Ali morajo biti iste pnevmatike na isti osi ali vse 4?

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Danes sem presekal gumo ob strani, torej se jo ne da popravljat.. Guma sicer še vedno drži, ampak ima zarezo in se neupam vozit..
Avto je 4x4 in zanima me ali moram menjat vse 4 gume ali je za zimsko opremo dovolj, da sta na isti osi identični gumi (torej isti proizvajalec in model)?

Prva alineja tule me moti:
Pravilnik o napravah in opremi vozil v cestnem prometu tudi določa, da morajo biti:
  • vse 4 pnevmatike enake po velikosti, vrsti in zgradbi;
  • na isti osi pa morajo biti pnevmatike tudi istega proizvajalca, profila, hitrostnega razreda in nosilnosti
Hvala!
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.843
5.085
113
Kaj točno te moti?
To pomeni da rabiš 4x letne ali 4x zimske in enake dimenzije.
Model pa samo na isti osi enak.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Hvala!
Na spletu prodajajo te gume (kupil bi potem samo dve) letnik - DOT 2015 za 90 EUR. Je s tem kaj narobe?
Drug prodajalec ima DOT 2021 za 250 EUR.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.356
1.350
113
Prestare so, razen, če delaš 2k km letno jih tudi zastonj ne vzami...

Je poškodovano gumo videl vulkanizer? Kolegu je tako takšno poškodbo čisto brez drame zalil z gumo... Je pa res že skoraj 20 let tega...
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.710
99
48
Kakšen milimeter je globoka "rana"
IMG_20210907_220251.jpg
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Pri 4x4 pogonu ni dobro imeti prevec razlike v debelini profila. Obseg pri razlicnih proizvajalcev hnje pa spet lahko razlicen. Ker potem ti najbrz zna "radirat" gume, ker pogon ne bo sinhroniziran.
Jaz bi na tvojem mestu iskal raje samo eno enako "rabljeno" gumo s priblizno enako profila.
Kako si tole prerezal?ne bom pameten, ampak Volvo bi zahteval menjavo gumo, precej "klosarjev" pa bi jo najbrž do konca zvozil. Seveda ce platno in žica notri ni pretrgano. Ce je to pretrgano, je zanič.
Po tej sliki sodec pa ni za paniko zganjat?
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.836
379
83
moja izkušnja je, da je težko dobit rabljeno gumo. sem klical 2 zelo poznana vulkanizerja. en se s tem sploh ne ukvarja. drugi je pokazal dobro voljo, samo mi je pa cena bila previsoka, ker bi jo potreboval za cca 2 mesca.
z bolho se mi pa ni dalo ukvarjat, ker bi na koncu morda kupil isti drek, kot sem imel.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
Dilerjev z rabljenim pnevmatikami je kar nekaj na avtonetu in bolhi. Zdaj ce imaš predsodek, potem je res bolje da greš po nove.
 

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.411
632
113
Nekateri vozniki ne želijo kupiti pnevmatik, ki so bile proizvedene leto ali dve nazaj. Kot razlog navajajo, da so takšne pnevmatike prestare za uporabo. Toda dejstvo je da ni znanih znanstvenih oziroma tehničnih podatkov, na podlagi katerih bi ugotavljali oziroma določali specifično maksimalno starostno mejo za nove nerabljene pnevmatike za potniška in lahka tovorna vozila. Pri tem pa je seveda pomemben pogoj, da je bila pnevmatika v času skladiščenja v primernih pogojih.

 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.836
379
83
Imam 2 letni pnevmatiki l.2018, se kar dosti profila, priznan proizvajalec (res se ne spomnem sedaj kater), glasni pa tako, da gresta se pred zimsko sezono dol! Pa ena je razpokana...
V kakih pogojih so bile si ne morem predstavljat...
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.403
113
Nekateri vozniki ne želijo kupiti pnevmatik, ki so bile proizvedene leto ali dve nazaj. Kot razlog navajajo, da so takšne pnevmatike prestare za uporabo. Toda dejstvo je da ni znanih znanstvenih oziroma tehničnih podatkov, na podlagi katerih bi ugotavljali oziroma določali specifično maksimalno starostno mejo za nove nerabljene pnevmatike za potniška in lahka tovorna vozila. Pri tem pa je seveda pomemben pogoj, da je bila pnevmatika v času skladiščenja v primernih pogojih.


Ja ni, razen ko je treba nove prodat.
Potem so pa svetovalci sladki, kako so 4 leta stare gume zanič, čeprav imajo še vedno 6 mm.

Če pa stranki uturijo 2 leti stare, je pa OK? Za moje pojme je, če dajo 50% popusta, drugače je nateg.
Tudi meso in zelenjava pred potekom roka imajo nižje cene. Pa dan star kruh tudi.