imel jugota, ki je pri 4000 prevoženih km zaribal (odmična gred), kromirane kljuke so bile v enem letu zarjavele, itd ...

Teta je imela novo stoenko, ki jo je zalilo morje na trajektu na Cres. V enem mesecu je bil avto totalno gnil!
shocked-1.gif


Lej, tisto državo je moral hudič vzeti, tako kot bo tole našo tudi. Je pač naš odnos do nje takšen. Če smo v proizvodnji delali papir za holandskega naročnika, je bil cel vrag okoli zagotavljanja kvalitete. Ko smo delali papir za domači (jugoslovanski) trg, je bilo pa vse dobro! Tudi če ni bil zadosti klejen in se je tinta kar razlivala po njem, kot na pivniku. "Eh, za doma bo čisto v redu!"
grin1.gif


Tako je to, Balkanska posla. Škoda je vsega tega truda in porabljenih let, pa tako dober potencial je bil v ljudeh. Nekaj zelo podobnega doživljamo zopet pri naši (mladi) državici!

Zato pa pravim in trdim, da je domoljubje prekleto resna zadeva. In če rečem, da so na balkanu izdajalce včasih natikali na kol, je potemtakem to zares resna zadeva.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
mojemu jugotu se je po 200 metrih (ja metrih, nisem se zmotil) strgala zajla za gas.
po 200 kilometrih (ja, tud ta cifra je taprava) je odletel jermen od alternatorja... so ga zamenjal pa je šel spet čez par km
i tako pet šest puta, dokler niso zamenjal jermenice, ki je bila "original" kriva
po kakšnih tistoč prevoženih je crknil alternator... na servisu ga niso zamenjali, ker ni bilo rezervnih delov...
v enem letu sm še menjal akumulator, šle so platine, voda je ob vsakem dežju tekla not vse povsod, vžigal itak ni ko je bil mrzel al pa vroč
smile-1.gif
)) crknil je brzinomer, cagar za gorivo, ne spomnim se več kaj še vse... avto je bil vsak mesec 14 dni na servisu... v enem letu... pol sm kupil stoenko, yugota pa pol leta prodajal in ga na konc leto in pol starega prodal za skor isto ceno, kot sem dal za novega

ja to je bla juga... nightmare come true
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.968
5.395
113
Podoben odnos kot pri papirju ma sedaj pivovarna Lasko...ko je cez fernetice 0,6 Lasko export steklenica cenejsa od Lasko 0.5 piksne pri nas....

Kar se tice zarustane stojadine....fotrova prica...leto cca 1974...so sli v zastavo dol po 1100R...

Pridejo na dvorisce tovarne na prevzem...tam pa do kamor seze pogled nepobarvane karoserije na soncu...ze rahlo pikaste od rje...

Na vprasanje zakaj majo karoserije nezascitene na dzju so dobil odgovor...

Pa da boja bolje primi
smile-1.gif
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
a je še to:

tista - kakva plata takva vrata je legendarna... jest poznam vsaj pet ljudi, ki se jim je to osebno zgodilo... listka pa noben ni pokazal

so mi pa na servisu pokazal stojadina, novega, kjer je blo ko so sneli tapeto videt natanko to - z dilco podložena šipa na sovoznikovi strani... listka pa ne ...
smile-1.gif


tko da sklepam, da je bil to feature not a bug
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

He he, nekoč je bilo...

A si vedel tole, da ima jugo vgrajena optična vlakna? Prosim - zadeva je bila razvita koncem 70. let !

Optika je tam za osvetljevanje armature. Pa ne mi rečt, da to ni bil moderen avto!
grin1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Imel sem prijateljico, (starejša od mene 5 let, jebiga!), ki je imela vijoličastega fičkota!

Lej, eno leto si čakal na nov avto in vnaprej si ga moral plačati, ... itd, ta je pa imela original fičkota Milka vijolične barve!
smile-1.gif

Kar naenkrat je začela, da ga bo treba zamenjat itd, ...

- Pa kje za vraga boš pa spet dobila vijolčastega fičota?!!

- Ah, ni problema, bo že nekako! Čez en mesec se je pripeljala iz Kragujevca z novim !!! ( ? ) Vijoličastim, prosim!
grin1.gif
(Živjo, Vesna, če tole slučajno bereš!)
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.968
5.395
113
A hulahupke je mela pa vsakic strgane?
evil.gif


Živjo Vesna...mal sem
evil.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, saj vem. Ampak tega jo pač nismo šli vprašat, kaj misliš.
hysterical-1.gif
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
no zgledal je približno takole:

najprej je slovenijaavto objavil, da sprejema vplačila za avtomobile
cena je bila fiksna, v dinarjih
ker je bla takrat inflacija seveda pomemben faktor, se je z vplačili mal čakalo, tolk, da je cena padla
potem smo leteli in vplačali... sem hotel yugota 55 - no go... sem vprašal za barvo, so se mi smejali...
smile-1.gif


no v glavnem... pol se je čakalo... pa čakalo.... pa čakalo... in dočakalo... tm nekje pol leta mislim da je bilo takrat, ultra hitro, brez heca

potem je prišlo obvestilo - dne tega pa tega ob 7 zulu time na laborah... tm je blo parkiranih nekih 100 - 200 v glavnem rdečih jugotov... par belih pa par "golobje plavih" in kakšen smb... s ključi v armaturi.... zdej pa trkom, zagrebi se in poberi svojega... noro...

pa smo leteli okrog... probavali vrata pa okna (če ni kje dilce)... ko si najdu neki kar se ti je zdelo da bo šlo skoz... si se vsedu not in peljal na tehničnega... v vrsto... no men se je še pred tem zajla za gas strgala...
smile-1.gif
))

no to smo nekak sanirali, avto sm parkiral v vrsti, šel plačat tehničnega in te stvari... pridm vn pa tam 100+ rdečih jugotov...

in kateri je moj??? ene pet, šest sm jih odklenil preden sem ga najdu
smile-1.gif
))

lepi spomini? not... samo spomini
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik Fonzl pravi:
no zgledal je približno takole:

najprej je slovenijaavto objavil, da sprejema vplačila za avtomobile
cena je bila fiksna, v dinarjih
ker je bla takrat inflacija seveda pomemben faktor, se je z vplačili mal čakalo, tolk, da je cena padla
potem smo leteli in vplačali... sem hotel yugota 55 - no go... sem vprašal za barvo, so se mi smejali...
smile-1.gif


no v glavnem... pol se je čakalo... pa čakalo.... pa čakalo... in dočakalo... tm nekje pol leta mislim da je bilo takrat, ultra hitro, brez heca

potem je prišlo obvestilo - dne tega pa tega ob 7 zulu time na laborah... tm je blo parkiranih nekih 100 - 200 v glavnem rdečih jugotov... par belih pa par "golobje plavih" in kakšen smb... s ključi v armaturi.... zdej pa trkom, zagrebi se in poberi svojega... noro...

pa smo leteli okrog... probavali vrata pa okna (če ni kje dilce)... ko si najdu neki kar se ti je zdelo da bo šlo skoz... si se vsedu not in peljal na tehničnega... v vrsto... no men se je še pred tem zajla za gas strgala...
smile-1.gif
))

no to smo nekak sanirali, avto sm parkiral v vrsti, šel plačat tehničnega in te stvari... pridm vn pa tam 100+ rdečih jugotov...

in kateri je moj??? ene pet, šest sm jih odklenil preden sem ga najdu
smile-1.gif
))

lepi spomini? not... samo spomini

hysterical-1.gif
ej pa to je zgodba za film...ko to tamo pjeva SFRJ edition
 

Afroman

Pripravnik
25. sep 2012
769
0
16
Kameleon, pri meni oziroma v celi enoti, vodu ni bilo zastojev, se pravi nekje 30*1000 postreljanjih metkov. Nekaj malega o kvaliteti to že govori. In o municiju, puškah, itd..

Puške so šle po xy časa na remont. Pregledali se mehanizmi, izmerile tolerance, zamenjali izrabljeni deli.... Tudi če puške niso bile v uporabi so šle vsakih 5 let na dekonzerviranje pregled in ponovno mazanje za zalogo.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.968
5.395
113
ne-ne-1.gif


Brzi i žestoki.....srbija do Tokia drift (The Fast and the Furious: Tokyo Drift )
hysterical-1.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.968
5.395
113
Citat:
Uporabnik Afroman pravi:
Kameleon, pri meni oziroma v celi enoti, vodu ni bilo zastojev, se pravi nekje 30*1000 postreljanjih metkov. Nekaj malega o kvaliteti to že govori. In o municiju, puškah, itd..

Puške so šle po xy časa na remont. Pregledali se mehanizmi, izmerile tolerance, zamenjali izrabljeni deli.... Tudi če puške niso bile v uporabi so šle vsakih 5 let na dekonzerviranje pregled in ponovno mazanje za zalogo.

Zanimivo.....ker povsod ko berem po forumih se folk "hvali"
bonk.gif
kako so zarjavele cevi ko jih niso spucal čez weekend ko so meli prosto.....

Zdej po mojem nabijajo ker če sem jaz zadolžen za tak kader bi delal sklekove cel dan
smile-1.gif


P.S.: sicer pa ne vem kje si prebral da sem dvomil v YU municijo
sprasujem se.gif