Novo pri Telekom Slovenije III.

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.959
321
83
www.svetidej.com
A1 ponuja LTE fiksne pakete do 40/5, Telekom do 10/2. Tako, da bi na A1 znali biti paketi do 40 Mbit/s. Razen seveda, če se bodo tudi oni fokusirali na tiste, ki imajo manj kot 10/2.
 

Clancy

Majstr
20. avg 2007
788
353
63
Pri nas je bila zanimiva štorija s to optiko.

Telekomovci so nam nekje po letu 2000, prekopali parcele po dolgem in počez, in položili cevi. Potem je vse ostalo v mirovanju vsaj 5-6 let, čeprav smo imeli bakreno povezavo iz leta 1980 in internet ni šel nikamor. Verjetno smo imeli najslabšo internetno povezavo v Sloveniji, vendar se kljub temu, Telekomovci v vseh teh letih niso zganili.

Nakar je v začetku jeseni 2007, Gratel za T-2, v naši vasi začel prekopavati ceste in tudi on polagati cevi. Ni minilo dva tedna, že so začeli Telekomovci vpihovati svoja optična vlakna
grin1.gif
. Novembra 2007, pa smo že bili priklopljeni na Telekomovo optiko in začeli uporabljati njihove storitve, mislim, da kar med prvimi v Sloveniji.

Ko so Gratelovci, ozirmoa T-2 sprevideli, da so prepozni, so pobrali šila in kopita in se pobrali v drug kraj, pri nas pa so pustili nedokončano. Res, da so z leti postopoma tudi oni položili cevi do hiš in naredili omarice, vendar vlakna še vedno niso v njih.
Upam, da bodo kmalu tudi oni vpihnili vlakna, da bo večja konkurenca
grin1.gif
, po drugi strani, pa smo lahko veseli, da imamo vsaj to.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.830
726
113
www.jernej.org
Pri nas so (prazne) Telekomove cevi položene že skoraj 10 let. Je pa res, da so v vmesnem času centralo postavili bližje in gre VDSL tudi do 30Mbit/s. Ampak vseeno se mi zdi skrajno neprofesionalno, da ne dokončajo, kar so začeli. Krajevna skupnost bi morala dati nek časovni rok, da se stvar postavi... če ni dokončano, se pa da možnost drugemu operaterju...
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.959
321
83
www.svetidej.com
Enaka zgodbo se je naredila tudi mojemu sodelavcu pred leti. Položili cevi brez kablov.

Drugačna pa je zadeva z optiko, ki jo gradijo iz evropskih sredstev. Pri mojem bratrancu se jim je prejšnje leto mudilo položiti kable v tistem mesecu, ker sicer ne bi dobili izplačanega EU denarja. Tam je bilo vse narejeno v roku dveh tednov
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Zivim km od telekomove centrale.
Vdsl siba do 20/4.
Poleti so govorili da bo do novega leta optika po obstojecih stangah. Sem jih vprasal do katerega novega leta, pa so rekli 2018. No zaenkrat nisem se nikjer videl.telekomovcev po vasi. Novo leto pa ze je.

Glede hibrida. Nima smisla. V hisah z novejsimi okni si nedosegljiv ali pa se za en drek. Net preko gsm v hisah ne dela.
Nedosegljiv si celo v stavbi (gasilski dom) kjer je telekomova centrala.
Stos je v tem da ima simobil mogoce za.odtenek.boljsi signal. Ponekod v vasi ujames celo.4G, ostalo pa za en drek sprejem 2G, toliko da klici na prostem.laufajo, v objektih pa....
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
To pa ne drži. sosed ima tukaj od A1 (Simobil) komot njihov internet in IP TV preko mobilnega omrežja. Pa nima zunanje antene, modem z anteno ima kar položen v en kot. Vem, ker sem mu jaz namestil in preverjal.
Pa je od bazne postaje 2km razdalje, poleg tega se je niti ne vidi, vmes hrib zastira.
 

krko

Guru
5. sep 2010
2.498
1.148
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Zivim km od telekomove centrale.
Vdsl siba do 20/4.
Poleti so govorili da bo do novega leta optika po obstojecih stangah. Sem jih vprasal do katerega novega leta, pa so rekli 2018. No zaenkrat nisem se nikjer videl.telekomovcev po vasi. Novo leto pa ze je.
Kaj pa GVO oz. njihovi podizvajalci?

Citat:
Dela trenutno potekajo na območju Mestne skupnosti Litija, v naslednjih mesecih pa je predvidena tudi nadgradnja v naseljih Breg pri Litiji, Veliki vrh, Zgornji Log, Spodnji Hotič, Zgornji Hotič, Jesenje in Vače.

A vidiš kdaj boš na vrsti....je še nekaj naselij pred tvojim
grin1.gif
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.959
321
83
www.svetidej.com
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Poleti so govorili da bo do novega leta optika po obstojecih stangah. Sem jih vprasal do katerega novega leta, pa so rekli 2018. No zaenkrat nisem se nikjer videl.telekomovcev po vasi. Novo leto pa ze je.
Jaz sem na AKOSovih straneh videl, da bodo pri meni gradili optiko poleti 2016. Januarja 2017 je GVO prišel pregledati teren (rekli so, da bodo končali do poletja 2017), 8. januarja 2018 so zabrneli stroji.
 

Lord_Raiden

Majstr
2. nov 2007
4.506
289
83
Kaj telekom še vedno gradi FTTH al gradi FTTN? Ker nekje sem bral da je optika samo do centrale naprej je pa bakrena povezava in ni več optika do uporabnika .. Kar mislim da je slabše za uporabnika itn..

Sam mam optiko do modema kar mislim da je 100% bolše kot FTTN če res da gradijo pri Telekomu itn..

Če se motim naj me kdo popravi..

Lp..
 

SvetIdej

Majstr
20. dec 2011
3.959
321
83
www.svetidej.com
FTTH GPON = gigabitno pasivno optično omreže se eno vlakno deli med 8, 12,24,32,64 vse do 128 uporabnikov. Pasovna širina pri GPON je 2,488Gbita kar se deli med uporabnike.

Telekom se mi zdi, da na eno vlakno priklopi največ 64 uporabnikov.

IMG_1320.JPG
 

Azgard

Pripravnik
5. feb 2011
688
0
16
GPON je čisto OK. Trenutno je cenejši, bojazen, da so z napeljavo GPON za večno obsodili tvojo hišo na manjše maksimalne hitrosti je odveč. Upgrade v P2P je ekvivalent manjšemu upgradu na centrali.
Vse kar rabijo, da ga v prihodnosti, če bo potreba spremenijo v pure P2P je en optični switch na mesto kjer je sedaj na slikci pasivni splitter + enega kjer je sedaj OLT. Skratka brez kopanja, brez novih vlaken. Edino mesta, kjer je sedaj spliter rabiš elektriko potegnit, elektrike pa dandanes ni težko od nekje dobiti (ali pa celo že je na voljo).

FTTN pa pomeni da je optika na ulici zraven hiše ali vsaj nekje zelo blizu(centrala je že predaleč za to). Tu gre bolj za začasno tehnologijo. Pač način kako doseči skoraj optične hitrosti brez razkopavanja čisto do hiš. V Sloveniji kolikor vem zaenkrat povsod do hiš dajejo...
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Krko in svet idej
Saj ce bi meni rekli da bodo kopali jih ne bi niti promil resno jemal. Tako pa so rekli da bodo sli po obstojecih stangah pa....sem bil spet naiven obljubam drzavnega podjetja.
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
33.016
5.724
113
blizu močvirne prestolnice
Ne skrbi. Če piše da bodo naredili, potem boš dobil. Ko so pri nas delali optiko, so hoteli tudi po štangah. Pa smo rekli ne in potem so kopali. Je pa zanimivo, najprej pride pobirat Telekomovec pogodbe, nato kopljejo po cesti, nato do bajt, sledi še ena skupina katera pihne optiko, nato drugi naredijo vse v omarici, šele nato pride tehnik in priklopi. Vse skupaj je trajalo par mesecev. Imamo pa že kar nekaj let.
 

Azgard

Pripravnik
5. feb 2011
688
0
16
Nadgradnja GPON v P2P je seveda v končni fazi dražja, kot če bi že na začetku naredil P2P direkt iz centrala do hiš, sam pač šparat treba:) Oziroma če bo tehnologija dovolj napredovala morda ne bo nikoli potrebe...

Koliko točno je ceneje ne vem, nekje sem slišal oceno da tudi do faktor 2...
 
Nazadnje urejeno: