Priklop indukcijske plošče in pečice na 220 ali 380V ?

Alex

Fizikalc
21. jul 2007
938
91
28
Ljubljana
KSZ.
Imam Beko steklokeramično ploščo in po spominu imam gor zvezani dve fazi.
Nič ne meče varovalk ven ali kaj podobnega, težava je v tem, da pri daljšem intenzivnem kuhanju plošča neha kuhati, greti, izgubi moč. Vse kontrolne lučke kažejo, da je vse ok, kuha pa ne.
Serviser je že menjal elektroniko in dodal, da več kot to ne more narediti, ampak zadeva je po servisu enaka.
Včasih pečeš palačinke in jih lahko spečeš samo 8-10, nato pa konec. Izklop iz varovalk (za reset) in cca. pol ure hlajenja, pa smo spet v pogonu.
Prej smo imeli Nardi ploščo pa teh težav ni bilo. Vedno grelo na 100%.
Kaj je narediti?
 

klekej

Majstr
26. jul 2007
5.366
269
83
34
Fora je v tem, da steklokeramična nima trifaznega motorja, da bi nujno potrbovala tri faze. Deluje čisto OK na eni fazi, le večja možnost je, da bo ta preobremenjena, ker je velik porabnik. Zato imajo steklokeramične ločen priklop po dve kuhališči skupaj. Če imaš na voljo trifazni tok, ju priključiš na ločeni fazi, sicer pa vse na isto fazo.
Tudi sicer je v primeru trifaznega toka treba porabnike uravnoteženo porazdeliti po fazah, ne moreš na eno fazo obesiti pralni stroj, sušilni stroj, steklokeramično in pečico, na drugo vtičnice in na tretjo luči.

Fora je v tem, da nisi razumel kaj sem mislil s foro. 2x je napisal, da mu je ostala ena faza, kljub temu, da nas je vec razlozilo kaj in kako. Pa cakam, da zdaj se tretjic napise, da ma se eno fazo.
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.320
5.842
113
pri taščici
KSZ.
Imam Beko steklokeramično ploščo in po spominu imam gor zvezani dve fazi.
Nič ne meče varovalk ven ali kaj podobnega, težava je v tem, da pri daljšem intenzivnem kuhanju plošča neha kuhati, greti, izgubi moč. Vse kontrolne lučke kažejo, da je vse ok, kuha pa ne.
Serviser je že menjal elektroniko in dodal, da več kot to ne more narediti, ampak zadeva je po servisu enaka.
Včasih pečeš palačinke in jih lahko spečeš samo 8-10, nato pa konec. Izklop iz varovalk (za reset) in cca. pol ure hlajenja, pa smo spet v pogonu.
Prej smo imeli Nardi ploščo pa teh težav ni bilo. Vedno grelo na 100%.
Kaj je narediti?
Stvarna napaka, jaz sem to naredil z Electrolux ploščo ker je po nekaj minutah začela se izklapljat, in si vodo za kavo kuhal 10+ minut namesto minuto.
2x bila na servisu(bili so krivi lonci....,) v tretje serviser na dom prišel zamenjat in preveriti elektriko (tudi na servisu je izklapljala, najbrž imajo tudi na servisu zanič elektriko in lonce :bonk: ) potem pa dopis trgovcu in vrnitev kupnine. Seveda se je temu izogibal, ampak zakon mi omogoča da potrošnik izbira rešitev.
 

ddt

Zelenc'
16. maj 2020
3
0
1
Se oproščam, kajti namesto odgovora bi postavil vprašanje na to temo. Priklapljam indukcijsko ploščo pa mi je električar potegnil samo 2 fazi in zaščito. Na plošči pa je še plava žica-nula. Ali mora pri priklopu dveh faz-medfazna napetost 380V biti priklopljen tudi nulti vodnik? Sem priklopil brez nule pa dela, a ne vem če je varno.
HVALA ZA ODGOVOR.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.326
3.423
113
Uh pa saj nimaš elektromotorja pred sabo.

To dela na napetost med fazo in nulo na 230 v.

Upam da res nisi 380 V gor spustil ker pol več ne bo delalo.

Na oznake L priklopi fazo
N nulo
Smrekica je rumeno zelena ozemljitev.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Se oproščam, kajti namesto odgovora bi postavil vprašanje na to temo. Priklapljam indukcijsko ploščo pa mi je električar potegnil samo 2 fazi in zaščito. Na plošči pa je še plava žica-nula. Ali mora pri priklopu dveh faz-medfazna napetost 380V biti priklopljen tudi nulti vodnik? Sem priklopil brez nule pa dela, a ne vem če je varno.
HVALA ZA ODGOVOR.
Toplo ti priporočam, da raje pokličeš pravega električarja, da si ne boš napravil preveč škode. Indukcijska plošča zagotovo ne dela na 380V (pravzaprav 400V). Ničelni in zaščitni vodnik morata vsekakor biti priklopljena. Če sta na razpolago dve fazi, je mišljeno, da se polovica (dve kuhalni mesti) napaja z eno fazo, polovica pa z drugo. Vendar brez ničelnega vodnika to seveda ni možno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

yallawalla

Zelenc'
20. maj 2012
2
0
1
..saraorci press
20230421_135313.jpg
Ko sem že glih na tej temi... tole je slika na zadnji strani mojega Zanussi šporeta...v zidu imam trifazni priključek, zaenkrat sem priključil po 2. varianti od zgoraj ampak nikakor ne morem poštekat, kako so noter priključeni grelci (2x2 plus pečica) da hkrati delaju tudi ostale variante in kakšna je razlika med njimi... ali sploh dobim polno moč in ali je mogoče, da je grelec narejen za 230 in 400V naenkrat?