opisovanje okusa

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
kako bi vi opisali okus. na primer, da imate neko osebo, ki ne voha pa bi ji morali opisati kak diši oz. kak okus ima npr. pečen sir?? ali vodka z okusom melone?
confused-1.gif
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

A je to resno vprašanje ali zgolj hipotetično?


Če nekdo nikoli sploh ni mogel uporabljati vonja / okusa, potem je zelo težka (nekako tako kot nekomu, ki je slep od rojstva opisati sončni zahod)... drugače pa s kakšnimi primerjavami z že poznanimi vonji (ki se jih spominja).
 

Tenforest

Guru
3. sep 2007
5.661
501
113
41
povsod malo
bom porobal poiskat zapiske nekaj takega smo imeli pri živilstvu.

Slano= modra barva in občutek mraza
Sladko= rdeče in občutek topline
Grenko= zeleno in pekoči občutek
sej sploh ne vem če je takole pravilno od tega je že veliko let.
 

amper

Pripravnik
2. avg 2007
84
0
6
Lepi kraji :)
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:
kako bi vi opisali okus. na primer, da imate neko osebo, ki ne voha pa bi ji morali opisati kak diši oz. kak okus ima npr. pečen sir?? ali vodka z okusom melone?
confused-1.gif

Ampak to sploh ni neumno vprašanje.. Js mam s tem kr redno probleme, namreč seka me tu pa tam sprašuje, da ji naj razložim, kako pa to diši. (sama po hudi nesreči ne vonja). In moram priznat, da je to fuuul zahtevna naloga. Mislim, kak ji češ razložit, kako diši nek faking dobr ženski parfum.. Js nimam pojma in ji to tut kui povem. Je zelo težko!!!
smile-1.gif


lp
 

Kibibi

ubloonie
20. jul 2007
3.291
0
36
Uh, to je pa zelo težko. Mi smo morali nekje v srednji šoli (pri sociologiji, če se ne motim) opisovati okuse, pa smo jedli razne bombone. (Pa ne me spraševati, zakaj smo to delali, še sama nevem; ampak smo jedli bombone.) Kako boš opisal kakšen okus ima čokolada. Čokolada ima okus po čokoladi.
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
je vohala, sam je že veliko stvari pozabila. najlažje sicer je z barvami, sam še vedno prekleto težko. vsakič ko moram kaj opisat imam v glavi barvo tiste hrane.
no, da vam pomagam... opisat se da naprimer tudi z prostorom. sam ta je še težja. ma kdo kako lažjo rešitev??
 

XXXL

Guru
9. sep 2007
7.336
760
113
Vem, da človek vedno pogreša tisto, česar nima. Tako bi gluhi vse dal, da bi slišal, jaz pa bi všasih vse dal, da bi bilo malo tišine okoli mene. Paraplegik bi takoj vstal in tekel naokoli, jaz trenutno na tek niti ne pomislim. In tako naprej. Verjetno je podobno tudi z osebo, ki ne zazna vonjav. Ampak. Zastopil bi, da jo zanima, kako diši parfum... ne zastopim pa, da jo zanima, kako diši prismojena hrana...? Se zgodi, da sem prehlajen, ne vonjam niti dobrih niti slabih vonjev, pa me to nič ne moti. Bolj bi me motilo, če ne bi mogel občutiti okusa.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Vonj in okus sta med seboj neločljivo povezana.
smile-1.gif


Drugače pa mislim, da si postavil prehudo stališče - če bi v miru razmislil, sem prepričana, da bi ugotovil, da je veliko bolje živeti z vonjavami (in si sem in tja zatisniti nos), kot pa brez njih. In z nogami, kot pa v vozičku. In podobno.

Jaz bolj mislim, da folk tisto, kar ima, ne zna cenit.
 

_jolly_

Fizikalc
3. sep 2007
2.141
2
38
če ne vonjaš, pol tud hrane ne okusiš. oz. okusiš slano, sladko, kislo in grenko, kar je 20% okusa. aroma, ki je 80% okusa pa izgine. in ker hrano ješ več krat na dan, parfumov pač ne vohaš tolk jo bolj zanima kak okus oz. vonj ma hrana. problem pa je kak opisat to brez drugih vonjav.. :p
btw. pred 7 leti je še vonjala, tak da ve kaj zamuja.
 

gs1422

ekonomist
13. okt 2007
1.158
0
36
43
Dobova
Včeraj sem bil v Ptujski kleti, pa smo degustirali traminca, ki naj bi imel vonj po konjskem znoju in petroleju. Kam pa pridemo brez domišljija?
grin1.gif
 

lovelove

lovelove
23. jul 2007
2.788
0
36
115
zravn komšije
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:
kako bi vi opisali okus. na primer, da imate neko osebo, ki ne voha pa bi ji morali opisati kak diši oz. kak okus ima npr. pečen sir?? ali vodka z okusom melone?
confused-1.gif

dejansko je to nemogoče....
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Citat:
Uporabnik lovelove pravi:
Citat:
Uporabnik _jolly_ pravi:
kako bi vi opisali okus. na primer, da imate neko osebo, ki ne voha pa bi ji morali opisati kak diši oz. kak okus ima npr. pečen sir?? ali vodka z okusom melone?
confused-1.gif

dejansko je to nemogoče....

Se da... Recimo meni ma ledeni čaj Nestea okus kot lak za lase...
smile-1.gif
Čeprav laka nikoli nisem jedel ali pil...
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Aha...
smirk-1.gif

Zdaj je treba samo še poznati okus laka za lase in imaš rešeno...

Če mu ne dela senzor okusa, mu tvoj opis pomaga 0.
Je pa res, da je Nestea ledeni čaj zanič
grin1.gif