Pomanjkanje delavcev?

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.763
6.361
113
Glej, ljudje imajo zelo različne potrebe.
Nekateri so zadovoljni z 900 € na mesec, dobrimi pogoji dela in dobrimi odnosi v službi, na drugi strani pa imaš samske osebe, ki pravijo, d s 1.500 € ne morejo preživeti.
Kot vodja moraš znati izbrati take ljudi, da se bodo zadovoljni s plačo, ko jo tvoj posel omogoča, karakterno pašejo v oddelek/firmo itd...
...če si ti njihov vodja imaš več znanja, izkušenj, izobrazbe itd... ... tako, da je vprašanje ali bi sam delal na njihovem delovnem mestu, za njihovo plačo, brezpredmetno.
Kot vodja si "skozi" njihovo delovno mesto najverjetneje že šel in si tam tudi delal za plačo, kot jo takšno delovno mesto omogoča.
Napisal sem da gre za eticno in ne racionalno vprasanje.

V resnici je brezpredmetno razmisljanje o tem da je nekemu delavcu dovolj 900 evrov. Nima veze ali mu je dovolj, ce se ne bi strinjal pac ne bi delal za teh 900.

Ampak eticno vprasanje ki se postavi pa je: ali zelim biti regionalni vodja v podjetju (s placo 4500) kjer je povprecna placa 900. Pac ali je to meni kot osebi sprejemljivo ali ne. In tu igra vlogo tudi to ali bi sam delal njihovo delo za tak denar.

Pa sem sam v mladosti zacel precej na dnu “prehranjevalne verige” - v macu. In delal za drobiz. Samo kot mulcu mi je bil tud tak denar sprejemljiv. (Tu prideva do tvojega mnenja o potrebah) - ampak danes pa ne bi zelel tam delat kot sef in zaposlenim razlagat da majo cist ok placo, ce pa sam vem da je nimajo.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.230
4.712
113
Apollo8 : potem bi pa težko bil denimo minister za javno upravo :).
Resen šef mora razmišljati, kaj se da in kaj ne. In denimo brez da bi trenil, odpustiti višek delavcev, če trenutno dela ni dovolj. Bolje to, kot da čez pol leta gredo vsi. To ni za vsakega in zato ne delamo in ne moremo vsi delati takega dela.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.407
5.906
113
pri taščici
Koliko % pa jih minister za JU letno odpusti?/
;)
Sam sem delal cel teden med zimskimi pocitnicami ali celo dva? (v OS) v proizvodnji, za tisto sem kupil svoje prve marke. 50. Imel sem jih vec kot 10 let spravljene kot spomin na krvave blazinice prstov. (Za drobiz takrat ob koncu juge in danes)
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.110
3.420
113
Apollo8: glede etike se z njo domnevno ukvarjajo prvenstveno politiki. Imamo PV, ki ji že pol leta v odstopu, kateri si je zgradil kariero na kao etičnosti in moralnosti. Njegova dejanja pa daleč od tega.
Glede realnega sektorja se z "etičnostjo" ukvarjajo v glavnem multinacionalke, oz. njihovi PR oddelki. Na relaciji "middle-management" - "neposredni proizvajalci" imaš pa buudget in cilje, ki so za doseči. In če niso se nekoga pač zamenja.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.763
6.361
113
Primerjave ti ravno ne gredo... ker ravno JU ne odpusca.

Dajmo se razumet - logicno da sef tudi odpusca in poleg povisic tudi odbija zaposlenim ce pocnejo neumnosti. Ampak to je del vodenja. Jaz sem izpostavil nekaj drugega. Kar nima veze z vodenjem ampak z osebno etiko.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.763
6.361
113
Ne stekam kaj si zelel povedat. Dajmo JU v tej debati izkljucit, ker tam je uravnilovka, ko prides ves kok bos mel in to je to
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.110
3.420
113
Saj v zasebnem sektorju/gospodarstvu je, do neke mere, tudi podobno.
Za "preprosta dela v proizvodnji", "čiščenje prostorov" itd... ... je vedno bila in vedno bo minimalna plača +dodatki (npr. izmensko delo itd...).
Drugače ne more biti - kupec ti tega v ceni tvojega proizvoda/storitve, bo bo plačal. Govorim seveda o B2B.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.074
1.281
113
Saj v zasebnem sektorju/gospodarstvu je, do neke mere, tudi podobno.
Za "preprosta dela v proizvodnji", "čiščenje prostorov" itd... ... je vedno bila in vedno bo minimalna plača +dodatki (npr. izmensko delo itd...).
Drugače ne more biti - kupec ti tega v ceni tvojega proizvoda/storitve, bo bo plačal. Govorim seveda o B2B.

Odvisno. Ampak ker smo v balkanski Sloveniji, je to tako ja. V Avstriji ne poznam firme, ki bi proizvodne delavce placevala enako kot druga firma. Oz ce dolgo isces najdes, se zdalec pa ni to po defaultu, kot pri nas. Recimo poznam 4 delavke v cistilnih servisih, pa imajo vse razlicne place.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.972
3.264
113
Drugače ne more biti - kupec ti tega v ceni tvojega proizvoda/storitve, bo bo plačal.
Dokler je ponudba delavcev itak ne bo plačal več "ker več niso vredni" (več kot so vredni se plača samo delavce v JS, zaradi papirje in plačne lestvice), ko ponudbe delavcev ne bo - bodo pač postali vredni več. Na srečo kupca je ponudba delavcev za preprosta dela blizu neomejene, če ne naših pa pač pridejo iz raznih vukojebin, tudi migranti so izredno primerni za to da preprost delavec/delavec za preprosta dela slučajno ne postane vreden več.

Sicer je bilo ravno te dni objavljeno kako analitiki predvidevajo, da se bodo v bližnji prihodnosti najbolj zvišale plače med preprostimi fizikalci - največ gradbenimi delavci - ker potrebe v celi regiji precej presegajo ponudbo, predvideno je pa da se bo ponudba še zmanjšala.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.921
3.034
113
Moja stara je čistilka v JS. Do minimalne plače ima dodatka ca 100€. Na žalost dela v vrtcu, kjer je naslabše kar lahko dobiš ker je vsak dan vse usrano, pričakujejo pa da bo po čiščenju sterilno. Čistilke se menjajo kot plenice otrokom, ker za tak drobiž in tempo ni nobena pripravljena delat. Večinoma pustijo službo ob prvi priložnosti nekatere pa tudi prej, vsake pol leta sigurno ena zamenjava (od 5 čistilk). Ker ne najdejo novih morajo potem 3 ali 4 opravljat delo 5-ih. In se delo zavleče do polnoči, enih zjutraj. Ampak to nobenega ne zanima, drugo jutro se mora vse svetit drugače vzgojiteljice pizdijo. Kako dobro je 60+ let starim ženskam drgnit zasušeno hrano iz stolov in miz vsak dan za 200+ otrok pa si lahko predstavljate tisti, ki doma za enim ali dvema čistite.

Bo šla plača v prihodnosti navzgor..........:valjamse::valjamse:.

Sem probal delo čistilke en teden lahko povem da raje izberem katerikoli tekoči trak ali delo na gradbišču (kar sem tudi že delal mesece v preteklosti).
 
Nazadnje urejeno:

igiNo1

Guru
24. feb 2018
1.415
638
113
in dokler bodo tri pripravljene postoriti delo petih za minimalca, tako dolgo se plače ne morejo dvigniti. zato pa, kdor ima možnost gre delat v A za njihovega minimalca 1.200€ pa 14x na leto, pa čeprav delo, ki ga opravlja ni iz njegovega področja, izobrazbe.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
18.012
9.157
113
40
MB
izvirni problem, je dosti bolj kompleksen kot to, da greš delat v at, je pa toliko kompleksen, da ga fubar država kot je naša, ni sposobna rešit, ne levi ne desni ne mavrični
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.967
5.396
113
Zakaj komplexen? Kot v temi "slovensko sodstvo"....zakone mamo...samo držimo se jih ne (delovna zakonodaja se izigrava) in pa da ne bi blo vip ovravnav (za ene dosledni zakon za druge ugodnejša obravnava)... A ni to čist easy fix?

Nekomu je v interesu da imamo enega inšpektorja na par tisoč firm/strank...
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

V glavnem se strinjam. Glede inšpektorjev pa - če bi bili idealna družba, jih sploh ne bi imeli.

Osnovni problem je pa, da je naša država že bila ustanovljena s figo v žepu. Država bi morala služiti malemu človeku in ne tako kot pravkar imamo, kjer mali človek služi državi, ta veliki pa žanjejo. Inteligenca od samega začetka ve, da je treba ljudi držati na kratko, če se pa začno vmes pojavljati pametnjakoviči (posledica Drnovškove spravljivosti in njegovega reka: "V smislu socialnega miru ... sme pa tudi tu in tam kak cigan kaj ukrasti ... ), - pa postaviš Janšo, ki bo razklal deželo na dva pola.

Tako je to. Nihče danes ne ve, čemu je danes "regres". Nihče ne ve, čemu je danes "dopust", ter da se obračunava v dneh in NIKOLI v del. urah! Nihče danes ne ve, da je treba na šihtu tudi kaj narediti in ne samo priti nanj. Ter - da mora pošteno opravljeno delo biti tudi pošteno plačano, točno po dogovoru, ki je zapisan v pogodbi za delo. In nič - cuc-muc ... , ko pride firma v težave. Temu cuc - muc-u je namenjen ustanovitveni kapital, ki bi moral biti nadzorovan.
 
Nazadnje uredil moderator:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Še to ... kar se mene tiče, bi regres že pred vsaj 15 leti ukinil. Nismo več v tranziciji, zato žepnine pripadajo samo še otrokom.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.921
3.034
113
in dokler bodo tri pripravljene postoriti delo petih za minimalca, tako dolgo se plače ne morejo dvigniti. zato pa, kdor ima možnost gre delat v A za njihovega minimalca 1.200€ pa 14x na leto, pa čeprav delo, ki ga opravlja ni iz njegovega področja, izobrazbe.

63 let stara ženska ki ne zna besedice tujega jezika iz dolenske naj gre delat v avstrijo....
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ja, lej ... lahko bi formuliral tudi kot "Poračun za uspešno preteklo poslovno leto" ali kako podobno.
Regres je pa formuliran kot "žepnina za koriščenje letnega dopusta" :rolleyes: .

- Greš na dopust, pa ga nisi v stanju preživeti, če ti delodajalec ne primakne zraven nekaj malega v žep? :eek: