Prirejanje stanja kilometrov na rabljenih vozilih

masterr

Fizikalc
14. apr 2010
1.502
0
36
ok. Cerkno
Kopiram od enga uporabnika a.com:
http://predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/941

Jaz sem tudi že predlagal vladi a je moj predlog že bil obravnavan
Dobil sem odgovor:
Spoštovani.

Vašega predloga nismo objavili, ker je podoben predlog z naslovom ½Prirejanje stanja kilometrov na rabljenih vozilih urediti v novem zakonu o vozilih½ (http://predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/941) že bil v razpravi in ga je pristojni organ že obravnaval. Na Ministrstvu za promet so v uradnem odgovoru na zgornji predlog zapisali, da sta pobudi o beleženju stanja kilometrov na števcih vozil v cestnem prometu in o sankcioniranju prirejanja števcev upoštevani in že zajeti v predlogu nove zakonodaje s področja vozil v cestnem prometu.
Na zgornjem naslovu si lahko preberete celoten odgovor in komentarje uporabnikov.

Zahvaljujemo se Vam za sodelovanje in Vas lepo pozdravljamo.

Urad vlade za komuniciranje

Odziv na predlog:
Odziv Ministrstva za promet

Vaši pobudi o beleženju stanja kilometrov na števcih vozil v cestnem prometu in o sankcioniranju prirejanja števcev sta upoštevani in že zajeti v predlogu nove zakonodaje s področja vozil v cestnem prometu.

Ideja o beleženju podatka o stanju števca prevoženih kilometrov na vozilih v cestnem prometu je aktualna že dalj časa in je bila podana tudi že v skupini za pripravo Zakona o motornih vozilih in njegovih podzakonskih aktov. Ugotovljeno je bilo, da je ta podatek pomemben tako glede varnosti vozil in s tem vseh udeležencev v cestnem prometu, kot tudi za razne analize, ki jih potrebuje za svoje delo Statistični urad Republike Slovenije, ne nazadnje pa tudi za preverjanje uporabe vozil, ki imajo status starodobnega vozila. Zahteva o beleženju stanja števca ob vsakem tehničnem pregledu vozila je že napisana v drugem odstavku 15. člena predloga Pravilnika o tehničnih pregledih motornih in priklopnih vozil.

Tudi sankcioniranje prirejanja stanja števca je že urejeno in sicer v predlogu Zakona o motornih vozilih. V prvem odstavku 19. člena je navedeno, kaj spada med predelave vozil in med njimi je tudi poseg ki vpliva ali bi lahko vplival na varnost vozila. V četrtem odstavku tega člena je navedena prepoved izvajanja predelav in spremembe na vozilu, ki pomenijo poslabšanje njegovih varnostnih ali okoljevarstvenih lastnosti. Sankcija za to pa je v šestem odstavku tega člena in se glasi:

»Z globo najmanj 4000 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju s četrtim odstavkom tega člena, njihova odgovorna oseba pa z globo najmanj 400 EUR. Z globo najmanj 400 EUR se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s četrtim odstavkom tega člena.«
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Pobaraj jih se ali se jim ne zdi, da vse skupaj spada tudi pod 217. clen Kazenskega zakonika, saj konec koncev ne gre le za pospabsanje varnostnih in okoljevarstvenih lastnosti. Doticni clen se glasi:

Citat:
(1) Kdor z namenom, da bi sebi ali komu drugemu pridobil protipravno premoženjsko korist, spravi koga z lažnivim prikazovanjem ali prikrivanjem dejanskih okoliščin v zmoto ali ga pusti v zmoti in ga s tem zapelje, da ta v škodo svojega ali tujega premoženja kaj stori ali opusti, se kaznuje z zaporom do treh let.

(2) Če je storilec z dejanjem iz prejšnjega odstavka povzročil veliko premoženjsko škodo, se kaznuje z zaporom od enega do osmih let.

(3) Če je z dejanjem iz prvega odstavka tega člena povzročena majhna premoženjska škoda in je šlo storilcu za to, da pridobi majhno premoženjsko korist, se kaznuje z denarno kaznijo ali z zaporom do enega leta.

(4) Kdor z namenom, da bi drugega oškodoval spravi koga z lažnim prikazovanjem ali prikrivanjem dejanskih okoliščin v zmoto ali ga pusti v zmoti in ga s tem zapelje, da ta v škodo svojega ali tujega premoženja kaj stori ali opusti, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do enega leta.

(5) Pregon za dejanje iz tretjega in četrtega odstavka tega člena se začne na predlog.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
kdaj bodo pa koga obsodil na zapor, ker je števce vrtel. Če pa je kazen par jurjev, se bodo pa zamislili.

lp
 

miha_zd

Pripravnik
7. jan 2010
535
0
16
Maribor
Kaj je pa ''par jurjev'' kazni za handlerja, ki zasluži recimo kakih 1k-1,5k po povprečnem avtu. Pet let zapora za cigane prevarantske.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.706
139
63
Citat:
Uporabnik miha_zd pravi:
Kaj je pa ''par jurjev'' kazni za handlerja,

če bi to bilo za vsak avto.
vendar bi bilo potrebno sinhronizirati baze po celi EU, da bi to delovalo.

lp
 

SE_P1i

Pripravnik
7. feb 2008
887
0
16
Zelo težko je tle karkoli narest... dejansko če pogledaš, gre lahko vsak pred tehničnim števc nazaj zavrtet. Če bi vsak avto avtomatično pošiljal stanje o prevoženih km (nekaj takega npr. kot bo satelitsko cestninjenje) pol bi mogoče kaj zaleglo, tko pa mislim, da se bo še naprej veselo vrtelo števce.... balkan, nimaš kej, dokler vsak pr seb ne razčisti v glavi ne bo nič, he he
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Števce nazaj vrtijo predvsem prekupčevalci, ne pa povprečen uporabnik. In zavedeni bi morali biti ob vsakem podaljšanju prometne - pa če je tehnični potreben ali ne. Lastnik bi preprosto povedal št. kilometrov in to bi bilo zavedeno.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik SE_P1i pravi:
balkan, nimaš kej, dokler vsak pr seb ne razčisti v glavi ne bo nič, he he

In ti misliš, da se števce vrti samo na balkanu? Dokler bodo ljudje mislili, da je vsak avto z 200.000 prevoženimi kilometri za odpad, se bo vrtelo števce. As simple as that.
 

Infernus

Fizikalc
8. jun 2008
2.301
5
38
ksz.

OK, primer:

Prodam avto, ki ima prevoženih denimo 300.000 km. Imam račune servisov nepooblaščenega servisa kjer so navedeni prevoženi km, model in tip avtomobila. Na večini računov pa ni navedena npr. številka šasije.
Prodam avto.
Svoj avto čez nekaj dni zagledam v oglasu, kjer se prodaja s recimo 150.000 prevoženimi km.

Vprašanje:
Kam lahko osebo prijavim in kako lahko dokažem, da ima dotični avtomobil dejansko prevoženih 300.000km in ne 150.000km kot je navedenih?
A bi policija/kriminalisti (ali katera druga pristojna služba - katera?) sploh raziskovala mojo prijavo ali bi vse skupaj ostalo pri prijavi?
Obstaja namreč sum, da če je nekdo "zavrtel" prevožene kilometre na enem avtomobilu, da je to naredil tudi pri drugih. Za kar bi lahko bil sankcioniran v skladu z zakonom.

Ne pozabimo: imam vse račune, ampak na nobenem računu ni številke šasije avtomobila ali česa podobnega, na podlagi česar bi lahko trdili, da gre za isti avto.

Kako torej lahko nek povprečen državljan poda prijavo, da je nekdo prevrtel prevožene kilometre, da ga bodo sploh resno jemali?

Se že veselim konstruktivnih odgovorov!
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Mah, sej so tudi kupci problem. Sem pred časom prodajal očetov avto (Felicia 1.3 LXi, 1995) za 500€, pa je vsak k**** ki je prišel avto pogledat ponujal po 200-300€. Avto ohranjen v nulo (skoz garažiran, poleg zimskih še letne gume na felgah, vlečna kljuka,...) modeli pa jodlajo kao ta avto ni nič vreden. Ene par kretenov sem dejansko vprašal, kwa koji k so sploh prišli avto pogledat. Itak jih je večina bila nekih 'švercerjev'. Avto je imel realnih 100tkm, olja ni pil, nobene rje whatsoever... Na koncu ga je sodelavec vzel za 500€. In je zadovoljen.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Ti pravnik, povej mi eno stvar;

Zakaj jaz na svojem avtu nesmem delat kaj hočem? Zakaj jaz nesmemmet na cajgeru 150.000, če mi je to lepše kot 250.000?

Kupec vpraša kok ma prevoženih, pa pravim da 150, tako pravi cajger... Vrjetno so realni jaz jih nisem premotaval. (mehanik jih je)



Zakaj eni ne pustite da delamo z našimi vozili kot delamo? Če vam ne paše to premotavanje, ite v trgovino, novi avti
so že od 10 plač dalje, pa nebo dvoma o kilometrih. Če pa hočete 10 let starega pasata za tri jurje EUR z 90.000km, pa smo tu zato
eni, da poskrbimo da ga taki naivneži dobite.

Eni nosijo v gostilno, drugi v kazino, treji k dilerju, četrti pa k takim prodajalcem o katerih teče debata. Norost se danes plača.

In ni poceni.
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Zato ker je to goljufija/zavajanje. Če je tebi bolj všeč številka 150.000 potem si jo prevrti, ampak kupcu povej, da ima avto v resnici 250.000.
Potem bi tudi jaz na bankovec za 10 EUR dopisal eno nulo in ga šel unovčit kot 100 EUR. Saj po tvoji logiki lahko s svojim denarjem delam kar hočem, ane?
 

maddog

Fizikalc
16. avg 2007
1.817
0
36
okolica MB
Post meseca
hysterical-1.gif
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik Ateis pravi:
kdaj bodo pa koga obsodil na zapor, ker je števce vrtel. Če pa je kazen par jurjev, se bodo pa zamislili.

lp


Pa kak bodo oni meni dokazali da ma avto več prevoženih? Pa kako mi bodo dokazali, da sem jaz to naredil,
ne nekdo pred mano.


Tu se žajfa opira na dejstvo, da so avti manj varni... To nima veze, prodani in v prometu bi se bojavili tako ali tako,
avto z 250.000 prevrtenimi al pa z 450.000 realnimi se bo glihtak prodal in bo udeležen v prometu, tu je samo v igri denar,
pa še to mogoče kaki jurček ali dva.


Folk se nekaj zaletava v prevrtene kilometre, če nimaš dnara si ne kupi (vrjento) prevrtenega golfa 5 da boš frajer ampak
si kupi novo dačijo. Če te je strah prevrtavanja imaš 2 možnosti; kupiš od znanega lastnika čigar avto si mel na očeh vsa leta,
kupi novo dačijo za 6 jurjev pa daj mir. Garancijo ma, klimo, airbage, 1.5dci-jarka žere pol toliko kot zjahana 5ka TDI, pa je to to.

Zakaj si kupujete MB C kupe, kupite si lepo Pro_Ceed-ko za isti denar, pa je 7 let garancije, 7 dolgih let se lahko naganjate
okoli pa štepate kilometre pa bo ob rednih servisih vse popravljeno zastonj.


Jaz ko kupim avto, si niti ne drznem vprašat če so realni kilometri, kolk lahko moj mehanik oceni da je to-to, in če je kupim,
če ni, grem veselo na a.net in iščem dalje.


Še ena garancija, kupujte (če že res morete met rabljen avto), rabljene z garancijo, recimo dve leti star pasat, z 100k km,
super čudoviti kilometri, če je avto slovenski, jih skorajda težko ima več.

Mamo pri bajti eno 3 leta staro karjolo z 160k km, bogami da je težko da jih ima več. Pa če jih ima, si ne razbijam glave,
če sem se naf*kal, sem se po lastni norosti in zato nemislim krivit nobenega prodajalca.


Kot da bi obsojali kazinoje zakaj smo zgubili ves denar, ko je že četrtletja jasno, da je igra v kazinu prevara zavita v zastonj
šampanjec in lepe nasmehe krupejk.
 

malcomX

Plastic
21. jul 2007
20.111
2
36
39
Z nekega planeta
www.mojabivsa.com
Citat:
Uporabnik gretzky pravi:
Zato ker je to goljufija/zavajanje. Če je tebi bolj všeč številka 150.000 potem si jo prevrti, ampak kupcu povej, da ima avto v resnici 250.000.
Potem bi tudi jaz na bankovec za 10 EUR dopisal eno nulo in ga šel unovčit kot 100 EUR. Saj po tvoji logiki lahko s svojim denarjem delam kar hočem, ane?


Da se ustavim pri bankovcu, če prodajalka vzame 10e bankovec z kulico napisano dodatno ničlo in ga akontira kot
stotko, kak bi ti temu rekel? Prevara? Če je nekaj jasno vidno in znano ni prevara ampak budalščina.


Zakaj bi kupcu kaj govoril? On me vpraša če so realni, jaz mu pa odgovorim: "Jaz jih sigurno nisem premotaval!"

Sem jih? Nisem, ker jih je mehanik, previt pa jih je dal moj brat, tako da...



Glej če ti jaz prodam staro jabolko ki se že suši, in ga predtem namažem s solejo da se navlaži in dobi lepši izgled, kje je tu prevara?
Pripravil sem ti izdelek takega kot iščeš, ti hočeš avto z 150k km, tu ga maš, jaz pa ti nebom rok zvijal da ga kupi, odločiš se sam.
Dvomiš v kilometre? Zaželi mi lep dan in srečno, pa išči dalje.



Nevem kaj vam enim ni jasno no, pa te pa kupujte avte od žlahtnikov za katere vete da so prvi lastniki pa da je avto bil
v garaži cele dneve.


Meli bi frajerski avto za male pare, to pa žal negre, če pa gre, pa tu nekaj smrdi, ampak če si tolk naiven da tega ne navohaš,
pa plačaj.



Najbolj mi gre na smeh, prodajam avto ki je bil pri hiši skorajda za okras, pač nič vožen, brez praske, pa pride model pa pribije:
"tu je bil barvan, pa vidi se da je bil vdarjen..."


"Gospod, jaz morem nujno it zdaj v cerkev, hvala adijo in mu zaprem vrata, kaj ma veze z kilometri? Da ko so kilometri "po njegovo"
si zmisli drugo napako, na vsak način bi si rad zbil ceno. In takega je treba opizdit za jurja, že za lastno zadovoljstvo, da si
odvzel denar nekomu ki ga res ni vreden.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Tudi jaz sem prodajal avto za 1500 €, pa me zelo hitro en pokLiče, češ da ne da več kot 700, ker da več sploh ni vreden (itak da ga sploh ni videl). Na koncu sem ga prodal za 1400 normalnemu kupcu, realno napisal da ima 270.000 km.

Ko sem kupoval naslednji avto, sem zanalašč kupil tistega ki je bil najdražji z največ km. Glede na preprobano ostalo ponudbo s pol manj km in vsaj jurja cenejši moram tudi po treh letih reči, da je bila to zelo modra odločitev.

Vrtljivce pa malo po žepu udarit, da jih mine.
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Če boš staro jabolko namazal s kremo je to tako, kot da avto pred prodajo opereš in spoliraš.
Si mojster sprenevedanja, ampak to je pri vas očitno lokalna folklora. Vsakdo bi rad nekoga nategnil, zato se nakupa avta vzhodno od Trojan izogibam. Verjamem da niso vsi taki, ampak ljudje s tvojim načinom razmišljanja in ravnanja mečejo slabo luč še na preostale.
Pred kratkim sem prodajal avto, ki je imel xxx kilometrov. So me spraševali, če so realni. Ne vem. Zase vem ,da jih nisem vrtel, ampak zagotovo jih je nekdo pred mano (avto je bil prvič registriran na Koroškem).
Vozim 12 let star avto s 170.000 kilometri. So realni? Ne vem. Sodeč po stanju sedežev, volana, stopalk bi lahko bili, nisem pa prepričan.
 

masterr

Fizikalc
14. apr 2010
1.502
0
36
ok. Cerkno
Dejstvo je, da avto s 400.000km je manj vreden, avto s 100.000km pa več vreden, tud ohranjen je bolj, pa manj težav, ker so deli relativno novi v primerjavi z avtom, ki ima za seboj 400.000km, čeprav tudi ta s 400.000km je lahko tak ohranjen, kot uni s 100.000km in ta s 100.000km je lahko tudi tak slabo ohranjen, kot bi jih imel 400.000km.

Komplicirano a dejstvo je, da avto naj ima tolk kilometrov, kolikor se je z njim prevozilo, morebitni kupec ve, da je kupil avto z veliko kilometri, deli tud niso večni, določene plastike, turbina itd se menja in navto zgleda kot nov.
 

mario

Pripravnik
5. avg 2007
527
0
16
kilometre bi morali popisat na zavarovalnici vsako leto ob sklenitvi zavarovanja, pa bi bilo najbolje.
avti zdržijo dandanes dosti več kot so nekoč.
imel sem nekaj avtov katere sem prodal z 200, 300 ali celo 400k km pa se še zdaj vozijo, ker vejo koliko je realno prevoženih.
Vedno več ljudi nima jajc za povedat resnico o avtu.