Osebna pripravljenost na nesreče - SHTF

Koliko časa bi trajala vaša zaloga hrane, če od jutri naprej trgovine ne bi več obratovale?


  • Skupaj glasov
    82
  • Glasovanje je zaprto .

SHTF

Fizikalc
6. jan 2017
354
43
28
Za devetimi gorami
www.binance.com
Ker take teme še ni, jo bom pa jaz odprl.

Zanima me, kolikšna je vaša povprečna zaloga hrane - predvsem tistih, ki živite v mestih. Pri nas na podeželju je že samo po sebi umevno, da imaš za celo leto krompirja + polno skrinjo klobas.

Na spletni strani Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje je priporočeno:

"Za pripravo hrane pripravite plinski kuhalnik, odpirač za pločevinke, nekaj posode, jedilni pribor za enkratno uporabo in drugo. Upoštevajte priporočila za pripravo varne hrane. Več: Kako zagotoviti varno hrano.

V preglednici so našteta živila in pijače, ki jih odrasel človek potrebuje za optimalno prehranjevanje za dva tedna, z racioniranjem prehrane pa zadoščajo za preživetje za 30 dni:"

Živilo, jed Količine na osebo
prepečenec (trdi keksi, suhi kruhki) 1000 g
testenine 1000 g
riž (ješprenj, druge kaše) 250 g
moka (zdrob, kosmiči) 1000 g
instant krompirjevi izdelki 2 zavitka
suh fižol (leča, soja) 500 g
instant juhe 5 vrečk
sladkor 500 g
pločevinke z mesom (šunka, paštete, hrenovke) 1000 g
pločevinke z ribami 250 g
pripravljene jedi 1000 g
konzervirana zelenjava, npr. kisana zelenjava, zelenjava v slanici, kisu, olju 1000 g
konzervirano sadje, npr. sadni kompoti, suho sadje, pasterizirani sadni pripravki 1000 g
marmelada (med) 500 g
sadni sok 1 l
evaporirano mleko (kondenzirano mleko) 400 g
mleko v prahu 250 g
sterilizirano mleko 1 l
topljeni sir (trdi sir) 500 g
jedilno olje 1/4 l
mast, zaseka 250 g
margarina 250 g
namizna voda (mineralna voda) 10 l
instant vitaminski napitki 200 g
čokolada (kakav) po želji
orehi (mandlji) 100 g
rozine (suhe slive) 250 g
čaj po želji
kava po želji
sol 250 g
suh kvas 1 zavitek

Voda: vsaj za 3 dni
-------------------------------------------------------------------------------------------

Shranjujete hrano na daljši rok, ali delate po sistemu just-in-time (sprotno kupovanje)
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Hmmm težko odgovorim... Ker ko sem v mestu sem just in time... Ko grem pa na vikend smo pa NNP
smile-1.gif
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
249
113
Citat:
Uporabnik SHTF pravi:
Ker take teme še ni, jo bom pa jaz odprl.

Zanima me, kolikšna je vaša povprečna zaloga hrane - predvsem tistih, ki živite v mestih. Pri nas na podeželju je že samo po sebi umevno, da imaš za celo leto krompirja + polno skrinjo klobas.

Na spletni strani Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje je priporočeno:

"Za pripravo hrane pripravite plinski kuhalnik, odpirač za pločevinke, nekaj posode, jedilni pribor za enkratno uporabo in drugo. Upoštevajte priporočila za pripravo varne hrane. Več: Kako zagotoviti varno hrano.

V preglednici so našteta živila in pijače, ki jih odrasel človek potrebuje za optimalno prehranjevanje za dva tedna, z racioniranjem prehrane pa zadoščajo za preživetje za 30 dni:"

Živilo, jed Količine na osebo
prepečenec (trdi keksi, suhi kruhki) 1000 g
testenine 1000 g
riž (ješprenj, druge kaše) 250 g
moka (zdrob, kosmiči) 1000 g
instant krompirjevi izdelki 2 zavitka
suh fižol (leča, soja) 500 g
instant juhe 5 vrečk
sladkor 500 g
pločevinke z mesom (šunka, paštete, hrenovke) 1000 g
pločevinke z ribami 250 g
pripravljene jedi 1000 g
konzervirana zelenjava, npr. kisana zelenjava, zelenjava v slanici, kisu, olju 1000 g
konzervirano sadje, npr. sadni kompoti, suho sadje, pasterizirani sadni pripravki 1000 g
marmelada (med) 500 g
sadni sok 1 l
evaporirano mleko (kondenzirano mleko) 400 g
mleko v prahu 250 g
sterilizirano mleko 1 l
topljeni sir (trdi sir) 500 g
jedilno olje 1/4 l
mast, zaseka 250 g
margarina 250 g
namizna voda (mineralna voda) 10 l
instant vitaminski napitki 200 g
čokolada (kakav) po želji
orehi (mandlji) 100 g
rozine (suhe slive) 250 g
čaj po želji
kava po želji
sol 250 g
suh kvas 1 zavitek

Voda: vsaj za 3 dni
-------------------------------------------------------------------------------------------

Shranjujete hrano na daljši rok, ali delate po sistemu just-in-time (sprotno kupovanje)

pa ne mi s to amerisko PREPARED neumnostjo...
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Hja... glede na to kar se je izkazalo ob zadnji priložnosti [žled], ko je bilo treba it na nujne ukrepe... đabe ti zaloga hrane za kuhanje, če si brez elektrike. In te zebe. Ok, zdej noben sicer ni umrl od lakote in zmrznil od mraza, ker večina ni bila odrezana od civilizacije več kot 3 dni, ampak je pa lep pokazatelj, kako so ljudje pripravljeni na situacijo. Jaz recimo sem prvi dan spakiral in šel "v mesto" (ker preprosto stanovanja ogreti ni šlo, hrane pripravit tudi ne...). Večina te opcije ni imela. Buhnedaj, da bi stanje katastrofe trajalo dlje, ali pa, da bi do takega kolapsa prišlo v nekem večjem mestu.

Lp
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Citat:
Uporabnik SHTF pravi:
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Hmmm težko odgovorim... Ker ko sem v mestu sem just in time... Ko grem pa na vikend smo pa NNP
smile-1.gif

Pol imaš že Bug out plan narejen
priden.gif

Mi manjka samo še en srednje močen generator..tam za 700-800 eur za okol 4,5kW. Pač 3skrinje mesa ti ne pomagajo kaj dosti če ni štroma za vzdrževanje
smile-1.gif


Vse ostalo pa štima
smile-1.gif
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
za zmrzovalnik ne potrebuješ več kot 1kwh na dan oz še manj
rabiš pa nar nekaj zaloge goriva, da boš zdržal kak mesec na generatorju. načeloma 2kw generator zadostuje ( seveda ne, da boš kuhal na elektriko , mapak za poganjanje obtočne črpalke, hladilnik, skrinja... )
 

SHTF

Fizikalc
6. jan 2017
354
43
28
Za devetimi gorami
www.binance.com
T.i. "prepping" je pri nas ponavadi bil samoumeven - sedaj, ko je sneg, v avtu dodatna odeja, kakšen liter vode, če kje obstaneš na cesti. V glavnem stvar neodvisnosti - da se ti ni treba na druge zanašati. Še rezervno kolo v avtu je tak primer. Gre tudi brez, kaj pa če... ni signala, ni asistence, ti pa nekje sred nikjer, zunaj pa -20, pa sneg...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
"Prepping" logika se podre v trenutku ko se pojavijo izredne razmere drugačne od tistih ki si jih pričakoval. In te se bodo zagotovo pojavile prej kot pa načrtovane!
grims-1.gif


Recimo v sloveniji je poleg vremenskih ujm ki so zaradi razgibanega terena več ali manj lokalne (pomoč bo prišla hitro) največja nevarnost potres. V takem primeru če po prvem sunku ne neseš v nahrbtniku vse svoje prepping šare lahko ostaneš zunaj nag, bos in lačen. V tem primer je potem bolje poznat pravila preživetja v naravi kot pa imeti en kup zaloge in opreme (v od potresa porušeni hiši).

Sam imam oz. bolje rečeno imamo od preperskege logike doma od vedno in vedno:
- glavni štedilnik na plin + poleg jeklenke v uporabi tudi dodatno polno rezervno jeklenko
- primarno ogrevanje na peč na drva, v glavnih prostorih še vedno montirane dimnike ki so "ready to use" četudi tam že 20-30 let ni več peči
- par UPSjev, inverterjev in akumulatorjev (vse slabe akumulatorje ki so dobri še za nizke tokove hranim doma in jih redno polnim)
- zaloga hrane jasno .. od oka vsaj za 2-3 mesece (jeseni še več, ozimnica pa to)
- kantico bencina (vsaj 5l), motorko/e in opremo
- stare komplete avtomobilske prve pomoči, osnovna zdravila, razkužila za rane, par kompletov za "ličnu zaštitu građana"

Poleg tega imam doma, sicer ne direktno za namene "survival" scene še:
- UHF/VHF radijsko postajo
- par zračnih pušk/pištol
- komplet svetilk in baterij (18650 baterije)
- špiritni gorilnik (ki dela na vse kar gori)
...

Skratka ni da ni, če je treba pa it v šumo pa mislim da tudi tam preživim BP!
grin1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Citat:
Uporabnik jtfc pravi:
žajfa strikes again... in noben ne pogrunta.
uf-1.gif

Jasno da ga:
Citat:
Pri nas na podeželju je že samo po sebi umevno, da imaš za celo leto krompirja + polno skrinjo klobas

Samo tokrat je dal eno pametno temo za pametno debato!
grims-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.089
6.478
113
Človek lahko zdrži brez hrane kar nekaj časa, tako da najbolj važna je voda. Če pa ne pride pomoč po 20 dneh, pa tudi konzerva ne bo pomagala
wink-1.gif
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
Ko gre za preživetje, je karton konzerv fižola več kot dovolj za 30 dni. V skrajnem primeru pa je dovolj le voda.

Seveda za tiste s 5% telesne maščobe, voda morda le ne bo dovolj.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.089
6.478
113
Citat:
Uporabnik ThorZEN pravi:


Seveda za tiste s 5% telesne maščobe, voda morda le ne bo dovolj.

Torej več kot polovica alterja, pa še ti imajo nekaj 10kg beljakovin na sebi..ti preživijo več mesecev samo z vodo
wink-1.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Citat:
Uporabnik jtfc pravi:
žajfa strikes again... in noben ne pogrunta.
uf-1.gif

Jasno da ga:
Citat:
Pri nas na podeželju je že samo po sebi umevno, da imaš za celo leto krompirja + polno skrinjo klobas

Samo tokrat je dal eno pametno temo za pametno debato!
grims-1.gif
Ni nujno..zajfa nima džipa, pa nekako drgace deluje..
smile-1.gif

Drgač pa vsi mojstri prezivetja: v "mirni dobi" čimveč glejte diskaveri in Bear Gryllsa in podobne
evil.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Lični komplet za zaštitu gradžana... Po sili razmer sem dobil torbico z gasmasko in palerino in nekimi krpicami/prevezami...

Kjer modern filter paše na tako masko? Je navoj standarden al... Bo to bolj za okras.? Oridžinal mislim da je nek filter z ogljem za prvo silo
smile-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Pred kratkim sem tahči pomagal seliti nekaj pohištva. Dve zamrzovalni skrinji polni do vrha. Ženska ni pogruntala, da jih ni več 8 pri hiši kot pred četrt stoletja, temveč živi sama.
Mi namernih zalog hrane ne delamo, imamo pa tisto, ker je lastne domače pridelave. Torej nekaj zelenjave, žit in njihovih proizvodov (moka), prase v zamrzovalni (odvisno od obdobja leta), kak kompot in jabolko v shrambi. Vsekakor preživimo dober teden s tem, brez da bi stradali, ne bi pa jedli ne vem kako pestro. Malo hecno mi je bilo med žledom, ko so se morali nujno prebiti na Jezersko, ker ljudje so tik pred stradanjem. No ja, če pač ne moreš kupiti sveže solate in pomaranč, boš pa kak dan kaj iz moke in kakih testenin naredil in boš še živ. Ne vidim pa razloga, da bi imel doma 2 kg makaronov na zalogi iz trgovine in bi potem staro hrano jedel. Če se odvadiš, da en dan v tednu (npr. v nedeljo) ne greš v trgovino, ne glede kaj se zgodi in znaš denimo v primeru nenapovedanega obiska postreči iz sestavin, ki jih imaš doma, si dovolj pripravljen na en teden "hudega".