Notranja inox stopniščna ograja - DIY??

raners

Majstr
4. mar 2008
2.708
365
83
Hej vsem...

Doma bomo zamenjali ograjo na stopnicah in sem že imel enega izvajalca doma (je že v penziji) in ob pogovoru z njim sem dobil občutek, da tak vse dele kupi in jih skup sestavi... No, mogoče me je občutek varal... No, in sem prišel na idejo, da malo na netu pogledam in vidim, če bi dobil vse elemente in mogoče sam zmontiral ograjo...

Sicer menim, da nimam dveh levih rok (in sem že poprijel za marsikatero delo), vendar pa se zavedam, da pri lahko mogoče inox ograji hitro kaj zajebeš.... Si pa mislim, da moraš biti zelo precizen (kar se mi zdi, da sem) (sem pa zaradi tega POČASEN ko polž... :) )

No, in na netu sem videl eno spletno stran (http://ramainox.si/produkti/inox_ograjni_elementi/) (verjetno jih je še več), kjer prodajajo elementarne elemente za inox ograje...

Se je kdo spravil sam postavit inox ograjo? Ker po resnici še nikoli nisem varil inox materiala, ampak s temi različnimi elementi si predstavljam, da tako ali tako ne rabiš nič več varit (razen če si zaželiš kako eksotično obliko ograje..). Ali se motim (je še vedno vsaj nekaj varjenja)?

Trenutno imamo tako ograjo:
20200510_090052.jpg
20200510_090123.jpg


Imeli pa bi nekaj takega (s steklom):
unnamed.jpg

ali s palicami:
unnamed1.jpg


Kolikor sem na hitro gledal, se dobijo skoraj vsi elementi za kupit (stebri, zaključki, držala, itd.)...

Sedaj pa me zanima, če obstaja kakšna vredu fizična trgovina v MB (in okolici), kjer lahko primeš določeni element v roke (da vidiš točen izgled) ali pa katera spletna trgovina ima najboljše cene in ažurne slike ter veliko ponudbo elementov?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.708
365
83
Heh, nisem niti pogledal, da so iz kidričevega in da imajo prodajalno na drobno... (niti nisem pričakoval, da imajo spletno in fizično trgovino... ;-)

Se bom oglasil tam... Ker imam par malenkost specifičnih vprašanj...

Heh, hvala Pbutec , zelo si mi pomagal... ;-)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.708
365
83
Nekaj bi še vprašal... Kaj pa Aluminijaste ograje? Zadnjič sem videl v Bauhaus, da imajo naprodaj ALU ograjne elemente in se mi niso zdeli dragi...

Torej, ali se na stopnišču montira tudi ALU ograje?

In zakaj ja (ali zakaj ne)??

Sam nekak pomislim, da je inox bolj odporen material na razne praske...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.708
365
83
Nevem... Mogoče s kakšnim prstanom, zadrgo, ko kaj neseš po stopnicah in potegneš po ograji in podobne stvari...

Sploh nevem, če se montira aluminij za notranje ograje...

Ponavadi pač montirajo rostfrei ograje...

Ima kdo doma ALU notranjo ograjo?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.329
5.362
113
Lahko so tudi zlate seveda, point je da marsikatera notranja ograja ni rostfrej, ker nima smisla. Zakaj bi to bilo pri notranji ograji važno? Njegova teza je:"Ponavadi pač montirajo rostfrei ograje..."
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.475
113
saj pravim, marsikatera je medenina in pokromano, ne pa rostfrei. rostfrei je težko pucat prstne odtise.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.708
365
83
Evo, ograjo (inox elemente) že imam doma in danes/jutri začnem z vgradnjo... Bom na koncu napisal tudi vse, kako je potekalo od nabave do montaže.. ;)

Imam pa že prvo manjšo težavico, in sicer rezanje inox cevi fi 42 na vinkl... Sicer sem imel plan, da bi cevi rezal s kolegovo žago, ki je taka:
471516.jpg

, ampak nikjer ne dobim takšnega žaginega lista (fi 250, vpetje 30) za rezanje inox cevi... Sicer je res, da sem pogledal samo v Bauhaus MB, ampak tudi na netu ne najdem takega žaginega lista... Pač dobil sem občutek, da za inox (pač za železo) obstajajo samo listi do 230 (torej za navadni flex)...

Z malim fleksom in šajbo za inox (debeline 0,6mm) sicer lepo reže cev, ampak je list tako tanek, da hitro "gre malenkost po svoje" in vrezana cev ni lepo vrezana na pravi kot...

Idealno bi bila neka mašina (podobna na sliki zgoraj), katera reže na vinkl...

Kako, s čim bi rezal inox cevi fi 42, da bi bila cev vrezana lepo na vinkl? Ima kdo kako idejo?
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Rezalna plošča za inox je običajno debeline 1,0+mm male in 2,0+mm večje. Torej najbrž nimaš prave ...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.708
365
83
Hmm, drugače za inox velja, da tanjša kot je plošča, lepše se reže... No, saj to velja tudi za ostale materiale, ampak inox lahko "prežgeš", če režeš s predebelo ploščo in je potem taki temo rumen okoli reza...

No, ampak ni to poglavitveni problem... Problem je tudi nastavit mali flex lepo na vinkl in potem tudi lepo vrezat na vinkl... ;)

To me pač zanima, kako to režejo mojstri... ;-)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.841
3.865
113
Tudi s potezno žago ne gre lepo na "vinkl" če je material bolj trd ali debelejši. Oz. za 90 se ponavadi pri kvalitetni žagi list ne upogiba veliko, pri ostalih kotih ki so "nižje" pa lepo malo zaplava list.

Take zadeve se potem rešuje s tračnim oz. kolutnim brusilnikom in mizo (nastavkom) za kote. Skratka če ti uspe s fleksom odrezat približno natančno potem raje kupi tračni brusilnik pa bo stvar narejena v nulo.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.708
365
83
Ja, saj s fleksom vrežem dokaj vredu, ampak vseeno nebi rad imel nekega lufta pri zaključkih in kolenih... ;)

Kolega mi je tudi rekel, da uporablja 5cm abdek trak in če ga zalepiš lepo okrog cevi (da ni zalepljen poševno), potem imaš lepo vidno "črto", ki je na vinkl... Dober nasvet in praktičen nasvet...

Utisevalec, aha, torej priporočaš, da vrežem z malim fleksom čimbolj lepo in potem cev pobrusim s tračnim brusilnikom, kajne? Pomoje tudi dobra ideja, ker sem kar hitro zravnal tudi z brusilnim listom za flex... ;)

Drugače pa tu si je en sam naredo tako stojalo za mali flex:
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.708
365
83
Evo, ograja je končana in kot sem obljubil, bom malo opisal, kako je potekalo delo...

Najprej slike, pod slikami pa opis....;)

20200817_220215.jpg


20200817_220148.jpg


20200817_220232.jpg


Za primerjavo, kako je bilo prej, lahko pogledate prvi post v tej temi..;)

Okey, pa gremo lepo po vrsti...

Najprej sem moral dodobra naštudirat, iz katerih elementov bi sestavil ograjo... Najprej sem šel v prodajalno Mibra (v Hočah), kjer sem dobil katalog INOX izdelkov, v katerem so skoraj da vsi elementi s slikami in merami ter tudi primeri postavitve. Katalog sem dobil tudi v pdf obliki - če koga zanima, si lahko malo pogleda...

Nato iskanje najboljše ponudbe... Moram povedat, da so cene za Inox elemente ZELO različne v različnih trgovinah. Sam sem dobil ponudbe ob Mibra Hoče, Inox Center (Benedikt) (izdelki na spletu) in Rama Inox (izdelki in cene na spletu). Ko sem dobil ponudbe, sem malo primerjal cene in kot sem že povedal, cene ZELO variirajo... Npr.: zidno držalo je bilo v najcenejši trgovini slabih 10 eur, v najdražji pa dobrih 24 eur (več kot enkrat več) in če jih rabiš več kosov, lahko hitro profitiraš par 10 eur... Nato sem imel še srečo, da so mi v Mibri drugič (ko sem imel fiksno število elementov) poslali v bistvu maloprodajne cene. Nato sem klical tudi v inox center in so mi tudi tam brez problema pripravili maloprodajne cene (samo lepo sem jih vprašal). Če bo kdo kaj kupoval, naj ŽE NA ZAČETKU POVPRAŠA ZA MALOPRODAJNE CENE... ;) (se spet prišpara par 10 eur... ;)). Na hitrco sem vse postavke na ponudbah (saj jih je bilo samo 11) vrgel v excel in naredil izračune, kje so izdelki najcenejši in excel je izračunal, da če je vzel vse najcenejše postavke iz vseh ponudb, je bilo razlike dobrih 90 eur (in zaradi 90 eur sem kupil izdelke v 2 trgovinah).

Sedaj pa izvedba (sestavljanje) ograje.... O nekaj začetnih težavicah (o katerih je opisano zgoraj) sem potem dokaj hitro zrezal cevi, zvrtal luknje, vrezal navoje in sestavil ograjo. Za vse skupaj sem porabil nekje 16 ur dela - če bi delal še enkrat, bi bil verjetno gotov v polovico tega časa..;)

Največja jebarija je bila odrezat cev lepo ravno na vinkl in PREDVSEM ZVRTAT LUKNJE lepo ravno po celotni dolžini stebra (sem moral pri dveh stebrih malo popravljat, ko sem montiral tanke prečne cevi). Ker čeprav začneš vrtat lepo tam, ko si zarišeš, ti med vrtanjem nekako sveder potegne v eno stran in če ni luknja lepo pravokotno glede na ostale luknje, so potem problemi pri pritrevanju prečnih tankih cevi... Če bi delal še enkrat, bi obvezno želel imeti žago (ki reže lepo na kot 90°) in navpični vrtalnik (sam sem namreč vrtal cevi z AKU vrtalnikom, kar "na roke")... PA ZELO PEDANTEN IN NATANČEN moraš bit, ker ko enkrat cev vrežeš prekratko (ali pa ti flex malo potegne po cevi), potem tega več ne moreš zakrit...

Še nasveti:
-Inox režite s čim tanjšo rezilno ploščo (sam sem kupil debelo 0,6 mm - v bauhausu jih nimajo, imajo jih v prodajalnah z inox elementi).
-svedre in navojne svedre tudi kupite v trgovinah z inox elementi - so boljši kot tisti v bauhausu
-preden vrtate lunkje in tudi med vrtnjem, namočite sveder v kako motorno olje (ne zažgeš svedra tako hitro)

Še cena... 2 privatnika sta mi rekla, da bi taka ograja stala nekje med 700 in 800 euri, sam pa sem za vse elemente dal nekje 410 eur...

Sam sem šel delat predvsem zato, ker mi en privatnik ni znal povedat točno, kako bi izpeljal ograjo na podestu stopnic - sicer nama je kazal en primer z nekimi kvadratnimi držali, ki nama ni bil najbolj všeč. Tukaj pa sma pred nakupom šla pogledat vse elemente, kako izgledajo in tudi primerjala, kako bi nekaj izgledalo z enim in drugim elementom (npr.: najprej sma mislila imet kolena na tankih palicah, ampak sma si potem premislila in naredila z zaključnimi kroglicami, ker se nama je bolj dopadlo)...

Evo, to je to... ;) Če še koga zanima kaj, naj kar vpraša... ;)
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.569
278
113
dej še kakšno sliko od blizu teh vogalov in kotov... ti je ratalo lepo odrezat vinkle??

dobr, sej cena 800 je čist ok cena, če je material 400€...

kok ur si porabil vse skupaj?