Pomanjkanje delavcev?

I

Izbrisan uporabnik #9334

Varilec je poklic. Izobražujejo jih v Celju na Lavi, pa v Krškem ... (vsaj od tu jih imam jaz).
Potem pa imaš specializacije ki jih izvajajo ... kar nekaj firm pri nas, npr. Varilski inštitut na Ptujski v Lj, Numip v KK, itd. Te firme izvajajo tudi zunanje varilske nadzore.

Vse naprej je pa priučitev v lastni firmi. Če imaš prisotnega EWE v lastnem varilskem nadzoru, si na varni strani. Kar se kvalitete tiče. In to jaz imam. Zato vsaj približno vem kako to gre. Ne v čefuriji, ampak na zahodu in pri nas v firmah, ki želijo imeti nadzorovano okolje ter delati za zahod.

Sedaj pa jaz : End.
 
I

Izbrisan uporabnik #15304

Varilec je poklic. Izobražujejo jih v Celju na Lavi, pa v Krškem ... (vsaj od tu jih imam jaz).
Potem pa imaš specializacije ki jih izvajajo ... kar nekaj firm pri nas, npr. Varilski inštitut na Ptujski v Lj, itd. Te firme izvajajo tudi zunanje varilske nadzore.

Vse naprej je pa priučitev v lastni firmi. Če imaš prisotnega EWE v lastnem varilskem nadzoru, si na varni strani. Kar se kvalitete tiče. In to jaz imam. Zato vsaj približno vem kako to gre. Ne v čefuriji, ampak na zahodu in pri nas v firmah, ki želijo imeti nadzorovano okolje ter delati za zahod.

Sedaj pa jaz : End.
Kaj pomeni čefurija?
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.108
3.416
113
Še enkrat.

Večina varilcev nima nobene šole...

Vsi (kakih 90+%) se jih naruči variti ko pridejo kot NKV delavci v ključavničarske delavnice.
Točno tako.
Vztrajnost, motiviranost, volja do učenja in TALENT pa lahko izučiš odličnega varilca.
Šola ti detajlnega znanja za tako specifično prakso ne da kaj prida.
.
V prejšnji firmi kjer sem bil zaposlen je bil najboljši operater na CNC obdelovalnem stroju ("resne" zadeve - obdelovanci tudi 20 ton+) po izobrazbi soboslikar.
Po dobre pol leta mentorstva in učenja je bil v samostojnem delu boljši od vseh "starih mačkov". In seveda tako tudi plačan - imel je tudi toliko pameti, da ni kazal svoje plače naokoli, kot to nekateri počnejo.
Zdaj je že vodja strojne obdelave, menda pa je vmes vseeno naredil tudi srednjo strojno šolo.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Bravo, :aplauz: , šolstva sploh ne nucamo. Škoda časa in denarja ... sredstev! :bonk:

Imaš v glavnem precej kvalitetne poste, kaj se ti je pa tu zgodilo? :bonk:
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.054
390
83
44
dolenska
Bravo, :aplauz: , šolstva sploh ne nucamo. Škoda časa in denarja ... sredstev! :bonk:

Imaš v glavnem precej kvalitetne poste, kaj se ti je pa tu zgodilo? :bonk:[/QUOTE
Spoznal sem nekoga, ki je sam še diplomo rabil ali nekaj takega za dohtarja, pa je raje šel v mislim da gradbeništvo. Kaj mu je šola dala, da je šel v ta foh? Marsikdo se lahko in se tudi čisto neki drugega naučijo delat, kot so se izšolali. Verjetno tudi ti kaega poznaš.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.905
3.026
113

Saj zato pa je slovensko gradbeništvo na tako "visokem" nivoju vidimo pri vsakem projektu ki je narejen pri nas:evil:
 
I

Izbrisan uporabnik #15304

Bravo, :aplauz: , šolstva sploh ne nucamo. Škoda časa in denarja ... sredstev! :bonk:

Imaš v glavnem precej kvalitetne poste, kaj se ti je pa tu zgodilo? :bonk:
Pa dobro, kaj tebe mede?
Če imaš talent, se lahko določenih poklicev priučiš, seveda spada sem tudi pridobitev ustreznega teoretičenega znanja. Sicer pa, zakaj misliš da imajo v Avstriji dualni izobraževalni sistem?
bajdeuvej, menda ja ne trdiš da je tebi šola dala vse znanje in si obtičal na stopnji končane poklicne izobrazbe, brez prakse in brez samoizobraževanja, nadgrajevanja znanja in priučitve novih znanj in tehnologij?
 
  • Všeč mi je
Reactions: asaki

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.108
3.416
113
Bravo, :aplauz: , šolstva sploh ne nucamo. Škoda časa in denarja ... sredstev! :bonk:

Imaš v glavnem precej kvalitetne poste, kaj se ti je pa tu zgodilo? :bonk:
To so izjeme in ni za posploševat.
Kaj pa npr. nekdo, ki je OŠ zdelal z zadostnim uspehom tam pri 15-ih letih razmišlja kam se bo vpisal v SŠ?
Pač se nekam se vpiše npr. "frizersko", da bo čim lažje nekaj končal.
In če takega potem pri 16-ih, 17-ih letih, začne zanimati npr. tehnika, zna v praksi - za en čisto določen tip dela - v dobre pol leta, z dobrim mentorjem, zlahka prehiteti nekoga, ki se je na "isti način" pač vpisal v triletno srednjo npr. oblikovalec kovin in ga ta branža še danes ne zanima kaj dosti.
Za dobiti širino na tem področju pa potem potrebuje je ustrezno šolo a. če ga stvar zanima, to ni noben problem.
.
Seveda velja tudi obratno: če te delo, področje za katerega si se šolal, ne zanima, ti nobena šola ne pomaga, da bi bilo kaj koristnega od tebe...
 
Nazadnje urejeno:

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Ob tem pisanju mi pride na misel brat, ki je v IT sef osebam z doktorati. On pa samo s srednjo solo. Nekje cenijo znanje in ne papir.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

To so izjeme in ni za posploševat.
Kaj pa npr. nekdo, ki je OŠ zdelal z zadostnim uspehom tam pri 15-ih letih razmišlja kam se bo vpisal v SŠ?
Pač se nekam se vpiše npr. "frizersko", da bo čim lažje nekaj končal.
In če takega potem pri 16-ih, 17-ih letih, začne zanimati npr. tehnika, zna v praksi - za en čisto določen tip dela - v dobre pol leta, z dobrim mentorjem, zlahka prehiteti nekoga, ki se je na "isti način" pač vpisal v triletno srednjo npr. oblikovalec kovin in ga ta branža še danes ne zanima kaj dosti.
Za dobiti širino na tem področju pa potem potrebuje je ustrezno šolo a. če ga stvar zanima, to ni noben problem.
.
Seveda velja tudi obratno: če te delo, področje za katerega si se šolal, ne zanima, ti nobena šola ne pomaga, da bi bilo kaj koristnega od tebe...

Ja, sem vedel da te je nekaj vmes zamedlo.
V glavnem, zato pa imamo gimnazijo, saj človek pri 14. letih največkrat niti približno ne ve, kaj je njegov poklic. Če nadaljujem - zakaj pa je pri nas že od pradavnine ( :fredi: ) princip, da če želiš študirati medicino, torej srednja zdravstvena ni ravno najbolj posrečena. Za razliko ko pa gimnazija je!

To je samo en primer. Ker - če si samouk, si v svojem poklicu ( "poklicu" :fredi: , to je življenjsko poslanstvo), si torej zelo ozko usmerjen - ter tudi zelo uspešen. Manjka ti ogromno osnovnega splošnega znanja. In ko ti prinesem v bajto problem ki čisto malce odstopa od tvojega interesa, si pa zmrznil! Ker ni tistega, osnovnega znanja.

Jaz si želim, nekaj takih v delavnici tudi imam, da mi znajo varilci zrecitirati tudi Sonetni venec. Celega! Vsekakor pa imam v ekipi tudi par fantov z zgolj osnovnošolsko izobrazbo, pa so primerni samo za pomožna dela, kjer v bistvu cela ekipa po malem trpi (mora stoprocentno sodelovati, da nadzoruje delo). Medtem ko oni, ki znajo "zrecitirat sonetni venec", so popolnoma samostojni! :aplauz: Če morda dobimo reklamacijo, jo dobimo v 95 % zaradi teh, priučenih z osnovnošolsko ! :mad:

Tako je to s priučenimi. Ko se greš malce bolj, je jasno da so nam uvoženi delavci samo v balast ! Ker - tisti ki je primeren za kvalitetno delo, se ne bo dal kar tako "uvozit" .
 
Nazadnje uredil moderator:

Floki

Guru
6. sep 2007
9.905
3.026
113
Ob tem pisanju mi pride na misel brat, ki je v IT sef osebam z doktorati. On pa samo s srednjo solo. Nekje cenijo znanje in ne papir.

IT je zelo specifičen primer kjer izobrazba nič ne šteje. Podobno je pri grafičnih oblikovalcih samo ne tako očitno kot IT. Tudi jaz jih poznam nekaj brez diplome ki so vrhunski programerji.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.108
3.416
113
Nisem iz IT branže, a že pred 15 in več leti so mi računalničarji govorili, da je "razpolovna doba" IT znanja, tam 6 mesecev.
Skratka, če se vseskozi ne izobražuješ, slediš trendom... ...si v 3 letih dinozaver :).
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
IT je zelo specifičen primer kjer izobrazba nič ne šteje. Podobno je pri grafičnih oblikovalcih samo ne tako očitno kot IT. Tudi jaz jih poznam nekaj brez diplome ki so vrhunski programerji.

Se strinjam. Pa je brat v Nemciji v eni ogromni firmi. S srednjo solo v pol leta od juniorja do architekta, svoje pisarne.. boli jih kita za papir.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
akem projektu ki je narejen pri nas:evil:
Kaj ti ni jasno? So poklici, pri katerih ti znanje poezije, logaritemskih tablic in poznavanje vseh glavnih mest Evrope en krščen duš koristi.
Koristi ti pa praktično učenje, talent in kilometrina. Vse tisto, česar v šoli ne moreš dobit.

Nekateri ne razlikujejo poklica od delovnega mesta oz izkusenj. Seveda obstajajo dolocena delovna mesta kjer osnovni poklic(izobrazba) na prvi pogled ne igra velike vloge, ampak je to ponavadi samo tam kjer je clovek "eden izmed mnogih" med prosto delovno silo. Druga stvar je da pri nas za razliko od npr avstrije ali svice med izobrazevanjem prakse skoraj da ni.

Tisti ki imajo toliko za povedat kako sola, izobrazba, fakulteta niso pomembni so 99% luzerji ki v soli niso dosegli nicesar. Sedaj pa svoj ego polnijo z temi nesmisli.

In tudi v IT je tako da dokler si potrosna roba, imenovan "programercek", za solo vprasal nebo noben (ker bos hitro odpadel cez nekaj casa), ko pa postanes visje rangiran v podjetjih pa po papriju pride vse vec zahtev. Zato pa imamo danes okoli sebe ljudi ki po 30 letu eksponentno ostanejo brez racunalniske sluzbe, oz so samo se prodajalci opreme ali webshop admini.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Beres, kaj sem pisal zgoraj? Brat je sefe v ogromni firmi v Münchnu in to s srednjo solo. In ima ponudbe iz Nove Zelandije in se in se, kjer bi bil se visje rangiran. V bistvi ga noben ni vprasal po izobrazbi, je sam prilozil vse dokumentr in jih ni brigalo, ce je doktor ali pa kmet. Stvar obvlada.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Kake certifikate? Mislis da mi je tako do laganja na jebenem alterju? Ko je delal se v Sloveniji, je najel agenta, ki mu je nasel podjetja, ki so se skladala z njegovimi pricakovanji, vsem poslal svojo "ponudbo" in prav vsi so zeleli razgovor z njim preko Skypa. Izbiral je med 4 ali 5. Pogodba na dom po posti, pred postarjem podpisano in tqkoj nazaj (dhl ali nekaj takega).