Trenja (Železniki): Mnenja nekaterih ljudi

gregap

Pripravnik
11. okt 2007
233
0
16
Morm radar postavt, da mi povejo.
Povejte vi svoja mnenja.


MNENJA

Prihajam iz Železnikov. Tudi nas je poplavilo. Včeraj smo spremljali
Trenja. Tista krava, ki je vse skupaj kozlala, je ena snažilka, ki je
izgubila službo že v dveh trgovinah zaradi kraje. Njen mož pa je čisti
nesposobnež, ki je bil zaposlen v vojski in je bil iz nje tudi odpuščen.
Sedaj pa zbija palete. Odprl je s.p. In kaj mu je voda zalila? Eno kladivo
in par žebljev. Katastrofa.
Bom pa jaz povedal. HVALA LEPA VSEM GASILCEM IZ CELE SLOVENIJE. HVALA VSEM
PROSTOVOLJCEM, KI STE SE KOPALI V BLATU. HVALA VSEM. VEČ KOT ZAHVALE VAM
TRENUTNO NE MOREMO DATI.
Nič se ne ustrašite takih komentarjev. Vsi smo vam hvaležni.
Pa še nekaj. Slak&Co Trenja so cel dan čakali na ulici in pizdili, da naj
jim odkidamo blato, da bodo lahko postavili sceno. Eden pa ni prijel za
lopato in si sam kaj naredil. Obup.
Imam še eno vprašanje. Kaj naj naredimo z moko, ki jo deli Karitas? Pečemo
kruh, Pecivo? Ne vem no. Mogoče bi bilo bolj smiselno deliti kaj
konkretnega za pojest. Recimo kakšno pašteto, sir,...Vseeno hvala.





Gost | 21.09.2007 ob 11:47Citat Odgovor


Pozdravljeni vsi skupaj.

Moram vam povedati vsem skupaj, da sem včeraj 20.09.2007 šel spat zelo
žalosten in to po oddaji, katero je vodil novinar g. Slak. Oddaja je
pokazala vse sile reševanja v Železnikih v zelo negativni luči. To je res
izraba tragedije ljudi v profit. Ne vem kako poteka lastniška struktura TV
hiše, ki je priredila ta show v Železnikih, ma me niti ne zanima, saj so z
negativnim prikazom reševanj po mojem prepričanju resnično pokvarjeni.

Sam sem prostovoljni gasilec in sem moral vstati ob 2 uri ponoči, da sem
lahko s svojimi prijatelji, zjutraj, ko se je zdanilo, poprijel v
Železnikih za delo. Žena me je po odločitvi, da grem tja vprašala če vem
koga puščam doma (njo in dva šolajoča otroka) in vem, da kljub moji tolažbi
ni spala do jutra po mojem odhodu. Ta občutek pozna tisti, ki se zaveda
nevarnosti in vedno upa, da se iz reševalne akcije vrneš živ in zdrav. Eno
je če si zaposlen kot reševalec, drugo je če si prostovoljec. Lahko greš
ali pa ne greš. Odločiš se sam po svoji vesti in zmožnostih. Marsikoga niti
ne pustijo iz službe, pa bi šel rad. Če pride poziv, pač greš, a efekt ni
isti če greš pod prisilo ali če greš zato ker čutiš potrebo po pomoči.

Kakorkoli, pomagali smo ljudem, ki jih je doletela katastrofa v predelu
Železnikov, ki mu pravijo Plavž. Najprej smo iskali pogrešano osebo, ki so
jo našli mrtvo malo nižje od doma, kjer smo iskali mi. Sožalje svojcem in
prizadetim. Kasneje smo pomagali ljudem pri iznosu pohištva, črpanju vode
iz prostorov, reševanju kurilnic, čiščenju lesa, blata? pač po svojih
močeh. Redno je okoli nas potekala akcija razdeljevanja kruha in vode.
Domači gasilec je na tem območju koordiniral po svojih močeh reševanje.
Zavedam se tudi, da je tistemu, ki je šokiran in prizadet vsaka pomoč
premalo.

Venomer so naše delo spremljali razni fotoaparati in kamere, ki so posnele
vsak detajl. Le na TV-ju niso bili v stanju pokazati niti 20 sekundnega
pozitivno naravnanega prispevka o pomoči in reševanju.

V oddaji TRENJA so se mi G. Erjavec, Bogataj in župan Železnikov prav
smilili, saj so bili prikazani kot en pobalin, ki je s kamnom razbil šipo
in ga zaradi tega zaslišujejo in kregajo in to pred celo SLO. V celotnem
reševanju, ki je potekalo že tretji dan ni bilo niti ene malenkosti
pokazane pozitivno.

Toda mi se ne damo. Ni nam mar takih novinarjev in njihovega vodstva in
lastnikov ter par prizadetih posameznikov, ki so nas vse skupaj očrnili. Z
ženo sva zvečer med oddajo kljub temu poslala SMS za pomoč. Mi vemo, da smo
na pravi poti in bomo še prišli reševat tja in drugam, kadar bo le
potrebno.

Prostovoljni gasilec iz Primorske.
13.gif
 

sevlje

Fizikalc
25. jul 2007
1.913
0
36
44
Selška dolina
Tudi jaz sem dobil tole na mail, samo, da je bilo spredaj še tole napisano:


Spoštovani!
Dobil sem mail, katerega bi prosil, da ga posredujete naprej. Ima dve vlogi: zahvala vsem, ki so kakorkoli pomagali v vodni ujmi, ki je prizadela Železnike in prošnja za finančno pomoč za obnovo ZD. ŠE ENKRAT HVALA VSEM, KI SO KAKORKOLI POMAGALI PRI OBNOVI IN VSEM, KI BOSTE POMAGALI Z DONACIJAMI.
Lep pozdrav! Branko Košir, dr.med.

POŠLJITE TA MAIL NAPREJ!

Subject: Vsem gasilcem, vojakom, civilni zaščiti, organiziranim skupinam prostovoljcev in njihovim družinam - Hvala iz Železnikov

p ozdravljeni.

Tudi jaz sem iz Železnikov. Ker nas na srečo ni poplavilo, nas je kar nekaj domačinov hodilo pomagat, kjer so pač rabili pomoč para
rok, lopate ali samokolnice, saj smo imeli to srečo, da smo zvečer odhajali umiti spat v suhe postelje toplih domov.

Tu bi rad opisal, kako sem videl in doživel pomoč vseh ljudi, domačih predvsem pa tistih, ki so prišli od drugod pomagat v Železnike, pa naj bodo to gasilci, vojaki, civilna zaščita, ali pa organizirane skupine prostovoljcev. Žal mi je le, da si nisem bolje zapomnil imen ter od kod je bil kdo, zato se že vnaprej opravičujem tistim, ki ne bodo omenjeni.
Naj že na začetku povem:

FANTJE IN DEKLETA, TAGLAVNI STE!
HVALA VAM!
IN MISLIM, DA BI SE VAM NEKDO MORAL OPRAVIČITI ZA TISTO SKROPUCALO OD ODDAJE TRENJA.
SRAMOTA, RES!

Takole je bilo.

Torek 18.9. Pri drugem mostu v Dašnici je voda zalila cesto in pritličja hiš v ulicah. Prostovoljni gasilci iz Železnikov, Dražgoš in mislim da so bili še iz nekaj krajev v Poljanski dolini, so prestavljali črpalke, skupaj z domačini kidali mulj, reševali avtomobile iz poplavljenih garaž, odnašali stvari, ki jih je voda prinesla na dvorišča. Tu so bili ogromni nanosi lesa, bale sena, sodi, drevesni štori,... Črpali so vodo pomešano s kurilnim oljem, ker so se cisterne prevračale. In to pozno v noč.
FANTJE, ŠE ENKRAT VAM HVALA. TAGLAVNI STE IN MISLIM, DA BI SE VAM MORAL NEKDO OPRAVIČITI.

V četrtek 20.9. smo pri Zdravstvenem domu Železniki čistili opremo iz ambulant v pritličju in lekarne. Tu so bili vsi zdravniki, sestre,
farmacevtke, fizioterapevtke, skratka vsi zaposleni. Pomagalo pa je tudi kar nekaj skupin prostovoljnih gasilskih društev, če se ne motim nekje iz severne primorske. Ti fantje so celo popoldne prinašali težke omare in pisalne mize na dvorišče in jih nato čiste odnašali po stopnicah na podstrešje (2. nadstropje). Drugi so čistili tla v pritličju z metrskimi metlami in vodo. Nihče ni niti malo potarnal, da je utrujen, čeprav so bili nekateri tam že drugi dan. Kovinske kartotečne omare pa imajo tudi svojo težo. Če ne prva, deseta je pa že težka.
FANTJE IN DEKLETA, ŠE ENKRAT VAM HVALA. TAGLAVNI STE IN MISLIM, DA BI SE VAM MORAL NEKDO OPRAVIČITI.

Na tem mestu, bi izkoristil priliko in poskušal pomagati še mojemu dobremu prijatelju dr. Branku Koširju , dr. Špeli Peternelj in dr. Gregor Habjanu ter ostalim sodelavcem, zato navajam njihovo sporočilo:
"Spoštovani!
V torek 18.9.2007 je prebivalcem Železnikov narava pokazala zobe. Zalila in poškodovala klet in pritličje Zdravstvene postaje. Popolnoma je uničila tri ambulante (pohištvo, sanitetni material, aparature), fizioterapijo in lekarno.
Zaradi že tretje poplave na Zdravstveni postaji se pojavlja dvom o njeni poplavni varnosti. Potrebna bo temeljita obnova in zaščita pred poplavami.
6700 prebivalcev skoraj uničene občine Železniki nujno potrebuje varno in obnovljeno Zdravstveno postajo.
Tudi Vi lahko sodelujete. Pridružite se nam, ki nam ni vseeno.
Svojo finančno pomoč lahko nakažete na:
Občina Železniki, Češnjica 48, Železniki
TRR št.: 01346-0100007492
sklic 4000-2007 Za zdravstvo
Z Vašo pomočjo bodo največ pridobili prizadeti prebivalci občine Železniki.
Hvala Vam!"
Konec citata.

Ko je bilo delo pri Zdravstvenem domu za ta dan zaključeno smo se s prijatelji odpravil naprej, ker se je še videlo.

Prišli smo do stanovanjske hiše, kjer so našo ponudbo z veseljem sprejeli. Začeli smo pripravljati, kako bomo iz kleti spravili blato. Še nismo niti dobro začeli, ko sta se že pojavila dva prostovoljna gasilca, če lahko pomagata. Priskrbela sta motorno žago in skupaj smo podprli strop, ki se je zaradi vode vdrl. Gasilca sta v kleti ves čas brez odmora nalagala blato v vedra. Do teme je bila klet prazna. Poslovila sta se in s sabo odnesla motorno žago in nekajkrat "Hvala iz srca."
FANTA, ŠE ENKRAT VAMA HVALA. TAGLAVNA STA IN MISLIM, DA BI SE VAMA NEKDO MORAL OPRAVIČITI.

Zvečer pa Trenja. Ko sem prišel domov, je žena že zdavnaj zamenjala program. "Saj sem vedela kaj bo," je rekla. Vseeno me je zanimalo, kaj imajo in sem prestavil nazaj. Šok! Gospodje Prevc, Bogataj, Erjavec, ki naj bi se ukvarjali z organizacijo vse večje množice ljudi, ki so prihajali na pomoč, so se morali braniti in zagovarjati zakaj so naredili to in to, pa zakaj tega in tega niso,...
O voditelju oddaje ne bi izgubljal besed.
HALO LJUDJE, KAM GRE TA SVET MEDIJEV IN KAM PELJEJO NAŠ SVET?

Petek 21.9. Vsi domačini, s katerimi sem govoril, so ogorčeni nad sinočnjo oddajo. Nekaj gasilcev in vojakov me vpraša, če je bilo kaj narobe, če so oni kaj narobe naredili? "Ne. Vi še najmanj." Širok nasmeh, roka in vsak na svojo stran pomagat.
S še dvema prijateljicama smo Na Plavžu začeli pobirat strešnike iz poplavljene lope in jih zlagat nekaj metrov više na suho. Ravno dobro smo se ogreli, ko je po cesti prišlo nekaj vojakov. Takoj so pristopili in delo je steklo, da je bilo veselje. Vojaki so pa še kar prihajali. Od vojaka Romana iz Krškega, ki je bil v vrsti poleg mene, sem izvedel, da so poklicni vojaki iz vrhniške vojašnice. Delo je bilo hitro opravljeno, čeprav so vmes skočili še k sosedu prestavit težak obdelovalni stroj v lesni delavnici.
FANTJE, ŠE ENKRAT VAM HVALA. TAGLAVNI STE IN MISLIM, DA BI SE VAM MORAL NEKDO OPRAVIČITI.

V soboto 22.9. smo pomagali pri hiši poleg športne dvorane v Dašnici. Spet prostovoljni gasilci v glavnem iz ljubljanskih brigad. Lopate, vedra, samokolnice in pa dobra volja. Cel dan. Do večera je bilo opravljeno veliko delo. Kleti so bile izpraznjene. Spet se je dalo priti okrog hiše.
FANTJE IN DEKLETA, ŠE ENKRAT VAM HVALA. TAGLAVNI STE IN MISLIM, DA BI SE VAM MORAL NEKDO OPRAVIČITI.

V nedeljo 23.9. podobna zgodba. Hiša poleg nogometnega igrišča. Fantje iz civilne zaščite, prostovoljni gasilci, seveda domači in pa še nekaj domačinov iz Železnikov. "Uradni jezik" je bil tokrat rovtarski, idrijski. Do večera se je delalo. Z dobro voljo in entuziazmom.
FANTJE IN DEKLETA, ŠE ENKRAT VAM HVALA. TAGLAVNI STE IN MISLIM, DA BI SE VAM MORAL NEKDO OPRAVIČITI.

Pod črto:
Kjerkoli smo začeli z delom, je bil hitro kdo od "zunanjih" zraven in pomagal.

Prepričan sem, da je še veliko podobnih zgodb. To so le tiste, ki sem jim bil priča in še enkrat za konec povem:

FANTJE IN DEKLETA, TAGLAVNI STE! HVALA VAM STOKRAT PA ŠE NEKAJKRAT ZA POVRHU!

Vi ste naredili ta svet v ozki dolini Selške Sore spet malce lepši.
Že samo s svojim prihodom, dobro voljo, entuziazmom, ste vrnili nekaj upanja v srca Železn'karjev.
Star moder mož je nekoč rekel:
"Človek lahko živi brez hrane nekaj tednov, brez vode nekaj dni, brez zraka nekaj minut, brez upanja pa niti sekunde."

P.S.
Upam, da bo tole pismo priromalo tudi nazaj do prostovoljnega gasilca iz Primorske, njegove žene in njegovih dveh otrok, katerega zgodba je spodaj. In do vseh, katerih zgodba je podobna njegovi.
Veste vaš ati je Dec, kot rečemo v Železnikih in to z velikim D.
Ta svet očitno dela po principu KAR SEJEŠ, TO ŽANJEŠ in dragi gasilec, kjerkoli že si, tvoja dobrota se bo tebi in vsem tvojim kolegom in vašim družinam vrnila.

To mi je ležalo na duši od tistega četrtkovega večera polnega nepotrebnih trenj.

Vse dobro vsem,

Robi

lp
 

gregap

Pripravnik
11. okt 2007
233
0
16
Morm radar postavt, da mi povejo.
Sori jst tistega dela nisem mel v mejlu, ampak sm prebral še ta preostali del. Mediji so hoteli prikazati stanje v teh krajih, na koncu se je pokazalo da so pokazali vse narobe in vsodbudili samo slabo voljo tistih ljudi ki tam živijo.
 

FuriousG

Majstr
30. jul 2007
3.347
150
63
37
kar je slak naredu s trenji je nesramnost do železn'karjov in do ostalega folka! upam, da ga ne vidimo več v železnikih...
 

Freak

Pripravnik
19. sep 2007
522
0
16
Sam z lopato ga drugic butnite po glavi,pa je stvar resena. Na zalost je vse vec takih debilov,k se naslajajo ob tuji nesreci
frown-1.gif
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Tako je, tole naj nacionalna TV objavi na njihovem Tedniku in naj se izve resnica te oddaje.


SLAKA (prasca) NA GRMADO!