Knauf plače

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
https://www.24ur.com/novice/gospodarstvo/delovcem-bomo-zvisali-placi-da-bodo-bolj-motivirani.html

izsek:
Čeprav tudi do zdaj niso delali za minimalno plačo, jim s povišico želijo pokazati, da jim je pomembno, da živijo dostojno.
Copy citata:
Najnižjo neto mesečno plačo bomo zvišali s 1.100 na 1.500 evrov," je pojasnil direktor slovenskega podjetja Knauf Insulation iz Škofje Loke Tomaž Lanišek.

Dodatek:
Ob tem je dodal, da gre za plačo štiriizmenskih delavcev, v ta znesek pa sta vključena tudi vsakoletna 13. plača in regres, brez dodatkov za malico in prevoz na delo.

Spoštovani g. Lanišek
Sram naj vas bo. Omenjeni delavci s 1.100 neto delajo za znesek blizu minimalca in sprenevedanja, ki ga sejete je milo rečeno poniževalno. Nekoga na položaju kot je vaš je lahko sram, da operira z besedo 'plača' na tak način. Kaj je plača bi moglo biti jasno marsikomu, predvsem pa vodstvenemu kadru.

V kolikor gre za napačne navedbe novinarja 24ur se opravičujem, a iz zapisa
https://siol.net/posel-danes/novice...zati-zato-bo-place-zvisalo-za-tretjino-488453

sklepam, da nekaj bo na tem pojmovanju plač.

PS
nisem šel gledat kak je dodatek na nočno delo, kak na izmene, kak na vikende, kak na delovno dobo, pogoje dela itd, a se bojim, da je osnova blizu 700-750€.
sem pogledal
(1) Za posebne obremenitve pri delu, ki izhajajo iz razporeditve delovnega čas, pripadajo delavcem dodatki najmanj v naslednjem odstotku od osnove:

(1a) za čas dela v popoldanski izmeni, kadar se delovni proces izvaja najmanj v dveh izmenah oziroma v turnusu
10 %​
(1b) za delo v deljenem delovnem času, za vsakokratno prekinitev dela več kot 2 uri
15 %​
(1c) za nočno delo
50 %​
(1d) nadurno delo
40 %​
(1e) za delo v nedeljo
50 %​
(1f) za delo na praznike in dela proste dneve po zakonu
50 %​
(1g) za delo 1. januarja, 1. maja
100 %

Delavcu pripada dodatek za delovno dobo najmanj v višini 0,5 % od osnovne plače za vsako izpolnjeno leto delovne dobe. Dodatek ne pripada delavcu za čas, ko mu pripada nadomestilo plače.
 
Nazadnje urejeno:

erikson

Guru
25. avg 2007
21.410
5.389
113
Ob 18.28 je na Trati v Škofji Loki zagorelo v podjetju Knauf Insolation, v skladiščni hali znotraj območja podjetja. Posredovali so gasilci PGD Trata, Gosteče, Škofja Loka, Stara Loka, Virmaše Sveti Duh in JZ GRS Kranj, ki so požar omejili in pogasili ter obvarovali sosednje skladišče v katerem so bile jeklenke z različnimi plini: helij, argon, etilen, Co2, kisik, stargon in stisnjen zrak. Požar je gasilo 64 gasilcev, ugotovljeno je bilo, da je gorel delovni stroj in mešani material.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.309
5.834
113
pri taščici
Čudno se mi zdi da se še ni pojavila fotka plačilne liste tega delodajalca ki bi bila bližje minimalcu kot pa Jurja+.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne vem kako je drugje, mi uporabljamo Splošno kolektivno pogodbo za obrt in podjetništvo - ki se je v lanskem letu ukinila. Trenutno smo v "brezvladju". :rolleyes:

Toda gesta v vodstvu Knaufa mi je dobra - morda ne dovolj, ampak vsaj dobra. Ker, če pogledamo slovenska podjetja na splošno, so si vsa malce večja priredila pravilnike in uporabljajo zgolj cifro minimalne plače, dodatkov pa ne več, ker so preveč obdavčeni. In če se delavec s pogoji strinja, ... :p

Treba se je zavedat, da je več kot pol zaposlenega prebivalstva pri nas (ali morda kar dve tretjini) na nižje kvalificiranih delovnih mestih ... torej prostora za mahinacije več kot dovolj. :zavijazocmi:
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
slo managerji večinoma obvladajo dve zadevi:
- dat minimalca
- dat v minimalca še vse pogoje not
- izčrpavat podjetje.

knauf gesta je dobra, ne dobra, odlična, moti me le nastop direktorja in zavajanje z uporabo besede plača. torej gesta super, javni nastop poden.
 

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Pravzaprav bi morali izhajati iz bruto plače in navesti vse dodatke, ki ji pripadajo. Neto je neto in Franci ob enakem bruto nima enakega neto kot Jože.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Žal se zadnjih 25 let v večini našega gospodarstva ni kaj veliko vlagalo (so morale firme "plačati lastninjenje") in je veliko firm laufalo zgolj po inerciji - dokler bo pač šlo, potem bomo pa lastniki imeli dovolj in obrnemo ključ.
Dosti takih firm je šlo že v stečaj, veliko jih pa še dela, a je njihova dodana vrednost tako slaba, da imajo še z minimalci težave.
Se pa strinjam, da je to, da dodatke za izmensko, nočno, vikende itd... ...štejejo v minimalca navadna svinjarija.
Tudi pri nas imamo ca. 15% proizvodnih delavcev - preprosta dela - na minimalcu. Samo minimalec je za delo pon - pet v 1. izmeni. Vsi dodatki glede na kolektivno pogodbo plače dvigujejo nad minimalca...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Pravzaprav bi morali izhajati iz bruto plače in navesti vse dodatke, ki ji pripadajo. Neto je neto in Franci ob enakem bruto nima enakega neto kot Jože.
Seveda, odvismo od olajšav, števila otrok itd...
...samo to razložiti katastrofalno finančno nepismenim Slovencem... ...good luck with that.
Sem večkrat že naletel na visoko izobražene osebe - večinoma JS - ki sploh niso vedele koliko imajo bruto plačo - jih je zanimal samo neto.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Vse zanima samo neto. Nihče ni sposoben namensko "šparat" za stara leta, ko bo v penziji. Sploh pri našem nivoju plač ne.
Če dobro pogledamo, je sistem tako naravnan, da živimo ves čas samo "iz rok v usta".

To je tista žalost, ki jo ves čas očitam naši državi. Ker je ona to nastavila. Ko bo usekala naslednja gospodarska kriza, bodo pa spet lahko novinarji pisali o tragičnih samomorih in se čudili ob tem. :rolleyes:

Minimalna plača je samo filter, orodje za regulacijo. Delavec, ki ga imaš na minimalcu, niti pod približno ne bo produktiven in zanesljiv. Komu je to smoter?
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
Itak, da vse zanima samo neto, ampak ljudje bi vseeno lahko vedeli, da "nekje obstajata" tudi bruto in bruto-bruto in da je to denar, ki ga mora firma zaslužiti na trgu, da oni na račun dobijo tisti njihov "ubogi" neto.
Tako bi recimo ljudje nekoč postali malo kako država porabi polovico njihovega zaslužka (TEŠ 6, 2.tir, čakalne vrste v zdravstvu itd...) in mogoče začeli razmišljati "s svojim žepom" in nehali padati na ideološke fore...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Vse zanima samo neto. Nihče ni sposoben namensko "šparat" za stara leta, ko bo v penziji. Sploh pri našem nivoju plač ne.
Če dobro pogledamo, je sistem tako naravnan, da živimo ves čas samo "iz rok v usta".

To je tista žalost, ki jo ves čas očitam naši državi. Ker je ona to nastavila. Ko bo usekala naslednja gospodarska kriza, bodo pa spet lahko novinarji pisali o tragičnih samomorih in se čudili ob tem. :rolleyes:

Minimalna plača je samo filter, orodje za regulacijo. Delavec, ki ga imaš na minimalcu, niti pod približno ne bo produktiven in zanesljiv. Komu je to smoter?
Demz, ko tebe berem res dvomim, da to piše 65 + podjetnik. Tako selektivnega dojemanja prej in potem že dolgo ni bilo videti.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ni 65+ ampak kakih 55+ . Sicer se pa vsedi na metlo in odfrči nekam na Klek, če nimaš bolj konstruktivne ponudbe. Primeren štil ti tudi jaz lahko posodim, imam nekaj bezgovih tam na dilah, že kar primerno suhih.

Kaj je tu zate selektivnega? To da že celo življenje vlagamo v državo, ki je predvsem gojišče neefektivnih služb? Vsak ki ne ve, kaj bi pametnega počel v življenju, si gre iskat neko državno službo, z edinim namenom, kako bi vedril.

Torej - selektivno zate, kajne! Pridi k meni po tisti štil, ga grem kar iskat primernega, gor na dile! :mad:
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Ni 65+ ampak kakih 55+ . Sicer se pa vsedi na metlo in odfrči nekam na Klek, če nimaš bolj konstruktivne ponudbe. Primeren štil ti tudi jaz lahko posodim, imam nekaj bezgovih tam na dilah, že kar primerno suhih.

Kaj je tu zate selektivnega? To da že celo življenje vlagamo v državo, ki je predvsem gojišče neefektivnih služb? Vsak ki ne ve, kaj bi pametnega počel v življenju, si gre iskat neko državno službo, z edinim namenom, kako bi vedril.

Torej - selektivno zate, kajne! Pridi k meni po tisti štil, ga grem kar iskat primernega, gor na dile! :mad:
V istem stavku pišeš o tem kako je bil socializem oh in sploh, je imela vsaka vas tovarno in avtobus, obenem pa tudi da si vsak dan hodil 11 km peš v eno smer v šolo.
Državi očitaš da slovenski delavec živi iz rok v usta, obenem pa zaposluješ delavce. Koliko jim daš dodatka za sonetni venec na izust? Imajo tvoji uradno prijavljenega kaj več kot minimalca? Ker če ne, potem nimaš kaj bentiti čez davke in prispevke.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
To da že celo življenje vlagamo v državo, ki je predvsem gojišče neefektivnih služb? Vsak ki ne ve, kaj bi pametnega počel v življenju, si gre iskat neko državno službo, z edinim namenom, kako bi vedril.
:mad:

Jaz bi rekel, da vsak, ki racionalno razmišlja in nima nekih moralnih zadržkov "parazitirati" na ostali populaciji..
Ne pozabit, da so pri nas plače v JS ca. 35% višje, kot v gospodarstvu, da vseh "pravic": služba do penzije, neomejena bolniška, dodatki, dopust kolikor hočeš, nobenih neplačanih nadur itd... ...kdo pri "zdravi pameti", ki nima podjetniške žilice (svoj posel) bi v Sloveniji sploh hotel delati v gospodarstvu??
Samo tisti, ki se ne morejo zriniti v JS... ..only fools and horses.:zavijazocmi:
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

Peter Klepec

Majstr
24. jan 2019
3.081
434
83
Jaz bi rekel, da vsak, ki racionalno razmišlja in nima nekih moralnih zadržkov.
Ne pozabit, da so pri nas plače v JS ca. 35% višje, kot v gospodarstvu, da vseh "pravic": služba do penzije, neomejena bolniška, dodatki, dopust kolikor hočeš, nobenih neplačanih nadur itd... ...kdo pri "zdravi pameti", ki nima podjetniške žilice (svoj posel) bi v Sloveniji sploh hotel delati v gospodarstvu??
Samo tisti, ki se ne morejo zriniti v JS... ..only fools and horses.:zavijazocmi:
Tiste tetice za šalterji s katerimi poslovno sodelujem nimajo ravno nekih bajnih plač, tako da ne vem od kod tebi v povprečju 35 % višje plače, sploh če med JS šteješ tudi ves kader v nižjih plačnih razredih in na slabše plačanih delovnih mestih. Saj menda veste kaj vse spada pod JS?

edit:
a niso na ljubljanski UE pred kratkim grozili s stavko tudi zaradi neplačanih nadur in viškov ur?
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Gatto

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
Jaz bi rekel, da vsak, ki racionalno razmišlja in nima nekih moralnih zadržkov.
Ne pozabit, da so pri nas plače v JS ca. 35% višje, kot v gospodarstvu, da vseh "pravic": ...
povprečne plače v vseh poklicih pomešano ali povprečne plače v primerljivih poklicih oz. delovnih mestih?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.892
5.454
113
Lesen bo vpijal...rostfrei da ne bo zarjavel :p