Menjava gum doma ali pri vulkanizerju

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Več let sem po tri (včasih 4) komplete letno sam menjaval, potem sem postal malo komot, pa še hrambo so mi nudili brezplačno in sem vse selil k "sosedom" na pooblaščenca, kjer sicer servisiram. Potem smo še imeli "afero" z ventilčki na novem avtu (nismo kupili onih za opozarjanje na nizek tlak) in imamo sedaj en komplet brez platišč, tako da vsaj za ta avto odpade domača menjava (itak pa te gume zvozimo v dveh sezonah).
No ko so mi v četrtek, dva previjačenja in eno menjavo opravili v dveh urah - naročeno, sem bil super zadovoljen do trenutka ko je bilo potrebno plačati račun - slabih 90€ alles cuzamen s hrambo za 6 mesecev (za ta denar pa si tudi jaz dam luknjo v koleno vrtat
wink-1.gif
) in sedaj sem spet v dilemi in iskanju prostora za dva kompleta gum - žal so vse malo večjih dimenzij.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik Jest pravi:
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Citat:
Uporabnik Floki pravi:
Zakaj jih menjam doma? Ker mi vzame 15 minut, manj kot če bi ga peljal do vulkanizerja čakal tam in nazaj. V 15 letih kar menjam doma še ni bilo nobene težave v bistvu sploh ne vem kaj lahko pri menjavi zajebeš.
tako je-pri novejših avtih je to skoraj edino, kar lahko opraviš sam za hobi ,če nimaš dveh levih rok. Poleg tega ne rabiš posebnega orodja razen tistega, kar naj bi imel avto v osnovni opremi, torej dvigalka in ključ za kolesa.

Vsi avto nimajo dvigalke in kljuca
wink-1.gif
...

Jaz imam recimo pri mazdi samo kompresorcek in peno...
wink-1.gif
.... Pol urce, pa je bil avto preobut...
Res je- na srečo pa imam še komplet instrumentov, potrebnih za menjavo koles (torej dvigalko in ustrezen ključ) še iz prejšnjih cajtov, ko za to opravilo ni bil potreben doktorat, ki si ga zagovarjal na forumih ter pol ure časa in volje..
smile-1.gif
 

flip

Fizikalc
30. avg 2007
1.659
40
48
Na prejšnjem avtu sem imel na ločenih platiščih in sem menjal sam doma, ko sem imel čas. Predvsem se mi ne da stati v gužvi pri vulkanizerju. Pri sedanjem pa imam samo ena platišča. Razmišljam, ali ne bi imel kar stalno gor zimskih gum, ker se nekaj veliko ne vozim in mi pri menjavi letne/zimske gume prej ostarijo kot pa zmanjka profila. Ali pa da pač kupim še ena platišča, mogoče tokrat kar jeklena pa menjam sam doma.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Kupi še en komplet platišč. Zimske gume so pogreb, če jih voziš poleti in pozimi..
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Se strinjam, pred nekaj dnevi zimske ki sem jih vozil tudi poleti zamenjal z zimskimi ki se niso obcutile poletja na cesti in je precej razlike. Ista znamka so pa "nove" tri leta novejsa
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.751
114
63
Pred tunelom Golovec proti MB je bil parkiran karavan brez prednje gime. Guma s feltno se je odpeljala še cca 100 dalje proti predoru
shocked-1.gif

Jih je menjal sam, ali vulkanizer
sprasujem se.gif
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Mogoče vulkanizer na kupone?
smile-1.gif
Če sam premontiraš samo na svojem avtu si vzameš čas in narediš ok, tistim študentom se pa glih j... za tvoj avto.
 

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.441
93
48
Če si niste sposobni sami zamenjati kolesa na avtu ( nežni spol tukaj izvzert
roza.gif
), potem je škoda, da sploh peljete na cesto.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
sicer menjam sam

ampak na cesti pa tega ne bi počel. a še vedno smem na cesto?
confused-1.gif
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Mimogrede mi zamenja, ko se mimo peljem......res pa je, da ne cakam tako kot vecina talentov, na recimo danasnji dan. Gres teden prej, pa komi caka, da not zavijes.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.665
1.583
113
Nekoc sem se tudi sam jajcal s premontazo doma. Dokler nisem pogruntal da ekonomske racunice ni, imam ene felne bolj nikakve, ker mi je skoda denarja se 1x za original in ko je znanec istočasno zacel premontazo gum delat doma v garazi za 23€ in lepo naroča točno na uro
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Na dveh avtih (osebnem in đipu) imam zimski in letni komplet na posebnih felgah. Menjam pa kakor je, če imam čas sam (predvsem spomladi), včasih (na đipu) obenem ko opravim servis, včasih pri kolegu, ki ima dvigalo, sem pa tudi že plačal tistih 5eur ali sixpack, če se je mudilo.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.929
113
najrajš na babi
Menjam pri vulkanizerju. Zimske gume na feltnah. vedno vse 4 čez centrirko spusti. In vedno je vsaj ena razcentrirana, velikokrat 2, vse 4 še nikoli. Dobri ste, da nekaj let ne centrirate, samo gor, dol. Jest nebi.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Na starem avtu sem imel dva kompleta platišč in menjal doma, na novem pa ne več, ker ni računice.

Felge so 800-1000€, senzorji cca. 160€, na leto delam cca. 10-12k km, tako da teden pred 15. ko je menjava peljem h kolegu. Se zmenim za uro, dam 25€, spijeva kak pir in to je to.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Ker nimam kolega vulkanizerja, sem kar srečen, da imam za en avto komplet s platišči. Ko sem pred dvema tednoma šel v Avstrijo, sem zvečer ugotovil, da bi znal na nekaterih odsekih padati sneg. Ob 21.00 sem si dal na roke rokavice in do 21.30 sem imel zimske gume gor in sem šel ob 6.00 naslednje jutro brezskrbno na pot.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Jaz sem šel še v oktobru. Sneg in letne hkrati mi osebno ne bi bilo všeč, ne glede na njihove predpise. Sicer se je pozneje izkazalo, da nam je na določenih odsekih manjkalo cca 100 višinskih metrov, da bi se sneg videl. Tako so samo padale snežinke med dežjem, na cesti in ob cesti pa ni bilo nič.