"Delo" javne uprave

chancey

Pripravnik
26. apr 2010
457
2
18
Saj vem, da je bilo že omenjeno 100x, pa naj bo še 101x
evil.gif


Citat:
Jaz in javna uprava


Delo v javni upravi sem prvič spoznal, ko sem delal kot študent v fotokopirnici Ministrstva za gospodarstvo. Takrat je bila Janševa vlada in gospod Vizjak je bil minister. Kregan sem bil, če sem preveč delal. So prišli gospodarski pravniki do mene in me prosili, naj jim skopiram knjigo. Pridejo v torek in mi rečejo, da se jim mudi in da imam časa do petka. Dela tako ali tako ni bilo in sem zadevo opravil v kaki uri. Jih kličem, me kregajo in rečejo, da se resda mudi, a kopije potrebujejo šele v petek, nič prej. Kopije so tako romale na rob mize, kjer so počakale na petek.

Nato pride študentsko delo na Centru RS za poklicno izobraževanje. Tri leta sem preživel kot eden tistih, ki so na roko pripravljali priloge k spričevalu za slovenske srednješolce. Tri mesece smo trije potrebovali za pripravo prek trinajst tisoč dokumentov, ki so jih nato šole natisnile in potisnile v roke svežim maturantom. Ker sem delavne in pridne narave (ha!), sem vsako leto dobil večjo odgovornost. Celotno delo je zajemalo birokratske postopke zavoljo birokracije in prepričevanje samega sebe, da ima moje delo namen.

Sloves o moji izjemni delovni vnemi se je kmalu razširil po Centru in zaradi te so me poklicali k sodelovanju pri projektu, na katerem sem potem delal zadnje leto svoje zaposlitve. Polovičen deloven čas, minimalna plača, precej birokracije, a delo na projektu, ki ni samo sebi namen. Vodenje spletne strani, ki ima sto dvajset tisoč letnih obiskovalcev in pomaga osnovnošolcem lažje najti svojo strast in pot v življenju. Velika avtonomija, še večja odgovornost, slabi pogoji, a dober projekt. To je bila moja prva zaposlitev.
In tako se je začelo…

Prve tri mesece smo hodili po Sloveniji in imeli fokusne skupine z osnovnošolci. Stran sem želel voditi kot startup – najti svojega uporabnika, ga spoznati in mu podati storitev, ki jo bo z veseljem uporabljal. Izdelal sem analize obstoječe spletne strani, pisal smernice za razvoj v prihodnosti, naredil nekaj napak, se veliko naučil in bil vedno obdan z odlično ekipo. Priznam, da sem v delu užival. Občutek, da nekaj malega spreminjaš v družbi, odtehta sicer nizko plačo in mizerne delovne pogoje.

Kmalu se je izkazalo, da še tako dober projekt ni dovolj, da preživiš kolesje javne uprave. Projekt izvaja Center RS za poklicno izobraževanje; javni zavod, ki obstaja že nekaj desetletji in za katerega se niti ne ve, s čim točno se ukvarja. Ima direktorja, projektne pisarne, računovodstvo, nekaj deset redno zaposlenih, nekaj za določen čas, in precej veliko število avtorskih in podjemnih pogodb. Prav tako izvaja evropske projekte, na katerih dela samo en človek- a na njem pase zaposlitev več ljudi. Tako se krpa proračunske luknje.

Center skupaj zasega dobra tri nadstropja in okoli deset pisarn na vsakem nadstropju. V prvem in drugem nadstropju imamo projektne pisarne, ki vodijo birokracijo, ter pravnike, ki se ukvarjajo s poklici in poklicnimi standardi. Na tretjem sem bil jaz. Nadstropje, ki se deli na dva dela. Tiste, ki ustvarjajo srednješolske izobraževalne programe, ter tiste, ki spremljajo kvaliteto in izvedbo teh programov. Vsega skupaj zaposlenih prek dvajset ljudi, a dela jih le peščica. Delo je pač sezonsko oziroma ga že dolgo več ni, saj se je zadnja leta uvedlo zares majhno število novih programov. Nekaj tednov na leto jokajo, da imajo delo – potem zopet tišina.

Delo, nedelo…

Tu se potem začnejo igrice. Nihče ne sme omeniti, da nima dela. Tako nekateri zaposleni vsak dan jedo zajtrk, malico in kosilo in si s tem osem urni delavnik zmanjšajo na dobrih pet ur. Center uporablja službene kartice, ki beležijo odhode in prihode, a problem je v tem, da jih ljudje ne uporabljajo. V času službe tako mnogo ljudi opravi še vse dnevne nakupe, BTC je pač blizu. Enkrat se je zgodilo, da so ljudje prihajali v službo sredi dneva, saj so jih zjutraj štempljali kar študentje. Vse skupaj brez posledic.

Nato sledijo fiktivne nadure, s katerimi si dvigneš plačo, saj pravega dela tako ali tako nimaš. Pri potnih stroških lahko motoviliš s prehrano in razdaljami, včasih ti uspe, včasih ne. In potem pride nevednost o tržnih vrednostih izdelkov in storitev. Svetovanja, ki rezultirajo v treh sestankih, se gibljejo v nekaj tisoč evrih in nešteto drugih preplačanih zadevah. Vzameš drago ponudbo in najdeš še dve dražji, samo da je naročilo po zakonu. Vzameš malo tu, malo tam.

Sistem javne uprave

Krivi niso zaposleni, ki izkoriščajo sistem, kriv je sistem, ki to omogoča in spodbuja, ter vodstvo, ki je tak sistem vzpostavilo. Uspeh v javni upravi ni odraz dela, ampak birokracije. Delo je ničvredno, saj ti ničesar ne prinese. Na koncu leta je važno samo, ali lahko zapišeš pri svojem letnem kazalniku kljukico namesto križca. Nikogar ne zanima, ali si smotrno zapravil denar, zanima jih le, če si izpolnil pravilne obrazce. Nikogar tudi ne zanima ali ima tvoje delo sploh smisel, zanima jih le, če lahko še naprej vlečejo sredstva za tvojo plačo.

Verjetno ni težko ugotoviti, da z direktorjem nisva bila v dobrih odnosih. Ve, da ima zaposlene ljudi, ki ničesar ne delajo. Ve tudi njihova imena. Ve, da imajo nekateri sektorji skriti dogovor za letne ocene, ki so pogoj za napredovanje in povišico. Ve, da mu zaposleni motovilijo z urami in potnimi nalogi. Direktor pozna situacijo in ničesar ne stori. Tu gre poleg nesposobnosti vodstvenega kadra še za zavestno odločitev, da se sistema ne bo spreminjalo. Tu gre za težavo javne uprave, saj ni pripravljena spremeniti svojega delovanja.

Psi lajamo, karavana gre dalje.

In tako se moja zgodba končuje. S tem sem zaključil svoje delo kot javni uslužbenec. Direktorju sem povedal, kaj si mislim o njem in o javni upravi. Nočem biti del sistema, ki je pokvarjen in nepravičen. Nočem biti del sistema, kjer delo ni vrednoteno. Nočem biti del sistema, ki te sili v neambicioznost. Nočem biti obdan z ljudmi, ki se branijo dela.

Če bo sreča, bom še naprej delal na projektu, a tokrat prek avtorskih in podjemnih pogodb. Postal bom eden tistih svetovalcev, ki vlečejo denar od države. Na žalost to ne bodo milijoni, ampak le nekaj sto evrov na mesec. Naj se jebe, naj propade javna uprava.

… in pozdravljena brezposelnost.





Popravek, 27.5.2014

To je moja zgodba in moj vidik dela v enem od naših javnih zavodov. Čeprav se osredotočam predvsem na negativne vidike javne uprave, moram tu dopolniti, da zadev ne posplošujem. Ni VSE slabo in ni tako, da NIHČE ne bi delal. So izjeme in so projekti, ki resnično izboljšujejo družbo.

Avtor: Miha klik
cheer.gif
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.154
2.335
113
v lokalni ostariji
ok

porežejo vse te "kao" nebodijihtreba

in kaj bo potem?

drugače pa poznam par agencij in vem da je tale zapis daleč od resnice! morajo delati konkretno, norme.... presing, mobing...

temu mulčku je blo pač luštn. pol je mal preveč gobčk otresu so se ga znebil zdej pa joka kako so vsi leni:)
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
No, čisto tako ni. Reze se je in se bo delalo povsod praviloma linearno. Če bi se kdaj zgodilo, da bi bilo dejansko potrebno zmanjšati (samo predpostavka - ne bo se zgodilo) število zaposlenih, bi pač na takem uradu šel 1 človek za 4 ure, v neki bolnišnici pa pač 10 ljudi. Ker je pač naloga zmanjšati število za 1 %. Seveda ne vem točnih številk zaposlenih in niti ni bistveno.
Enako je z denarjem... Plače dobrim in slabim enako dol.
Po drugi strani, zakaj bi se država sploh sekirala za denimo zdravstvo. Obstaja sistem storitev, obstaja obvezno zavarovanje, dopolnilno zavarovanje, trg samoplačniških storitev. Kolikor nek zavod s tem zasluži, toliko naj ima zaposlenih. Država naj samo skrbi za določeno izravnavo za enakomerno dostopnost osnovnih storitev v redkeje poseljenih delih Slovenije.
Šolstvo je spet svoja zgodba. Država financira denimo tudi javne glasbene šole, ki je čista prostovoljna in neobvezna stvar. Dobro, če se že gre to, potem se naj gre vsaj tržno. Zadnjič sem peljal otroka na vpis in rad bi igral določen inštrument. Na razgovoru so mi takoj povedali, da to ne bo šlo, ker vse zanima prav ta inštrument, oni pa sprejmejo dva učenca. Ponudili so pa kup nekih drugih inštrumentov, ki so še prosti. Verjetno ker imajo tak kader. Da imam trgovino in da pridejo te budale k meni v trgovino jim brez slabe vesti prodam jogurt namesto mleka. "Vi bi radi mleko? Tu imate jogurt, vse je mlečni izdelek, danes smo naredili tega."
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Ker sem skoraj od ustanovitve dalje (1997) pa vse do leta 2010 aktivno sodeloval z omenjenim Centrom za poklicno izobraževanje, lahko potrdim, da je zapis v veliki meri točen.
Sicer sem dogajanje lahko spremljal le kakor občasni pogodbeni sodelavec pri prenovi programov in pri evalvacijah obstoječih, pa vendar se je iz leta v leto tudi pri meni ustvarjal podoben vtis.
Splošno mnenje šolnikov srednjih poklicnih šol zadnja leta pa je bilo izrazito negativno do delovanja in koristnosti CPI-ja.
Lahko da se je v zadnjih treh letih, ko sem v pokoju kaj spremenilo, vendar v to močno dvomim.

@chancey: hvala c/p in povezavo!
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik pediater pravi:
Saj to se ve.

Ampak reze se bo delalo pa v zdravstvu, policiji in šolstvu ...
bonk.gif
Ker se je že dosedaj rezalo ravno na teh področjih?
Še cariniki niso izgubili služb - ali pa da bi jih vsaj premetili tja, kjer kadra res manjka (pravosodni policisti, recimo...)

Imaš policiste, ki niso za na teren; zdravnike, ki jim ne zaupajo in mešajo zrak. Učitelji so si ob krčenju generacij pre ca. 15 leti tako dvignili normative (št. učencev na učitelja), da so morali na novo zaposlovati...

In ne, nikakor niso to področja, kjer bi morali biti opravljeni glavni rezi; bilo bi pa dobro zadeve nekoliko prevetriti. Pri zdravstvu se itak večina denarja izgublja drugje (investicije, napaba materiala..), ne pri kadru
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Službeno sem delal z več različnimi ministrstvi in je zgodba podobna.
Če bi javno upravo privatizirali, bi z 1/3 zaposlenih naredili bistveno več.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Problem je, ker sistema ne moreš "kar tako, preprosto zamenjati". In to "našega" sistema, ki je zelo hitro po osamosvojitvi postal sam sebi namen.

Manjka policaj. Manjka nadzorni sistem, ki bi uravnaval delovanje in bi bil odgovoren za optimizacijo delovanja sistema. Moral bi imeti zelo močne pristojnosti - pa zelo močne kazni za neizvrševanje dela bi morale biti zagrožene v ozadju. Za policaja in državljane, da se razumemo.

Imamo fakultete, ki bi že z diplomskimi nalogami rešile večino organizacijskih problemov, ker so diplomanti neobremenjeni in neokuženi. Mladi ljudje so itak najbolj motivirani delavci, ker si gradijo življenje. Vendar bi najverjetneje sedanjo obliko organiziranosti JU morali ukiniti in zamenjati v enem zamahu. Sicer bi zopet okužila podmladek.
rolleyes-1.gif


V prvi vrsti bi morali v ustavo zapisati močno pravilo, da je vsak državljan dolžan delati v prid države in da je s svojo ležernostjo in lenobo (kar se, če je prisotna, zelo lahko vedno dokaže), kriv v vseh pogledih glede opravljanja svojega dela, za katerega je podpisal pogodbo !
10.gif

Potem bi lahko tudi nadzorni sistem bolj nemoteno opravljal svoje delo. Ko bi jih nekaj šlo sedet zaradi spletkarjenj in zlorab, bi se hitro zadeve postavile na svoje mesto.

In volilci bi zopet odgovorno prihajali na volišča, da s svojimi podpisi dovolijo nekemu politiku, predvsem delati . Ker v sedanjem režimu jim predvsem dovoljujemo zlorabljati.

Zato ni volilcev!
 

mihaDouchebag

Zelenc'
28. maj 2014
1
0
1
Živjo,

avtor prispevka tu (Miha!).

Pogodba mi je veljala do konca septembra, in sem jo sam prekinil pred dvema mesecema. Torej sem dal jaz odpoved
smile-1.gif


Otresal sem morda res gobček, saj pač nikoli nisem bil zadovoljen s tem kako se tam opravlja delo. V zapisu tudi ne pravim, da je povsod tako (še na omenjenem zavodu so ljudje, ki garajo).
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Citat:
Uporabnik mihaDouchebag pravi:
še na omenjenem zavodu so ljudje, ki garajo

Največja ironija pa je, da se skušajo potem takih ljudi znebiti ali pa jih toliko podjebavajo, da na koncu še sami obupajo in postanejo pasivci.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.154
2.335
113
v lokalni ostariji
o Miha zdravo

verjemi, tudi privatni sektor ni veliko boljši. sploh veliki sistemi. (ne, tudi multinacionalke niso "biseri", so pa mičkn bolši). povsod se najdejo tako boljši kot slabši kadri...
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Jaz zadnje čase tudi v zasebnem ne opažam bistveno drugačnega stanja. Folk brez služb se obnaša kot da je iz marsa, firme kot da ne želijo služiti. Prosim za cenik izdelkov in mi rečejo, da to pa verjetno ne bo šlo. Pol leta pred tem direktorjeva hčerka pride jokcat, če bi me lahko kako prepričal, da bi še kdaj kaj sodelovali. WTF??? V bistvu ugotavljam, da sem jaz očitno z drugega planeta.
bonk.gif
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Sedaj pa aktivirat Popovce in njihovo oddajo Epilog, pa soočit Štruklja, odgovorne na tem zavodu, politike ipd.
Štala...
aplauz.gif
 

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.948
1.260
113
Citat:
Uporabnik titov pravi:
A to je zunanja ocena ali interna?

Ocene se pišejo po vnaprejšnem dogovoru. Če so zunanje ali notranje.
Ni nekega neodvisnega organa tu pri nas...
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.559
2.413
113
v koreji je verjetno 300%+... če tempirajo na 8 urni delovnik, potem jih pa 24/7 trajbajo.