Prehod iz Windows na Linux

Morphey

Fizikalc
6. okt 2008
1.155
3
38
Maribor
Planiram prehod iz Win 10 na Linux, pa me malo zanimajo vaše izkušnje. Kateri distro uporabljate?
Sam se nagibak k Ubuntu. Mint, Zorin, Vanilla, mi nekako vizualno ne ustrezajo.
PC bo namenjen osebni rabi, tako da me za Win aplikacije ne skrbi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Ubuntu je edina logična izbira, je najbolj popularna desktop distribucija (=največ podpore), pa če ti ostalo že vizualno ni všeč je potem to to. Pa izberi LTS verzijo (22.04), ker ima daljši čas podpore in manj težav ob posodobitvah verzij.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Ubuntu sem imel pred leti. Ni bil slab. Sedaj ne uporabljam več, odkar sem zamenjal trdi disk s SSD-jem. Pa dualboota mi se ni dalo več imeti na kompu.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Instaliraj Ubuntu. Vse ostalo bo "pesmica", nobenih problemov, dela ko "šus", porabi malo RAMa, ah, daj gor in poskusi, pa ne boš šel nazaj...
Za specifične Windows programe, ki Linuxa ne marajo, pa poglej tu: klik
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.966
5.161
113
PC bo namenjen osebni rabi, tako da me za Win aplikacije ne skrbi.

Jaz sem na novi PC vrgel Manjaro. Večino aplikacij uporabljam open source, tako, da sem že vse skoraj imel v štartu gor.

Za Steam sem Proton vklopil. Igre delale kot na Windowsih. Potem pa nažalost naletel na dve z Unreal pogonom, kateri sta trokirali ne glede na nastavitve. Vržem Windowse gor. Ugotovim da je z Windowsi isto. Sedaj zbiram voljo za vnovično formatirali in naložiti Linux.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
6 let sem na manjarotu, odkar sem kupil računalnik brez oS-a (intel nuc). Ista inštalacija sistema je sedaj na drugem računalniku in tretjem disku. Na kraj pameti mi ne pride, da grem nazaj na windows.

Na enem zastarelem računalniku imam ubuntu in na enem drugem še mint. Samo to so res računalniki za nezahtevno uporabo, na primarnem ne bi mogel gledat ubuntuja.

Windows se mi zdi samo še namenski sistem za igranje igric. Pa še to na linuxu ni tako slabo kot se zdi.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.385
113
uf. to smo tudi že probal... meni je bil sicer PCLOS bolj všeč kot Ubuntu. Ampak to je za doma pa za "word". Če se gremo, da nočemo dajati 150€ za winse pa še 300, a kok, za office. danes ko se licenso za winse dobi za 11, office pa za 27, mi na misel na pade, da se zafrkavam z linuxom. Pa Wine-om. Mi je prav žal, ampak meni je to ličilo na mazohizem. Za službem komjuter, ko je polno res specifičnih programov, ki podpirajo win, pa včasih morebiti še iOS, pa plačam licenco po starih cenah.

Probaj, pa boš videl, a ti bo sedlo ali ne.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
Sem zasledil dva glasova za Manjaro. Lahko povesta, kaj ima Manjaro prednost pred Ubuntujem?
Prednost je, da se posodablja mnogo hitreje kot ubuntu. Kar je lahko seveda tudi slabost, če gre kaj po zlu pri novejših verzijah paketov. Je pa še vedno kak filter več in malo počasnejši updati kot pri arch linuxu na katerem je manjaro osnovan. Zame največja prednost je AUR repozitorij paketov.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.975
113
EU
Ubuntu je meni bil všeč, ker je navidez bil zelo podoben winzom. Tako je prehod lažji.
Po instalaciji je res vse takoj delalo. Posebej me je skrbelo, kako se povezati na internet. Zagnal browser in tuhtal, kaj je sedaj potrebno narediti. Nič, že sem bil na Alterju.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
Ubuntu uporablja gnome, kot po želji tudi veliko drugih distibucij. Trdit, da je ubuntu najbolj podoben winsom je bv, ker ga potem mint s cinnamonom zlahka premaga. Oz. po domače, okolje imaš lahko na katerikoli distribuciji linuxa kakršnokoli hočeš.

Ubuntu ali mint sta za začetnika in za nezahtevno uporabo top.
 

mckmck

Fizikalc
20. mar 2013
524
199
43
Če potrebuješ za Brskanje, e-mail sem pa tja urejaje kšnega dokumenta ok.
Če pa za neko resno delo (spet odvisno kaj) nekako Linux odpate.

Za serverje Linux da
Za dekstop Linux ne.
No vsaj pri meni.

Če pa že Linux vsekakor Ubuntu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
Ravnokar sem izvedel, da moje delo ni resno :valjamse: in da bi resno postalo šele z namenskim operacijskim sistemom za igrice :evil:

Pa šalo na stran, windows ima predvsem smisel za tiste, ki se profesionalno ukvarjajo s 3d modeliranjem in igricami, ker tu nima konkurence. Programerja, ki misli, da potrebuje windows, se pa odpusti takoj.

Pa govora je uporabi za doma. Pri meni doma ni nikogar, ki bi za doma potreboval windows in microsoftov office. Pa še kakšne programe, ki se jih seveda ukrade.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in Jastreb

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.905
5.455
113
Eh ubuntu....
A ni pred leti se prodal za infote o njegovih uporabnikih?

Uporabljam Linux Mint že par let.....Xfce desktop ekskluzivno....ker ne vidim smisla v drugih destktopih razen da ti žrejo RAM ker so "eye candy"....

Btw vsak Linux ima lahko Xfce namizje (ali katerokoli drugo)...eni po defaultu....drugi pa z igranjem v terminalu (google Xfce on "xyz" Linux

Kjerkoli problem sem imel....me je 15min googlanja in par ukazov v terminalu rešilo problemov.....ker (res je poleg Ubuntu) je Mint Linux z najboljsim communitiy-em (podporo)

 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
V času N-jedrnih procesorjev in vseh GB rama, ter SSDjih se ne pozna razlika med namiznimi okolji. Sem tudi sam uporabljal XFCE namizje 15+ let nazaj na starih jajcih, ampak časi ko si moral nekaj izbirat zaradi performanca so mimo. Sej ubuntu še vedno dobiš z okusom vseh glavnih namizjih (GNOME, KDE, XFCE), ampak po izkušnjah bi priporočil default okus z namizjem kot je (največ uporabnikov -> največ podpore in najmanj problemov). Čeprav je malo čudaško vse skupaj se ga hitro navadiš (ker ima analogijo z "mobilnimi" operacijskimi sistemi), predvsem pa je toliko nastavljivo že v osnovi da se da tiste glavne stvari uredit tako kot vsakemu paše.

Ubuntu razvija resna firma s finančnim ozadjem (še par distribucij je sicer takih) in jasno tudi finančnimi cilji. Nudi tudi pro plačljivo podporo. Pa jasno par servisov/dodatkov ima "bombončke", ki "malo" posegajo v zasebnost (lahko izkjučiš oz. ne uporabljaš). Komur to ni všeč lahko izbere pa tudi kaj kar je čisto clean.

Če začenjaš z linuxom se sicer splača par dni zapravit pa preverit par distribucij. Itak se da večino stestirat že preko "live USB/image" opcije, tako da stankaš tistih par imagov od glavnih distribucij in potem stestiraš preko USBja brez namestitve.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.396
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
Huh... 15-20 let nazaj smo se igrali s pingvini in podatkovnimi serverji. Prva distribucija mi je bila Debian. Doma sem potem preizkušal nebroj distribucij in se nekako vedno vračal k *buntu verzinam, včasih Kubuntu drugič Ubuntu. Na koncu pa nisem našel resnih orodij za pomoč pri hobiju in sem ostal na oknih. Še vedno pa občasno vržem kakšno distribucijo na "odslužen" računalnik, da obudim spomin zakaj sem se sploh igral s pingvini.

Če rabiš za brskanje po internetu, pošta in pislani stroj, bo vsaka distribucija opravila svojo nalogo. Če se prav spomnim, je bilo ravno pri Ubuntu še največ podpore v SLO jeziku kar je bilo precej nenavadno za uporabnike računalnikov v tistem času...

Ravno našel online predogled Ubuntona:

 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new in Gonzo

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.905
5.455
113
.Če začenjaš z linuxom se sicer splača par dni zapravit pa preverit par distribucij. Itak se da večino stestirat že preko "live USB/image" opcije, tako da stankaš tistih par imagov od glavnih distribucij in potem stestiraš preko USBja brez namestitve.

Kot lahko vidis se Ubuntu in Mint prepletata.,...imata enake ukaze v terminalu....posledicno enake menuje in podmenuje (strukturo)

Sam sem se začel igrat z linuxom 2019....potem je prišla korona....in sem lahko dodobra stestiral vse meni zanimive opcije...

Predvsem sem hotel raziskat server (NAS) distribucije.....shackal Xpenology (Synology) da je delal na 2h starih destopPCjih itd...

Kakorkoli.....nakoncu ugotoviš da sta Mint in Ubuntu kar rabiš....zaradi communitya.....

Pogojno tudi vsi Linux derivati ki so izpeljani iz njiju....Lite Linux.....Puppy linux.....Zorin...

Ampak kakorkoli..... želiš si nek Linux z communitijem....da si priblem rešiš z 15min googlanja....

Ne pa neko obskurno distribucijo kjer ti noben be zna pomagat ko imaš problem