Peči na pelete - prosim za nasvete

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
ja ,biodom 27 je dobra stvar ,ne bom delal reklame za ta drugo ki sem jo omenjaj je ista peč samo napis je drugi ,kot so ti že napisali da so izkoristki pri teh kombiniraneh pečeh dosti bolj slabši kot pa da se odločiš samo za eno varianto. Peči na polena so poglavje za sebe delane so na principu podpiha ,pa še lamba sonda,zalogovnik obvezen
in še kup drugih stvari ki ti jih sedaj ne bi našteval.Dimni plini so speljani čisto drugače ko pri peletah. no kot sem ti že napisal kaj bi vgradil sebi osebno ,pa še cena je ugodna . VEČ informacij pa kot sva se dogovorila.
pozdrav.gif
 

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
ZATO ker soda kotrolira dime pline na peči, izkoristek peči je večji i tdi. več si preberi o teh pečeh na spletu kjer je vse lepo napisano.
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
KSZ ....

mogoce malo off topic ....

kaksna je cena peletov oz kaksen je trend gibanja cene glede na preteklost? kje nabavljate pelete? koliko prostora zavzame 1 tona peletov v vrecah?
 

suzica

hođa
21. jan 2011
1.914
0
36
47
PLANET ČVIČK
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
ZATO ker soda kotrolira dime pline na peči, izkoristek peči je večji i tdi. več si preberi o teh pečeh na spletu kjer je vse lepo napisano.

Za koliko je večji izkoristek?Glede na to da lambda košta okoli jurja in pol....
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
ZATO ker soda kotrolira dime pline na peči, izkoristek peči je večji i tdi. več si preberi o teh pečeh na spletu kjer je vse lepo napisano.
Jaz dobro vem čemu služi lambda sonda.
Ampak za kurjenje drv je ne potrebuješ (tako kot trdiš ti), ravno tako kot je ne potrebješ za kurjenje pelet! Lahko pa jo imaš pri enem ali pri drugem sistemu. Obstajajo peči na pelete z in brez lamda sonde, ravno tako obstajajo peči na drva z in brez lambda sonde.
 

alessio

Pripravnik
4. okt 2008
99
12
8
Citat:
Uporabnik ericks pravi:
KSZ ....

mogoce malo off topic ....

kaksna je cena peletov oz kaksen je trend gibanja cene glede na preteklost? kje nabavljate pelete? koliko prostora zavzame 1 tona
peletov v vrecah?


Že štiri zime se ogrevam na pelete. Pelete vedno kupujem pri istem proizvajalcu in jih nabavljam v poletnih mesecih, ker so takrat najcenejši. Leta 2008 sem za tono peletov dal 168 ojrov, leta 2009 in 2010 190 ojrov, letos pa 209 ojrov za tono.
Mi ogrevamo 3 stanovanja. Prej smo porabili 2600-2800 litrov kurilnega olja sedaj pa poravimo okoli 5600-5800 kilogramov peletov.
Letos sem za 6 ton peletov (400 vreč) odštel 1254 ojrov plus prevoz 120 ojrov. Za 2800 litrov kurilnega olja bi pa odštel 2615 ojrov. Sami si lahko izračunate koliko sem prihranil.

1m3 peletov je okoli 650 kilogramov. To se pravi da je 1 tona peletov zavzame okoli 1,5m3 prostora.

Kurilna vrednost kilograma peletov znaša približno polovico kurilne vrednosti kilograma kurilnega olja in je 5,3 kWh/kg, torej potrebujemo približno 2 kg peletov za 1 kg kurilnega olja.

Imam pa peč Biodom 27

LP Aleš
 
Nazadnje urejeno:

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Citat:
Uporabnik suzica pravi:
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
ZATO ker soda kotrolira dime pline na peči, izkoristek peči je večji i tdi. več si preberi o teh pečeh na spletu kjer je vse lepo napisano.

Za koliko je večji izkoristek?Glede na to da lambda košta okoli jurja in pol....

Ne za toliko, kolikor je peč z lambda sondo dražja. Razlika pri taki peči ni samo v lambda sondi, ampak ima taka peč še marsikaj, kar običajna peč nima. Ne glede na to, samo lambda sonda oz. višji izkoristek razlike v ceni ne opravičuje.
Lambda sondo v peči vgrajujejo zaradi nemških, avstrijskih in švicarskih predpisov o dimnih plinih. Zgorevanje, ki bi zadostilo tem predpisom, brez lamda sonde ni dosegljivo.

Sam imam peč na pelete z lambda sondo in mi ni žal.
 

suzica

hođa
21. jan 2011
1.914
0
36
47
PLANET ČVIČK
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Citat:
Uporabnik suzica pravi:
Citat:
Uporabnik jurga pravi:
ZATO ker soda kotrolira dime pline na peči, izkoristek peči je večji i tdi. več si preberi o teh pečeh na spletu kjer je vse lepo napisano.

Za koliko je večji izkoristek?Glede na to da lambda košta okoli jurja in pol....

Ne za toliko, kolikor je peč z lambda sondo dražja. Razlika pri taki peči ni samo v lambda sondi, ampak ima taka peč še marsikaj, kar običajna peč nima. Ne glede na to, samo lambda sonda oz. višji izkoristek razlike v ceni ne opravičuje.
Lambda sondo v peči vgrajujejo zaradi nemških, avstrijskih in švicarskih predpisov o dimnih plinih. Zgorevanje, ki bi zadostilo tem predpisom, brez lamda sonde ni dosegljivo.

Sam imam peč na pelete z lambda sondo in mi ni žal.

V sloveniji moraš tudi imeti lambdo sondo če hočeš subvencijo dobit, subvencije je pa glih toliko kolikor stane lambda in ostala dodatna elektronika...se pravi brez veze. Men je bilo ob nakupu peči rečeno s strani proizvajalca da je to en praktični nateg in da zaradi lambde ni nibenegaa večjega izkoristka in pogoj za večji izkoristek so samo suha suruvina za ukurjenje in čimvečkrat čisčenje peči saj je pepe dobesedni izolator.

Je pa zdaj zelo zanimivo da kdor je nabavil peč (uplinjevalna, peletna, na sekance) s pomočjo subvencije, ima sedaj država podatke o lastniku in mu bo poslala inšpektorja , kateri bo užgal kontrolo glede onesnaženosti kurjave...in s pomočjo kanzni bodo dobili subvencije nazaj.

Pa še to.. vsi tisti ki imate ventilator pri peči ..in se hvalite kako zelo dobro gori in kako malo pepela pridelate...je pa treba vedet da vam vsaj polovico pepela vrže skozi dimnik...tuk da veste



Citat:
Razlika pri taki peči ni samo v lambda sondi, ampak ima taka peč še marsikaj, kar običajna peč nima.

In kaj naj bi bilo to? pa pustimo ventilator , polž, nekaj elektronike , samodejno čišenje pri miru..




Citat:
Uporabnik alessio pravi:
. Prej smo porabili 2600-2800 litrov kurilnega olja sedaj pa poravimo okoli 5600-5800 kilogramov peletov.
Letos sem za 6 ton peletov (400 vreč) odštel 1254 ojrov plus prevoz 120 ojrov. Za 2800 litrov kurilnega olja bi pa odštel 2615 ojrov. Sami si lahko izračunate koliko sem prihranil.


LP Aleš

Za sekance če jih zdajle kupiš (cena narašča) bi dal pa še pol manj kolikor si dal za pelete...če jih kupiš pa spomladi bi dal pa še manj
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Meni je pred leti en od prodajalcev peči na pelete brez lambda sonde povedal, da ima njihova peč tako visok izkoristek, da lambda sonde ne potrebuje.
hysterical-1.gif

Ti pa svojemu prodajalcu kar verjemi.

Kaj imajo peči še takega? Pridi k meni, pa ti bom pokazal. Druga zadeva je, ali je to tebi vredno razlike v ceni, meni je.
 

crtica

Zelenc'
14. sep 2011
2
0
1
Citat:
Uporabnik Marezi pravi:
Biodom je super kar sem do sedaj videl in prebral. Me pa moti, da ni opcije, da bi kuril na pelete in na klasična drva. Kaj mi potem ostane?

jurga: tudi tvoj predlog je samo na pelete in ne za oboje



Zakaj pa ne kombiniranega... Dokaj poceni dobiš kombiniran kotel na pelete in drva, ta ki sem ga našel ima celo vgrajen zalogovnik, torej ti nič dodatno ne podraži investicije.---->http://www.lontech.si/kotel_ekona_TN-E-P
 

Marezi

Pripravnik
2. jun 2009
296
0
16
Citat:


Je pa zdaj zelo zanimivo da kdor je nabavil peč (uplinjevalna, peletna, na sekance) s pomočjo subvencije, ima sedaj država podatke o lastniku in mu bo poslala inšpektorja , kateri bo užgal kontrolo glede onesnaženosti kurjave...in s pomočjo kanzni bodo dobili subvencije nazaj.

Po tej logiki potem nekdo, ki proizvaja peči, ki ne ustrezajo standardu sploh ne bi smel dobiti dovoljenja od Eko sklada, da lahko njegove stranke dobijo subvencijo. Ne vem po kakšni logiki ti to sklepaš, da bo inšpektor potem kazni lahko pisal..
 

suzica

hođa
21. jan 2011
1.914
0
36
47
PLANET ČVIČK
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Meni je pred leti en od prodajalcev peči na pelete brez lambda sonde povedal, da ima njihova peč tako visok izkoristek, da lambda sonde ne potrebuje.
hysterical-1.gif

Ti pa svojemu prodajalcu kar verjemi.

Kaj imajo peči še takega? Pridi k meni, pa ti bom pokazal. Druga zadeva je, ali je to tebi vredno razlike v ceni, meni je.

he he..fora je v tem da in moj proizvajalec in tvoj proizvajalec imata prav..povesta resnico svojim kupcem, za kaj dalnjega se je pač treba "bolj" strokovno obnašat.

Še večja fora al pa resnica je pa ta da te je tvoj bolj nategnu za denar kot moj mene
hysterical-1.gif
..pa se smej če se upaš

Še povzetek:

Ni mi jasno zakaj ko ljudje gredo iz kurilca na te pelete..zagonjo v štartu najmanj pet jurjev(imeli kurilnici že prej izpravno) in surovino MORAJO še zmerom kupovat...ne vem..sploh ne vem kaj mislite ljudje božji.
 

NigelM

Pingvin
19. avg 2007
17.286
3
36
ena vas naprej od Jest-a
Če bi bila lambda sonda samo "praktični nateg", potem ne vem, zakaj v Avstriji, Nemčiji in Švici ne prodajajo preči brez lambda sonde - aja, zato ker brez lambda sonde plini presegajo mejne vrednosti. Mejne vrednosti pa presegajo - zakaj že? Aja, zaradi slabšega izgorevanja - kaj ni to izkoristek?

In da ponovim: izkoristek ni toliko večji, kolikor je višja cena.

Kar se pa eklektronike tiče - če je na znaš uporabljati, je tudi potrebuješ ne.

Mene ni pa nihče nategnil. Ogledal sem si dovolj sistem, primerjal cene peči, pribora, elektronike in na koncu ugotovil, da razlika sploh ni tako velika.

Glede sekancev - če tebi najbolj ustrezajo sekanci, to še ne pomeni, da ustrezajo vsem! In velika večina mora tudi sekance KUPOVATI!
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.750
210
63
Citat:
Uporabnik alessio pravi:
Citat:
Uporabnik ericks pravi:
KSZ ....

mogoce malo off topic ....

kaksna je cena peletov oz kaksen je trend gibanja cene glede na preteklost? kje nabavljate pelete? koliko prostora zavzame 1 tona
peletov v vrecah?


Že štiri zime se ogrevam na pelete. Pelete vedno kupujem pri istem proizvajalcu in jih nabavljam v poletnih mesecih, ker so takrat najcenejši. Leta 2008 sem za tono peletov dal 168 ojrov, leta 2009 in 2010 190 ojrov, letos pa 209 ojrov za tono.
Mi ogrevamo 3 stanovanja. Prej smo porabili 2600-2800 litrov kurilnega olja sedaj pa poravimo okoli 5600-5800 kilogramov peletov.
Letos sem za 6 ton peletov (400 vreč) odštel 1254 ojrov plus prevoz 120 ojrov. Za 2800 litrov kurilnega olja bi pa odštel 2615 ojrov. Sami si lahko izračunate koliko sem prihranil.

1m3 peletov je okoli 650 kilogramov. To se pravi da je 1 tona peletov zavzame okoli 1,5m3 prostora.

Kurilna vrednost kilograma peletov znaša približno polovico kurilne vrednosti kilograma kurilnega olja in je 5,3 kWh/kg, torej potrebujemo približno 2 kg peletov za 1 kg kurilnega olja.

Imam pa peč Biodom 27

LP Aleš

odlicen odgovor, z vsemi podatki .... hvala
cheer.gif
 

UniqUser

Pripravnik
26. sep 2013
212
5
18
Univerza
Bliža se pomlad, Eko Sklad razpis za l. 2014 je zunaj in s tem priložnost za prenovo kurilnice. Torej grem iz "kurilca" na pelete in za ogrevanje sanitarne vode bo zadolžena TČ geoTHERM VWL BM (Vaillant). Za kotel, pa se nekako ogrevam za Centrometalov nov (2013) kotel Pel-Tec 18kW z lamda sondo .
d055.gif
Ali ima kdo kakšne izkušnje s tem kotlom (jurga?? si ga že priklapljal na centralni sistem). Cena je zelo konkurenčna glede na druge peči z lamda sondo?!
Hvala za mnenja
zmaga.gif
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Lahko samo priporočim topling kolega ima neko top shit pec res je lepa in vse vendar moja pozre vse kar ji dam not vse vrste peletov, košic skratka thumbs up. Sem jo pa vzel pri teh ko biomaso prodajajo vozelj janez s.p. kolko vidim dobis se pelete zraven ce kupis pec.
 
Nazadnje urejeno:

jurga

Fizikalc
5. mar 2010
1.750
50
48
podravska
Citat:
Uporabnik UniqUser pravi:
Bliža se pomlad, Eko Sklad razpis za l. 2014 je zunaj in s tem priložnost za prenovo kurilnice. Torej grem iz "kurilca" na pelete in za ogrevanje sanitarne vode bo zadolžena TČ geoTHERM VWL BM (Vaillant). Za kotel, pa se nekako ogrevam za Centrometalov nov (2013) kotel Pel-Tec 18kW z lamda sondo .
d055.gif
Ali ima kdo kakšne izkušnje s tem kotlom (jurga?? si ga že priklapljal na centralni sistem). Cena je zelo konkurenčna glede na druge peči z lamda sondo?!
Hvala za mnenja
zmaga.gif

jurga,še tega kotla ni priklapljal zato nevem kako to dela ,sem pa priklapljal klasiko peleti- drva delajo zadovoljivo kolko sem slišal od strank. Sedaj pa delam večina v tujini tako da doma nič in da ti povem sploh več ne vem kaj se dogaja pri nas.Sam sem si montiral doma komplet Feroli poceni invensticija do sedaj so doma skurili tri palete peletov dela BP tako da nimam kaj reči,no pa še pozimi se greje sanitarna voda300l v kombinaciji TČ za poleti. Sem preračunal da bom imel drugo kurilno invensticijo vrnjeno 100% .Moje mnenje ko šmirgla EKO sklad z njihovimi pogoji saj se mi invensticija ne povrne cc.4 leta po njihovih kriterijih.tako da vsakemu svetujem kot sem si sam naredil dainvensticija povrne v čim krajšem času. Vse kar je drago ni rečeno da je tudi kvalitetno.

pozdrav.gif