Priklop indukcijske plošče in pečice na 220 ali 380V ?

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
565
5
18
V kraktkem bom priklapljal indukcijsko kuhalno ploščo in pečico pa me zanima kaj je boljše enofazni ali trifazni priklop ? Pripravil sem pet žilni kabel, oziroma priklop. Kakšne so prednosti enega oziroma drugega priklopa ? Kaj mi priporočate ?
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
V kraktkem bom priklapljal indukcijsko kuhalno ploščo in pečico pa me zanima kaj je boljše enofazni ali trifazni priklop ? Pripravil sem pet žilni kabel, oziroma priklop. Kakšne so prednosti enega oziroma drugega priklopa ? Kaj mi priporočate ?
Indukcijska plošča ima okrog 7KW moči, pečica pa okrog 2,5 do 3KW moči. Če vse priklopiš na eno fazo, je to v primeru istočasne uporabe zelo velika obremenitev, ki je varovalka najbrž ne bi prenesla. S trifaznim priklopom porazdeliš obremenitev na vse tri faze. Jaz sem pečico priklopil na eno fazo, indukcijsko ploščo pa na dve fazi (seveda tudi ničelni vodnik-modra barva! Da ne bi slučajno priklopil le dveh faz.). Vsekakor ti predlagam, da porazdeliš obremenitev na vse tri faze.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: jesen

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
565
5
18
V hiši imam trifazni tok (R-S-T), torej bolje na vse tri. Hvala za odgovor
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.287
9.045
113
a nima indukcija 2 faznega priklopa? na 3. fazo pa daš pečico, pa lahko vse dvoje hkrati goniš. Sej neke znanosti ni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.050
390
83
44
dolenska
Verjetno je butasto. To naj štromarji raje razložijo. Sam hotel sem rečt, ca gre na eni fazi. V našen stanovanju smo imeli 35A. Ni, v bajti imamo 3x20, zdaj kako je štromar vezal pa nevem, ker nimam pojma o štromu. Je poštimal kar iz starih doz. Ni na novo vlečen štrom v bajti.
 

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
565
5
18
Zdaj sem že priklopil ploščo, ki je imela začuda samo dvofazni priklop, tako tretje nisem imel kam priklopit. Takšen pet žilni kabel je že bil priložen, vendar je bil na koncu 220V vtikač, v katerega sta bili priključeni v eden kontakt dve žici (fazi) skupaj, v drugi dve žici (nuli) skupaj, poleg pete ozemljitev. Plošča dela ok.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Zdaj sem že priklopil ploščo, ki je imela začuda samo dvofazni priklop, tako tretje nisem imel kam priklopit. Takšen pet žilni kabel je že bil priložen, vendar je bil na koncu 220V vtikač, v katerega sta bili priključeni v eden kontakt dve žici (fazi) skupaj, v drugi dve žici (nuli) skupaj, poleg pete ozemljitev. Plošča dela ok.
Če vse štiri kuhalne površine istočasno vklopiš na maksimum, bo to po vsej verjetnosti (če je skupna moč okrog 7KW) obremenitev okrog 30 amperov. Dvomim, da imaš tako močno varovalko. Običajno so 16 amperske, 20 amperske ali 25 amperske. Za hec lahko poskusiš in se prepričaš, če bo varovalka zdržala. Boš vsaj vedel za naprej.
 

jesen

Pripravnik
18. okt 2010
565
5
18
Sedaj je plošča priklopljena na dve fazi, vsaka je varovana z 16 ampersko varovalko, tretje faze nima priklopa.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Fora je v tem, da steklokeramična nima trifaznega motorja, da bi nujno potrbovala tri faze. Deluje čisto OK na eni fazi, le večja možnost je, da bo ta preobremenjena, ker je velik porabnik. Zato imajo steklokeramične ločen priklop po dve kuhališči skupaj. Če imaš na voljo trifazni tok, ju priključiš na ločeni fazi, sicer pa vse na isto fazo.
Tudi sicer je v primeru trifaznega toka treba porabnike uravnoteženo porazdeliti po fazah, ne moreš na eno fazo obesiti pralni stroj, sušilni stroj, steklokeramično in pečico, na drugo vtičnice in na tretjo luči.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Sicer pa je možno na teh ploščah (indukcija ali steklokeramika) omejiti moč oz. nastaviti max. moč. V primeru vklopljenih večih kuhališč, jim ustrezno zmanjša moč, da ne preseže nastavljene. Tako da ti varovalk ne meče ven, tudi če imaš na isti fazi še kakšnega porabnika.
 
13. jul 2011
2.677
625
113
Jaz iman na isti fazi, na 20A varovalki, pa je ni še nikoli vrglo ven.
Vsa štiri kuhališča imaš redko hkrati v uporabi, pa tudi če, je majhna možnost, da bo hkrati skozi vsa štiri tekel maksimalni tok, saj so pulzno krmiljena.
 
Nazadnje urejeno:

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
jaz imam indukcijo na dveh varovalkah. Ena stran plate je na eni varovalki in druga stran plate je na drugi varovalki. Torej, če imam samo eno vklopljeno dela samo ena stran plate. Če hočem drugo stran imeti, moram pa obe imeti vklopljeni saj je pamet indukcije tudi na prvo varovalko.
obe 16 amperski.