nasvet za začetnika

smarty

Pripravnik
5. okt 2014
477
0
16
Imam doma na disku. Pošljem, ko pridem iz službe.
So pa primerjave: Ireks, Weyermann, Best Malz in Castle Malting razpredelnica z vsemi karakteristikami.
 
Nazadnje urejeno:

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Torej sem oddela prvi del, Brown Ale ekstrat, biksnil sem ga pomoje pri ohlajevanju malce sem pozaibl in potem sem ga hladil cca 40 minut z mešanjem in hladno vodo v škafu. Hidrometer je pokazal 1036/37 kar je cca 3-4 manj od priporočenega na navodilu (v slovenskih navodilih je bilo napisano več vode kakor v original njihovih). Torej kaj lahko pričakujem sem ga kje kritično "zasral" ali ne?
 

Metalyedge

Pripravnik
25. nov 2008
116
0
16
Ne razumem tega 40min hlajenja, ampak ok. 4L vroče vsebine lonce, kjer naj bi prekuhal 2L vode + vsebino ekstrakta + 1kg sladkorja zliješ v fermentor, dodaš 18L vode, ki ima okoli 16 - 18 stopinj, in dobiš ravno nekje 20 stopinjsko mešanico. Nato temeljito premešaš, potrosiš s kvasom in si v max 1 uri konec.
Tvoje odstopanje od začetne gravitacije pa se bo pokazalo samo kot 0.4% nižja alkoholna stopnja in rahlo lažje telo piva. Še vedno lahko dodaš 1kg sladkorja v fermentor, da to popraviš.
 

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
19 litrov vode je pisalo da dam v fermentor, torej sem nalil že prej potem sem pa prekuhal ekstrat + sladkor (1kg) v 3.5 litra vode + vsebina potem ekstrata kar je zneslo okol 4.5 litrov, dodal v fermentor in je bila temperatura 26, torej sem jo moral spravit dol na 20-23.
 

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Zdravo,
Pred dvanajstimi dnevi sem flaširal mlad pivo. Aroma oz. okus piva je grenak (to me ne moti) z močnim priokusom alkohola. Težava pa je močan vonj i priokus kvasa v pivu (kakor, da ne bi sfermentiral do konca). Pivo ni kislo.

Sedaj imam pivo na toplem (sobna temperatura), ampak nameravam ga prenesti v klet in tam še počakat kakšen mesec, ali dva.

Ali se motim oz. delam prav oz. ali sem naredil še kako neumno debelo napako?

Hvala za nasvet in pomoč.
 
Nazadnje urejeno:

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Nekaj ne razumem. Po enem mesecu fermentacije v fermentatorju (stout) sem pivino pretočil v drugi fermentator (FG 1008), in pivini dodal utekočen sladkor (počivalo je 1/2 ure). Za tem sem flaširal (sedaj je 12 dan po flaširanju). Ali bi moral potem v drugem fermentatorju pustiti še naprej počivati? Če da koliko? Sem bil prehiter? Kaj se sedaj da narediti?

Da sem delal iz ektrakta (stout) in uporabil sem priložen kvas.
 
Nazadnje urejeno:

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
malo okusa po kvasu v tej fazi ni nič strašnega.
mogoče pusti še kašen dan na sobni in potem kot si rekel še nekaj tednov v kleti in bo ok.
 

kadunnc

Pripravnik
1. avg 2007
868
15
18
Citat:
Uporabnik markolinux pravi:
Zdravo,
Pred dvanajstimi dnevi sem flaširal mlad pivo. Aroma oz. okus piva je grenak (to me ne moti) z močnim priokusom alkohola. Težava pa je močan vonj i priokus kvasa v pivu (kakor, da ne bi sfermentiral do konca). Pivo ni kislo.

Sedaj imam pivo na toplem (sobna temperatura), ampak nameravam ga prenesti v klet in tam še počakat kakšen mesec, ali dva.

Ali se motim oz. delam prav oz. ali sem naredil še kako neumno debelo napako?

Hvala za nasvet in pomoč.

Mlado pivo je dostikrat precej alkoholno in "kvasno" splot kakšni stouti rabijo čas da se sestavijo....
Lepo v klet za 1 mesec pa spet proba...
 

markolinux

Zelenc'
23. maj 2012
26
0
1
Goriška
Najlepša hvala za vaše nasvete. Jim bom sledil še naprej
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

ArcaneWater

Pripravnik
9. dec 2016
115
1
18
Sicer še imam verjetno dober teden do stekleničenja pa vseeno, lahko morda kdo lepo prosim na hitro razlozi batch priming? Torej če nekako prav zastopim je dodajanje sladkorja v steklenice zamudno in nenatančno? Torej imam 2 fermentorja v enem sedaj vreje potem pa naredim pretok, in celotni količini dodam sladkor (gledal sem kalkulatorje za koliko sladkorja pa sem izračun ekstrat imam Muntons Brown ale (Table Sugar: 86.5 g bo to ok?). Potem to pustim še v sekundarnem fermentorju kak dan zaprto ali lahko kar flaširam?
 
Nazadnje urejeno:

bibi83

Pripravnik
25. sep 2015
79
0
6
vse že piše na forumu samo malo časa si je treba vzet pa prebrat
količino sladkorja prilagodis glede na stil piva, uporabi ta kalkulator: http://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/
odgovor Utiševalca na forumu:
Batch priming narediš tako da v fermentacijsko posodo dodaš sterilno "pocukrano vodo" malce premešaš po vrhu in počakaš 20-30 min. Idealno je sicer da uporabiš polnilno vedro in torej pred točenjem v steklenice pivo pretočiš v to posodo na začetku pa daš prej omenjeno pocukrano vodo, med pretakanjem se itak vsebina fino premeša. Karkoli že delaš paziš da čimmanj peniš stvar in ne dovoliš kisiku da pride v stik s pivom. Sladkor (pedhodno raztopljen v vodi) v pivu ne bo potonil na dno ampak se bo vedno difuziral v celoto.
 

cynicaal

Pripravnik
2. apr 2016
109
2
18
Zanima me, kakšen gorilnik bi bil najbolj primeren za lonec 50L. Sedaj imam onega iz Hoferja ampak se mi zdi, da je malo bolj šibek.