RaspberryPI

Bolfenk2020

Pripravnik
16. dec 2014
299
0
16
Maribor
www.facebook.com
Hi!

Nekaj vas je že delalo z RaspberryPi-jem (nadzor fermentacije, ...).

Ali se je že kdo lotil izdelave HERMS sitema z njim?

Npr. že nekaj časa razmišljam o tej zadevi:
http://www.craftbeerpi.com

Za namen tega projekta sem že nabavil:
-Raspberry PI
-4x temp. senzor (DS1820)
-2x solid state rele...

Ko sestavim in sprobam, bom poslikal in vam poslal
smile-1.gif
.

Kakšne so pa kaj vaše izkušnje z ePivovarno?

lp, b
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Tega sem že enkrat gledal, a se mi zdi zadeva čisto preveč fensi za začetnika, za to sem se lotil na Arduino platvormo delat regulacijo iz nule. Ta vikend sem začel s simulacijami večstopenjskega ogrevanja, poračunat moram PID in po tem grem kuhat, da vidim ali se bo kaj zažgalo ali ne. Grelec bo spoda grel dno, senzor se še odločam kako visoko bi ga dal, črpalka... What could go wrong?
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.848
113
Katerega rpija imaš? Te ta novi imajo silne težave z one-wire napravami (recimo tvoj temperaturni senzor), sploh če jih obesiš več na linijo. Recimo prvi rpiji so delali normalno in prebaviliv vse, te nove generacije pa katastrofa. Se vidi da so se bolj kot na mikrokontrolerje usmerili na multimedijske zadeve!
grin1.gif


Sam recimo uporabljam za logiranje T fermentacije ESP8266 + DHT22. S powerbankom z eno 18650 baterijo mi pošilja cca. 7-10 dni podatke na lokalni server tako da imam podroben vpogled v to kaj se je dogajalo s temperaturo med primarno fermentacijo.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Pri RPi-ju itq nimaš šans, da bi zadevo obesil na baterijo... nom nom nom
grin1.gif


p.s.: glede na število GPIO portov, toplo odsvetujem uporabo večih senzorjev na istem kablu. Čeprav je v protokolu to predvideno in načeloma lepo deluje, ampak komplikacija, ki ki jo imaš če zamešaš dva senzorja med sabo, ali pa če moraš enega menjat... meni se ne zdi vredno
smile-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.848
113
Mislim da na rpiju (default kernel) lahko določiš samo 1 GPIO za 1-wire bus. Tako da si prisiljen uporabit bus način vezave senzorjev.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
(berem debate na netu, ne morem verjet, kaj ti to naredijo višji programski jeziki in OS
grin1.gif
mislim, wtf and why? Ok, štekam, v driverju je hardcodan pin, ampak vseeno bi si mislil da bo nekdo to bolj pametno zastavil...)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.848
113
Problem je da za 1-wire rabiš kar natančno prebirat pulze z vodila in rpi ima dokaj klasičen linux kernel ki "zna" zaradi svojega načina delovanja spuščat branja na takih vhodih. Zaradi tega je default samo 1 GPIO rezerviran da je bolj zanesljivo. Se da dodat dodatne z modifikacijo kernela ampak narediš stvar samo manj zanesljivo. Za branje T načeloma ni tak problem ker tudi če ti skorupta par pdoatkov ni kritično, malce je jeba če delaš s čim bolj resnim. V takem primeru rabiš na rpija obvezno obesit nek mikrokontroler (arduino, esp, etc.) in potem rpiju dostavljat podatke preko seriala. Vem da je butasto, ampak tako pač je, rpi primarno je bolj PC kot pa spodoben mikrokontroler board čeprav se je tako oglaševal in ima nekatere lastnosti le tega!
tongue-1.gif
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Kolikor sem gledal te zadeve jih večina dela z Arduinom ali Particle (Spark core), RPi pa uporabljajo samo za logging. Če bi jaz delal za sebe bi si sprogramiral Arduino (prilagodil si en open source projekt), za loggiranje in vse ostalo pa uporabil en Android tablet (verzija nad 3.1 zaradi OTG), preko serijske komunikacije. S tabletom dobiš vse kar ima RPi plus še ekran, wifi, baterijo,...
 

Fernig

Zelenc'
7. jan 2014
26
0
1
za CraftBeerPI sem zvedel šele včeraj, ko ga je je pivopis linkal na FB. Tako na hitro je programček kar seksi, enostaven za namestitev in uporabo. Dela zelo stabilno na Rpi2 in zero. Na 1-wire imam 6 18b20 senzorjev direktno priključenih na GPIO na in deluje bp. Ko bo v verziji 2.3 podpiral še uvoz iz BeerSmitha in s tem avtomatizacijo brew postopka, če ga seveda HERMS oprema omogoča.
 

NSBrew

Pripravnik
9. jul 2015
30
0
6
Hja; tudi jaz sem želel naredit z RPi nadzor postopka kuhanja. Nabavil vso elektroniko (pi, 30A releje, temp. senzorje...) - ni da ni ; Problem je bil pa v tem, da nikoli nisem našel časa
smile-1.gif
Tale CraftBeerPI izgleda kar solidno kvalitetno narejeno - mogoče se sedaj ponovno lotim projekta.

Je pa tak, da jaz nimam one-wire senzorjev ampak kar "klasičnega" K-Type, ki jih tudi uporabljam pri krmiljenju preko PID-a.

Tak, da - sicer imam delno avtomatsko "elektroniko" na klasičen način preko PID +releji, ki sicer deluje BP ampak ni tak fancy kot bi bilo preko PI.
 

guliver

Pripravnik
18. feb 2016
573
0
16
RPi že itak imam. Kitajske kopije Arduino-ta + pripadajoči šrot je pocen, tako da za 10-20€ sestavim celotni krmilnik + log ....

Skrinja je, samo še grelec od akvarija priključim notri za gretje in imam vse potrebno. Dokler ne sestavim BrewPIja, bo STC-1000 fural zadevo, potem pa ...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Ksz.
Včeraj sem naredil prvi batch z novim setupom:
- 50l sodček, inox, čisto običajen
- pred pipico je montirana temperaturna sonda (v Tkosu)
- črpalka kroži pivino
- arduino regulacija, custom preračunani PID parametri

Zadeva mislim da se kar obnese, temperaturo mi je držalo znotraj manj kot stopinje, črpalka zajema čez pipico in spira žito v vreči, zaenkrat sem še na BIAB.

Zdaj moram samo še elektroniko zapakirat tako, da bo nekako izgledalo, tole zdej je še mal tak, po štromarsko rešeno vse skup
aplauz.gif

2502462-thumb_IMG_4826_1024.jpg
 

Priponke

  • 2502462-thumb_IMG_4826_1024.jpg
    2502462-thumb_IMG_4826_1024.jpg
    130 KB · Ogledi: 515

quagga

Pripravnik
4. jul 2015
111
1
18
Če boš dodal še malo izolacije, bo temperatura bistveno bolj stabilna. Jaz sem na 30 L inox sod dal 5 cm stiroporja in mi brez dogrevanja med drozganjem drži temperaturo znotraj stopinje.