Pomanjkanje delavcev?

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Tu imaš spet dokaz, da naši sindikati nimajo pojma zakaj se naj borijo.

Poln branž je, ki že leta nimajo kolektivnih pogodb - in nobenega pritiska, da se uredi.

Minimalna plača naj ostane kjer je - sindikati pa resno začno pritiskati na gospodarstvo, da se ponovno uredijo kolektivne pogodbe in se v njih uredijo “dodatki” in plačna razmerja (osnovna plača, plačni razredi, dopusti, dnevnice itd).
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.104
3.397
113
aja..dvigovanje v tri dni ni odgovor. pomagati delavcu, da bo naredil vec, bolje in potem to bolje plasirati, v razvoj, v delavca, v tehnologijo in v njegovo plačo.
Če se lahko malo oglasim...
...na splošno nekje velja, pa to so pogruntali različni ljudje z veliko izkušnjami iz gospodarstva... ...da je max., max, max. strošek dela tam do 60% dodane vrednosti na zaposlenega. Kar je več se že zažira v sredstva, ki jih firma mora nameniti za vzdrževanje, investicije, razvoj novih izdelkov, trgov itd... ...da dolgoročno ostane konkurenčna.
Poglejte povprečno dodano vrednost na zaposlenega in 60% tega je povprečna (bruto-bruto) plačo, ki si dotična firma lahko privošči.
Verjamem, da je v naši "kulturi", kjer je vse kar imamo potrebno "takoj požet" - JS pa požre še tisto česar nima, oz. si sposodi - to težko razumeti.
Ampak, that's it.
Pot do višjih plač pelje samo preko višje dodane vrednosti in nikakor ne gre hitro.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
drži. danes je en lepo rekel. gledamo tujce kako podjetniki imajo in mi moramo tudi imet. oni so nabirali skozi leta, mogoče rodove, mi pa skozi mesece.

torej je treba pogledat kdo preveč žre.on, ki ima x5 in vozi rally, ali delavec, ki dela 200 nočnih za 800€
on, ki je letos vzel že 10 mašino na kredo, ali on, ki jih vseh 10 štela 200 ur na mesec za 800
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

drži. danes je en lepo rekel. gledamo tujce kako podjetniki imajo in mi moramo tudi imet. oni so nabirali skozi leta, mogoče rodove, mi pa skozi mesece.

torej je treba pogledat kdo preveč žre.on, ki ima x5 in vozi rally, ali delavec, ki dela 200 nočnih za 800€
on, ki je letos vzel že 10 mašino na kredo, ali on, ki jih vseh 10 štela 200 ur na mesec za 800

Oni ki je vzel ta-deseto mašino na kredo - je dobil denar nekje iz "skupnosti". Torej nekega zavoda ... (banke), ki trenutno ta višek denarja ima in ne ve, kaj bi z njim - torej ga da v plemenitenje. Če ne bi bila ravno tule in zdaj !!! tako močna skupnost z banko, tudi te banke nebi bilo. Cele generacije pred njim so krvavo delale za to stanje !!!

Kje so sedaj ti - v tem trenutku migranti?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A si prebral članek? Piše namreč da Združenje poslodajalcev Hrvaške želi preko Zavoda za zaposlovanje zaposlovat "migrante" saj jim to sofinancira država, ne pa hrvatov.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ja ni tako kot praviš, da domačinov ni, le vzet jih nočejo, ker so spodbude za tujce večje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Ampak celo sezono so jokali, da nimajo delavcev za gostinske poklice. :p Pa naši tudi. Bomo videli drugo leto, ko bodo stregli migranti, za katere bo delodajalec plačeval samo kakih 200 evrov. In gotovo bo usluga vredna take cene. :(
 

Maiden

Fizikalc
7. nov 2007
763
182
43
Isti problem, kot pri nas. Avtohtonih kuharjev, kelnarjev in sobaric, ki so pripravljeni delati za mizerno plačo, enostavno ni več. Ali jih bodo nadomestili roboti ali pa migranti.

Poklic natakarja in kuharja smo po mojem mnenju popolnoma razvednotili. Praktično ne rabiš imeti šole, da lahko opravljaš ta poklic. Čeprav je velika razlika med šolanim in nešolanim natakarjem/kuharjem, se sprašujem zakaj sploh še imamo šolo za omenjena poklica. Tam kjer se streže hrana, bi po mojem mnenju morali natakarji in kuharji imeti primerno izobrazbo oz. šolo.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.891
3.020
113
Tam kjer dajo nekaj na kvaliteto imajo ponavadi šolane natakarje (kuharje pa itak). Se pa zelo hitro opazi kdo je šolan in kdo ne.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Poklic natakarja in kuharja smo po mojem mnenju popolnoma razvednotili. Praktično ne rabiš imeti šole, da lahko opravljaš ta poklic. Čeprav je velika razlika med šolanim in nešolanim natakarjem/kuharjem, se sprašujem zakaj sploh še imamo šolo za omenjena poklica. Tam kjer se streže hrana, bi po mojem mnenju morali natakarji in kuharji imeti primerno izobrazbo oz. šolo.
Šolani so šli v tujino ali pa zamenjali poklic. Preveč garanja za minimalno plačilo.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.411
5.392
113
Gradnja soseske Novo Brdo: Stanovanjski sklad odstopil od pogodbe z izvajalcem

"Sporazumnega dogovora z izvajalcem nismo mogli skleniti. Njihovi predlogi in izsiljevanje so bili nesprejemljivi, saj bi to posledično lahko ogrozilo realizacijo in izvedbo celotnega projekta izgradnje javnih najemnih stanovanj na lokaciji Novo Brdo," je pojasnil Remec. Pri tem naj bi se tudi izkazalo, da izvajalec ni imel nobenega namena, da bi dela opravil vsaj v določenem razumnem dodatnem roku, saj je gradbišče že vsaj mesec dni popolnoma opuščeno in se na njem ne izvajajo nobena dela več.