Pokvarjena ekspanzijska posoda?

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Hi

Sumim, da mi je odpovedala ekspanzijska posoda, ki jo imam na sistemu, kjer ogrevamo sanitarno vodo (seveda je posebej še ena za centralno ogrevanje prostorov). Začelo se je tako, da mi je pri ogrevanju najprej začelo kapljati iz varnostnega ventila. Zadnje čase (zadnji teden), pa mi vsake dva dni pritisk v centralni pade praktično na 0.2 bara in vsakič moram dolivati poleg vodo.

Zdaj sem vzel manometer in grem najprej meriti ekspanzijsko posodo za sanitarno vodo. Takoj ko pripnem manometer začne iz nje kapljati voda. Tlak je na čisti nuli, tudi če želim, da bi ispustil zrak iz nje ne gre, ker je čisto prazna. Ko pa jo skušam napolniti z zračno pumpo (baje mora biti za 0,5 bara manj, kot je dovodni pritisk v hišo), pa ne morem stisniti niti malo zraka v njo, takšen odpor ima.

A prav sumim, da je pokvarjena in je v njej polne vode?

In pa še ali to pomeni menjava te eks.posode potem odtočitev celotne vode iz sistema?
 

boskosi

Fizikalc
4. sep 2007
1.423
1
38
in kje kaplja voda iz ekspanzijske ali iz manometra ali kje? ..... aj pa btw: če ti kaplja iz varnostnega ventila je lahko fuč al pa imaš v sistemu preveliki tlak ...... glede na to da ti tlak na dva dni pade za 0,2 bara verjetno sistem nekje spušča, za kar je po vsej verjetnosti res kriva ekspanzijska ....... se ekspanzijska posoda je ravno za to da je v njej voda ki ekspandira (se razteza) ...... ni mi jasno zakaj bi jo hotel nafilat z zrakom? in s pumpo?
shocked-1.gif
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Citat:
Uporabnik boskosi pravi:
...... ni mi jasno zakaj bi jo hotel nafilat z zrakom? in s pumpo?
shocked-1.gif
........
V ekspanzijski mora biti zrak, da tlak vodo porine nazaj iz posode, ko se sistem ohladi.
17758-icon_confused.gif

Se pa strinjam, da zadeva nekje spušča, če vsak dan pade tlak in mora vodo dolivat.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
najlaže pogledaš takod apotrkaš po njej - če zveni votlo je delujoča, v kolikor doni zamolklo je polna vod e- torej je spustila dušo (za vtis najprej potrkaj po tisti iz centralne, ki naj bi bila OK).

Pri nas v centralni je tudi spistila dušo...pa se kaj dosti ne obremenjujemo - jo bo pač treba enkrat zamenjat.


drugače pa....če ti manjka vode (lahko da je bil primankljaj zaradi spusčene duše ekspanzijske) bi ti moral pirtist počasi obstati (torej k napolniš prostor ekspanzijske oz. dopolniš toliko vode kot jo je ona prevzela)...v kolikor bo še naprej padal pritisk ti nekje pušča na sistemu.