Okolju prijazni avtomobili

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.929
1.094
113
www.adriamedia.si
Ker:
čas = denar
ker ne mislim stati vsakih 300km in zijat v luft
ker če grem v tistih 20 minutah na kavico, je to ena kavica, ki je že v štartu nisem imela namena spit. Ergo, zagonjenih 2€ ali 1l bencina...
ker se ne mislim cijazit 110km/h po AC, kot 99% vseh električarjev
Vidiš, jaz se se pa na poti npr. v/iz Minhna vedno ustavil za kavo. In za nafilat na poti je potrebno manj časa, kot porabiš za kavo. 15 min pri 120 kW moči je 30 kWh. Več dopolnit do Minhna ne rabim.
Mimogrede, ko sem bilk par tednov nazaj gor, sem bil z električarjem med najhitrejšimi po Nemčiji. V Avstriji pa itak vsi 135-140 po števcu, v Nemčiji tudi +10 (na no limits pa 140 do 150).
Ne razumem pa, zakaj bi se vozil 110?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Fajn za tebe. V petih letih, kar se redno vozim na sever Avstrije po A9, vsak teden 700km, se še enkrat, ponavljam, niti enkrat, zgodilo, da bi me prehitel električar. Niti takrat, ko vozim v Eco in 130 po števcu. Vse lepo "čičajo" na desnem pasu in lovijo kWh...
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.345
3.438
113
Fajn za tebe. V petih letih, kar se redno vozim na sever Avstrije po A9, vsak teden 700km, se še enkrat, ponavljam, niti enkrat, zgodilo, da bi me prehitel električar. Niti takrat, ko vozim v Eco in 130 po števcu. Vse lepo "čičajo" na desnem pasu in lovijo kWh...
V Nemčiji pa blisnejo mimo kadar se mučim z VW T6 DIZEL.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.939
5.013
113
Vprašanje za vse, ki jih muči doseg. Kolikokrat na leto pa naredite več kot 300km v enem dnevu (ali še bolje v enem kosu)? Če je odgovor večkrat na teden/mesec, potem vas razumem in trenutni EV-ji še niso (in vprašanje, če sploh kdaj bodo) za vas. Če je pa to 1x mesečno ali manj, potem so pa vaše sanje o poceni EV-jih s 600km dosega navadno jokanje.

Jaz sem svoj EV, ki ima 300km avtocestnega dosega v dobrem letu lastništva potreboval natanko 3x filat na hitrih polnilnicah, da sem lahko prišel na cilj. Z bencinarjem sem bil pa 1x tedensko na črpalki. Je pa res, da imam sorazmerno malo daljših voženj.
Jaz naredim letno cca 15000 kilometrov, pa vseeno naštejem v povprečju 24 poti letno preko 300 km. Pač relativno kratka razdalja do službe, ostalo parklat na leto na more in je to, to. Ampak 1x je dovolj da so polnilnice zasedene, da te žena in otroci pošljejo v tri krasne. Bistvo vsega pa tiči v vprašanju, zakaj pri milemu bogu bi moral kupit avto, ki je 1x dražji in ima slabši doseg od primerljivega fosilca. Ko bodo cene 1:1 potem pa se lahko začnemo pogovarjat. Sploh pa EV še niso prav zaživela, elektrodistributerji pa že danes imajo panične napade pred razpadom električnega omrežja. Cene elektrike pa tudi ne kaže da bi kdajkoli lahko padle na predkoronski nivo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.832
617
113
EU
Običajno jaz prevozim 500 km v kosu brez postanka oziroma če bi bil utrujen, bi potem naredil 5 do 10 minutni postanek, da se malo pretegnem na svežem zraku. Na 1200 km imam pa več postankov, tudi za tankanje goriva, ker si pač proti koncu le veliko bolj utrujen kot na pol poti; še vedno pa to niso 30 minutni postanki. Kave se sicer ne branim, ampak jo rajši pijem kar med vožnjo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.929
1.094
113
www.adriamedia.si
Jaz naredim letno cca 15000 kilometrov, pa vseeno naštejem v povprečju 24 poti letno preko 300 km. Pač relativno kratka razdalja do službe, ostalo parklat na leto na more in je to, to. Ampak 1x je dovolj da so polnilnice zasedene, da te žena in otroci pošljejo v tri krasne. Bistvo vsega pa tiči v vprašanju, zakaj pri milemu bogu bi moral kupit avto, ki je 1x dražji in ima slabši doseg od primerljivega fosilca. Ko bodo cene 1:1 potem pa se lahko začnemo pogovarjat. Sploh pa EV še niso prav zaživela, elektrodistributerji pa že danes imajo panične napade pred razpadom električnega omrežja. Cene elektrike pa tudi ne kaže da bi kdajkoli lahko padle na predkoronski nivo.
Jaz jih 30K, pa precej več poti 300 km+ (kar je še vedno dovolj malo, da dostikrat sploh ni treba polnit vmes). Da bi bile polnilnice polne, se mi še ni zgodilo.
EV je cenejši od fosilca. Kar zračunaj si TCO.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.929
1.094
113
www.adriamedia.si
Običajno jaz prevozim 500 km v kosu brez postanka oziroma če bi bil utrujen, bi potem naredil 5 do 10 minutni postanek, da se malo pretegnem na svežem zraku. Na 1200 km imam pa več postankov, tudi za tankanje goriva, ker si pač proti koncu le veliko bolj utrujen kot na pol poti; še vedno pa to niso 30 minutni postanki. Kave se sicer ne branim, ampak jo rajši pijem kar med vožnjo.
Pri 500 km poti rabiš za polnit 1x 15-20 min postanka.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.939
5.013
113
Jaz jih 30K, pa precej več poti 300 km+ (kar je še vedno dovolj malo, da dostikrat sploh ni treba polnit vmes). Da bi bile polnilnice polne, se mi še ni zgodilo.
EV je cenejši od fosilca Kar zračunaj si TCO.
Garantiraj mi to v petek, sobo in nedeljo junija, julija in avgusta na AC Macelj - Zadar. Pa počakmo še kako leto, da se dobavijo vsa danes naročena EV, pa da vidimo kako bo to tudi pri nas.
Pokaži mi še ta TCO, da vidim. Pa ne provociram, res me zanimajo izračuni.
Kako dolgo že imaš EV in popravico povej kak je doseg danes in kak je bil pri novem vozilu.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.354
5.866
113
pri taščici
Ne vem kaj je solidna oprema za tebe, ampk za to ceno dobis ravno nekaj osnovnega od Kone, ioniqa(doseg na meji), mogoce id3 (ne spremljam njegovih cen)
Pa PSA izvedenke (Corsa, moka, c4e...) tudi vidim da so za ta denar. Ne vem pa ko je s hitrimi polnjenji pri njih.
Pred novim letom je bilo se nekaj upanja, sedaj je vse 10% drazje
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

Ko je treba zagovarajt domet in da se "pač 1x ustaviš za 20 minut", potem je na tapeti hitro polnjenje in kavica. Ko je treba zagovarjati TCO, potem se privlečejo na plano izračuni ob polnjenju doma, samo toliko, kolikor rabiš, moraš biti na pravilni elektro-distributerju in po možnosti imeti SE...
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.300
1.061
113
Tako tako za 2x letno na morje it se ne gleda klko stane kavics med polnjenjem... Za vse ostalo so nočne tarife doma.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Tako tako za 2x letno na morje it se ne gleda klko stane kavics med polnjenjem... Za vse ostalo so nočne tarife doma.

Poleg tega, da moraš imeti malo morje kartic (naročnin) na xy različnih polnilnic, če hočeš kolikor toliko ugodno polnit. Zadnjič sem se ravno ustavil na pumpi da tankam, nekoliko severno od Dunaja proti Češki, dizel nekaj čez 2€/l... Zraven kar nekaj (praznih) polnilnic Ionity, cena skoraj 0.9€/kWh. Pri porabi cca 20kWh/100km, kolikor ti uspe, če voziš po polžje... Se TCO ne izzide :)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.505
9.205
113
Poleg tega, da moraš imeti malo morje kartic (naročnin) na xy različnih polnilnic, če hočeš kolikor toliko ugodno polnit. Zadnjič sem se ravno ustavil na pumpi da tankam, nekoliko severno od Dunaja proti Češki, dizel nekaj čez 2€/l... Zraven kar nekaj (praznih) polnilnic Ionity, cena skoraj 0.9€/kWh. Pri porabi cca 20kWh/100km, kolikor ti uspe, če voziš po polžje... Se TCO ne izzide :)
Pa saj ne rabiš tam polnit. Itak se ustaviš v supermarketu in polniš zastonj na njihovi polnilnici, vmes pa še tedenski nakup opraviš in en film pogledaš.:evil:
MrDaco pa froce na igrišče nažene, ženi pa kartico da, da gre v nakupe in ima mir. Win-win.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in novaa