Priklop pečice in indukcijske plošče

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Kljub temu, da se na tehniko dokaj dobro spoznam, sem pa pri elektriki čisti laik, zato vas prosim za malo pomoči.

Nabavil sem novo vgradno pečico ter indukcijsko ploščo (oboje seveda ločeno), sedaj pa imam problemček, ker ne vem, kako to najbolje zvezat. Glede na situacijo mislim, da ne rabim štromarja za to..ali pač..
smirk-1.gif


Torej iz stene imam že pripravljeno za ta namen, sedaj moram samo še zvezat, po možnosti tako, da preživim in seveda tudi moja pečica in indukcijska. Takole je pripravljeno v steni:

cam00084.jpg


tole pa je kabel iz indukcijske plošče:

cam00086.jpg


begata me 2 stvari - namreč na kablu od indukcijske sta zvezani skupaj modra in siva žica, pa ne vem ali ju lahko ločim, da bi povezal vse lepo po barvah v vtičnico
sprasujem se.gif


Druga zadeva je pečica, ki pa ima klasičen 220 V vtikač za navadno vtičnico. Glede na to, da mi je zelo nepraktično vleči podaljšek za elementom, da lahko to priklopim, bi najraje odrezal kabel pri vtikaču in bi tudi pečico zvezal v isto vtičnico kot je indukcijska..Temu je konec koncev ta dovod iz stene tudi namenjen, saj je za to tudi posebaj varovalka v omarici. Če razmišljam pravilno me samo še zanima kako torej oboje hkrati povezati v to vtičnico, saj se bodo žice seveda podvajale..
redface-1.gif


hvala za odgovore.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
Na prvi pogled ima indukcija dvofazni priklop. Žic ne ločuj-2 skupaj sta nula.
V dozi imaš sicer 3 faze, žal pa samo eno nulo. Samo indukcija bi še šla, indukcija in pečka hkrati pa raje ne. Za peč potegni posebej nulo.
Ali pa poveži vse na isto nulo in nikoli ne uporabljaj hkrati peči in indukcije
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Indukcijo vedno na svoje, je prevelik porabnik. Jaz imam potem na ločeni varovalki pečico in pomivalca.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Imaš dvofazni priklop, samo čudno je, ker imaš očitno 2x ničelni vodnik, pa še različne barve. Ja no, odvisno zgleda, kje je bila ta reč narejena..
Jest5, zakaj bi rabil pri 3f priklopu še eno dodatno ničlo? še nisem videl..
smirk-1.gif

aja, pečico pa priklopi na tretjo fazo- vtikač stran pa zveži na sponke.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
Čist simpl. Če nažgeš pečico in imaš vklopljeni 2 plati, ki sta na isti fazi(2 sta na eni, 2 na drugi) imaš preko nule prevelik tok.
Zato je fajn, če ima peč svojo nulo.
Sicr je podoben drek, če vse 4 plate prižgeš na max, samo tega se 99,9% časa ne počne.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Tako je, ampak pravim, da še nisem videl podvojene, kaj šele potrojene nule, pa tudi ne "preobremenjene" v navadnih 3-f. hišnih inštalacijah. Drugje, če je potrebno je pa to z projektom določeno.
nahrung002.gif
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.871
8.894
113
EU
Pa daj še slikaj kako je zvezano, da mi drugič ne bomo vpraševali
cool-1.gif
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.308
630
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
mah zdaj je že vse zaprto, okrasni pokrovčki itd..V bistvu je naredil tako, da je dal na 1 fazo indukcijsko in na drugo fazo je dal pečico. Za ta dovod sta v omarici dve 16 amperski varovalki. Pravi da bi moralo tako delati brez problemov. Bomo videli
smile-1.gif
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.162
-8.273
113
Hmmm menda je dal indukcijo na 2 fazi, ne samo na eno
wink-1.gif

Čeprav na eni tudi laufa, samo ni pa preveč zdravo
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Toliko znalcev, pa nobenega konkretnega odgovora
grin1.gif


Če gremo po slikah... na prvi sliki je čokoladica s 5 kabli in sicer:
L1 (faza1)
L2 (faza2)
L3 (faza3)
N (nula)
PE (zemlja)


na drugi sliki je indukcija (malo hecno so postavljeni kabli):
N(a) (prva nula)
N(b) (druga nula)
L1(a)
PE
L2(b)

na kratko rečeno, plata ima ločena kuhališča (ponavadi levi dve skup, desni dve skup) in če priklopiš na dve fazi si moraš predstavlajt, kot da priklapljaš dve ločeni napravi. Temu razlog za dve nuli, sta zaradi preseka žice. Zemlje ne rabiš podvajat... Če bi imel samo enofazni priklop pač vežeš L1 in L2 na isto (edino) fazo.

Pečica je imela pa samo trižilni kabel najverjetneje:
L
N
PE

Kako vežemo:
-> združimo vse PE vodnike od pečice in plošče na sponko
-> združimo vse N vodnike, od pečice, oba od plošče, na sponko
-> L1 in L2 na sponki porabimo za ploščo L1 in L2
-> L3 na sponki porabimo za pečico L



disclamer: tole je napisano zgolj informativno in v vednost, kaj je kako in zakaj narejeno. Edino pravilno, da nisi sam poskušal, ker mislim da se bolj varno počutiš s tistim pivom v hladilnikom manj, pa da veš da je pravilno narejeno. Upam
smile-1.gif


lp
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Odpiram eno staro temo. Električar mi je za pečico potegnil 5 žilni kabel (imam 3-fazni štrom). Razumem zadevo pri indukciji, ki ima že tako pripravljen sam priklop da se razdeli po fazah. Koliko smisla pa ima 5 žil pri pečici, katere imajo v osnovi običajni vtikač? Ali so na trgu tudi kakšne pečice za priklop na več faz?
 

gig

Pripravnik
7. apr 2009
676
11
18
V osnovi so mislim da vse pripravljene za priklop na več faz, ker gre za močnejše porabnike. Lahko obremenitev kuhališča razdeliš na dve fazi, ločeno pečico pa se priključi na tretjo od faz.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Pečica in indukcija ne bosta skupaj, za vsako od njiju gre tudi posebej 5x2,5 kabel iz omarice. Verjetno je dal kabel bolj "za vsak slučaj" kot zaradi nuje?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Bodi vesel, je štromar vnaprej razmisšljal...

Za indukcijo uporabiš 2 fazi (L1 (rjava) in L2 (črna)), za pečico pa tretjo fazo (L3, siva).
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.276
2.378
113
še v SLO - ampak komaj
On ima 2 x 5 x 2,5 na dva različna konca, kar je malo BV, ni pa narobe. Paziti mora le, da ne bo pečico obesil na eno od faz, ki bodo na plošči. Nekako močno dvomim, da mu je štromar vsako od 5x2,5 vezal na ločen “trojček” varovalk. Pa tudi če je - nekak ni pametno na eno fazo vesiti dva močna porabnika, če pa imaš zato tri faze na razpolago.
 

FCB1986

Pripravnik
1. feb 2020
30
8
8
Pozdravljeni. Narocili smo kuhinjo pri DanKuchen, oziroma se milimetar manjka od potrdila narocila, oni su nam dali ceno in aparate not, samo zdele je moja najdla na netu hladilnik, indukcijo+pecica(set) in so cenejsa ta tri aparata za 150€ od Danove cene. Tist kar mene zanima je ugradnja teh elementov, koliko je to zakomplicirano? Indukciju bi prepustu monteru naj zreze van, a bi slo pecico in hladilnik sam proklopit?

Kaksni nasveti?