Problem pri prestavljanju

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Punto 55 je avto, peljem se, ko sem zadnji 3 krat prestavil sem imel zelo čuden občutek na stopalki za sklopko, ko da bi se zajla trgala sem čutil gor, tako drgetanje ali kak naj opišem..... no potem sem četrtič hotel prestaviti in avto ni šel več v nobeno prestavo, iz 4. prestave še ven v ler, dalje v prestavo pa ne več.

Sem avto ugasnil, takrat pa je šlo lepo prestavljati ,sem se odpeljal dalje ker sem bil v hribih in da pridem vsaj v dolino, odkoder me je ata šlepal do doma.

Ugotovila sma da je zajla cela, saj na pritisk znotraj, oni del zunaj lepo skače sem in tja.

Tudi to, da iz lera v prestavo pri vžganem motorju ne moreš dati,ampak ko je v prestavi ga lahko vžgem in se normalno odpeljem in tudi prestavljam. Skratka, čudno.

Kaj je narobe? Kuplunga ima za sabo malo manj kot 30.000 km
bonk.gif
 

zomirp

Fizikalc
20. maj 2008
2.993
0
36
Lj - Vič
Pod prestavno ročico (pod dnom) imaš mehanizem za prestave. Morda kaj takega (nič hudega, samo za nastavit)?
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.751
210
63
Citat:
Uporabnik Viper_XxL pravi:
Punto 55 je avto, peljem se, ko sem zadnji 3 krat prestavil sem imel zelo čuden občutek na stopalki za sklopko, ko da bi se zajla trgala sem čutil gor, tako drgetanje ali kak naj opišem..... no potem sem četrtič hotel prestaviti in avto ni šel več v nobeno prestavo, iz 4. prestave še ven v ler, dalje v prestavo pa ne več.

Sem avto ugasnil, takrat pa je šlo lepo prestavljati ,sem se odpeljal dalje ker sem bil v hribih in da pridem vsaj v dolino, odkoder me je ata šlepal do doma.

Ugotovila sma da je zajla cela, saj na pritisk znotraj, oni del zunaj lepo skače sem in tja.

Tudi to, da iz lera v prestavo pri vžganem motorju ne moreš dati,ampak ko je v prestavi ga lahko vžgem in se normalno odpeljem in tudi prestavljam. Skratka, čudno.

Kaj je narobe? Kuplunga ima za sabo malo manj kot 30.000 km
bonk.gif

prenos od prestavne rocice do menjalnika je pri fiat puntu izveden preko zajle. te zajle se velikokrat odtrgajo na delu pod prestavno rocico. cena ene cca 80-90 eur. (preveri kaksno je stanje pri tebi. sneti moras zascitno plocevino ki je med cevjo izpuha in zajlami.) lahko da je ena od zajl samo natrgana in zato posledicno malenkost daljsa. ali pa je samo zajla slabo nastavljena. pri motornem delu lahko dolzino ene zajle malenkost spreminjas. zajlo, s katero prestavljas 1-2 in 3-4 malenkost skrajsaj in probaj, ce je kaj boljse.

vedeti moras tudi, da polozaj motorja diha na nosilcih in da ni vseeno ali je avto z enim parom koles na plocniku, ali visi avto naprej, nazaj ....
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Torej prve ugotovitve: Človek ki mi avto servisira ko sam nisem kos zadevam ser je usedel za volan, kuplunga definitivno ni hin, zajla tudi izgleda cela,malo smo ga pustili laufat,kakih 5 min in zdaj gre prestavljati, ampak precej na trdo gre vse skupaj, rekel je da morda da mi je olje v menjalniku zmrznilo ali pa ga morda celo nimam, da mi je kje ušlo. Res da sem imel avto 1 dan parkiran pod milim nebom v tem mrazu, ampak ko sem iodpeljal se menjalnik ni nič upiral. Pa tudi tisti občutek na sklopki, ko da se nekaj trga, mi ne da miru. Žal pa konkretno nismo mogli zadev pogledati ker ni na voljo kanala da bi kanto gor zapeljal.

Avto bom čez noč dal v ogrevano garažo, sicer ga imam v neogrevani in je temp. ista kot zunaj, pa da vidim če bo kaj bolje, pa olje bom prekontroliral koliko ga je.

Kaj pravite na sinhrone, je možno da so vsi 3 kaput (baje da so 3)?
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
Sihroni definitivno niso zanic, so pa trije...
Jaz sumim zajlo za sklopko, lahko bi bil problem ce ima zajla avtomatsko nastavitev in to kaj nagaja.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Aha,ok, pol vsaj neki velik strošek nebo izgleda.....

Zdaj po moji logiki zajla ne zgrabi dovolj,tako da bi jo bilo treba malo "skrajšati" ne? Ali kak pač to gre
smile-1.gif
Ne vem kak se zajla nastavlja.
 

mac77

Fizikalc
22. avg 2007
4.541
37
48
Ne vem kak sistem imas, ce pravis da imas obcutek da se zajla trga je verjetno samonastavljiva zajla, ta se ne da nastavit ampak se samo menja.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Hja v bistvu sem to začutil pri treh menjavanjih, pri četrtem pa je šlo v ler in nikam dalje več. Zdaj je občutek znova normalen na sklopki, ampak prestavlja se zelo težko.

Bom se pa pozanimal malo kako zajlo imam ker ne vem.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.637
449
83
Tolmin
Citat:
Uporabnik Viper_XxL pravi:
No, bojda ni samonastavljiva. Now what?

Skrajsat tako ali drugace - ocitno ti ne stisne sklopke do konca in od tu tezje prestavljanje.
Koliko je mrtvega hoda na tacki sklopke.
Ce ne resis hitro bos res menjal sinhrone
uf-1.gif
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Ne, saj avto stoji, na srečo ga cel teden zagotovo še ne bom rabil. Mrtvega hoda...... kaj vem, približno isto kot prej, ne prav veliko. Bom pa poskusil z zategovanjem res skrajšat zajlo pa upam da je to to.
 

barracuda

Pripravnik
21. nov 2008
88
0
6
Daj avto v prvo stisni sklopko do konca in probaj avto zaštartat, če avto nebo začel lezti naprej, potem to pomeni da sklopka funkcionira.
Potem lahko še preveriš zajle od prestavne ročice. Če ni nič od tega v okvari boša pa moral raztaviti menjalnik
frown-1.gif
.

Italjani so itak znai po slabih menjalnikih predvsem alfa.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Ja avto v prestavi ne leze. Zajl od prestavne ročice še pa nisem pogledal, mehanik še ni pogledal avta bolj konkretno ker ni imel časa, tak da bom mogoče kar sam pogledal.
 
Nazadnje urejeno:

barracuda

Pripravnik
21. nov 2008
88
0
6
No pol je sklopka vredu, ampak to vseeno ne pojasni tvojega občutka da se trga zajla.

Tako na daleč je težko pomagati. Naj ti to kr en pogleda ki je mehanik, da neboš kje brezveze na cesti ostal.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.324
944
113
Titograd
Poznam samo enega mehanika, samo te dni pač nima časa, je bolj na hitro pogledal, olje za menjalnik menjal pa namazal okrog zajl od menjalnika, pa je tak da v prvo gre težko, v višje prestave gre ok, ko šaltam v nižjo pa se še upira malenkost, rekel je da je lamela sklopke verjetno ampak da tudi ni čisto prepričan v to.

Če je kaki popoldanc v mb oz. bližnji okolici, pa da lahko reši moj primer... ZS