Pomanjkanje delavcev?

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Razlog je seveda v umetno ustvarjenih razmerjih med plačami, ki očitno ne vzdržijo v realnosti. Mogoče mora pa cestar zaslužiti več od odvetnika in bo domačih več kot dovolj. To se ne bo zgodilo čez noč, ampak ob sedanji rasti globalizacije, pa bi čez 100 let že znalo biti.
Razloži čemu bi moral cestar zaslužiti bolje kot odvetnik? Ker je len in je šel takoj po OŠ v službo za razliko od odvetnika ki je hodil v šole, delal 2 let pripravništvo slabše plačan kot cestar?
Imaš profile služb katere domačini nikjer nečejo opravljati ker jim je pod častjo. Zato imaš v Švici in Nemčiji za to Francije pa Ismete pa Xeveje, v Sloveniji pa po novem Ahmede in Ionescuje...
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
A ste nekateri prespali zadnjih par desetletij? Mehmedov, Ahmedov, Zulfij ipd poznam nebroj, ki so že zdavnaj prišli v slo delat in imajo tukaj že vnuke..
Ti novi Pervezi, Amedi ipd so pa pri nas samo v tranzitu.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Sej hočemo bit druga Švica ane?

Večina si švico predstavlja kot raj na zemlji, lepe alpe, urejena infrastruktura, prijazni ljudje, dobra čokolade, ure ... v realnosti pa je to švica migrantov. Že samo v gostinjstvu ne najdeš enega "švicarja", sami naši in albanci, kar je proizvodnje čokolade ipd. tudi ne delajo švicarske gospodinje tam za trakom pač pa uvožena delovna sila. Še urararska obrt, kar ni outsoursana na kitajsko so mojsti večinoma tujci. Javne službe od cestarjev, komunale ipd. to je že par desetletji samo uvoz. To je pač švica, država z najboljšim ekonomskim modelom za izkorišanje tuje delovne sile.
Sam aveš...ta sila je prekleto dobro plačana.....v švici....pri nas pa....
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.695
6.266
113
Razloži čemu bi moral cestar zaslužiti bolje kot odvetnik? Ker je len in je šel takoj po OŠ v službo za razliko od odvetnika ki je hodil v šole, delal 2 let pripravništvo slabše plačan kot cestar?
Imaš profile služb katere domačini nikjer nečejo opravljati ker jim je pod častjo. Zato imaš v Švici in Nemčiji za to Francije pa Ismete pa Xeveje, v Sloveniji pa po novem Ahmede in Ionescuje...
Vprasanje ali bi nekdo MORAL zasluziti vec kot nekdo drug je nesmiselno. Edino v JU se lahko to sprasujemo (kao zaradi razmerij). V gospodarstvu pa te stvari precej dobro ureja trg. Keramičar, star 28 let ima povečini bistveno boljšo plačo kot odvetnik s katerim sta skupaj gulila klopi v osnovni soli. Ker so potrebe po prvem vecje kot po drugem.

Tud s "cestarji" je podobno. Probaj se zmenit za prenovo dvorisca in povej kok hitro bos na vrsti. Pac je takega kadra premalo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Razloži čemu bi moral cestar zaslužiti bolje kot odvetnik? Ker je len in je šel takoj po OŠ v službo za razliko od odvetnika ki je hodil v šole, delal 2 let pripravništvo slabše plačan kot cestar?
Imaš profile služb katere domačini nikjer nečejo opravljati ker jim je pod častjo. Zato imaš v Švici in Nemčiji za to Francije pa Ismete pa Xeveje, v Sloveniji pa po novem Ahmede in Ionescuje...
No ja....tud temu odvetniku ne pomaga nič, da je bil pripravnik, ko mu začne iz sekreta bruhat drek, al pa v kopalnici puščat pipa. Mojstra mora prekleto dobro plačat, če hoče, da pride. Sej veš, povpraševanje....ponudba....

K meni je lepo prišel Marko in ne Ahmed, v nedeljo ob desetih zvečer. V eni uri zaslužil in tudi dobil 200 EUR.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Garfildd

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Sam aveš...ta sila je prekleto dobro plačana.....v švici....pri nas pa....

Povsem preslikano za naše razmere oz. si v švici na slabšem.

Za švicarske razmere so plače teh "nižjih" zaposlitev dokaj nizke oz. pod pragom revščine. Če dejansko si švicar (rezident švice, tam živiš in imaš otroke, koristiš vse usluge javnih služb) potem si z minimalno plačo na koncu na nuli.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Povsem preslikano za naše razmere oz. si v švici na slabšem.

Za švicarske razmere so plače teh "nižjih" zaposlitev dokaj nizke oz. pod pragom revščine. Če dejansko si švicar (rezident švice, tam živiš in imaš otroke, koristiš vse usluge javnih služb) potem si z minimalno plačo na koncu na nuli.
Točno tako, isti "profil" ima bolj ali manj povsod v Evropi približno enak končni standard. Nižje plačana dela so "bogato plačana" samo za migrante, ki denar kanalizirajo v matično državo in si tam ustvarjajo pogoje za neko življenje v prihodnosti.
Nekatera dela so bolje plačana in "rezervirana" za domačine, ker nekaterih znanj ni možno hitro pridobiti ali ker gre za umetne zahteve. Denimo počasi bomo lahko rekli, da je znanje slovenskega jezika za učitelja v Sloveniji v nekaterih okoljih povsem umetna zahteva, ki nima osnove z realnostjo, ki jo tolčejo učenci v razredu in kaj bi se ti res radi naučili.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Nekak je za švicarja dohodek 8000 EUR/mesečno za povprečno življenje brez metanja ven... Ostalo je sirotinja. Zato pa hodijo balkanci tja delat za 3000 EUR/mesečno misleč kakšna bogatija je to v bistvu je pa sirotinja, crkavica.
 

Konec

Guru
Izključen uporabnik
22. avg 2007
1.924
753
113
GO rica
Roberto sedaj vem zakaj na tisoce svicarjev,nemcev,avstricev isce delo v sloveniji za jurja z malico in potnimi....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Je zadnjic nek ahmed lepo povedal na tv, da za 700€ , ce bi sploh dobil sluzbo pri pri nas, ne misli ostati niti pod razno..
In potem razni grimsi in janse govorijo kozlarije, 13 % jim pa verjame..:rolleyes:
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Dobil asociacijo v drugi temi, kjer se ljudje hvalijo s tem, kaj ne znajo.
Včasih se z neznanjem in pomanjkanjem logike nismo hvalili, temveč smo skušali svoj primanjkljaj čimprej odpraviti. Ampak časi so drugačni in danes ti nadebudni zaposleni na nek način ponosen reče, da nekaj ne zna in da tega ne bo naredil. Ko sem bil jaz mlad, sem brez interneta (in takrat še brez avta) zvedel, kako je sestavljena VIN številka, da sem lahko naredil SW, ki so mi ga dali za delat.
Imam občutek, da bolj kot so ljudje izobraženi, več je tega. Imeli smo stranko, kjer je računovodkinja standardno spraševala svojo podrejeno s štiriletno srednjo šolo, kako pa naj tak in tak posel spelje. In ta podrejena je znala prebrati in razumeti zakon, višje izobražena računovodkinja pa očitno ne.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.476
3.137
113
Lep primer je ahmad katero bi moral biti izgnan iz Slovenije. Nikjer mu ne bo tako lepo kot v Sloveniji kjer ga pitajo radikalci s piškotki v parlamentu.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Roberto sedaj vem zakaj na tisoce svicarjev,nemcev,avstricev isce delo v sloveniji za jurja z malico in potnimi....
Kok s pa ti mim brcnu zdele... Očitno ne dojameš najbolje... Pa saj ti bo kdo drug napisal cene... Recimo 2 čuka za vrtec mesečno na otroka, pa 2 čuka za spodoben flet samo najemnine brez stroškov, jesti je tudi treba, gorivo, avto, stroški...
S 3 jurji si socialni problem ali pa živiš v rupetini in se futraš bolj kot ne s konzervami. Pa bog ne daj kaj bolj resno zbolet.
Tebi, ki služiš v ITA, živiš v SLO in koristiš naše storitve djabe je to veeeliko.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.407
9.158
113
Poklicnih profilov manjka, vsaj v našem bazenu. mi bi lahko danes10 ljudi še zaposlili, pa jih ni. Plačo pa ne moreš zvišat, ker teh € enostavno ni.Konjuktura se pozna samo po povpraševanju, več pa ne bi noben plačal za izdelek. Pa si tam. Edina rešitev da ti imaš veeč, je da delaš več, 12 ur na dan recimo.

DAnes je na borzi samo ološ, ti bodo pa tam ostali tudi ko bo kriza.
 
  • Všeč mi je
Reactions: erikson

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.333
9.723
113
kod Džej-Zija
Utisevalec
Da nimamo zdravnikov je najbrž krivo to, da (po govoricah sodeč) naj bi preklemansko omejevali razpis za šolanje zdravnikov. Vem da ne morejo vzeti v šolanje tudi vseh tistih ki so s težavo naredili SS, ampak....stari mački v zdravstvu so sami zajebal, ker mladih ne spustijo h koritu. (V solanje, v zaposlitev)
Se spomnim pred desetletjem zgodba otrok znanca. Hčerka medicinka, doma v okolici Lj, po medijih na veliko trobili kako manjka medicink, ona in njene sošolke pa brez službe.
Pa nimajo ravno dveh levih rok.

Ni res, da ni služb za zdravnike. Kar je problem, je nefleksibilnost mladine pri izbiri specializacije in pri kraju službe. Vsi bi bili kardiologi ali kirurgi v UKC Ljubljana, nihče pa ne bi bil družinski zdravnik na podeželju.
 
  • Všeč mi je
Reactions: erikson

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
V revščini in skromno in z Ahmedi
S to razliko, da bo Ahmedu država plačala hrano, stanovanje, hrano, LCD televizor, zdravstveno zavarovanje, izobraževnje in čiščenje, pravno pomoč....in še dala žepnino,
Janezu bo pa penzija zadoščala komaj za hrano, dodatno zdravstveno zavarovanje si bo pa plačal sam, če bo hotel bit zavarovan, (seveda bo tablete, plombe in protezo še vedno moral sam plačat), o LCD-ju bo pa samo sanjal.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
Vsi bi bili kardiologi in kirurgi v UKC, ampak glej ga hudiča ravno kardiologa kirurga moramo ugoditi in plačati 30x več od domačega zdravnika. Zanima ne kater VIP otrok nujno potrebuje srčnega kirurga.
Ker za rajo sem preprican, da ne bi plačeval zdravnika z mesečno plačo na dan.