Zimske gume 2021

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Kakšna je razlika pri nizki ali visoki hitrosti pri trenjih različnih materialov? Po moji logiki "šmirgl" pri vsaki hitrosti prime bolj kot list papirja.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.935
2.416
113
V mislih sem imel, da pri 5 km/h verjetno res pride do snežnega ovoja na gumi, ter ta oprijem deluje super. Pri 50 km/h pa bi rekel, da sneg odleti z gume in oprijem nudi profil, ki se mora čim lažje očistiti snega iz lamel, da lahko grabi v sneg.
T/F?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.152
113
v lamelo se prime sneg in sneg v lameli naredi opreijem na snegu. Sej bo šlo počasi.
 

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
To se ne sklada z vplivom koeficienta trenja materiala (sneg v. pnevmatika) ne pri višjih ne pri nižjih hitrostih. Prosim za razlago.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.152
113
nima veze z gumo ampak z geometrijo lamele, da se sneg noter ujame. Kot je en gor napisal, gre za trenje sneg sneg. ne guma sneg. in ta efekt s s tem doseže s temi mikrolamelami...ali pa če hoče včasih ko so bile nalite kramparce...v utore se je pač več snega ujelo.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne verjamem. Ob trenju se sneg utekočini kot pri drsalkah. Vse to je bullšit.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.876
5.145
113
Sneg se utekočini pri drsenju nečesa preko snega. Kristal na kristal pa ne utekočini.
Te bi se plaz utekočinil, ko gre po bregu dol. Gori bi začel z metrom snega pod goro pa končal z jezerom. Veš kolko trenja je tam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in McGiver
I

Izbrisan uporabnik #9334

Se utekočini, zato pa tudi plaz popusti.

Ok, zadeva bi držala ob počasni vožnji. Toda tisti hip ko ti kolo zdrsi .. je pa prišlo do utekočinjenja.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
S plazovi pa ni tako preprosto, da bi se kar utekočinilo in bi zdrsnilo. ;)

Tam je skoraj povsem druga zgodba, predvsem zaradi različnih gostot (kvalitet) snega in temu primerne različne teže plasti.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ok, toda obravnavamo gumo. Ko guma zdrsne - zdrsne v prazno. Drži?
 

zakajaltersuxu

Fizikalc
19. jul 2007
1.587
85
48
Plaz je nenowtonska tekočina in niti nima veze tukaj.

Ne izključujem možnosti, da ta trditev velja pod določenimi pogoji. Vendar tako trditev napisati in ne podati omejitev veljavnosti (disklejmerjev) je zelo neinženirsko, neodgovorno do bralcev in ne pripomore k kvaliteti tega dela podforuma Spada bolj pod čvek ali spam kotiček.

Pozdrav,
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.876
5.145
113
Plazi zato, ker so različne plasti snega druga na drugi. Torej je neka kritična plast (sneg izpred 14 dni in sneg izpred 3 tednov recimo, gor pa nameče pol metra svežega) kjer različne vrste snega sedijo skupaj. Ko so pač sile zgornjih plasti prevelike (sneg hoče v dolino ampak mu lepenje med kristali to onemogoča) od lepenja med plastmi pač vse kaj je nad kritično plastjo zdrsne.

V vsakem primeru je pa kristal na kristal več trenja kot kristal na gumo. Zato je pa nezaželeno pri smučanju vsako nabiranje snega na podlago, ker nikamor ne gre. Pri gumah je pa pač obratno. Tam je željeno da se čimveč zagrabi med lamele.
Če bi se pa med gumo in snegom nabiraja tanka plast vode pa mi ne bi meli kontrole med vožnjo po snegu. Oziroma se ravno to dogaja pri letnih gumah.
 

Borg

Fizikalc
25. jun 2020
494
-540
28
Ok, toda obravnavamo gumo. Ko guma zdrsne - zdrsne v prazno. Drži?
Zato se priporoča, da se speljuje počasi, da ne zdrsne, oziroma čim manj.
Vprašanje res ali sneg ostane v lamelah cel krog ali ga zmeče ven? Bi moral kakšen počasen posnetek videt.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.714
-1.017
113
145 km SZ od Opatije
  • Haha
Reactions: mosseero

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Dokler imamo še sveže spomine bi lahko napisal kake izkušnje s prvim snegom in novim gumami ;)
Moji včerajšnji občutki so malo mešani z novim GY gumami.
Po ovinkasti vaški cesti smo se peljali 40km/h, vse kar je bilo več je plesalo. Na enem dokaj rahlem ovinku sem ga komaj ulovil, takrat je res šlo malo čez 50.
Pri kar lepem klančku pa sem moral enga prehitet, ker je na sredini začel vrtet v prazno in je revež tam obstal. Tist klanec sem jaz zvozil brez težav.