Pri kolk stari gumi je več možnosti da jo raznese?

SpidiGonzalez

Fizikalc
2. sep 2007
3.318
2
36
Zanima me, pri koliko starih gumah se verjetnost da jo raznese zaradi starosti drastično poveča? Sam sicer menjam gume ko so stare 4 leta, max 5. Imam na enem avtu primer zimskih gum ki so zdaj gor, DOT konec leta 08, pa bi jih zdaj še čez poletje sfurali in potem vrgel stran, ker profila je še dosti, letnih pa za ta avto nimamo sploh. Nekaj časa so ziher stale pri trgovcu, pa recimo da so bile prodane začetek 2009, torej so zdaj stare 5 let. Ker pa vseeno nebi rad da mi kaj raznese na avtocesti me zanima, a tele gume sploh lahko razžene zaradi starosti, al je eksplozija gum bolj pri predhodni poškodbi? Vem da gripa ni več toliko, pa tudi poleti ga je z zimskimi nasploh manj, ampak se tega zavedamo in to ni debata tukaj zato komentarjev da zimske poleti so no go prosim ne piasti. Torej sfurat še čez poletje te zimske, al nabavit nove? SO za razgnat staro gumo bolj ugodni pogoji na avtocesti ali na ovinkasti cesti? Pa če je 40 stopinj zunaj pa na autobahn? Kakšne imate izkušnje? Mogoče malo manj napumpat? Je komu kdaj vsekalo? Kakšen je občutek?
grin1.gif

Vem da nekateri vozijo 10 let stare gume, pa vendar tako zelo glave v torbi vseeno nebi nosil, in tudi če je 5 let preveč bom raje zamenjal...
grin1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Če so gume v osnovi kvalitetne in ne postavljaš ravno hitrostnih rekordov ne bi smelo biti problema, je pa od primera do primera različno. Rezervno gume pa IMO zamenjaš le če je preperela ali poškodovana, jst je nisem še nikoli niti pri osebnih, niti pri terenskih avtih (kjer je še bolj izpostavljena, saj je praviloma locirana na zadnjih vratih).
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.380
5.896
113
pri taščici
Koliko gum na osebnih avtih je pa že razneslo brez predhodnega opozorila? Pustimo sedaj tovornjake in nalite gume, ali pa okvaro zavore (blokirano kolo) šofer pa tega ne opazi.
Poznam primer kjer je začelo počasi odpirati tekalno površino. Enkrat michelin, drugih gy, oboje skoraj desetletje stara guma. Odpirati tekalno površino mislim tako, da je potrgalo platno ali žico v notranjosti gume, guma je naredila bulo in si se počasi začel ”gugat” na cesti. Če tega ne bi opazil v roku nekaj tednov oziroma nekaj kkm, potem bi jo najbrž res odprlo, ampak to je potem pa že res loterija z varnostjo na cesti.
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Meni je odprlo zimsko- Kumho, po notranjem obodu (prva leva guma, cca. 1/3 oboda, žice so pogledale ven na stiku tekalne povrsine in roba pnevmatike), na AC pri cca 170km/h. Avto je hipoma vzelo v levo stran, a ni bilo tako kriticno, da bi ga razmetalo po cesti- guma ni do konca spustila, bilo je malo pred BS Lom, tako, da sem šel na Petrol in kupil polnilo, ga nasprical in se še odpeljal lahko do doma - 10km.

Gume so bile stare 4 leta- Kumho I'zen.
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
GUme ne raznese kar tako zahec. Je moralo biti prej ze nekaj narobe in nisi videl. Gume so ze nekaj casa narejene tako, da prakticno takoj spustiti ne morejo, niso to vec tigar na zastavi.
Ti se kar vozi mirno in jih zvozi. Pazi le v poletnih nevihtah.
 

Diablo

Fizikalc
19. jul 2007
5.360
3
38
Citat:
Uporabnik SpidiGonzalez pravi:
Sepravi brez da bi karkoli guma dobila kak udarec ali kaj podobnega ti jo je vsekalo? Štiri leta staro?
shocked-1.gif

To ne moreš vedet, dovolj je en robnik, pa imaš bule na notranji strani recimo, katerih ne moreš zasledit.
 
I

Izbrisan uporabnik 3287

kumho so sranje. meni je ena (nova, tudi dot je bil cca 10 tednov preden sem jih kupil) sla v ku.rac po enem mesecu. bula na zunanji strani. kupim novo, namontirajo. cez cca dva meseca avto zacne trest, malo vlect. grem na servis, pregledajo vse razen gum. pravi mehanik: avto nima niti ene napake. ga prepricam na testno voznjo. se vrneva nazaj, dvignejo avto in .... dve gumi sle v ku.rac z notranje strani (na eni bula, na drugi pa zicke ze ven gledale). malce popizdil, dobil dobropis. tako da, kumho enkrat in nikoli vec.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Jaz pa nimam slabih izkušenj s Kumho gumami. Verjetno je pa odvisno katero njihov serijo vzameš. Enkrat sem kupil nove letne 19 col,serija Escta (7 let nazaj sem 4 komade dobil za 500 eur,nove,zapakirane še v folijo),se spomnim da so bile odlične,tako na suhem kot na mokrem,bi jih brez razmišljanja vzel še enkrat! Se spomnim,da sem takrat gledal teste teh gum,da nebi ravno kupil nekega sranja za avto s 300+ konji,pa so jih tudi v testih pohvalili.
 
I

Izbrisan uporabnik 3287

glede serije nimam pojma. pac zadnji model lansko poletje v 20 col
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Lani videl na servisu ... skoraj nova zimska Continentalka ... Voznik je še uspel varno ustavit C4-ko.

Razloga še niso vedeli ... mogoče defekt v proizvodnji, mogoče poškodba ali nepravilen tlak ...
1994894-conti.jpg
 

Priponke

  • 1994894-conti.jpg
    1994894-conti.jpg
    76,5 KB · Ogledi: 289

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.090
3.574
113
Marlbor
Vulkanizer, ki je pregledal to gumo ni znal podati strokovne ocene, da je kriva vožnja s prazno zračnico? Toliko o strokovnjakih, ki nam montirajo gume na avto in so celi pametni, ko je treba kaj svetovati stranki.
 

Gox

1.200. registrirani uporabnik
24. sep 2007
1.978
69
48
44
www.citroenar.com
Ne ne ...sem glih prišu na servis. Tam sem opazil to feltno na tleh, sem vprašal kaj je bilo s to gumo in mi je mehanik tako povedal ...

Naprej ne vem več kaj kako in zakaj ...

Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
Vulkanizer, ki je pregledal to gumo ni znal podati strokovne ocene, da je kriva vožnja s prazno zračnico? Toliko o strokovnjakih, ki nam montirajo gume na avto in so celi pametni, ko je treba kaj svetovati stranki.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.380
5.896
113
pri taščici
Hudo.... Res bi bilo zanimivo zvedeti dejanski razlog. Če je bila napaka v proizvodnji potem dvomim da je samo z eno gumo tako naredilo.
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Dve leti nazaj mi je napihnilo v razmaku enega meseca 2 sava S3 gumi. Prej nikoli, pa sem vsaj 10 let vozil pozimi samo sava gume.
Ena je postala kar naenkrat med vožnjo, kot guma od šajtrge, po celoti napihneja tekalna površina, na drugi je med vožnjo po avtocesti kar naenkrat začelo trest, obstojim in vidim žice, ter bulasto gumo. Gume stare 4 leta še 5mm profila.