Prezračevanje z rekuperacijo:

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Bolš že zgleda kot nateg od mikroventa....

Sicer pa, ker delaš na novo, daj spelji tiste cevi pa potem ko boš pri kešu kupi rekuperator.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
s tem sistemom imam pomislek, ker gre pri isti luknji noter in ven zrak. Pri centralnem prezračevanju pa noter šibaš svež zrak v bivalne prostore, ven pa pri sanitarnih, kuhinja shramba. In mi je logika povsem prava.

Verjetno moraš pri tem sistemu narediti kup prebojev zunanjih sten itd. kako potem to zatesnit pa da je energetsko sprejemljivo mi ni jasno.

Maleckk, pa pazi to, za mikrovent si dobil celo subvencijo od ekosklada :S za recimo lossnay od mitsubishija pa ne..češ preslab izkoristek. Bi bilo tudi zanimivo videt kdo koga podmaže, da pride na listo od subvencije. Je pa potem fora,da vidiš zakaj je neka stvar dražja, ker dobi proizvajalec oz prodajalec subvencijo...

Recimo direktna primerjava med lossnay in helios - Slednji je 3x dražji, a dobiš subvencijo. Konstrukcijsko pa nekje ista logika. Je sicer boljši a ne 3x.
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Pa si prepričan, da res hočeš lokalne enote? Za v novogradnjo to, imo, ni primerno že zato, ker potem stalno poslušaš šumenje ventilatorja v vsakem prostoru (ponoči se tudi 20dB kar dobro sliši).
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Pa saj ni tako drago no...

Če boš cevi dal majstrom vnaprej za potegnit pri stroških še opazil ne boš! za 2k€ se pa pol tudi rekuperator dobi.

Peesda saj to ni noben strošek pri novogradnji...jaz obnavljam, pa se mi ne zdi to nek dnar. Sem dal 1k€ za screen rolo (zunanja žaluzija).
bonk.gif
To ti je drago!
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.059
788
113
Med 4 in 5k € je štartna investicija polaganja cevi, spojev, razvodov, zaključkov, itd.

Za lokalno rekuperacijo med drugim sprašujem tudi zaradi lažjega vzdrževanja (seveda, če je to res), pri centralni rekuperaciji me skrbi tvorba bakterij v ceveh in nadaljna (verjetno tudi poceni ne) vzdrževanja centralne rekuperacije?

Kako je pa potem z EKO skladom, če investicijo razdeliš na dva dela? Ali to gre? Kar ga je še sploh ostalo ja...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
hm, polaganje cevi,vsaj te v estrihe za razvod, bi moralo biti ceneje..od oka rang 2000 € max 3000€če imaš veliko hišo, več je nežni nateg. Vsaj po mojih ponudbah, ki sem jih dobil.

Tvorba sranja v ceveh pa sklepam, da gre predvsem na račun nevzdrževanja-beri nemenjava filtrov itd. Če redno menjavaš filtre itd, je zadeva čista ko suza - tako pišejo uporabniki.

Glede Eko sklada, bi pa bilo za vprašat. Ampak mislim, da je sama subvenicja na enoto - rekuperator - oni pač potem to ponudijo paketno z materialom in delom.
 

japke

Fizikalc
13. avg 2007
1.349
12
38
43
skoz okol
ta mali cevni je enak model kot od HELIOS in ni najbolj posrečen. Zna biti precej glasen.
Če že gledaš lokalne, je boljši od Brink

oba ima moj stari. Prvi je sicer lepši a glasnejši, drugi pa zgleda kot nek bojler a je tišji in boljši..
cena pa podobna.
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Med 4 in 5k € je štartna investicija polaganja cevi, spojev, razvodov, zaključkov, itd.

To ima nekdo mokre sanje. Jaz sem dal za dve etaži po 150m2 (cevi se kar nabere) malo manj kot tri jurje za sam razvodni del od vključno razdelilcev do točk dovoda/odvoda. Dovod/odvod zraka za rekuperator ti pobere še od par stotakov do max jurja, če zelo kompliciraš.

Citat:
Za lokalno rekuperacijo med drugim sprašujem tudi zaradi lažjega vzdrževanja (seveda, če je to res), pri centralni rekuperaciji me skrbi tvorba bakterij v ceveh in nadaljna (verjetno tudi poceni ne) vzdrževanja centralne rekuperacije?

Centralno lažje vzdržuješ, ker je manj filtrov za menjati. To je pa to.
smile-1.gif


Citat:
Kako je pa potem z EKO skladom, če investicijo razdeliš na dva dela? Ali to gre?
Ne gre, ker se subvencionira samo rekuperator.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
A imaš ti ta Brink Renovent Excelent ? se dobro obnese..je nekje jurja cenejši od konkurence (Helios, Paul...)
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.059
788
113
Koliko časa pa že uporabljaš rekuperacijo v hiši?

Naneslo je tako, da je en prijatelj ravno v tem času montiral Lunos rekuperacijo in jo bom lahko šel v živo pogledat.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.301
5.332
113
Povej kaj več potem o Lunosu. O taki rešitvi razmišlja tast, ko bo staro hišo nekaj prenavljal (spremenil v dva stanovanja, nova okna, nova fasada, nova streha), pa ne bi šel čisto vsega razbijat...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.301
5.332
113
Clueless koliko cevi ti je šlo vsega skupaj? V metrih ali kolutih (po 50m).
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
Ima kdo kakšne načrt dejanski teh napeljav, meni so dali samo neverjetno velike predračune, a nikjer kje pa kako. Kao načrt ti bomo dali, ko naročiš. E marš. Želel sem si vsaj da mi reče tu bo luknji tu in tu, pa ništa. Zdaj se bom vejretno šel zadevo v samogradnji.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.301
5.332
113
Enetsi ti naredi tudi to (Paulovi rekuperatorji). Naredijo OK in so na voljo kasneje tudi za vprašanja, pošlješ pa tlorise. Tudi nama so naredili, jih moram res pohvaliti, saj kasneje tudi če malo spremeniš, neka osnova je. Kolikor poslušam samograditelje imajo podobne izkušnje z njimi kot jaz, kar se tega tiče, jih pohvalijo.

Pri nas je bilo pa tako, da smo vzeli PZI in njihov načrt, šli k monterju na piškote pa še tam kako rekli in našli nek kompromis, ki ga moramo pa zdaj samo še izpeljat. Par malenkosti je nedorečenih, ki jih bomo pa predno začne delati dorekli na terenu, zdaj ko bajta stoji.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
Ja, ampak ti si dejansko naročka ta sistem pri enetsi.. Jaz bi pa rad prvo videl, kaj mi bodo naredili pa bom potem naročeval. Vem da je to malo tako tako, ker jim kradeš cajt...sam rad bi videl kaj to pomeni, ne pa da mi natreska noter 250m cevi, ker je pač fajn. Bom jim poslal tlorise pa da vidimo, kolk pa kaj ..čeprav mi je že zdaj jasno da bo okoli 7k€ tudi njihov predračun.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.301
5.332
113
Ne ne ne. Ti pošlješ tlorise in oni ti naredijo okvirno ponudbo ter na tlorise narišejo, kje naj bi bilo odvodi dovodi. Naročila nisem še nikjer nič, sem pa mislila, da bom Paula, pa sem se morala sedaj drugače odločiti in bo Helios. Če imaš vprašanja pa tudi odgovorijo. Fora je, da je njim dosti vseglih a tudi montirajo ali samo prodajo, pa ti sam montiraš. Nudijo baje precejšnjo podporo samograditeljem. Na strani je tudi dosti nasvetov in smernic, kako se zadeve lotiti.

EDIT: evo tu piše na debelo in podčrtano
http://www.e-netsi.si/si/prezracevanje/samogradnja-prezracevalnega-sistema.html
 
Nazadnje urejeno:

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.320
9.059
113
o hvala za informacijo.

Zakaj si se potem odločila za helios? To imam tudi ponudbo.