Pes ubil otroka

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.326
113
Ni problem pasma? Strokovnjaki se ne strinjajo:
Poudarja, da se je treba zavedati, da ima veliko vlogo tudi genetika, preko katere ne moremo. “Pri takih psih so lahko vodniki odločni in dolsedni, pa ima lahko pes še vedno težave z agresijo,” pojasnjuje Lea Leskošek, pasja inštruktorica in vedenjska strokovnjakinja pri Lepo vzgojen pes
 
  • Všeč mi je
Reactions: aljoman

kemb

Majstr
7. okt 2018
673
658
93
V praksi zelo težko učinkovito rešuješ posledice problematičnega lastnika psa (katerekoli pasme). Od 10ih je za enega dovolj, da mu lepo poveš, enega moraš nazjat, za ostale pa se priporočam za učinkovit nasvet.
Za sosede je bila povrnitev stroškov operacije kolegovega psa... kljub stalnim opozorilom, je vsakega nazjal, da njihov ni problematičen.

Sam živim s psi od malega. Zato se tudi zavedam, da je pes žival s kosmatimi ušesi. In lažje razumem ljudi, ki se bojijo psov, kor tiste ljudi, ki počlovecijo svoje pse.....
 
  • Všeč mi je
Reactions: aljoman in Ador

mistique

Guru
16. jun 2009
13.132
941
113
Emona / Carnium
Ja, te situacije z resnimi posledicami so rešljive...jaz bi jih raje reševal pred operacijo. Preventiva against kurativa.
Tudi sam imam psa. K sreči sva se veliko učila in je tudi značajsko skuliran, ne laja v tri krasne, hodi poleg, na štriku, vpoklic deluje, itd...ugotavljam pa, da ima zelo veliko ljudi pse (ker jih imajo radi, so osamljeni, nimajo nikogar drugega za kogar bi skrbeli, nadomestek otroku itd...). Zelo veliko teh ljudi ne zna delati s temi psi, saj jih nimajo na povodcih, psi niso šolani, grejo po svoje, ogrožajo folk (kolesarje, tekače, otroke...), lastniki vpijejo za psi, se z njimi pogovarjajo v stilu "saj sva rekla, da boš priden" in podobna sra*ja. Potem pa so ti ljuje lahko poleg vsega še kre*eni.
Stalno študiram, kako reševati individualne primere tega masovnega pojava. Razmišljam o selitvi iz urbanega okolja oz. Ljubljane.
 

kemb

Majstr
7. okt 2018
673
658
93
Ni problem pasma? Strokovnjaki se ne strinjajo:

Napisala je tudi, da pogreša vzrok zakaj je prišlo do ugriza....s tem se tudi sam strinjam.

Imaš lastnike psov, kateri pri agresivnih psih vzpodbujajo agresijo, imaš lastnike, ki si izberejo pasmo z ogromno energije (delovne pasme), oni pa ne prilagodijo svojega življenjskega stila njim. Tudi bordelcoli je lahko siten...
Seveda bolj agresivne pasme potrebujejo izkušenega in odločnega lastnika. Lastnik psa mora biti realen do sebe in okolice. Seveda imaš tudi primere katerekoli pasme, ki izstopajo negativno. Lastnik pa mora tudi realno presoditi ali je pes zanjga prezahteven, ali pa mu bo kos. Seveda, odgovoren lastnik bo tudi poskrbel, da pes ne bo nevaren do okolice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mistique

hermann

Guru
19. mar 2014
9.256
5.821
113
Ni problem pasma? Strokovnjaki se ne strinjajo:

Meni je tole malo zavajujoče... nevaren je vsak pes, ki grize in je neobvladljiv. Pač popolnoma nevzgojen maltežan je lahko tak.

“Pes torej postane nevaren, ko je ugriznil človeka ali žival in je bil ugriz evidentiran, dokazan, in izvedeni vsi predpisani postopki, oziroma je bilo v uradnem postopku ugotovljeno, da je pes neobvladljiv in kaže napadalno vedenje do človeka

So pa pasme psov, ki imajo prirojene nagone, zaradi katerih so ti psi potencialno veliko bolj nevarni. Posledica vzreje v preteklosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kemb

hermann

Guru
19. mar 2014
9.256
5.821
113
Nevaren pes je v registru nevarnih psov, ostali so do prvega ugriza samo udomačeni volkovi ;) Pasme psov, ki so jih stoletja vzrejali za borbe ali čuvanje, imajo nagone, zaradi katerih so lahko bolj agresivne in teritorialne od drugih pasem.

Za primer, kot mulc sem imel kokeršpanjelko. Kokeršpanjeli so ptičarji, vzgajani za lov na perjad. Popolnoma prijazno bitje, dokler ni videla kure, ji zavila vrat in jo ponosno prinesla pokazat. Samo kure. Drugega ni šmerglala.
 

kemb

Majstr
7. okt 2018
673
658
93
Zelo veliko teh ljudi ne zna delati s temi psi, saj jih nimajo na povodcih, psi niso šolani, grejo po svoje, ogrožajo folk (kolesarje, tekače, otroke...), lastniki vpijejo za psi, se z njimi pogovarjajo v stilu "saj sva rekla, da boš priden" in podobna sra*ja. Potem pa so ti ljuje lahko poleg vsega še kre*eni.
Jp, poznam te primere. Zgoraj opisan primer je bil takšen. Ko je lastnik plačal račun in dobil jasna zagotovila, da bo naslednjič klicana tudi policija, je vsaj zaenkrat mir za okolico.

Doma je velik pes, kateri je vzgojen, na sprehodu je lahko brez povodca in ne bo šel nikamor... Ampak mi ne gremo nikamor brez povodca, sploh tam kjer lahko srečaš ljudi ali druge pse.
Star pregovor pravi.. pes ima kosmata ušesa in pri nas se tega zavedamo...
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.326
113
Meni je tole malo zavajujoče... nevaren je vsak pes, ki grize in je neobvladljiv. Pač popolnoma nevzgojen maltežan je lahko tak.

“Pes torej postane nevaren, ko je ugriznil človeka ali žival in je bil ugriz evidentiran, dokazan, in izvedeni vsi predpisani postopki, oziroma je bilo v uradnem postopku ugotovljeno, da je pes neobvladljiv in kaže napadalno vedenje do človeka

So pa pasme psov, ki imajo prirojene nagone, zaradi katerih so ti psi potencialno veliko bolj nevarni. Posledica vzreje v preteklosti.

Kaj pa naj bi bilo zavajajoče? Jaz si namreč tole..
Pes torej postane nevaren, ko je ugriznil človeka ali žival in je bil ugriz evidentiran, dokazan, in izvedeni vsi predpisani postopki, oziroma je bilo v uradnem postopku ugotovljeno, da je pes neobvladljiv in kaže napadalno vedenje do človeka
...razlagam kot definicijo statusa "nevaren" oz. kot opis kaj se mora zgoditi, da X pes dobi to etiketo in ja, brez problema je lahko tak tudi maltežan. Posledično ne razumem tega o zavajanju.

Drugače pa sem članek nalepil zgolj kot vir citata iz katerega je razvidno, da strokovnjak s tega področja direktno negira prej navedeno tezo in sicer to, da je obnašanje psa odvisno od lastnika oz. vodnika in ni pogojeno s samo pasmo s čimer se tudi sam ne strinjam. Brez dvoma je ogromno odvisno tudi od lastnika/vodnika ampak da bi bilo pa vse izključno na njemu in nič na pasmi & genetiki pa "ne kupim" niti pod razno.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.256
5.821
113
  • Všeč mi je
Reactions: kemb in Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.326
113
tole me je malo namedlo... je že mimo

statistika nevarnih psov je in iz tega lahko potegneš, ali je kakšna pasma nevarna ali ne, čeprav "uradno" nevarnih pasem niti ne omenjajo...

npr. govorit, da je maltežan nevarna pasma je hecno, tile so kvečjemu popolnoma nevzgojeni
IMHO maltežan definitivno ni nevarna pasma, je pa lahko nevaren kakšen primerek od maltežanov.
 

kemb

Majstr
7. okt 2018
673
658
93
Brez dvoma je ogromno odvisno tudi od lastnika/vodnika ampak da bi bilo pa vse izključno na njemu in nič na pasmi & genetiki pa "ne kupim" niti pod razno.
Se strinjam, s tem. Zgoraj sem nerodno napisal, boljše bi bilo, če bi napisal, da je ogromno odvisno od lastnika, kajti tudi pes je živo bitje in se sam po svoji pameti odzove na dražljaj okolice.
Se vedno pa vem, da se odgovoren človek oziroma lastnik psa zaveda kakšno pasmo ima oziroma vidi kakšnega psa ima.
Kajti imaš lahko mešanca, ki je agresiven, napadalen, .... imaš pa lahko stafforda, ki spada med nevarne pasme, pa je lahko idealen družinski pes za v učbenike (poznam primer taksnega stafforda).
In odgovoren lastnik se trudi negativne lastnosti psa za okolico odpraviti.

Zato sem tudi mnenja, v tej statistiki manjka glavni podatek, zakaj je prišlo do ugriza.
Res pa je, da čivava naredi manj škode pri ugrizu kot npr. Nemški ovčar..

hermann je lepo povzel...
"... nevaren je vsak pes, ki grize in je neobvladljiv."
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen