pesek, mešalec, karjola

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
beton gre striktno po kubikih kot vem, razen tisti hobby v baubau.
Je pa res da kubik betona zamešajo s pomočjo vage

asfalt pa če se ne motim pa gre po kg
 
Nazadnje urejeno:

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
še enkrat..naročil sem tudi 3 kubike peska..dobil račun za tone. lukovica ima preračunano kok je cca kubik ton. pika.

ker kako ti bodo merili kubike.

in beton sem skoraj spet isto prepričan. in sicer da je kamion na vagi, ne roba v kvadru kjer merijo kubike, pa potem nalagajo
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.156
55
48
Osrednja Slovenija
Beton se naroča v kubikih, ker v končni fazi veš koliko ga rabiš za eno plato npr (volumen). Pesek se že nekaj časa obračunava po teži, ravno zaradi zadeve ki je zrasla v hudo debato - ni enak kubik enega ali drugega itd.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik softi pravi:
še enkrat..naročil sem tudi 3 kubike peska..dobil račun za tone. lukovica ima preračunano kok je cca kubik ton. pika.

ker kako ti bodo merili kubike.

in beton sem skoraj spet isto prepričan. in sicer da je kamion na vagi, ne roba v kvadru kjer merijo kubike, pa potem nalagajo

Pesek da, čeprav kot vem so ceniki še vedno vsi na m3. Tone so dali tebi za orientacijo.
beton gre po m3 (pokaži mi cenik kjer je po kg) . mislim da ima kar betonarna vago (mešalec )in ni treba kamiona vagat.
O tem bo franci stvari razjasnil. Dvomim da več veš kot on.
račun dobiš po m3 in ne kg.
Asfalt pa baje gre po kg?
zato pa jamrajo če je debelejši od ponujenega. se hitro vsak mm pozna. en mmdodatno je recimo 3% več teže v asfaltu pri debelini 3 cm
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
od francija sigurno ne.

pesek sem dobil po tonaži račun. tko da kako majo cenik v kubikih spet ne bi vedel. in po pesek nismo hodili v dežju. kar noben ne hodi če ni nujno. če bi bilo na kubike, bi pa ravno v dežju hodili.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
Ja ampak ti bi pa lažje kontroliral prostornino peska (na kamionu) kot pa vago.
Če ne veš koliko kg je m3 peska, potem ......se je lahko kaj peska na poti od kamnoloma do tebe izgubilo! Saj veš v današnjem času kakšna roba "pade" s kamiona. Mogoče ravno tam pri sosedu.
Dvomim da se ne beton bolje spoznaš kot franci.
Če se, te rabim za kako konkretno uslugo, da ne bom francija tako obremenjeval
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
sem reku, da s ena beton ne spoznam. dobiš ga pa ugodno. pa še kako azdevo.

pesek pa ne moreš nadzirat ne po volumnu ne kilaži. med vožnjo se posede, pri razkladanju napihne. kamnolom pa lažje tone nadzira kot kubike. sej imajo vago.

bo pille povedal. v sostrem je vaga, sigurno. sem se sedaj spomnil. ne vem pa a je še kamnolom tam, ker se bil 10 let nazaj tam
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.164
2.347
113
v lokalni ostariji
sostro kamnolom ima na nakladalcu že vago tako da vaga ko nasipa! se tehta vsak zajem s kiblo. ti das listek, on porine v tiskalnik v kabini in ti težo napiše. potem še zaokrožjo plačaš po kg in pelješ. spodaj piše: material naložen na izrecno željo voznika.

fora je v temu da včasih so prodajal na m3, pa so strojniki mal "postran" služil... tko je pa najbolj fer cena na kg...


beton dobis na m3, cenik je na m3. mešanca se dela po recepturi po kg.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.164
2.347
113
v lokalni ostariji
prej so šli na kubike... pa je plaču 2 naložu 5... strojniku pa stisnil 200sit za kafe... zdej tega doug ni več. aja pa včasih so težil s NDM.... ni hotu več kot je dovoljen naložit. zdej pa spet über nalaga...


ah z vagam je blo zmer luštn... smo odpadn papir vozil. notr je pelu močn (bajsi) vn suhi:)) dok nas niso pogruntal...


kaj če bi ti zavrtu enga oddojka. bi pasu tkole ob betonaži.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
kdaj pišuka?
sobota poslovno na balkanu
nedelja dež
sobota en rd
nedelja kolo
sobota blakan
nedelja jagnje

pol naprej pa nimam več urnika
edin 21 lahko kaj obrnem, le se dobite kej pa vam prnesem
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Da malce razložim, kako zadeve potekajo na betonarni kjer delam.
Pesek kupujemo od treh separacij in vsa naročila so v tonah. Ob betonarni imamo industrijsko tehtnico in se stehta vsak kiper ali vlačilec, ki pripelje pesek. Prav tako je glavni polnilni tekoči trak za silose hkrati tudi tehtnica, tako da se vse preverja 2x (so pred leti kiperaši 'izgubili' skoraj 5000 ton materiala
bonk.gif
). Veliko materiala dobimo tudi po železnici, zato imamo ta trak.

Za mešanje betona se uporabljajo tehtnice in vse se dozira po kilogramih (receptura, ki sem jo zgoraj prilepil). Beton se pa naroča v m3.

Na asfaltni bazi (je 100m oddaljena od betonarne) pa asfalt naročajo v tonah.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
je pa verjetno razlika ali je pesek suh ali pa moker
ali merite tudi vlažnost pripeljaneha peska ? verjetno bi morali, ker tudi ni vseeno za recepturo ali mešaš suh pesek ali pa vlažen
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Ob dostavi ne merimo vlage. Pač tiste 1-5% vlage imamo vkalkulirano v ceno dobave, odvisno od granulacije materiala. Je pa res, da so nam enkrat hoteli podturiti mivko, ki je imela 25% vlage, vendar smo to takoj opazili (eden od tekočih trakov ima malce večji naklon in mivka enostavno ni šla gor).
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.112
66
48
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Asfalt pa baje gre po kg?
zato pa jamrajo če je debelejši od ponujenega. se hitro vsak mm pozna. en mmdodatno je recimo 3% več teže v asfaltu pri debelini 3 cm

A če bi ga obračunali po kubikih pa dodatni milimeter pri projektirani debelini 3 cm ne bi pomenil dodatnih 3,33% volumna?
hysterical-1.gif


Drugače pa ja, asfalt je v tonah. Ne v kilah, ena šarža mešanice na bazi je od 1,5 do 4 tone, odvisno od tipa in zmogljivosti baze.
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:
ali merite tudi vlažnost pripeljaneha peska ? verjetno bi morali, ker tudi ni vseeno za recepturo ali mešaš suh pesek ali pa vlažen

Tale del vprašanja sem prej žal spregledal. V betonarni (stolpu) so silosi, v katerih so mikrovalovni senzorji za merjenje vlage. To vlago računalnik upošteva pri tehtanju materiala. Več ko je vlage v pesku, toliko več dozira tudi peska, hkrati pa ekvivalentno recepturi zmanjša količino zamesne vode. Med samim mešanjem pa meri še upor na elektromotorjih, ki poganjajo mešalec in prilagaja dozacijo vode, da ujame ustrezno obdelavnost betona.

Betonarne so v zadnjih letih postale že kar 'hightech' zadeve. Pozna se že po tem, da ko kaj crkne, traja skoraj pol dneva, da odkrijejo ven vrženo varovalko ali pa skurjen hub (ja, betonarna je nonstop na liniji z Švico). Betonarno kjer delam gonijo 3 računalniki, zraven pa dodaj še 9 elektro omar in 2 ornk trafota.

Pa da ne bom samo gobca otresal, še par slik (vsaj za tehno freak-e)

Nadzorni center
alter-foto_2440868_12436217_18045172.jpg


Nadzor filanja silosov
alter-foto_2440868_12436217_18045171.jpg


Nadzor mešanja betona
alter-foto_2440868_12436217_18045173.jpg


Zraven je sicer še nekaj monitorjev, npr. eden za printanje dobavnic in vnašanje receptur, pa še dva monitorja, kjer se da pogledati kakšno od nadzornih 'dome' kamer. Skupaj jih je na betonarni 12, tako da je stalno vse pod 'lupo'. Podatki se shranjujejo za 2 leti (toliko je diskov), podatki za zamešane betone pa 5 let. Torej, vse napake v proizvodnji se da najti. Na tej betonarni ni več zajebhancije.

Aja. Še razlaga za prvo sliko, zakaj so vse miške čudno obrnjene. En naš strojnik dejansko z levo roko 'klika', tipka pa z prstancem
grin1.gif