Prezračevanje z rekuperacijo:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.541
113
Hm ja...spet odvisno od filtrov. Čeprav "šice" dvomim da karkoli prepreči. Morda pa, poglej za kakšen ePM1 80% filter recimo. Ali še boljši.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Ne, to prepreči le ogljen filter. Rang 200ojrov/2leti. Ali pa tisti dan ugasnes rekuperacijo. Pač v nobenem primeru takrat ne moreš bajte zraciti. Okna ali pa rekuperacija...
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.157
113
Isto je problem če kje prizajemu pride dim,maš bajto prekajeno v par sekundah..

Da bi imel močnejšo in potem na nižjih obratov...ni logike..sam ventilator bo sicer tišji-ampka to imaš itak nekje daleč od spalnih prostorov, ampak šum - pretok zraka bo pa isto glasen. Jaz imam čez noč nastavljeno na minimum, ker drugače slišiš veter. pa da ga j.
 
5. apr 2015
1.337
692
113
ker drugače slišiš veter. pa da ga j.

Se čuti tudi prepih? Predvsem se ne znam (sam sebe) prepričat, zakaj bi imel nekaj oz. vložil par tisoč €, s čimer lahko namesto tega pač okna odpreš ali pa preprosto ni primerjave saj je konstantno "svež" zrak?

Pa hvala seveda za deljenje mnenj..:nazdravje:
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.157
113
sej okna lahko tudi odpiraš,to ni prepovedano.

Ampak zdaj ko je nula zunaj, nismo oken odprli od oktobra dalje. Razen dostop na teraso. Enostavno ni potrebe ;).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.541
113
Khm, saj po ceveh se tudi prenaša zvok, ni pretok tisti ki je glasen, ali?
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.157
113
ne vem, jaz ne slišim nekak šumov motorja, piš vetra pa. cez dan se nic ne sliši, ker je pač šunder, ponoči pa ko je mir se pa.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Pri nas ne slišimo po ceveh nic nikdar. Izjema je rekuoerator na max, ker je 500m3, cevi je pa 15, torej je pretok čez ali blizu max - 30m3/cev.

Drugače pa slišim samo masino. Oziroma pač, ker imamo klet, je ne. Zraven spalnih pa ga ne bi nikdar imela
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Ne, precej dobro baje. Tako pravi dedec in dohtar onkraj tistih slušalk.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Slisi, ni zelo motece, se navadis cez cas. Kot vsaka stvar ima tudi prezracevalni sistem svoje pluse ( ni treba odpirat oken non stop, kaksne prostore brez oken lepo prezracis, izravnavas temperaturo prostorov-to je lahko tudi minus itd) in minuse (€ za investicijo, obratovalni stroski, vecja poraba ogrevanja, sumenje). Se odlocis kaj prevaga. Malo si poglej se mikrolokacijo, ce si v mestu je to morda dobra nalozba, izven mesta na vasi ali bolj redko poseljenih krajih pa ne tako zelo, razen ce si alergik na cvetni prah. Dnevov, ko bi moral sistem ugasniti bi bilo enostavno prevec. Vonja po dimu ne eliminira, po stali in gnojnici tudi ne. Poleg tega vsako odprto okno zniza ucinkovitost, saj ni vec zaprtega sistema krogotoka zraka. Prezracevanje je bolj modna muha, nekih revolucij v bivanju ni vec, ovce je pa potrebno strizt vsako leto.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.157
113
skozi komarnike hiše pač ne moreš zračit, tako da, še en plus za rekuperacijo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
Slisi, ni zelo motece, se navadis cez cas. Kot vsaka stvar ima tudi prezracevalni sistem svoje pluse ( ni treba odpirat oken non stop, kaksne prostore brez oken lepo prezracis, izravnavas temperaturo prostorov-to je lahko tudi minus itd) in minuse (€ za investicijo, obratovalni stroski, vecja poraba ogrevanja, sumenje). Se odlocis kaj prevaga. Malo si poglej se mikrolokacijo, ce si v mestu je to morda dobra nalozba, izven mesta na vasi ali bolj redko poseljenih krajih pa ne tako zelo, razen ce si alergik na cvetni prah. Dnevov, ko bi moral sistem ugasniti bi bilo enostavno prevec. Vonja po dimu ne eliminira, po stali in gnojnici tudi ne. Poleg tega vsako odprto okno zniza ucinkovitost, saj ni vec zaprtega sistema krogotoka zraka. Prezracevanje je bolj modna muha, nekih revolucij v bivanju ni vec, ovce je pa potrebno strizt vsako leto.

Naredite kot je treba, pa se ne sliši... Vsi ostali minusi, predvsem na račun zares svežega zraka notri, pa vzdržijo.
drugače pa ne razumem logike, kako je rekuperacija slabša opcija kadar nekdo kuri ali gnoji. sem sredi polj, mi je dobro poznano, kako to izgleda, vsaj slednje. in ja seveda, rekuperacijo za tisti dan ugasnem. A tisti, ki na roke luftate, pa takrat na stežaj odprete? S tem, da vonja res ne eliminira, ti pa garantiram da ga fejst ublaži. Tako po dimu kot po gnojnici. Prezračevanje je drago, predrago glede na tehniko zadaj, ampak funkcionalno pa vredno vsakega centa. Crkneš v sodobni bajti brez orenk luftanja, ki ga pa nobeden peš ne dela. Brez izjeme. 2-3x na dan po 10min ni vredno, da bi se pogovarjal o dobrem zraku v današnjih bajtah. V ta starih ko se se zavese zamajejo ko veter zunaj malo zapiha, je pa druga zgodba. Samo tist se pa ravno tako na denarnici pozna.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.157
113
Vsi delajo zdaj nachbau kvazi prezračevanja...menjava novih oken je pač lepa popotnica za plesni in vlago... Tako da rekuperacija v sodobni bajte je skoraj mus.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.347
6.541
113
Drugače pa ta vikend se je pri nas zunaj vohalo "malo šice, not v hiši pa sploh nič.

Tako da naši filtri očitno filtrirajo, je pa res da ni bila tista blazna intenziteta vonja, ampak recimo za zračenje z odprtimi okni ne bi bilo.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Rabis filter na aktivno oglje, da odstranis vonjave, teli filtri ki jih imajo obicajno standardno vgrajeno, filtrirajo samo mikro delce, to pa vonjave niso. Sicer pa jaz ne trdim, da ne delujejo, ker delujejo, ampak moras biti prej na izjemni lokaciji, da se upravici cena investicije. Malo se pa moras tudi tudi avtosugestivno v to spravit, nekako ne gre da bi investicijo 5 ali 10k€ zanemaril in trdil da ni niti malo ucinkovita. PP faktor zaenkrat ni dober, nekoc bo pa. Tko nekako kot indukcijska kuhalna plosca 30let nazaj :D
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.346
5.388
113
ne ne rabiš aktivnega oglja, da se prenese notri manj kot z okni. kot rečeno price/performance res ni na strani rekuperacije, če imaš na drugi strani 2-3x/dan po 5-10min, ko je -10 pa raje še to ne. investicijo pa speljem spet kadarkoli kljub temu vedenju, ker kvaliteta zraka in komoditeta (brez pihanja okoli buče in nonstop se šetati po bajti okna odpirati in zapirati) glede na prej omenjeni vseslovenski standard, ko se razlaga, kako pravilno zračiti, odtehtata investicijo kadarkoli. prej se čemu drugemu odpovem.

p.s.
me je pa res en znanec zadnjič vprašal, kako je če cigaret notri prižgeš. Napa ti recimo od kuhe že vonjave in maščobe posrka direkt nad sporgetom, vsaj v večini. domnevam, da če čik prižgeš za mizo, pa to hitreje po bajti raznese kot v "brezvetrju". Ima kdo kake izkušnje s tem, da mu povem naprej? Moram reči, da do sedaj nisem niti pomislila na to, ne kadim že 8 let, nikdar nisem prižgala cigareta v rekuperirani bajti, niti nikogar ne poznam, ki bi jo imel, pa bi v hiši kadil. Nekako je že kar navada, da se gre ven. razen pač pri tem mojem znancu, ki razmišlja o nakupu stanovanja z rekuperacijo pa notri kadi.
 

luciano

Guru
3. okt 2011
1.812
815
113
MB
Pri novi bajti rekuperacija mora bit, iti moraš naprej, ne pa ostajat zadaj, ker včasih je tako bilo....to je danes pri zatesnjenosti hiše nuja...če je predrago, zmanjšaj hišo za 1 cigl, pa bo šlo skozi ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.405
9.157
113
glej kaj se je meni zgodilo, sem nerodno projektiral in zaprl svvetlobni jašek (uaradi beljenja fasada) kjer imam zajem zraka za rekuperacijo in zajem zraka za kamin (nix gut). Ker smo to delali pozimi in smo v štartu želeli prižgati kamin je valjda začel kamin kontra vlečt in je dim potegnilo skozi zajem zraka v rekuperacijo... (tukaj sem ugotovil da lahko elegantno zapliniš vse stanovalce v bajti.... kako to rešit iz varnostnega vidika, nimam pojma....

V glavnem v sekundi dvajset je bil v celi bajti dim, (ni bilo močno ampka tako da se čuti), k sreči sem takoj ugotovil zato keer semše pogledat če tako smrdi tudi v skrajnih delih bajte....in valjda, lepo razporedi po bajti., kaj sem ušštimal in jašek odprl in zaprl dotok zraka v kamin. In se je tudi po par minutah "razkadilo" v bajti.

ni bilo drame, lahko pa bi bila, velika.