RaspberryPI

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
Za zacetek bom imel samo spremljanje temp.. pol pa bom za hlt gor obesil potopni 3kw grelec. Pa ce bodo zdrzali bodo, ce ne,... nikomu nista. Menjam za ssr. Te releje sem itak full poceni dobil enkrat.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
ALi mi lahko nekdo prosim razloži, v čem je razlika med releji? Ene sicer imam doma nabavljene v ta namen, samo ne vem, kam spadajo ...
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Med katerimi releji pa te zanima?
SSR -> solid state relay, to je rele na osnovi "polprevodnika". Nima gibljivih delov, zato ni iskrenja, daljša življenska doba itd. Navaden rele deluje preko tuljavce in gibljivih delov. Posledično pride do iskrenja itd.
SSRji so hitrejši in tudi bolj primerni za pulznoširinsko modulacijo (zaradi hitrosti). Navadni releji pa sploh niso primerni za takšne modulacije, ker so enostavno prepočasni, sploh pa to ni njihov namen.

Pri navadnem releju imaš ON/OFF stanje, pri SSRju tudi, ampak ker so hitroti preklopov lahko hitrejše, ga lahko uporabiš tudi za modulacijo, torej 0-100%.

Po domače povedano, z navadnim relejem boš imel grelec samo vklopljen ali izklopljen. z SSR relejem pa lahko imaš grelec na 50% moči.
 

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
Pa mi je danes uspelo ;-)
2546000-Screenshot_2017-02-15-10-17-06.png
 

Priponke

  • 2546000-Screenshot_2017-02-15-10-17-06.png
    2546000-Screenshot_2017-02-15-10-17-06.png
    94,3 KB · Ogledi: 430

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
Web interface je. Tako, da lahko spremljas in urejas povsod. Od mobitela, tablice ali toucha. Je pa fajn ker so fantje (open source) nagruntali kar nekaj stvari, ki ji drugje pogresajo in sedaj gor obesajo svoje grainfatherje... ;-) . Podpira pa tudi spremljanje fermentacije in uravnavanje le-te.
Sedaj so ravno izdali se svojo razsiritveno ploscico, ki omogoca lazje priklapljanje relejev in temp sond.
Izgleda zelo obetavno.

Trenutno se cakam ssr releje (prejsnje sem ze ponucal drugje), da gor obesim dva potopna 3kw grelca. In dodam krmiljenje se za pumpo.

Tako, da bom sedaj spremljal samo temperaturo in krmilil pumpo preko navadnega releja.
 
Nazadnje urejeno:

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Za Grainfather misliš, da kontroler zamenjajo z Raspberryjem?

Kaj ma ta craftbeerpi tudi kakšen cloud kam se synca vse skup? Ali je to samo lokalna zadeva?
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Uporablja kdo Craftbeer PI za BIAB metodo? Trenutno mislim kuhat samo z BIAB tako da bi si lonec tudi prilagodil tako da bo potem za HERMS za uporabit. Pa me zanima kakšne heaterje priporočate, da mi ne bo celo hišo ven metalo :D
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Danes sem testiral moj Craftbeerpi in sem zelo zadovoljen s testi.
Cel sistem z grelcem in pumpo deluje kot mora.
Kopiral sem Odisejev hardware (pumpa, t kos s sondo).
Vse je ok, razen sonda ne kaže prav!
Montirana je v t kos, v thermowell.Res, da zaenkrat le vtaknjena noter z malo alu folije, ampak,mpo moje, vseeno naj nebi bilo 5 stopinj razlike.
Do razlike sem prišel s sondo vtaknjeno direkt v lonec in merjeno preko thermowella.
Pa tudi, ko sem šel do vretja, sonda nikakor ne pride do 100 stopinj voda pa že brbota in vreje...
A se to kaj da nastavit?
img20180226120917.jpg
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Glede na to da imaš okoli sonde vse kovinsko ti pomojem vleče "hlad" in kaže malo manj. Povij neko izolacijo okoli komplet T-člena s sondo in ventilom da bo boljše držalo temperaturo pa bi moralo kazat bolj točno.

Druga stvar je da pri grelcih v loncu imaš toploto dokaj neenakomerno razporejeno oz. se ti segreta voda pri grelcu dviga in posledično imaš največjo temperaturo na vrhu, medtem ko imaš pri dnu lonca lahko precej nižjo temperaturo. Med vretjem se sicer stvar sama meša tako da je dokaj enaka, ampak v vseh ostalih primerih moraš pa sam malo pomešat da dobiš točno temperaturo po celotnem volumnu vode. Tista črpalka sicer meša vodo, ampak ne tako hitro kot ti jo grelec "razslojuje". Če ugasneš grelec bi sicer po par minutkah črpalka pomešala dovolj da bi imel povsod približno enako.

Sicer pa voda ponavadi ne vre točno na 100C ampak par stopinj nižje, odvisno od tlaka, na 500 m.n.v. je recimo vrelišče na cca. 98C. Skratka če vidiš 3 mestno številko (pa ne živiš ob morju ali pa v depresiji) je še bolj narobe kot če ti kaže malo pod 100C!:)
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Torej, pri sami nastavitvi sonde v craftbeerpi programu, je neka možnost offset.
Se tu kaj nastavi?
Oziroma, naj nastavim par stopinj manj?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.840
3.865
113
Tam bi nastavljal če ima sonda fiksi dejanski offset, samo pomojem nima. Lahko stestiraš direktno v ledeni kopeli ali pa vreli vodi da vidiš kako točno kaže. Če za napako ni kriv offset sonde boš imel problem, ker kot sem ti rekel če ti hladi zunanji zrak sondo potem boš imel poleti manjšo napako kot pozimi, pa tudi napaka ni linearna glede na temperaturo tekočine, kar pa ni ok ker nikoli ne boš vedel ali kaže prav oz. koliko offset bi moral dat za dano situacijo da bi imel prav.
 

rookie

Fizikalc
7. jul 2009
515
29
28
Bela krajina
Bom naslednjič sondo vtaknil v kuhalnik vode in na vretju pogledal koliko kaže, če bo kazalo recimo 95, nastavim offset na 100 ozirom 5 +?
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Nisem prej videl slik...
Če ti bo na tem prišlo na 100C dvomim, vsaj brez izolacije ne. Tu je še stik s temperaturnim senzorjem (kaplijca termalne paste in zadaj zapret), vse to ti zbija temperaturo odčitka. Probaj senzor vtaknit v različno tople vode z različnimi termometri. Primerjaj z medicinskim, ki mislim da je najtočnejši za "domačo" uporabo.

p.s.: to na pumpi je silikon cev in prava plastika na reducirkah za to temperaturo?
 

mihec87

Pripravnik
10. feb 2016
31
4
8
Kaj pa če t komad zasučeš za 90stopinj, tako bi sonda šla naravnost(pravokotno na posodo) ter uporabiš dolžino da sega v posodo oz do stene(da te ne ovira pri mešanju itd..)