Okolju prijazni avtomobili

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Moja prva, da se živa nebi vsedla v tak avto.... :valjamse:
Ampak 1600km dosega in 65km free filanja dnevno z vgrajenimi sončnimi celicami bo revolucija. Nič čudnega da imajo toliko preorderjev.
imam občutek, da gre sedaj razvoj v napačno smer. Tekmovanje kdo ima daljšega...doseg. Vsi imamo tudi "samo" 300km dosega dovolj, ČE ga lahko podaljšaš na vsaki obstoječi črpalki v 5min za normalno ceno.
 

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.828
616
113
EU
Ne, ni res. Meni je zelo všeč, da mi vsaj 600 km sploh ni treba razmišljati o kakršnemkoli postanku na črpalki, rajši več. Me sploh ne zanima. Za mene je tankanje goriva izredni dogodek, ki se mu žal pač ne moreš izogniti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
eno je kar nam je všeč, drugo pa kar potrebujemo ;)
jasno, tudi jaz bi raje imel 1000+km dosega;)
hotel sem povedat, da se naj raje osredotočijo, da bomo lahko normalno "tankal" avte. Osebno bi preživel tudi kak km manj dosega, če ga le lahko podaljšam na normalen način. ker pod trenutnimi pogoji mi tudi na misel ne pride, da bi imel električnega.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
600 km dosega ne vem če sem kdaj rabil. Največjo furo, ki sem jo sam delal je bilo 750 km, pa še to moraš vmes iti parkrat odtočit ter kaj pojest in popit.
In ravno to je poanta hitrih polnilnic. Na dve uri se ustaviš na pavzi in takrat dofilaš.

Skratka, realne potrebe za ekstremnimi baterijskimi dosegi v civilizaciji ni, ker je že polnilna infrastruktura dovolj gosta. Za v divjino, je pa stara Toyota.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Dvomim, da je ob malo večji frekvenci električnih vozil infrastruktura že dovolj gosta. Poleti se še na počivališču včasih ne moreš ustaviti, ker ni prostih parkirišč, da bi se odpočil, kaj šele, da bi lahko polnil, če bi bilo e vozil blizu 1 %.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.332
3.429
113
Saj Hrvati imajo par polnilnic na poti.
Morem poleti malo oko vrečt da vidim če se bodo tepli za elektriko, ker Nemci imajo že kar dosti brivnikov na 4 kolesih.
 

Ginginova

Guru
28. jul 2007
6.522
1.405
113
Sedaj je bilo mrtvilo zaradi COVIDa, se bo tudi na hrvaškem začelo več polnilnic postavljat, tudi Ionityev 350 kW.
Brivnikov na kolesih, pa je bilo že sedaj za praznike kar nekaj.

Do sedaj so pa polnilnice v glavnem samevale.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Vsako raziskavo lahko narediš tako, da bo v dobri luči prikazan tisti, za katerega navija naročnik raziskave.

Če se pri emisijah EV-jev upoštevajo emisije, ki nastanejo pri proizvodnji elektrike... potem bi se morale pri ICE-jih tudi upoštevat emisije, ki nastanejo pri črpanju, transportu in rafiniranju nafte (vključno z emisijam pri proizvodnji elektrike, ki jo ta proces zahteva). Skratka... tukaj nikoli ne bomo dobili pravih številk, kater je bolj "zelen".

Me je pa nasmejalo, kako so v članku namignili, da bi lahko bile številke za EV še slabše, če bi upoštevali, da bi vsak EV v svoji življenski dobi 16 let potreboval dve bateriji (ker dajejo proizvajalci na baterijo samo 8 let garancije). To je tako, kot da bi rekel, da bi v povprečni življenski dobi avtomobila potreboval par novih avtomobilov, saj noben proizvajalec ne da garancije 16 let na avto.