Prehod iz Windows na Linux

hermann

Guru
19. mar 2014
9.268
5.845
113
Za začetnika definitivno ubuntu ali mint... povprečen domači uporabnik windows ne bo pogrešal ničesar, razen malo je treba poiskat ustrezne nadomestke za nekatere aplikacije. Za malo bolj angažirane in take, ki so radi bolj na tekočem s softverom priporočam manjaro. AUR od arch linuxa je res zlata vreden, par levelov nad ubuntujevimi PPA-ji. No za najbolj hard core uporabnika pa seveda itak kar sam arch linux :)

Jaz sem drugače vedno in povsod tlačil debian, samo to je bolj za namenske zadeve kot za desktop.

Sam sem zase sicer mnenja, da so moje potrebe daleč od povprečnega domačega uporabnika windows, pa vseeno brez težav pokrivam svoje delo in hobije samo z linuxom. Za nekoga, ki se poklicno ukvarja z grafiko, fotografijo ali 3d modeliranjem pa res ni. Za hobi se pa da.
 

Morphey

Fizikalc
6. okt 2008
1.161
4
38
Maribor
Hvala vsem. Nisem popoln začetnik, je pa res, da sem vse distrote testiral le v virtualki, nikoli pa ga nisem imel za dnevno uporabo. Vse kar se da nastaviti preko UIja ne bo problem, sem pa dokaj nov s konzolo. Tukaj bo pa moral vskočiti Google :)
Je mogoče kdo inštaliral Call of duty 2 na Linux? Tale bi mi bila od vsega najpomembnejša...
 
Planiram prehod iz Win 10 na Linux, pa me malo zanimajo vaše izkušnje. Kateri distro uporabljate?
Sam se nagibak k Ubuntu. Mint, Zorin, Vanilla, mi nekako vizualno ne ustrezajo.
PC bo namenjen osebni rabi, tako da me za Win aplikacije ne skrbi.
opensuse so mi bli zakon, drgač pa na faksu rabli fedoro core, free verzija red hata.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zgaga

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.945
5.475
113
Red hat je bolj industrijska zadeva..... kakšne linije v proizvodnji.....etc...

To moraš bit že tata mata da ti gre....najbrz se ga da uporabljat na dnevnem nivoju sam prvenstveno ni za to namenjen?

Arch....je tud za bolj zahtevne userje :)

Linux naj bi ti poenostavil lajf....ne zakompliciral :D
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.855
2.097
113
Linux naj bi ti poenostavil lajf....ne zakompliciral :D


Ko si znaš na tole odgovoriti nepristransko in ko že 1001krat tipkaš v linux konzolo en ukaz, da nekaj urediš in se čudiš zakaj ni skozi GUI to moč nastavit, si morda že uspeš razjasniti zakaj ima povprečnež težave katero distribucijo linuxa izbrati, kaj šele začetnik.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.945
5.475
113
Priznam....kot backup sem si na keysoff kupil dve w10 licenci.....ker javna uprava še 2-3 leta nazaj na višku korone pri kakih zadevah ni podpirala Linuxa :)

Ampak winsow nisem vžgal že zadnjih pol leta.....pa prav so prišli za shekat Xpenology ker je lažje zarad določenih programom...

Pa še to bolj zato ker nisem tolk hardcore (še) da bi znal vse ročno v terminalu sprovest....

Je pa lepota Linuxa da laufa bp na laptopu z i3 prve generacije in 4Gb rama....
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe

hermann

Guru
19. mar 2014
9.268
5.845
113
Zdajle bo sploh zanimivo, ko bo na miljone popolnoma uporabnih pcjev šlo v smeti, ker jim nobena licenca ne bo pomagala, da bi lahko normalno uporabljali win11... Obvozi pa potem nadgradnja take obvozne inštalacije so pa mala malca za povprečnega domačega uporabnika a ne. Linux je pa čisto fajn za na take računalnike.

točno tako, če hočeš, da vse dela in da se ne j... nabaviš winse...
Ne, kupiš pc z winsi že inštaliranimi, to je edina smiselna opcija. Če kupiš (hardversko) precej nov pc brez winsov si ga najebal že ob inštalaciji, ker ne bo šla čez brez podpore za popolnoma novo mrežno/wifi kartico za katero win11 nima driverjev. Ker je microsoft v vsej svoji modrosti onemogočil lokalne accounte. Seveda se da rešit po besnem googlanju ampak, povprečen domači uporabnik.
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
14
48
Murska Sobota
Zdajle bo sploh zanimivo, ko bo na miljone popolnoma uporabnih pcjev šlo v smeti, ker jim nobena licenca ne bo pomagala, da bi lahko normalno uporabljali win11... Obvozi pa potem nadgradnja take obvozne inštalacije so pa mala malca za povprečnega domačega uporabnika a ne. Linux je pa čisto fajn za na take računalnike.


Ne, kupiš pc z winsi že inštaliranimi, to je edina smiselna opcija. Če kupiš (hardversko) precej nov pc brez winsov si ga najebal že ob inštalaciji, ker ne bo šla čez brez podpore za popolnoma novo mrežno/wifi kartico za katero win11 nima driverjev. Ker je microsoft v vsej svoji modrosti onemogočil lokalne accounte. Seveda se da rešit po besnem googlanju ampak, povprečen domači uporabnik.
da, to se mi je zgodilo na novem notebooku, itak da sem dal pol gor w10... in na roko wifi gonilnik od w11

ni nobene potrebe po win11, polizdelek
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.909
5.185
113
Spet bluziš ne? Ker mam pravnico doma.... Ampak ja kaj bi mi brez tvojih zelo uporabnih postov.

hermann Edu, Enterprise in Pro verzija omogočajo instal brez interneta (stisneš i dont have internet in imaš local account), če si se že pred tem povezal na net se mi zdi, da se ni več možno vrnit (to nisem 100% ker vedno nalagam na vse računalnike offline.) Home verzija zahteva povezavo in MS račun.

Nalagaš itak vse verzije zastojn iz MS serverjev. Pol pa pač kupiš kodo, ki ustreza naloženi verziji.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.268
5.845
113
Normalna pro verzija win11 zagotovo več ne omogoča installa brez interneta. Ne brez tegale trika:

You can press SHIFT+F10 keys to open Command Prompt.

Execute OOBE\BYPASSNRO command then.

After this, setup will reboot the computer and after reboot, you’ll get a new option I don’t have Internet or Continue with limited setup to skip the Internet requirement.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.909
5.185
113
Iz kje si potegnil ISO? Niso vsi enaki.
Kdaj zahteva ključ? med instalacijo al potem v nastavitvah?
Jaz teh težav še nisem mel razen na Home verziji. Pa skrbim za 32 prenosnikov in ~40 stacionarcev.
 

Zwergschnauzer

Fizikalc
12. dec 2022
1.676
14
48
Murska Sobota
Normalna pro verzija win11 zagotovo več ne omogoča installa brez interneta. Ne brez tegale trika:

You can press SHIFT+F10 keys to open Command Prompt.

Execute OOBE\BYPASSNRO command then.

After this, setup will reboot the computer and after reboot, you’ll get a new option I don’t have Internet or Continue with limited setup to skip the Internet requirement.
mi ni niti s tem delovalo ...

p.s.
dokler mi bodo take polizdelke ponujali, se bo še vedno vse to sesalo ... razen če je prednaloženo in ne vpliva na ceno