2 luči na 1 stikalo

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Hej,
prosim malo pomoči pri razjasnitvi kako imam narejeno vezavo.

V hiši pod stropom v dozo pride dovodni kabel.
Naprej gre na dve luči ven na teraso.
V hiši dol po steni je stikalo na dve tipki in "samo" 3 žice. S tem stikalom lahko upravljam vsako luč posebej.

Samo ni mi jasno kako je to v dozi zvezano...
Bi najprej rad teoretično vedel ;) ter da se nekaj novega naučim.


-------------------------------------------------------------------------
Ko bom zgornje razumel, se bom lotil tega;
Čez stikalo prevrtal in na zunanjo stran stene vgradil nadometno vtičnico. Za to bi ponucal eno "luč".
Drugo luč pa tudi v dozi prevezal, da bo pod stalnim napajanjem, ker tudi to ni več samo luč.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
1657690634753.png



Malo že obdelane teorije na alterju

 

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
669
31
28
Na stikalo gre samo faza, torej po eni žici pride iz doze in gre na stikalo tam se deli na dva dela, kjer se vrne po eni ali drugi ali obeh žicah v dozo in od tam na notranjo ali zunanjo luč da se vklopi. Pazi ker je verjetno dovod do stikala črna, modra in zeleno rumena sta odvod, v vseh je lahko faza in te strese.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gr69

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Poglej priponko 57670


Malo že obdelane teorije na alterju

Ti si dal eno luc in dve stikali.
Avtor pa ima drugacen "problem".
Avtor.
Kot ie napisal bluub
Na stikalih imas samo po eno zico od vsake luci in dovodno zico.
Iz stikala ne mores dobiti zic za vticnico. Ker imas na vseh samo fazo (ali samo nulo, odvisno kaj prekinjaš s stikalom). Do vticnice bos moral iz doze (ali luci) potegniti se ozemljitev in nulo(ali fazo ce slucajno nulo prekinjas na stikalu)
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Vticnice na zunanji zid NE bos naredil ker ti manjka nula (pa zemlja tudi, ampak ajde, bi slo tudi brez)
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Glede na to, da ti osnove niso jasne, raje pusti. Da se ne bo kak otrok ali tašča kdaj zasvetila
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
hvala vsem.
ampak a se ne bi dalo v dozi prevezat tako;
ena luč je skos pod napetostjo
druga luč se ukine - namesto nje pride vtičnica. Ker tri žile imam v stikalu/vtičnici.
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Glede na to, da ti osnove niso jasne, raje pusti. Da se ne bo kak otrok ali tašča kdaj zasvetila
zato sem pa vprašal, če bi mi kdo skiciral, predno se lotim podiranja. Do zdej mi je še vse uspelo. Res je kdaj najprej 2x varovalko ven vrglo, uspelo pa je ;) Po teh stvareh samo jaz tikam in stikala več ne bo. Tako, da ni straha za ostale.
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Da se, ampak ti ne razumeš dovolj, zato ne sili da te usmerjamo v nevarnost. Ce bi razumel osnove tega pac ne bi spraseval. Jaz se elektrike tudi ne bojim, ampak me je treslo ze 100x. Bo pa zagrabil nekdo s slabim srcem, pa bos videl. Žice so z namenom obarvane. Za tabo bo prej ali slej nekdo drkal po instalaciji...
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.616
1.240
113
Ma qurc, naj te pa darwin: naredis lahko takole; za vticnico potegnes dovod faze s stikala, drugo luč odklopiš in njeno nulo spelješ do dosedanje faze te luči. Ta kabel v stikalu nato vežeš v vtičnico in dobiš nulo. Zemlje pac ne bos imel. Vsaj z izolirjem oznaci potem zice ustrezno. Srecno
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Ker nisem navaden alter jambrač, sem se stvari lotil takoj in naredil :fredi: Luč sveti, vtičnica dela, streslo me ni, varovalko tudi ni ven vrglo :cheer:

Prva ideja je bila, da bi eno luč na stikalo pustil. Ker pa te luči dejansko več ne potrebujem in ker mi znanje ne dopušča, pa tudi fizično mislim, da imam premalo kablov, sem naredil drugače. To luč sem eliminiral, obstoječi kabel ponucal za vtičnico, v dozi pa prevezal, da je vse skos pod napetostjo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc